Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω τα τελευταια 2,5 χρονια ξεκίνησα, κυριως λογο εξτρα κιλών. Το πρόγραμμα ήταν 4 με 5 φορες την βδομάδα, κάτι απο τα παρακάτω:

 

1) Σε διάδρομο: Το γνωστό HIIT. Ένα λεπτό στο 6.5, μισό λεπτό στο 12.5. Αυτό για μιση ωρα περίπου, μεχρι τα 4 χιλιόμετρα.

2) Σε διάδρομο: Χαμηλη ταχύτητα, γυρω στο 5.8, με κλίση στο 4%, για ενα 45λεπτο. Πάλι εκει κοντά στο 4αρι χιλιόμετρα.

3) Έξω: Χαλαρο, απλό περπάτημα για 1-2 ωρες. Δεν μετρουσα χιλιόμετρα, αλλα λιγο που τα τσεκαρα μετά στο google maps ήταν κάπου γυρω στα 6.

 

Με αυτά, και διατροφη φυσικά, κατάφερα να ξεφορτθώ 40 κιλά μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην για την άσκηση καλοκαίρι:

 

Μεγάλη προσοχή καθώς υψηλή θερμοκρασία και υγρασία = κίνδυνος.

Εγώ πριν 2 χρόνια, το 2014, είχα πάθει αλλεργία κατά το τρέξιμο - ΔΕΝ με τσίμπησε τίποτα, ΔΕΝ ήρθα σε επαφή με λουλούδια κτλ.. Απλά είτε λόγω σκόνης υγρασίας κτλ(έτρεχα δίπλα στη θάλασσα) είτε λόγω συνδυασμού άσκησης - τρόφης (λαχανικά πριν 3 ώρες) και σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία+υγρασία(7 η ώρα το απόγευμα) ήρθα και πρήστηκα και χρειάστηκα ενέσεις κορτιζόνης.. Από τότε έχω πάντα αδρεναλίνη σπίτι για κάθε ανάγκη.. 

 

Επίσης να σημειώσω ότι τρέχω έχοντας 2 ρίξεις χιαστού μη εγχειρισμένες.. (1 ολική και 1 μερική)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην για την άσκηση καλοκαίρι:

 

Μεγάλη προσοχή καθώς υψηλή θερμοκρασία και υγρασία = κίνδυνος.

Εγώ πριν 2 χρόνια, το 2014, είχα πάθει αλλεργία κατά το τρέξιμο - ΔΕΝ με τσίμπησε τίποτα, ΔΕΝ ήρθα σε επαφή με λουλούδια κτλ.. Απλά είτε λόγω σκόνης υγρασίας κτλ(έτρεχα δίπλα στη θάλασσα) είτε λόγω συνδυασμού άσκησης - τρόφης (λαχανικά πριν 3 ώρες) και σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία+υγρασία(7 η ώρα το απόγευμα) ήρθα και πρήστηκα και χρειάστηκα ενέσεις κορτιζόνης.. Από τότε έχω πάντα αδρεναλίνη σπίτι για κάθε ανάγκη.. 

 

Επίσης να σημειώσω ότι τρέχω έχοντας 2 ρίξεις χιαστού μη εγχειρισμένες.. (1 ολική και 1 μερική)..

 

Και εγω διπλα σε θάλασσα ετρεχα το καλοκαιρι με φουλ υγρασια αλλα δεν εμφανισα ποτε κάτι τέτοιο και πηγαινα και με καύσωνα αλλα κατα τις 8-9 το βραδάκι αφου ειχα κοιμηθει καμια ωριτσα. Η μπλουζα έσταζε πραγματικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα οι ερασιτεχνες μαραθωνιοδρομοι δεν χρειαζονται απολυτως τιποτα. ΟΙ επαγγελματιες ειναι αλλο ζητημα αλλα εκει παιζει σε οτιδηποτε αθλημα και να παρεις οποτε δεν το συζηταμε καν. Και σαν τι συμπληρωμα να παρουν? 

 

προφανως θελω  να πιστευω οτι δεν μιλαω για τον πρωτο καιρο αλλα για τους χρονους που κανει τωρα. Και το καλοκαιρι κανεις 10αρι αλλο που πρεπει να εισαι ηλιθιος και να παιζεις με τις πιθανοτητες να μεινεις στον τοπο για να τρεξεις μεσημερι αλλα ειπε οτι το χειμωνα παει μεσημερι και το καλοκαιρι παει βραδυ γιατι δεν ξυπναει πρωι.

 

Δεν χρειαζεται χρονια ολοκληρα! 1χρονο τρεξιματος ειχα το χιλιαρι στο 3.50 5αρι στο 20 10 στο 40 και κατι ψηλα και ημι στο 1.36! Δεκαδα και 20αδα σε αγωνες βουνου 17 και 23χλμ αντιστοιχα και 2η θεση σε σκυταλη 3χ21χλμ και δε θυμαμαι τι αλλα. Ορεξη να χεις και να κανεις σωστη προπονηση!

 

Δεν μου είπες όμως  τι συμπληρωματικούλια έχεις καταναλώσει για να φτάσεις σε αυτές τις επιδόσεις

που αναφέρεις.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να διατηρήσεις αυτές τις επιδόσεις αν δεν πάρεις συμπληρώματα.

 

Εκτός αν μιλάμε για πυροτέχνημα.Δηλαδή ασχολήθηκες π.χ. για 3 χρόνια έπιασες τις τάδε επιδόσεις και μετά τέλος.

 

Ή εκτός αν κάθε μέρα έτρωγες από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν το ζώο για να καλύψεις τις ενεργειακές σου ανάγκες.

 

 

Δεν κατεβήκαμε από τον πλανήτη Άρη για να πιστεύουμε οτι οι μυες φουσκώνουν από μόνοι τους απλά σηκώνοντας βάρη,ούτε τα χιλιόμετρα τα τρέχεις σαν μηχανάκι χωρίς βενζίνη.

 

 

Σημείωση:

 

Επειδή είμαι λάτρης της αθλητικής ιδέας των αρχαίων προγόνων,πιστεύω οποιαδήποτε βοήθεια στις ενεργειακές ανάγκες πέρα από τις φυσικές τροφές θεωρείται εξωγενής παρέμβαση,άρα ντοπάρισμα.

Αθλητής που χρησιμοποιεί τροφές που έχουν παρασκευαστεί στο εργαστήριο και με χημικό τρόπο,άσχετα αν βλάπτουν ή όχι τον οργανισμό προκειμένου να βελτιώσει τις επιδόσεις του,βιάζει το αθλητικό ιδεώδες των αρχαίων και δεν είναι αθλητής αλλά βιοχημικό ρομποτάκι

 

 

Νικώ τον χρόνο,νικώ τον εαυτό μου,νικώ τους άλλους με την δύναμη της ψυχής μου και όχι με την δύναμη των εξωγενών παρεμβάσεων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 100 κιλά μοσχαράκι και ασχολούμαι κ εγώ το τελευταίο εξάμηνο με το άθλημα (προσπαθώ δηλαδή  :-D ). Συνήθως τρέχω ~ 7χμ 3 φορές την εβδομάδα. Ο  καλύτερος ρυθμός μ ήταν 6χμ/λεπτό στο Run Greece της Πάτρας. Μετά τις κραιπάλες των Χριστουγέννων προσπαθώ να συνέλθω. Οι αγώνες 10k είναι οι ιδανικότεροι για μένα άντε και κανένα τραιλ αρκεί να υπάρχει καλή παρέα :-) .

 

Παπούτσια έχω τα Saucony Triumph γιατί με απλά nike με πονούσαν τα γόνατα. 

 

 

Υ.Γ. Δεν έχω χάσει γραμμάριο δυστυχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 100 κιλά μοσχαράκι και ασχολούμαι κ εγώ το τελευταίο εξάμηνο με το άθλημα (προσπαθώ δηλαδή  :-D ). Συνήθως τρέχω ~ 7χμ 3 φορές την εβδομάδα. Ο  καλύτερος ρυθμός μ ήταν 6χμ/λεπτό στο Run Greece της Πάτρας. Μετά τις κραιπάλες των Χριστουγέννων προσπαθώ να συνέλθω. Οι αγώνες 10k είναι οι ιδανικότεροι για μένα άντε και κανένα τραιλ αρκεί να υπάρχει καλή παρέα :-) .

 

Παπούτσια έχω τα Saucony Triumph γιατί με απλά nike με πονούσαν τα γόνατα. 

 

 

Υ.Γ. Δεν έχω χάσει γραμμάριο δυστυχώς.

ελα ρε, τρεχεις 3*7 = 21km/εβδομαδα και δεν εχεις χασει γραμμαριο; :o τον αγλεωρα τρως;

γιατι προφανως ειναι (και) θεμα διατροφης, εχω κι εγω εναν φυλακα εδω στην δουλεια που τρεχει 7αρια,

αλλα εχει μια μπακα να, και οταν πιασαμε κουβεντα μου ειπε οτι πινει, κρασι μεν, με συνοδεια ξηροκαρπιων δε,

αρα, καλη η διατροφη, να τρωμε κλπ, αλλα με μετρο guys :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μου είπες όμως  τι συμπληρωματικούλια έχεις καταναλώσει για να φτάσεις σε αυτές τις επιδόσεις

που αναφέρεις.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να διατηρήσεις αυτές τις επιδόσεις αν δεν πάρεις συμπληρώματα.

 

Εκτός αν μιλάμε για πυροτέχνημα.Δηλαδή ασχολήθηκες π.χ. για 3 χρόνια έπιασες τις τάδε επιδόσεις και μετά τέλος.

 

Ή εκτός αν κάθε μέρα έτρωγες από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν το ζώο για να καλύψεις τις ενεργειακές σου ανάγκες.

 

 

Δεν κατεβήκαμε από τον πλανήτη Άρη για να πιστεύουμε οτι οι μυες φουσκώνουν από μόνοι τους απλά σηκώνοντας βάρη,ούτε τα χιλιόμετρα τα τρέχεις σαν μηχανάκι χωρίς βενζίνη.

Τοτε χορτοφαγος ουτε βιταμινη δεν ακουμπουσα οχι καποιο αλλο συμπληρωμα! Αν δεν εισαι couch potato ολη σου τη ζωη,εχεις ενα Α υποβαθρο και κανεις σωστη προπονηση τοτε μπορεις! εγω το εκανα. Ειτε για να φουσκωσουν οι μυς σου ειτε για να τρεχεις σαν μηχανακι το μονο που θες ειναι καλη διατροφη και προπονηση. Επισης υπαρχουν σωματα και σωματα εγω πχ βαζω ευκολα ογκο ενω εσυ μπορει να θες τον τριπλασια χρονο απο μενα (μιλαμε παντα κατω απο τις ιδιες συνθηκες φαγητου κτλ) αυτο δεν σημαινει οτι επειδη εσυ δεν μπορεις δεν μπορω και εγω!

ναι και τοτε ετρωγα περι τις 4κ θερμιδες τη μερα! ζυμαρικα-πατατες-ρυζια-λαχανικα-οσπρια-ξηρους καρπους-φρουτα-φυστικοβουτυρο-ταχινι κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχω περιπου τα τελευταια 20 χρονια απο οσο θυμαμαι....

 

Προσπαθω να το κανω καθε μερα, εαν το επιτρεπει ο χρονος μου.

 

Η αποσταση που συνηθως διανυω ειναι περι τα 10-12 miles....

 

Απο accessories παιζω με τα Acics Metarun και τα Νewton gravity III , κλασσικα μουσικη απο το mobile. 

 

Τρεχω, καθαρα γιατι μπορω και αδειαζω το μυαλο μου απο το οτιδηποτε με απασχολει, δεν εχω θεμα με κιλα κλπ.... 

 

:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τρεχω περιπου τα τελευταια 20 χρονια απο οσο θυμαμαι....

 

Προσπαθω να το κανω καθε μερα, εαν το επιτρεπει ο χρονος μου.

 

Η αποσταση που συνηθως διανυω ειναι περι τα 10-12 miles....

 

Απο accessories παιζω με τα Acics Metarun και τα Νewton gravity III , κλασσικα μουσικη απο το mobile. 

 

Τρεχω, καθαρα γιατι μπορω και αδειαζω το μυαλο μου απο το οτιδηποτε με απασχολει, δεν εχω θεμα με κιλα κλπ.... 

 

:-)

ενας ακομη λογος που τρεχεις ειναι να για να τρως αφοβα αυτα που ανεβαζεις στο αλλο θρεντ :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχω περιπου τα τελευταια 20 χρονια απο οσο θυμαμαι....

 

Προσπαθω να το κανω καθε μερα, εαν το επιτρεπει ο χρονος μου.

 

Η αποσταση που συνηθως διανυω ειναι περι τα 10-12 miles....

 

Απο accessories παιζω με τα Acics Metarun και τα Νewton gravity III , κλασσικα μουσικη απο το mobile. 

 

Τρεχω, καθαρα γιατι μπορω και αδειαζω το μυαλο μου απο το οτιδηποτε με απασχολει, δεν εχω θεμα με κιλα κλπ.... 

 

:-)

 

16 χιλιομετρα την μερα ρε κτηνος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) Σε διάδρομο: Το γνωστό HIIT. Ένα λεπτό στο 6.5, μισό λεπτό στο 12.5. Αυτό για μιση ωρα περίπου, μεχρι τα 4 χιλιόμετρα.

 

 

Αυτο δεν βαριοσουν να το κανεις; Μεχρι να ανεβάσεις περνούσε το μισό λεπτό και μετά κατέβαζες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχω, καθαρα γιατι μπορω και αδειαζω το μυαλο μου απο το οτιδηποτε με απασχολει, δεν εχω θεμα με κιλα κλπ.... 

 

:-)

σωστος, απειρα τα συν, ουτε εμενα με ενδιαφερει να χασω άλλα, αλλά οι θερμιδες καιγονται ουτως ή αλλως και

η συντηρηση δεν μας χαλαει, προσωπικα παντως για τον παραπανω λογο ("αδειασμα μυαλου") δεν τρεχω ποτε με μουσικη,

αν και στο αυτοκινητο εχω παντα μουσικη, στο τρεξιμο δεν την γουσταρω, προτιμω να ακουω γυρω μου, τις σκεψεις μου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν βαριοσουν να το κανεις; Μεχρι να ανεβάσεις περνούσε το μισό λεπτό και μετά κατέβαζες. 

 

Βρηκα κιμπάρη διάδορμο με numpad. Πατας ενα, μηδεν και enter και παει στα 10 π.χ

 

Επισης δεν ανεβαζε ακαριαία, πχ το 6.5-12.5 του έπαιρνε 12 δευτερολεπτα, οποτε το πατουσα 12 δευτερα πριν ξεκινησει το μισαλεπτο, οποτε ετρεχα μισο λεπτο καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ακομη λογος που τρεχεις ειναι να για να τρως αφοβα αυτα που ανεβαζεις στο αλλο θρεντ :P

 

Τhats true my friend.... but in my defence, ετρεχα πριν καν ξεκινησω να τρωω αυτες τις λιχουδιες..... :P

 

16 χιλιομετρα την μερα ρε κτηνος;

 

Ε, πανω κατω ναι.... (στις αρχες φυσικα αυτο το νουμερο ηταν απιαστο ονειρο) 

 

 

 

Οταν ειμαι Ldn, τρεχω με εναν old man ( 70 years old) , οταν εγω σταματαω αυτος τρεχει 2-3 miles ακομα.... :-)   

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...