Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε μυθομανείς,παραστρατημένοι Έλληνες με φτωχό πνεύμα , αμαρτωλά λαίμαργοι που κυλίσαμε στον ποταπό βούρκο της γυμναστικής και γράφουμε όλη μέρα οι ρέμπελοι από PC της δουλειάς...μπουχαχα!!!!

Πετάξαμε και τις χλαμύδες μας και φοράμε φόρμες... Πόσο πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα τα τσουβάλια με τα ιδρωμένα ρούχα σας κάθε βδομάδα ποιος κάθεται και τα πλένει...; Χαρά στην υπομονή του! Επίσης απορώ με τα χλμ που γράφετε ορισμένοι ότι κάνετε συν τον χρόνο που βρίσκεστε στο ίντερνετ συν το χρόνο μαγειρέματος, πλυσίματος, δουλειάς. Χρόνο να κοιμάστε βρίσκετε καθόλου ή απλά είστε μυθομανείς; :P

 

υ.γ.: Εγώ μόνο ποδήλατο κάνω 2 φορές την βδομάδα γιατί με το τρέξιμο στο τσιμέντο καταπονούνται οι αρθρώσεις και οι σύνδεσμοι των ποδιών πολύ. 

 

Μία ώρα κάθε φορά θέλει, οπότε μία ωρίτσα μέρα παρά μέρα μπορεί να τη διαθέσει ο καθένας για τον εαυτό του. Και εγώ τα ίδια έλεγα πριν ξεκινήσω αλλά αυτά είναι εμπόδια π τα ξεπερνάς εύκολα. Μεγαλύτερο εμπόδιο είναι η βαρεμάρα να σηκωθείς από το pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μία ώρα κάθε φορά θέλει, οπότε μία ωρίτσα μέρα παρά μέρα μπορεί να τη διαθέσει ο καθένας για τον εαυτό του. Και εγώ τα ίδια έλεγα πριν ξεκινήσω αλλά αυτά είναι εμπόδια π τα ξεπερνάς εύκολα. Μεγαλύτερο εμπόδιο είναι η βαρεμάρα να σηκωθείς από το pc.

μιση ωρα τη μερα θελει και οχι καθε μερα! ειδικα αν εισαι αρχαριος αν κανεις μια ωρα τη μερα πολυ πιθανο να μεινεις με τα γονατα στα χερια! Σιγα σιγα θελει και ξεκουραση!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχάριοι(και άτομα που είχαν φόρμα παλιά και τα αφήσαν για 3+ μήνες) : Ξεκινήστε με 4-6 χιλιόμετρα κάθε φορά για 3 φορές την εβδομάδα και προοδευτικά αυξήστε τις φορές σε 5 και μετά σιγά σιγά αρχίστε να αυξάνετε τα χιλιόμετρα! Φιλική συμβουλή για να αποφύγετε τραυματισμούς κτλ.. και επίσης μην εθελοτυφλείτε και μην σας κερδίζει ο ενθουσιασμός γιατί ο τραυματισμός είναι εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ως νυν χοντρός που πρέπει να αδυνατισει, και λόγω ύπαρξης ελεύθερου χρόνου στο εξωτερικό, καταφερα να ξεκινήσω τρέξιμο. Να πω εδώ, ότι τα τελευταία 10 χρόνια, η σωματική μου άσκηση περιοριζόταν λόγω δουλειάς στο πληκτρολογιο, και λόγω παιδιών, στο αλλαγμα πανας!

Ξεκίνησα λοιπόν, με μηδενικό τρέξιμο (δεν την πάλευα), και με περπάτημα σε κλίση, να κάνω 6χλμ την ώρα, και έχω φτάσει 4 μήνες μετά, να κάνω τρέξιμο, 10χλμ, και περπάτημα άλλο ενάμιση περίπου (200μ στην αρχή, 500μ στη μέση, και αλλά 700-800μ στο τέλος για χαλάρωμα), σε 75 λεπτά.

Συν καμιά ώρα βάρη σε μηχανηματα.

Αυτό 4-5 φορές την εβδομαδα.

 

Εκτός από μια υφαιμία στα νύχια (δεν ξέρω αν φταίνε τα new balance ή όχι), άλλο σωματικό πρόβλημα δε μου εχει βγαλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σχετικα με τα νυχια ειναι κλασσικο θεμα στους δρομεις. Εγω στην περιοοδο που εκανα τα πολλα χιλιομετρα εβγαζα τα νυχια απο τα ποδια απλα τραβωντας τα λες και ηταν κουμπωτα! Προερχεται απο την πιεση που ασκειται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από μια υφαιμία στα νύχια (δεν ξέρω αν φταίνε τα new balance ή όχι), άλλο σωματικό πρόβλημα δε μου εχει βγαλει.

 

Δεν ρετάρει τόσο εύκολα, έχεις γκάζι ακόμη...  :-D

 

Εγώ το έλυσα με +1 νούμερο στο παπούτσι. Έφτασα στο 49 νούμερο ωστόσο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα!

στην αρχή φοβήθηκα μήπως είναι μύκητες, αλλά οκ, είναι λίγο ενοχλητικό (πονάνε)...

Εντωμεταξύ, επειδή δεν έχω αλλάξει διατροφή, τα κιλά δε φεύγουν πολύ εύκολα, αλλά είμαι ήδη πολύ καλύτερα, και αισθάνομαι κ πολύ πιο "δυνατός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θελει και διατροφη, αμα γυρνας απ το τρεξιμο και τρως τον αγλεωρα προφανως δεν γινεται δουλεια

δεν τρώω τον αγλέωρα, αλλά δεν πεινάω κιόλας (που σημαίνει ότι ακόμα τρώω πολύ)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κίνδυνος πνευμονίας κλπ όταν τρέχουμε σε θερμοκρασίες κοντά στο 0;

Εννοείται πάντα με μακρυμάνικη μπλούζα(ή και ισουερμικό) και running tights.

Ειλικρινά ευχαριστιέμαι το τρέξιμο με τόσο κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εφοσον εισαι ντυμενος σωστα οχι δεν εχεις προβλημα αρκει να μην σταματησεις ιδρωμενος στο κρυο! Δυναμωνει το ανοσοποιητικο σοΥ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα χιονισε αρκετά εδώ που είμαι. Πήγα για ένα τρεξιματακι θερμοκρασία -2-3 όλα άσπρα. Κοντομανικο από μέσα με ζακέτα να ιδρώνω και ταυτόχρονα να κρυωνω. Ωραία αίσθηση αλλά τρελό ζόρι για τον οργανισμό. 30λεπτα ήταν αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...