Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως όταν τρέχω,τρέχω για τον εαυτό μου και όχι για τους άλλους δεξιά και αριστερά. 
Κατά τα αλλά, χτες κοντά στο 6ο χλμ το γόνατο μου με ξαναθυμήθηκε, αυτή την φορά ήταν απείρως χειρότερος ο πόνος από κάθε άλλη φορά. Κάθε 400 μέτρα σταματούσα να περπατήσω και να ξανά συνεχίσω ώσπου στον τερματισμό με το ζόρι δεν έβαλα τα κλάματα. Αυτό γινόταν από το Grand Palace και μέχρι τον τερματισμό. Η απογοήτευση τεράστια καθώς ήμουν σε πολύ πολύ ΠΟΛΥ καλή φυσική κατάσταση, ούτε κουράστηκα ούτε με έπιασε κάποιος πόνος καθ όλη την διάρκεια της διαδρομής. Πάγος,παυσίπονα και ξάπλα ο απολογισμός σήμερα.
Σταματαω το τρέξιμο μέχρι νεοτέρας, ήδη αύριο έχω ραντεβού σε ορθοπεδικό.  Το αστείο είναι ότι σε δρόμο ή συνθετικό τάπητα, είχα να τρέξω από τον Ιανουάριο σχεδον, οποτε και με είχε πιάσει πρώτη φορά ο αντίστοιχος πόνος. Από τότε είμαι μόνο σε διάδρομο γυμναστηρίου (οκ ναι, καμία σχέση,στον διάδρομο χοροπηδάς…) κα8 ενδυνάμωση.Την απογοήτευση που ενοιωσα θα την καταλάβουν όσοι το έχουν ζήσει.


Χρονος 1:08, με στόχο μου να ήταν τα 50’ , και πιστεύω το είχα άνετα.

Αν όλα πάνε καλά , επόμενος στόχος ο Ημιμαραθώνιος του Οκτώβρη.

Επεξ/σία από Adon1s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εγω το εχω γυρισει στο τριαθλο με στοχο half iron man τον Οκτωβρη. Θα κανω μονο εναν αγωνα στις 4 Ιουνιου και αυτο ειναι. Στο τρεξμο εχω χτυπησει ταβανι στα  intervals στο 4'/χλμ

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατός.
Στη καλύτερη περίπτωση εγώ θα βγω για τρέξιμο ξανά αρχές μέσα καλοκαιριού. Το θέμα είναι με τα 30-35 ρια που θα βαράει εδώ συν την υγρασία μας (Θεσσαλονίκη) η πολύ πρωί θα πρέπει να βγαίνει κανεις η καλ9 Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα συντρεχτες. 
Πλησιαζει τόσο ο νυχτερινός ημιμαραθώνιος της Θεσσαλονίκης όσο και ο κλασικός μαραθώνιος της Αθήνας. 
Σε τι φάση είστε; 
Σημερα μετά από καιρό ξαναβγήκα για τρεξιματακι έβγαλα 10k και ελπίζω να προλάβω να βγει προετοιμασία για 21k , με στόχο απλά να τερματίσω άνετα και με πνευμόνια κοντά στις 2 ώρες και 15 .

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλησπέρα συντρεχτες. 
Πλησιαζει τόσο ο νυχτερινός ημιμαραθώνιος της Θεσσαλονίκης όσο και ο κλασικός μαραθώνιος της Αθήνας. 
Σε τι φάση είστε; 
Σημερα μετά από καιρό ξαναβγήκα για τρεξιματακι έβγαλα 10k και ελπίζω να προλάβω να βγει προετοιμασία για 21k , με στόχο απλά να τερματίσω άνετα και με πνευμόνια κοντά στις 2 ώρες και 15 .

προσωπικα περιμενω 22 οκτωβρη μεσημερι να πεταξω το ποδηλατο στη θαλασσα και να μην ξανα κανω προπονηση για λιγο (τριαθλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να φύγει αυτή η Κυριακή, να πάμε Γιάννενα να τρέξουμε, για να περιμένουμε τον Ημι στην Θεσσαλονίκη, για να περιμένουμε τον Μαραθώνιο στην Αθήνα! 

 

Τον Μάιο θα είμαστε καλα!

Στις 13/9/2023 στις 10:02 ΜΜ, Adon1s είπε

Καλησπέρα συντρεχτες. 
Πλησιαζει τόσο ο νυχτερινός ημιμαραθώνιος της Θεσσαλονίκης όσο και ο κλασικός μαραθώνιος της Αθήνας. 
Σε τι φάση είστε; 
Σημερα μετά από καιρό ξαναβγήκα για τρεξιματακι έβγαλα 10k και ελπίζω να προλάβω να βγει προετοιμασία για 21k , με στόχο απλά να τερματίσω άνετα και με πνευμόνια κοντά στις 2 ώρες και 15 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, al3xis είπε

Hello!

Apple watch ultra 2 ή κάποιο άλλο; Τι λέτε;

Δεν έχω εικόνα από apple watch αλλα έχω απο Garmin το οποίο θα προτείνω!

Πήρε κανείς μέρος στο Ημιμαραθωνιο σήμερα ; (Τρέχουμε στα ίχνη του Θηρίου)

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μέρος στον άλλο ημιμαραθώνιο, στα ίχνη της Ιεράς οδού.

Για μια ακόμη χρονιά υποδειγματική διοργάνωση.

Υπήρχαν λεωφορεία που μετά τη λήξη μετέφεραν κόσμο στο σταθμό του μετρό της Αγίας Μαρίνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ημιμαραθωνιος Θεσσαλονίκης χθες το βράδυ και δεν βλέπω καθόλου κινητικότητα στο νήμα!

38 χρονων, 90 κιλά, 1.71 ύψος, 30% λίπος... πρακτικά με λες κεφτεδακι! Στόχος γύρω στα 27 λεπτά για τα 5 χιλιόμετρα 

20231022_142828.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CleanthisD είπε

Ημιμαραθωνιος Θεσσαλονίκης χθες το βράδυ και δεν βλέπω καθόλου κινητικότητα στο νήμα!

38 χρονων, 90 κιλά, 1.71 ύψος, 30% λίπος... πρακτικά με λες κεφτεδακι! Στόχος γύρω στα 27 λεπτά για τα 5 χιλιόμετρα

Μπράβο σου.

Στον ημιμαραθώνιο 1:48.42 όχι ευχαριστημένος, αλλά εντάξει. Δεν μου άρεσε που είπαν ότι δεν είχε χημικές στην εκκίνηση του ημιμαραθωνίου. Η οργάνωση κατά τα άλλα υποδειγματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elio_1 είπε

Μπράβο σου.

Στον ημιμαραθώνιο 1:48.42 όχι ευχαριστημένος, αλλά εντάξει. Δεν μου άρεσε που είπαν ότι δεν είχε χημικές στην εκκίνηση του ημιμαραθωνίου. Η οργάνωση κατά τα άλλα υποδειγματική

Γιατι εμεις που ημασταν στις 1905 στην εκκινηση κ δεν ειδαμε πουθενα τα βανακια για να αφησουμε τα πραγματα και τις σακουλες; Μεχρι τις 1915 ελεγε οτι θα ειναι εκει. Τραγικο. Αφησαμε τα πραγματα σε καφετερια! Αν ειναι δυνατον. 

Κ αφου τερματισαμε, επρεπε να ξανα γυρισουμε στην εκκινηση για να παρουμε τα πραγματα. Ειχα νευρα πριν καν ξεκινησει ο αγωνας. 

Αν και η προπονησεις μου ειναι τοσα χρονια στην παραλια και ξερω τις διαδρομες, οι αγωνες τις Θεσσαλονικης δεν μου αρεσουν. Ο κοσμος δεν το απολαμβανει ουτε το βλεπει σαν γιορτη. Περνας απο Τσιμισκη και κανείς δεν σου δινει σημασια, περνας απο Νικης και κανείς δεν σου δινει σημασια, δεν χειροκροταει δεν εμψυχωνει. Ο κοσμος περναει μεσα απο τον δρομο για να παει εκατέρωθεν. Χθες με ακουμπησε η ροδα ενος ποδηλατου που ηταν πισω μου. (ασχετος ποδηλατης με την διοργανωση) Στο τελευταιο χιλιομετρο, παιζει να πηγαινα πιο αργά απο ποτέ. Ο κοσμος δεν βοηθησε για τον τερματισμο και να δωσει δυναμη. 

Δεν τον αδικω τον κοσμο, μια τετοια οργανωση και παραλυει η πολη. Και δεν ξεχναω τους λιγους που χειροκροτησαν και εμψυχωσαν. 

Για την ιστορια, 1:34:23. Ναι μεν ρεκορ, αλλα κακη διαχειριση απο εμενα καθως εφαγα ενα στρεμμα μακαρονια το μεσημερι και δεν μπορουσα να χωνεψω. Ηθελα να κανω εμετο σε ολο τον αγωνα! Ολα ειναι δρομος, παμε για τα επομενα! 

3 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Ημιμαραθωνιος Θεσσαλονίκης χθες το βράδυ και δεν βλέπω καθόλου κινητικότητα στο νήμα!

38 χρονων, 90 κιλά, 1.71 ύψος, 30% λίπος... πρακτικά με λες κεφτεδακι! Στόχος γύρω στα 27 λεπτά για τα 5 χιλιόμετρα 

20231022_142828.jpg

Ωραιος σκυλε! Συνεχισε ετσι! Τον Απριλιο πας για το δεκαρι! Το εχεις χαλαρα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ο 1ος νυχτερινός και δεύτερος αγώνας στη Θεσσαλονίκη μετά τον φετινό μαραθώνιο.

Για τα τρίκυκλα που μετέφεραν τις σακούλες δεν είδα τι ώρα αναχώρησαν, αυτό που γράφεις όμως είναι ανεπίτρεπτο. Θα μπορούσαν να ξεκινήσουν μετά την έναρξη του αγώνα.

Νομίζω ότι τον κόσμο τον "αδικείς" λίγο. Στο 1ο πέρασμα υπήρχε μέχρι και την αναστροφή μετά τον ιστιοπλοϊκό όμιλο και στη συνέχεια επί της Τσιμισκή αρκετοί σε συγκεκριμένα σημεία (πχ Αριστοτέλους). Αυτό που έγραψες για τη διάσχιση του δρόμου το παρατήρησα κι εγώ, αλλά το κατανοώ. Από πού να περάσει κάποιος που θέλει να πάει για καφέ στην παραλία;

Αν θα πάω πάλι για δρομικά στο μέλλον στη Θεσσαλονίκη; Σίγουρα μιας και είναι η αφορμή να ανέβω, να δω παλιές παρέες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...