Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τρέξιμο αν απλα τρέχεις για να τρέχεις δεν κάνεις τίποτα. Θελει όπως είπε ο φίλος ενδυνάμωση κορμού κ κοιλιακους για να αντέχει το σώμα τα νταπα ντουπα από το τρέξιμο. Πόδια γερά για αντέχουν τα  γόνατα. Πλάτη για μην σε χτυπά σε πλάτη κ μέση. 

Όσο αφορά τα παπούτσια. Σειρά για μένα

1 αν μου αρέσουν 2 αν μου ταιριάζουν σε πόδι. Τρέξιμο σε διάδρομο κτλ 3 κριτικές που έχω ακούσει 4 κόστος 

Έχει χιλιάδες παπούτσια έξω αναλογα τις ανάγκες hoka για μαραθωνίους Saucony για βουνό  acics new balance  ων Nike και και χάνετε η μπάλα... Προσωπικά δεν δίνω παραπάνω από 90με 100 ευρώ παπούτσι που έχουν τα ultra boost. Αν μου έρθουν λεφτά θα προτιμούσα κάτι σε Nike New balnace. Άποψη μου πάντα 

Όσο αφορά τρεξιμο με κινητο κ θήκη 

Θετικά ακούς μουσική  κτλ

Αρνητικά κουβαλάς μαζί σε μπράτσο την θήκη. Το σήμα του gps χάνετε 

Τρέξιμο με ρόλι θετικσ δεν χάνει gps συνήθως. Δεν έχεις εχτρα βάρος 

Αρνητικά το κόστος που όμως αν ψάξεις βρίσκεις polar h garmin  με 50 70 ευρώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 12:47 ΠΜ, tonkpils είπε

Θέλω να ρωτήσω. Όλα τα Sport/Smartwatches είναι συμβατά με όλα τα σχετικά Apps που κυκλοφορούν στο play store;

Χρησιμοποιώ το App "Endomondo". 

Ισχύει το ίδιο και με τα Heat Rate Straps; 

Να πάρω smartwatch και να μεταφέρω μέρα τα στατιστικά της προπόνησης στο app στο κινητό ή θήκη μπράτσου για το κινητό και HRS;

Στο Endomondo βέβαια η ανάγνωση των καρδιακών παλμών είναι επί πληρωμή. Τι συμβαίνει με τα υπόλοιπα Apps;

Γενικά, κάθε εταιρία έχει τη δική της πλατφόρμα. Πχ η Garmin έχει το Garmin Connect. Από εκεί και πέρα πρέπει να ψάξεις αν η πλατφόρμα που σε ενδιαφέρει συνεργάζεται είτε άμεσα με κάποια άλλη (πχ το Connect στέλνει αυτόματα στο Strava) ή αν μπορείς να το κάνεις έμμεσα με κάποια άλλη εφαρμογή, πχ το Tapiriik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kid είπε

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ασκήσεων ή κάποιο λινκ για ενδυνάμωση ποδιών προκειμένου να ξεκινήσω ξανά τρέξιμο (5-10χλμ) ;
 

Εν τάχει τα βασικά:

Προβολές (οπίσθιες και εμπρόσθιες), καθίσματα, jumping jacks, ανέβασμα σκαλοπατιών, ψαλιδακια, high knees. Υπάρχουν άπειρες ασκήσεις. 

Επεξ/σία από MSC3169
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kid είπε

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ασκήσεων ή κάποιο λινκ για ενδυνάμωση ποδιών προκειμένου να ξεκινήσω ξανά τρέξιμο (5-10χλμ) ;
 

Eχει παρα πολλα εδω  https://runningmagazine.gr/

και σε playstore 5to 10 couch κτλ

Αλλα .... Μην κανεις το λάθος να πεις οτι ειναι ευκολο η να το παρακάνεις.. Γιατι αποδεδειγμενα θα τραυματιστείς.

Αν θες την αποψη μου, 

1 Ξεκινα να δεις τα κιλά σου ποσο εισαι στην εναρξη του προγραμματος. Αν εχεις δυνατοτητα να πας σε διαιτολογο  καντο

2 Επενδυσε σε ενα καλο παπουτσι . Ουτε πολυ ακριβο , ουτε πολυ φθηνο . Μια λυση 70-90  ευρώ ειναι μια χαρα. Μπορεις να πας σε intersport που εχουν και ενα υποτυπωδες πελματογραφημα να σε συμβουλεψουν

3  για την υγεια  σου κανε εξετασεις καρδιας ( ενα τριπλεξ και ενα τεστ κοπωσεως )  και αιματολογικες. Δεν  παμε για πρωταθλήτισμό αλλα χιλιες φορες να   ξερουμε που παταμε ,

4 Συνδυασε 3 με 4 φορες weakly τρεξιμο ανάμεσα τους βάλε μερα ξεκουρασης και οπως δηποτε ενδυναμωση με τις ασκησεις που λεει κ ο φιλος. Ενας γυμναστης σε καποιο γυμναστηριο θα σου πει.Σημαντικο να του πεις ιστορικο τραυματισμων. Εγω πχ εχω κομμενο συνδεσμο και απογορευτετει το squat με κιλα. πχ   βγαινε δευτερα για τρεξιμο τριτη γυμναστηριο , τεταρτη τρεξιμο και ασκησεις  Πεμπτη ρεπο,  παρασκευη τρεξιμο σε διαδρομο και ενδυναμωση,  σκ αν μπορεις κανε μια αεροβια ασκηση ,5Χ5 με φιλους μπασκετακι, ποδηλατο σε παραλια αν εχεις κοντα.  κοντινες εξορμησεις σε βουνο κτλ

5 Κοψε η ελλατωσε τσιγαρο αν καπνιζεις

6 Δωσε σε ευατο σου κινητρο να γυμναστει, παρε το ταιρι σου να περπατε η να τρεχετε μαζι , τα παιδια σου αν εχεις για περπατημα και δραστηριοτητες , αλλη φαση να τρεχεις μονος σου και αλλη φαση με καποιον αλλο να σε τραβα να του δινεις κινητρο να σου δινει κινητρο

7 Σιγα σιγα βρες τι σου αρεσει οταν τρεχεις.. να ακους μουσικη  η να προτιμας να τρεχεις αναμεσα σε παρκα και να ακους τους ηχους, οτι σε κανει να νιωθει ομορφα.  Αναλόγα ειτε αγοραζεις μια θηκη για το κινητο ειτε ρολογια κτλ κατεβαζεις εφαρμογες σε κινητο κτ΄λ

8 Σιγα σιγα μπες παλι σε διαδικασια να τρεξεις καποιον αγωνα , η ατμοσφαιρα ο κοσμος οι φωτογραφιες τα μεταλλια δινουν κινητρο ,Να θυμασαι οτι νικητης εισαι μονο και μονο  που στεκεσαι σε αφετηρια  .κανεις δεν θα σου πει ποσο χρονο εκανες κτλ Να κοιτας τον ευατο σου και οχι τι κανουν οι αλλοι. Πχ ααα ο ταδε εκανε τοσο χρονο η  που παει ο χοντρος να τρέξει

 

Τελευταίο και θα το φωναζω συνέχεια Θελει ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ  XAΛΑΡΑ  και ομορφα ολα βημα βημα.. Κανουμε την τρελα μας. Αυτό εχει σημασία

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον τον βολεύει υπάρχει προσφορά στο Nike Pegasus Turbo 2,παπούτσι για όλες τις δουλειές,από χαλαρώματα.διαλειματικές μέχρι long runs.

https://www.nike.com/gr/t/ανδρικο-παπουτσι-για-τρεξιμο-zoom-pegasus-turbo-2-swQsRs/AT2863-500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. 
Εξαιρετικές οι συμβουλές και οι ασκήσεις  και συμφωνώ σε όλα. 
Γενικά έτρεχα (αποστάσεις των 10 χλμ κυρίως) και τα τηρούσα όλα αυτά όσο το δυνατόν. Δυστυχώς ένας τραυματισμός στο γόνατο (λαγονοκνημιαία ταινία - τενοντίτιδα) με έχει αφήσει εκτός περίπου 1,5 χρονο...και τώρα θέλω να επανέλθω. Γιατρός,φυσικοθεραπευτής εχουν δώσει το ΟΚ αλλά ψάχνω κάποιο πρόγραμμα ενδυνάμωσης τετρακεφάλων -γόνατος όπως έχουν ζητήσει οι παραπάνω και ταυτόχρονα ένα πρόγραμμα σταδιακής αύξησης προπόνησης. 
Όποια βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kid οφυσικοθεραπευτης σου ειναι ο πιο καταλληλος για να σου βγαλει προγραμμα ενδυναμωσης αφου προερχεσαι απο τραυματισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα μετά από πολύ καιρό ξανά να τρέχω. Το θεωρώ φοβερή ψυχοθεραπεία. Έχω βρει ένα πρόγραμμα για αρχάριους της Bupa και το ακολουθώ κατά γράμμα. Έχει 2 μέρες τη βδομάδα easy run των 30 ή 40 λεπτών (κάποιες βδομάδες το ένα από τα 2 easy runs είναι διαλειμματικές) και ένα long run τις Κυριακές που σταδιακά αυξάνει και φτάνει στα 13-14κμ. Επειδή θεωρούσα πως 3 φορές τη βδομάδα δεν είναι αρκετές αλλά δεν ήθελα να επιβαρύνω το σώμα μου με επιπλέον τρεξίματα, έχω βάλει ανάμεσα και 2 μέρες κολύμβηση. Το πρόγραμμα δηλαδή είναι

Δευτέρα - Ξεκούραση
Τρίτη - Easy run 
Τετάρτη - Κολύμβηση 30 λεπτά με εναλλαγές χαλαρού - γρήγορου και σπριντ
Πέμπτη - Easy run
Παρασκευή - 30 λεπτά κολύμβηση με ρυθμό Χαλαρό-μέτριο
Σάββατο - Ξεκούραση
Κυριακή - Long run


Πώς σας φαίνεται;

Επεξ/σία από project.breeze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιοτερα που ετρεχα ειχα βρει ενα online tool στην σελιδα της asics στο οποιο εβαζες ηλικια, βαρος, αν ειναι αρχαριος η οχι, ποσες φορες την εβδομαδα θες να κανεις προπονηση, τι στοχο θες να πετυχεις και σε ποσο διατημα (π.χ θελω να κανω τα 10 χλμ με ρυθμο 5.30 σε 2 μηνες) και σου εβγαζε αναλυτικο προγραμμα για καθε εβδομαδα. Αυτο ηταν δωρεαν.

Τωρα που ξαναεψαξα δεν το βρισκω. Υπαρχει κατι αντιστοιχο καπου αλλου?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...