Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, opera είπε

Ηλεκτρολυτες με νερο ειναι απαραιτητα και μαγνησιο σε πολυωρες προπονησεις αλλοιως μονο το βραδυ για χαλαρωμα η φορτωμα τις μερες πριν τον αγωνα.

Αμινοξεα αμεσως μετα απο προπονηση δυναμης (διαλλειματικες,τεμπο,βαρη)

Πρωτεινη το βραδυ για αποκατασταση.

Στις προπονησεις-αγωνες διαρκειας 2 ωρων+ οπωσδηποτε υδατανθρακες (ροφημα η τζελακια) καθε 30'-45' αναλογα τις αναγκες ,ποσο ενεργοβορος ειναι ο δρομεας και ηλεκρολυτες πχ ενα saltstick ανα ωρα με νερο.

Η πρωτεινη το βραδυ μπορει να αντικατασταθει με πρωτεινουχο βραδυνο.

Επισης μετα απο προπονηση τρωμε το συντομοτερο υδατανθρακες για αναπληρωση γλυκογονου. 

Πρεπει να γνωριζουμε οτι το μαγνησιο δεσμευει τον ψευδαργυρο ο οποιος με τη σειρα του δεσμευει χαλκο.

Πολλα συμπληρωματα μαγνησιου ειναι τυπου zma,επισης καποια ψευδαργυρου εχουν και χαλκο.

Η χειροτερη μορφη μαγνησιου και η φθηνοτερη ειναι το οξειδιο-oxide.

Γενικα χρειαζεται καλη διατροφη και να παιρνουμε οσο λιγοτερα συμπληρωματα γινεται εμεις οι ερασιτεχνες.

Γενικη αιματος απαραιτητα ,ελεγχος D3 ,φεριτινη και αλλα ιχνοστοιχεια αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι πριν παρουμε οτιδηποτε.

αμινοξέα τί ΄τυπου; eaa ή bcaa; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Jorvik είπε

Kαλημερα! Ποσοι απο εδω μεσα θα ειστε στο Snf run αυτη την κυριακη; 

Εγώ θα είμαι, όπως, σχεδόν πάντα.
Ο πιο διασκεδαστικός αγώνας που έχω πάει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdriver είπε

αμινοξέα τί ΄τυπου; eaa ή bcaa; 

Βασικα το εψαξα τωρα που ρωτησες γιατι το συνηθισμενο ειναι η χρηση bcaa,φιλος που τρεχει μαραθωνιο σε 2:42:56 παιρνει bcaa.

Αυτο που ισχυει τωρα που το εψαξα ειναι οτι αν δε παιρνεις αρκετη πρωτεινη με γευματα η συμπληρωματα προτιμας τα eaa για να παιρνεις ολα τα απαραιτητα ουσιουδη αμινοξεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, opera είπε

Βασικα το εψαξα τωρα που ρωτησες γιατι το συνηθισμενο ειναι η χρηση bcaa,φιλος που τρεχει μαραθωνιο σε 2:42:56 παιρνει bcaa.

Αυτο που ισχυει τωρα που το εψαξα ειναι οτι αν δε παιρνεις αρκετη πρωτεινη με γευματα η συμπληρωματα προτιμας τα eaa για να παιρνεις ολα τα απαραιτητα ουσιουδη αμινοξεα.

βασικά υπάρχει μελέτη για bcaa και eaa , αλλά γενικότερα είναι καλό να υπάρξει μίξη και των δύο.Αμινοξέα με πρωτεϊνη.  Δεν ξέρω ποια ακριβώς η διαφορά όσον αφορά τη θρέψη , αλλά τα bcaa είναι αμινοξέα που μπορεί να παράγει ο οργανισμός ενώ τα eaa είναι τα απαραίτητα που δε μπορεί το σώμα να συνθέσει. Γιάυτό σε ρώτησα, αν ξέρεις ή έχεις δει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο στις δικές σου επιδόσεις. 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gdriver είπε

βασικά υπάρχει μελέτη για bcaa και eaa , αλλά γενικότερα είναι καλό να υπάρξει μίξη και των δύο.Αμινοξέα με πρωτεϊνη.  Δεν ξέρω ποια ακριβώς η διαφορά όσον αφορά τη θρέψη , αλλά τα bcaa είναι αμινοξέα που μπορεί να παράγει ο οργανισμός ενώ τα eaa είναι τα απαραίτητα που δε μπορεί το σώμα να συνθέσει. Γιάυτό σε ρώτησα, αν ξέρεις ή έχεις δει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο στις δικές σου επιδόσεις. 

Η διατροφη παιζει πρωτα ρολο στην αποκατασταση των μυων,οι επιδοσεις εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες.

Εφετος πηρα αμινοξεα bcaa με γλουταμινη ,τα προηγουμενα 2-3 χρονια μονο πρωτεινη ετρωγα.

9 αμινοξεα απο τα 20 δεν συνθετει το σωμα μας, τα 4 απο τα 9 ειναι bcaa.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, unforgiven είπε

Εγώ θα είμαι, όπως, σχεδόν πάντα.
Ο πιο διασκεδαστικός αγώνας που έχω πάει.

Πρωτη φορα θα τον τρεξω εγω. Εχω ακουσει τα καλυτερα απο διοργανωση και απο χρονους (λογω αρκετης κατηφορας). Ευκαιρια να πεσω και κατω απο το οριο της 1 ωρας στο 10αρι. 

Τα πρωτα 2.5χλμ ειναι λιγο ανηφορικα και μετα κατηφοριζει συνεχεια σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Jorvik είπε

Πρωτη φορα θα τον τρεξω εγω. Εχω ακουσει τα καλυτερα απο διοργανωση και απο χρονους (λογω αρκετης κατηφορας). Ευκαιρια να πεσω και κατω απο το οριο της 1 ωρας στο 10αρι. 

Τα πρωτα 2.5χλμ ειναι λιγο ανηφορικα και μετα κατηφοριζει συνεχεια σωστα;

Στο 6ρι πηγαίνω, αλλά απ' όσο ξέρω το 10ρι έχει αρκετή ανηφόρα στην αρχή. Μετά, ιδίως στη Συγγρού είναι τρελή κατηφόρα. Είναι πολύ καλή διοργάνωση, και με πολλές παροχές για δωρεάν αγώνα.
Αν έχεις σκοπό να επιστρέψεις με τα λεωφορεία της φιοργάνωσης στο Μετρό του Φιξ, να έχεις και κάποια άλλη εναλλακτική, γιατί έχουν τρελό κόσμο και παίζει να μείνεις απ έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Αν έχεις σκοπό να επιστρέψεις με τα λεωφορεία της φιοργάνωσης στο Μετρό του Φιξ, να έχεις και κάποια άλλη εναλλακτική, γιατί έχουν τρελό κόσμο και παίζει να μείνεις απ έξω. 

Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Δεν το ειχα σκεφτει καθολου!!! Καλο αγωνα να εχεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλο που τρεχει 5αρια, δεν χανει αγωνα και τον ρωτησα αν θα παει σ αυτον και απαντησε "μπα, εχει ζεστη"

θα σου βαλουμε ερκονδισιον του απαντησα, νταξει, ελεος καπου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν πρωι ή απογευμα θα ειχε απολυτο δικιο. (Πχ στα κωνσταντινεια 2019 στο μαρκοπουλο ειχε απιστευτη ζεστη στο 8αρι γιατι γινοταν απογευμα). 

Αυτος ομως ειναι μετα τις 21:00 οποτε δεν συμφωνω μαζι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2019 στις 5:53 ΜΜ, unforgiven είπε

Αν έχεις σκοπό να επιστρέψεις με τα λεωφορεία της φιοργάνωσης στο Μετρό του Φιξ, να έχεις και κάποια άλλη εναλλακτική, γιατί έχουν τρελό κόσμο και παίζει να μείνεις απ έξω. 

ΠΑΝΙΚΟΣ!! Ποσο δικιο ειχες. 

Τα λεωφορεια  ξεκινουσαν για καλλιμαρμαρο αλλα αργουσαν να γυρισουν λογω οτι υπηρχαν ακομα δρομεις που ετρεχαν και δεν ειχαν ανοιξει ακομα οι δρομοι. Επισης ειδα  οτι ανεβαιναν πολλοι επισκεπτες και οχι μονο δρομεις οπως διαφημιζαν. Τελικα πηγα με τα ποδια φαληρο και εφυγα με το τρενο. 

Στις 21/6/2019 στις 8:48 ΠΜ, naimore είπε

του το ξαναειπα και ειπε οτι εριξε μια ματια και δεν ειχε και θεσεις

Δες ποσοι τρεξανε σε σχεση με τις συμμετοχες και θα καταλαβεις..... Οι πιο πολλοι δηλωσαν και δεν πατησαν... Ισως το κανανε για το τσαμπα μπλουζακι οπως και ενας γνωστος μου. Κριμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jorvik είπε

ΠΑΝΙΚΟΣ!! Ποσο δικιο ειχες. 

Τα λεωφορεια  ξεκινουσαν για καλλιμαρμαρο αλλα αργουσαν να γυρισουν λογω οτι υπηρχαν ακομα δρομεις που ετρεχαν και δεν ειχαν ανοιξει ακομα οι δρομοι. Επισης ειδα  οτι ανεβαιναν πολλοι επισκεπτες και οχι μονο δρομεις οπως διαφημιζαν. Τελικα πηγα με τα ποδια φαληρο και εφυγα με το τρενο. 

Πολλοί το έκανα έτσι. Ή πήραν τραμ.
Εγώ κάθησα και στη συναυλία μετά και πήρα ταξί μέχρι το μετρό του Φιξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...