Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε χορτοφαγος ουτε βιταμινη δεν ακουμπουσα οχι καποιο αλλο συμπληρωμα! Αν δεν εισαι couch potato ολη σου τη ζωη,εχεις ενα Α υποβαθρο και κανεις σωστη προπονηση τοτε μπορεις! εγω το εκανα. Ειτε για να φουσκωσουν οι μυς σου ειτε για να τρεχεις σαν μηχανακι το μονο που θες ειναι καλη διατροφη και προπονηση. Επισης υπαρχουν σωματα και σωματα εγω πχ βαζω ευκολα ογκο ενω εσυ μπορει να θες τον τριπλασια χρονο απο μενα (μιλαμε παντα κατω απο τις ιδιες συνθηκες φαγητου κτλ) αυτο δεν σημαινει οτι επειδη εσυ δεν μπορεις δεν μπορω και εγω!

ναι και τοτε ετρωγα περι τις 4κ θερμιδες τη μερα! ζυμαρικα-πατατες-ρυζια-λαχανικα-οσπρια-ξηρους καρπους-φρουτα-φυστικοβουτυρο-ταχινι κτλ

 

Δεν παίρνεις συμπληρώματα,οπότε επέλεξες τον φυσικό και υγιεινό τρόπο,αλλά κοίτα να δεις σε τι λούκι έχεις πέσει.

 

Τρως μια αποθήκη τρόφιμα την ημέρα,μόνο και μόνο για να έχεις καύσιμα για να τρέχεις.

Δηλαδή αντί να γίνεις αφεντικό του εαυτού σου δια της άθλησης,έγινες δούλος της κοιλιάς σου.

 

Μετατράπηκες από άνθρωπος σε "γουρουνάκι".

 

Είδες λοιπόν οτι είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

 

Ούτε συμπληρώματα,ούτε κοιλιοδουλία.

 

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή σε μετατρέπει σε γουρουνάκι;

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή δυναμιτίζει τα ζωώδη και κατώτερα ένστικτα;

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή από άνθρωπο σε υποβιβάζει σε ρομπότ;

 

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα φίλε μου.

 

Άθληση=άσκηση πνευματος και σώματος  ("Νους υγιής εν σώματι υγιεί")

 

Πρώτα Νους και μετά σώμα.Το πρόσεξες; Πρώτα έβαλαν το νου οι αρχαίοι στην φράση τους και μετα

το σώμα.

 

Όπως πρώτα έλεγαν υπερ βωμών και μετά υπερ εστιών.Δηλαδή πρώτα πολεμάς για την θρησκεία σου και μετά για το σπίτι σου

 

Όταν λοιπόν δεν έχεις πνεύμα (Νου) να ασκήσεις,τότε γίνεσαι γουρουνάκι και ασκείς μόνο το σώμα.

 

Δεν το λέω φίλε μου για εσένα,αλλά για ολόκληρη την κοινωνία που αθλείται για όλους τους άλλους λόγους ,εκτός από τον λόγο της άσκησης του πνεύματος.

 

Όσο για την επαγγελματική ενασχόληση με τον αθλητισμό,εκεί αγαπητοί μου πρόκειται για της εκπορνευση της αθλητικής ιδέας.

 

Άραγε γιατί στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν επαγγελματίες αθλητές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκίνησα το 13 κάνοντας χαλαρό τρέξιμο 5-6 χιλιόμετρα max. Το 14 το πήγα λίγο πιο ζεστά και είχα φτάσει μέχρι και τα 16 χιλιόμετρα. Αν θυμάμαι καλά, είχα φτάσει τα 5 χιλιόμετρα να τα κάνω σε 23 λεπτά.

Το σταμάτησα όμως, γιατί με τις βλακείες που έκανα όπως τα 16 χιλιόμετρα σερί, τρέξιμο με 35 και πάνω βαθμούς σε συνδυασμό με παπούτσια που δεν ήταν τα κατάλληλα  να καταπονήσω γόνατα, πέλματα γάμπες και τα δάχτυλα των ποδιών.

 

Θα το επαναφέρω όμως γιατί τα ρούχα άρχισαν να με στενεύουν,χωρίς υπερβολές αυτή τη φορά.

 

Σε κάθε τρέξιμο χρησιμοποιώ το nike plus app για ios. Έχει χρονόμετρο, παίζει mp3 που έχεις περάσει στα itunes, καταγράφει χρόνους, μετράει τις θερμίδες που έκαψες  κλπ Επίσης μπορείς να θέσεις ένα όριο χιλιομέτρων και να 'προκαλέσεις' τους φίλους σου που έχουν την εφαρμογή. Το είχα εφαρμόσει για ένα διάστημα με μια φίλη μου. Θέταμε ένα όριο και αγωνιζόμασταν για το ποιος θα το φτάσει πρώτος.

Υπάρχει και για android πλέον, οπότε αν ενδιαφέρεστε μπορούμε να φτιάξουμε το official insomnia nike running challenge ;)

 

Εσείς σε τι δρόμο τρέχετε? χωμάτινο ή σε άσφαλτο? Μου έχουν πει πως αν τρέχεις σε άσφαλτο καταπονείς τα γόνατα και μπορεί στο μέλλον να σου προκαλέσει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν παίρνεις συμπληρώματα,οπότε επέλεξες τον φυσικό και υγιεινό τρόπο,αλλά κοίτα να δεις σε τι λούκι έχεις πέσει.

 

Τρως μια αποθήκη τρόφιμα την ημέρα,μόνο και μόνο για να έχεις καύσιμα για να τρέχεις.

Δηλαδή αντί να γίνεις αφεντικό του εαυτού σου δια της άθλησης,έγινες δούλος της κοιλιάς σου.

 

Εγραψα τροφες που ετρωγα γενικα οχι καθε μερα

Μετατράπηκες από άνθρωπος σε "γουρουνάκι".

 

Γουρουνακι ειναι καποιος ο οποιος απλα τρωει χωρις να εχει αναγκη απο τη τροφη

Είδες λοιπόν οτι είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

 

Ούτε συμπληρώματα,ούτε κοιλιοδουλία.

 

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή σε μετατρέπει σε γουρουνάκι;

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή δυναμιτίζει τα ζωώδη και κατώτερα ένστικτα;

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή από άνθρωπο σε υποβιβάζει σε ρομπότ;

 

Εμενα προσωπικα δε με μετετρεψε σε τιποτα.

Δεν ξερω εσενα τι σου κανει εμενα παντως τιποτα ζωωη ενστικτα δεν μου εβγαλε.

Ρομποτ σε κανει η μιζερια και η ρουτινα της δουλειας και του τραγικου τροπου ζωης οχι αυτο που αγαπας και κανεις απο καυλα!

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα φίλε μου.

 

Άθληση=άσκηση πνευματος και σώματος  ("Νους υγιής εν σώματι υγιεί")

 

Αυτο πηγαινε πες το σε ολους τους κοιλαραδες που ειναι βουλωμενη μεχρι και η τελευταια αρτηρια και μετα το συζηταμε! Επισης οι αρχαιοι ολη μερα ηταν εν κινηση και οχι καναπε,τιβι,αμαξι κτλ οποτε αστο στην ακρη

 

Πρώτα Νους και μετά σώμα.Το πρόσεξες; Πρώτα έβαλαν το νου οι αρχαίοι στην φράση τους και μετα

το σώμα.

 

Όπως πρώτα έλεγαν υπερ βωμών και μετά υπερ εστιών.Δηλαδή πρώτα πολεμάς για την θρησκεία σου και μετά για το σπίτι σου

Όταν λοιπόν δεν έχεις πνεύμα (Νου) να ασκήσεις,τότε γίνεσαι γουρουνάκι και ασκείς μόνο το σώμα.

 

Δεν το λέω φίλε μου για εσένα,αλλά για ολόκληρη την κοινωνία που αθλείται για όλους τους άλλους λόγους ,εκτός από τον λόγο της άσκησης του πνεύματος.

 

Και για μενα να το ελεγες δεν ειμαι ανθρωπος που παιρνω σοβαρα τον οποιοδηποτε στο ιντερνετ! Οταν θα μου αποδειξεις με καποιο τροπο οτι εχω λογο να σε παρω στα σοβαρα τοτε τα λεμε περι αθλητισμου. μυαλου κτλ

 

Όσο για την επαγγελματική ενασχόληση με τον αθλητισμό,εκεί αγαπητοί μου πρόκειται για της εκπορνευση της αθλητικής ιδέας.

 

Άραγε γιατί στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν επαγγελματίες αθλητές;

 

Αραγε γιατι υπηρχαν?

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF_%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχαία Ελλάδα είναι που υπήρχαν σοβαροί επαγγελματίες αθλητές. Dope-free κιόλας. Και να αναφέρω πρόσφατα παραδείγματα της μετέπειτα εποχής, ψάξτε για bodybuilders τέλη 1800-αρχές 1900. Να δείτε κορμιά να σας φύγει ο πάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν παίρνεις συμπληρώματα,οπότε επέλεξες τον φυσικό και υγιεινό τρόπο,αλλά κοίτα να δεις σε τι λούκι έχεις πέσει.

 

Τρως μια αποθήκη τρόφιμα την ημέρα,μόνο και μόνο για να έχεις καύσιμα για να τρέχεις.

Δηλαδή αντί να γίνεις αφεντικό του εαυτού σου δια της άθλησης,έγινες δούλος της κοιλιάς σου.

 

Εγραψα τροφες που ετρωγα γενικα οχι καθε μερα

Μετατράπηκες από άνθρωπος σε "γουρουνάκι".

 

Γουρουνακι ειναι καποιος ο οποιος απλα τρωει χωρις να εχει αναγκη απο τη τροφη

Είδες λοιπόν οτι είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

 

Ούτε συμπληρώματα,ούτε κοιλιοδουλία.

 

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή σε μετατρέπει σε γουρουνάκι;

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή δυναμιτίζει τα ζωώδη και κατώτερα ένστικτα;

Ποιο το νόημα της άθλησης αν αυτή από άνθρωπο σε υποβιβάζει σε ρομπότ;

 

Εμενα προσωπικα δε με μετετρεψε σε τιποτα.

Δεν ξερω εσενα τι σου κανει εμενα παντως τιποτα ζωωη ενστικτα δεν μου εβγαλε.

Ρομποτ σε κανει η μιζερια και η ρουτινα της δουλειας και του τραγικου τροπου ζωης οχι αυτο που αγαπας και κανεις απο καυλα!

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα φίλε μου.

 

Άθληση=άσκηση πνευματος και σώματος  ("Νους υγιής εν σώματι υγιεί")

 

Αυτο πηγαινε πες το σε ολους τους κοιλαραδες που ειναι βουλωμενη μεχρι και η τελευταια αρτηρια και μετα το συζηταμε! Επισης οι αρχαιοι ολη μερα ηταν εν κινηση και οχι καναπε,τιβι,αμαξι κτλ οποτε αστο στην ακρη

 

Πρώτα Νους και μετά σώμα.Το πρόσεξες; Πρώτα έβαλαν το νου οι αρχαίοι στην φράση τους και μετα

το σώμα.

 

Όπως πρώτα έλεγαν υπερ βωμών και μετά υπερ εστιών.Δηλαδή πρώτα πολεμάς για την θρησκεία σου και μετά για το σπίτι σου

Όταν λοιπόν δεν έχεις πνεύμα (Νου) να ασκήσεις,τότε γίνεσαι γουρουνάκι και ασκείς μόνο το σώμα.

 

Δεν το λέω φίλε μου για εσένα,αλλά για ολόκληρη την κοινωνία που αθλείται για όλους τους άλλους λόγους ,εκτός από τον λόγο της άσκησης του πνεύματος.

 

Και για μενα να το ελεγες δεν ειμαι ανθρωπος που παιρνω σοβαρα τον οποιοδηποτε στο ιντερνετ! Οταν θα μου αποδειξεις με καποιο τροπο οτι εχω λογο να σε παρω στα σοβαρα τοτε τα λεμε περι αθλητισμου. μυαλου κτλ

 

Όσο για την επαγγελματική ενασχόληση με τον αθλητισμό,εκεί αγαπητοί μου πρόκειται για της εκπορνευση της αθλητικής ιδέας.

 

Άραγε γιατί στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν επαγγελματίες αθλητές;

 

Αραγε γιατι υπηρχαν?

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF_%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

 

 

Είτε έχεις ανάγκη από τροφή είτε δεν έχεις,όταν τρως βουλιμικά τότε θεωρείσαι ον κατώτερων πνευματικών επιπέδων.

Ο άνθρωπος ως πνευματικό ον τρώει ως το σημείο που επέρχεται κορεσμός της πείνας και όχι όταν συμπληρώνονται

οι χιλιάδες θερμίδες που απαιτούνται για να τρέξεις ή για να κάνεις οτιδήποτε άλλο.

 

Οι πιλότικοι μαχητικών δια της εκπαιδεύσεως μαθαίνουν να λειτουργούν με χαμηλότερη ροή αιματωσης του εγκεφάλου.Δηλαδή ασκούνται για να μπορούν να αντέχουν σε εξαιρετικές-αντίξοες συνθήκες.Πρέπει στην αερομαχία που τα g θα έχουν χτυπήσει κόκκινο να μπορουν να λειτουργούν άριστα,ενώ ο εγκεφαλός τους θα αιματώνεται ελάχιστα.

 

Άραγε αν σε αφήσω νηστικό θα μπορείς να τρέξεις ή θα θες συνέχεια στραγάλια και φυστίκια;

 

 

 

Να μάθεις το σώμα σου να πίνει νερό όχι όποτε το ζητάει αλλά όποτε του δώσει την εντολή το πνεύμα σου.

Να μάθεις το σώμα σου να τρώει τροφή όχι όποτε το ζητάει αλλά όποτε του δώσει την εντολή το πνεύμα σου.

Να μάθεις το σώμα σου να πονάει και να σταματάει το τρέξιμο όποτε το διατάξει το πνεύμα σου.

 

Με άλλα λόγια να μάθεις το σώμα σου να υπακούει στο πνευμα.

 

Κατάλαβες τώρα τι εστί αθλητισμός;

 

Τώρα νιώθω σαν να προσπαθώ να δώσω ένα παιδάκι να καταλάβει οτι τα μαθηματικά δεν τα

έχουμε μόνο για να μετράμε τα χρηματά μας που έχουμε στην τράπεζα,αλλά και για να μπορούμε

να αντιληφθούμε τους κόσμους που βρίσκονται πέρα από τις τρεις διαστάσεις καλή ώρα γεωμετρία Riemann.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να τρέχω από τον περασμένο Οκτώβριο.. μέχρι τότε δεν είχα βγει να τρέξω σχεδόν ποτέ. Ξεκίνησα, όχι για χάσιμο κιλών ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά γιατί μ'αρέσει αίσθηση που νιώθεις αμέσως μετά, ειδικά μετά από ένα ζεστό μπανάκι.

 

Προσπαθώ να κάνω κάθε φορά 5χλμ. Όταν ξεκίνησα έκανα το 5άρι σε 34'. Τώρα το 'χω φτάσει το 5αρι στα 25'. Στόχος, μέχρι το καλοκαίρι, είναι να κατέβει στα 20-22΄.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν εμφανιζει κατι το λινκ! το δικο μου ειναι λιγο σε αδρανεια αυτο το καιρο αν και τρεχω οσο μπορω σε διαδρομο και μεσα στο γυμνναστηριο στη σχολη μεχρι να ζεστανει λιγο ο καιρος και να αρχισω εξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με αυτά, και διατροφη φυσικά, κατάφερα να ξεφορτθώ 40 κιλά μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια. 

Ελα ρε γίγαντα , μπράβο !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Profile στο Garmin Connect έχετε ;

 

Mine : https://connect.garmin.com/modern/profile/adedoukos1 

οκ, εφτιαξα εγω, αλλα δεν βλεπω να εχει επιλογη να συνδεσω runkeeper που χρησιμοποιω,

smartwatch δεν εχω κι ουτε προτιθεμαι να προσθεσω κι αλλη εφαρμογη στο κιν μου, sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα τσουβάλια με τα ιδρωμένα ρούχα σας κάθε βδομάδα ποιος κάθεται και τα πλένει...; Χαρά στην υπομονή του! Επίσης απορώ με τα χλμ που γράφετε ορισμένοι ότι κάνετε συν τον χρόνο που βρίσκεστε στο ίντερνετ συν το χρόνο μαγειρέματος, πλυσίματος, δουλειάς. Χρόνο να κοιμάστε βρίσκετε καθόλου ή απλά είστε μυθομανείς; :P

υ.γ.: Εγώ μόνο ποδήλατο κάνω 2 φορές την βδομάδα γιατί με το τρέξιμο στο τσιμέντο καταπονούνται οι αρθρώσεις και οι σύνδεσμοι των ποδιών πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε μυθομανείς,παραστρατημένοι Έλληνες με φτωχό πνεύμα , αμαρτωλά λαίμαργοι που κυλίσαμε στον ποταπό βούρκο της γυμναστικής και γράφουμε όλη μέρα οι ρέμπελοι από PC της δουλειάς...μπουχαχα!!!!

Πιο πνεύμα ;

Αυτό που όταν προσπαθείς να ξεπεράσεις τον εαυτό σου και τα σωματικά σου όρια έρχεται με τσαμπουκά και σε σπρώχνει για " ακόμη λίγο, ένα βήμα παρά πάνω " ;;

Αυτό που συνηθίζει έτσι και πέρα απο την γυμναστική και μαζί με αυτήν ,ακολουθεί και την υπολοιπή σου ζωή και όλες τις εκφράσεις της με αυτό το τσαγανό ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...