Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, greg2310 είπε

Παιδια ερωτηση..τρεχω η κανω mtb ,τρεις φορες τη βδομαδα ..τις αλλες μερες και λογω δουλειας περπαταω γυρω στα 10 χλμ ..στο τρεξιμο ειμαι στο επιπεδο να κανω 6-10 χλμ τη προπονηση με μεσο ορο 5:20..στο mtb βολτες 20-25 χλμ με 700-900 υψομετρικα..

Εκανα το εμβολιο,πρωτη δοση σημερα ..λογος πονος μονο στο χερι ..

Ποτε ξαναβγαινω? Αυριο? Μεθαύριο?

Ρωτάς τον γιατρό σου. 

Φιλικά πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα, θέλω να κατέβω το σκ στην Αθήνα για το 10άρι του σαββάτου. Δεν το είχα υπολογίσει ότι θα μπορώ και δεν έχω δηλώσει συμμετοχή , θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε τί μέτρα ελέγχου εισόδου δρομέων έχουν βάλει λόγω covid?

Άλλες χρονιές που είχα τρέξει στην κλασσική είχε κόσμο που έτρεχε χωρίς να έχει δηλώσει συμμετοχή, αφού προφανώς η κυκλοφορία των πολιτών είναι ελεύθερη. Ο εκφωνητής ζητούσε ευγενικά να βγουν εκτός αλλά προφανώς δεν υπήρχε τρόπος να τους αναγκάσει.

Τώρα με την πανδημία ελέγχουν, πότε και πως;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αμα εχεις πιστοποιητικο εμβολιασμου τρεχεις εισαι δεν εισαι δηλωμενος.

Στις 5/11/2021 στις 11:41 ΜΜ, greg2310 είπε

Παιδια ερωτηση..τρεχω η κανω mtb ,τρεις φορες τη βδομαδα ..τις αλλες μερες και λογω δουλειας περπαταω γυρω στα 10 χλμ ..στο τρεξιμο ειμαι στο επιπεδο να κανω 6-10 χλμ τη προπονηση με μεσο ορο 5:20..στο mtb βολτες 20-25 χλμ με 700-900 υψομετρικα..

Εκανα το εμβολιο,πρωτη δοση σημερα ..λογος πονος μονο στο χερι ..

Ποτε ξαναβγαινω? Αυριο? Μεθαύριο?

οταν νοιωσεις παλι δυνατος οπως ησουν πριν το εμβολιο.Λογικα 3-4 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που με απασχολεί. Στο νυχτερινο ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης, αγώνας που ξεκινάει στις 6-7 το βράδυ περίπου, τι διατροφή είναι σωστό να κάνω την ημέρα του αγώνα; Πότε δηλαδή είναι σωστό να κάνω το τελευταίο γεύμα πριν τον αγώνα και τι περίπου να είναι αυτό; Ή γενικά από πρωινό τι να φάω και μετά μέχρι τον αγώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Μια ερώτηση που με απασχολεί. Στο νυχτερινο ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης, αγώνας που ξεκινάει στις 6-7 το βράδυ περίπου, τι διατροφή είναι σωστό να κάνω την ημέρα του αγώνα; Πότε δηλαδή είναι σωστό να κάνω το τελευταίο γεύμα πριν τον αγώνα και τι περίπου να είναι αυτό; Ή γενικά από πρωινό τι να φάω και μετά μέχρι τον αγώνα;

Οτι κανεις και στις προπονησεις. Μην αλλαξεις κατι.

57 λεπτά πριν, janus5555 είπε

καλημέρα, θέλω να κατέβω το σκ στην Αθήνα για το 10άρι του σαββάτου. Δεν το είχα υπολογίσει ότι θα μπορώ και δεν έχω δηλώσει συμμετοχή , θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε τί μέτρα ελέγχου εισόδου δρομέων έχουν βάλει λόγω covid?

Άλλες χρονιές που είχα τρέξει στην κλασσική είχε κόσμο που έτρεχε χωρίς να έχει δηλώσει συμμετοχή, αφού προφανώς η κυκλοφορία των πολιτών είναι ελεύθερη. Ο εκφωνητής ζητούσε ευγενικά να βγουν εκτός αλλά προφανώς δεν υπήρχε τρόπος να τους αναγκάσει.

Τώρα με την πανδημία ελέγχουν, πότε και πως;  

Καντε  μια χαρη τουλαχιστον και μην καταναλωετε τα νερα/τζελ/φαγητα όσως εχουν πληρώσει.

 

Θυμηθηκα μια θεια στα γιαννενα που πηγε και πηρε ολοκληρη 6αδα μπυρα χωρις αλκοολ απο το ψυγειο που ηταν για τους αθλητες που τερματιζαν και τν εβαλε στην τσαντα να την παρει σπιτι της.. Μιλαμε για τοσο γυφτος λαος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Οτι κανεις και στις προπονησεις. Μην αλλαξεις κατι.

Καντε  μια χαρη τουλαχιστον και μην καταναλωετε τα νερα/τζελ/φαγητα όσως εχουν πληρώσει.

 

Θυμηθηκα μια θεια στα γιαννενα που πηγε και πηρε ολοκληρη 6αδα μπυρα χωρις αλκοολ απο το ψυγειο που ηταν για τους αθλητες που τερματιζαν και τν εβαλε στην τσαντα να την παρει σπιτι της.. Μιλαμε για τοσο γυφτος λαος.

@Spect~καλά σοβαρά αυτό βρήκες να πεις;

Έχουν κλείσει οι συμμετοχές αλλιώς ευχαρίστως να πλήρωνα το ΤΡΑΓΙΚΟ ποσό για τη συμμετοχή στο 10αρι.. Δε γνωριζόμαστε από πριν και δε νομίζω να έδειξα κάπου πόσο με έκαιγε να γλυτώσω τη συμμετοχή ή να πάρω τα τζάμπα τζελ/νερά/φαγητά, σ'ευχαριστώ πάντως για το χρόνο που δαπάνησες για να γράψεις αυτή την απάντηση.

 

Αν κάποιος άλλος έχει τη διάθεση να μου πει κάτι για τον έλεγχο κτλ, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλή επιτυχία σε όσους τρέξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, janus5555 είπε

@Spect~καλά σοβαρά αυτό βρήκες να πεις;

Έχουν κλείσει οι συμμετοχές αλλιώς ευχαρίστως να πλήρωνα το ΤΡΑΓΙΚΟ ποσό για τη συμμετοχή στο 10αρι.. Δε γνωριζόμαστε από πριν και δε νομίζω να έδειξα κάπου πόσο με έκαιγε να γλυτώσω τη συμμετοχή ή να πάρω τα τζάμπα τζελ/νερά/φαγητά, σ'ευχαριστώ πάντως για το χρόνο που δαπάνησες για να γράψεις αυτή την απάντηση.

 

Αν κάποιος άλλος έχει τη διάθεση να μου πει κάτι για τον έλεγχο κτλ, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλή επιτυχία σε όσους τρέξουν!

ΧΩΡΊς Ν έχω ιδιαίτερη εμπειρία κ προσωπική γνώση, θεωρώ ότι ειδικά φέτος θ είναι κάπως πιο αυστηρά τα πράγματα, καθώς, αν δε κάνω λάθος, οι συμμετοχές είναι μόνο για εμβολιασμένους.

χωρίς τον αριθμό σου συμμετοχής, δε νομίζω να σε αφήσουν ν ξεκινήσεις μαζί με τους άλλους, τουλάχιστον όχι από την εκκίνηση.

επίσης, δε βλέπω το λόγο γτ να μπεις στη διαδικασία, ταλαιπωρία κτλ, ενώ μπορείς ν βγεις στη γειτονιά/ περιοχή σου κ να κάνεις με όλη σου την άνεση τα 10 χλμ που θέλεις.

καλό τερματισμό σε όλους πάντως κ καλές προπονήσεις πάντα με υγεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, janus5555 είπε

@Spect~καλά σοβαρά αυτό βρήκες να πεις;

Έχουν κλείσει οι συμμετοχές αλλιώς ευχαρίστως να πλήρωνα το ΤΡΑΓΙΚΟ ποσό για τη συμμετοχή στο 10αρι.. Δε γνωριζόμαστε από πριν και δε νομίζω να έδειξα κάπου πόσο με έκαιγε να γλυτώσω τη συμμετοχή ή να πάρω τα τζάμπα τζελ/νερά/φαγητά, σ'ευχαριστώ πάντως για το χρόνο που δαπάνησες για να γράψεις αυτή την απάντηση.

 

Αν κάποιος άλλος έχει τη διάθεση να μου πει κάτι για τον έλεγχο κτλ, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλή επιτυχία σε όσους τρέξουν!

Το ποσο για το 10 συμφωνω οτι ειναι τραγικο. Πληρωσα 45 για μενα για τον μαραθωνιο και 35 για την δικια μου για τα 10. Ωστόσο, αν και δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε εσενα, και οσο κακο και αν ακουγεται ειναι μια αληθεια αυτο που εγραψα και ειναι κριμα οχι ως προς την διοργάνωση αλλα ως προς αυτους που εχουν πληρωσει.

Επισης δεν ειπα οτι θα παρεις, οποισδηποτε, για σπιτι αλλα φαντασου να τρεχεις και στο σταθμο να μεινουν πχ απο τζελακια γιατι καποιοι που δεν πληρωσαν τα εχουν καταναλωσει. 

Το σκηνικο με τα Γιαννενα δεν ειχε να κανει καν με αθλητη, περαστικη ηταν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι όντως, ειδικά φέτος, θ υπάρξουν συμμετέχοντες δρομείς χωρίς αριθμό;

το 2017 κ το 2018, δεν είδα κανέναν στη διαδρομή των 42, ίσως βέβαια γτ πήγαινα τόσο αργά που είχαν προπορευθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Πιστεύετε ότι όντως, ειδικά φέτος, θ υπάρξουν συμμετέχοντες δρομείς χωρίς αριθμό;

το 2017 κ το 2018, δεν είδα κανέναν στη διαδρομή των 42, ίσως βέβαια γτ πήγαινα τόσο αργά που είχαν προπορευθεί..

Καποιοι ναι αλλα μετα και το τελευταιο γκρουπ ή θα πεταχτουν απο το πουθενα σε καποιο σημειο της διαδρομης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συμπληρώσω πάντως κάτι στο πόσο "γύφτος" λαός είμαστε, αν κ "αθλητές" μάλιστα, θυμάμαι το 2018, μοίραζαν (στην εκκίνηση και η αλήθεια είναι όχι πολύ καλά οργανωμένα) 1 πράσινη μπαντάνα εις μνήμης των θυμάτων πυρκαγιών στο Μάτι.

ως πρωτάρης εγώ εκείνη τη χρονιά, ψαχνόμουν στο χώρο. αποτέλεσμα, εγώ και αρκετοί ακόμα, δεν πήραμε μπαντάνα, ενώ βλέπαμε αρκετούς με 2 τέτοιες, μία σε κάθε χέρι, μερικοί και με 3...

"ευτυχώς" μετά από λίγα μέτρα/χλμ από την εκκίνηση μάλλον τις βαρέθηκαν, τις πέταγαν στο δρόμο κ λόγω εποχής προ-κόβιντ, όποιος ήθελε έπαιρνε κάποια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 ευρω για το 10 αρι,,, ? Αληθεια τωρα...??? καλο κανω και δεν δινω  λεφτα σε σεγας..

Σχετικά με τον έλεγχο τωρα.. Ειδικα με τον κορονοιό δεν νομιζω να σε αφησουν να πλήσιάσεις καν σε αφετηρια... Δεν βρισκω τον λογο ομως . οταν φυγουν και οι τελευταιοι δρομεις να ξεκινησεις μαζι τους.. χωρις νουμερο ,..χωρις επισημη χρονομετριση και για μενα εννοειτε και χωρις σταθμο τροφοδοσίας.. Και λογικό μου φαινετε.. ο αλλος εχει πληρωσει 45 ευρω και νερο θα παρει και ζελεδακια και μπανανες και  και ..

ο μονος λογος  για να το κανεις αυτο ειναι να θες να τερματίσεις μεσα σε Καλλιμαρμαρο... αν και δεν ξερω αν θα σε αφησουν αν σε δουν να τρεχεις χωρις bid  ..  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλούς χρόνους σε όσους πάνε.

Εγώ αν πήγαινα ,θα πήγαινα για τη μεγάλη διαδρομή αλλά δεν προτίθεμαι να πληρώσω για να τρέξω.Το ξέρω ..είναι λογικό να υπάρχει τικετ αλλά διαφωνώ με το concept.

Πλέον έχω καθιερώσει δυο τρεξίματα των 10χλμ περίπου ανα εβδομάδα και έχω δει διαφορές σε χρόνους και αντοχές.Λίγες αλλαγές στο κομμάτι της διατροφής και να μην παρασυρθούμε στις γιορτές και ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

Καλούς χρόνους σε όσους πάνε.

Εγώ αν πήγαινα ,θα πήγαινα για τη μεγάλη διαδρομή αλλά δεν προτίθεμαι να πληρώσω για να τρέξω.Το ξέρω ..είναι λογικό να υπάρχει τικετ αλλά διαφωνώ με το concept.

Πλέον έχω καθιερώσει δυο τρεξίματα των 10χλμ περίπου ανα εβδομάδα και έχω δει διαφορές σε χρόνους και αντοχές.Λίγες αλλαγές στο κομμάτι της διατροφής και να μην παρασυρθούμε στις γιορτές και ολα οκ.

Εν μέρει συμφωνώ, κάποιες διοργανώσεις τα αξίζουν πχ Γιάννενα το 30αρι ή ο Κασσιος Δίας (βουνό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, είναι πανάκριβες οι συμμετοχές στη διοργάνωση του ΑΜΑ, ειδικά στις "μικρές" αποστάσεις. η κλασική διαδρομή, "εν μέρει" σε αποζημιώνει με το αίσθημα τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο μετά από ώρες.

υγ. έως και το 2018 σίγουρα, (μπορεί κ το 2019 αλλά δεν είμαι σίγουρος), υπήρχαν τρόποι συμμετοχής με 10ευρώ, μέσω ομαδικής εγγραφής κ εννοείται χωρίς παραλαβή επίσημης μπλούζας.

από φέτος, κόπηκε αυτή η δυνατότητα, πλέον ο πιο οικονομικός τρόπος, είναι τα 25ευρώ, με παραλαβή επίσημου tshirt. άντε ν δούμε αύριο και τί χρώμα κ σχέδιο θα έχει.

 

υγ2. διάβασα στο facebook σε κάποια ομάδα δρομέων, "κανονίζουν" κάποιοι ν δώσουν τις συμμετοχές τους σε άλλους, γίνεται άραγε κάτι τέτοιο, πάντα εννοείται με επίσημο τρόπο, δλδ μετά από συνεννόηση με τους διοργανωτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...