Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, ardi21 είπε

Τωρα που ξαναεψαξα δεν το βρισκω. Υπαρχει κατι αντιστοιχο καπου αλλου?

Εγω χρησιμοποιω το garmin coach. Δεν ξερω ομως αν ειναι free ή αν μπορεις να το χρησιμοποιεις χωρις να εχεις garmin watch κτλπ. Ριξτου μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυστυχώς πρέπει αν έχεις συγκεκριμένο garmin watch. Μονο τα νεότερα έχουν αυτή τη δυνατότητα. Εγώ με 230 δεν..

19 ώρες πριν, ardi21 είπε

Παλιοτερα που ετρεχα ειχα βρει ενα online tool στην σελιδα της asics στο οποιο εβαζες ηλικια, βαρος, αν ειναι αρχαριος η οχι, ποσες φορες την εβδομαδα θες να κανεις προπονηση, τι στοχο θες να πετυχεις και σε ποσο διατημα (π.χ θελω να κανω τα 10 χλμ με ρυθμο 5.30 σε 2 μηνες) και σου εβγαζε αναλυτικο προγραμμα για καθε εβδομαδα. Αυτο ηταν δωρεαν.

Τωρα που ξαναεψαξα δεν το βρισκω. Υπαρχει κατι αντιστοιχο καπου αλλου?

η asics αγόρασε το Runkeeper και έκλεισε το δικό της. Το πρόγραμμα που είχε το δίνει τώρα μόνο αν έχεις πληρώσει στο runkeeper

7 ώρες πριν, Spect~ είπε

1.59.40, δεν πιάνεται σαν επίσημο παγκόσμιο ρεκόρ αλλα τρομερή επίδοση.

όντως τρομερή επίδοση που δείχνει ότι δεν υπάρχει όριο στον τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος.

Αλλά δεν πιστεύω οτι θα μπορέσει να το κάνει σε κανονικές συνθήκες. τουλάχιστον τα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, smpt είπε

δυστυχώς πρέπει αν έχεις συγκεκριμένο garmin watch. Μονο τα νεότερα έχουν αυτή τη δυνατότητα. Εγώ με 230 δεν..

η asics αγόρασε το Runkeeper και έκλεισε το δικό της. Το πρόγραμμα που είχε το δίνει τώρα μόνο αν έχεις πληρώσει στο runkeeper

όντως τρομερή επίδοση που δείχνει ότι δεν υπάρχει όριο στον τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος.

Αλλά δεν πιστεύω οτι θα μπορέσει να το κάνει σε κανονικές συνθήκες. τουλάχιστον τα επόμενα χρόνια.

πιστευω το αντιθετο. Στην επομενη δεκαετια θα το ριξει αν οχι αυτος τοτε καποιος αλλος και μετα θα ακολουθησουν μερικοι ακόμη. Στο Βερολινο παντα δεν πιστευω σε αλλη διαδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είχε τον Κιπκετερ για "λαγό".... Όσο για το αν το κατεβάσει σε κανονικό αγώνα (και όχι "στημένο"), 2.5 δευτερόλεπτα το χιλιόμετρο θέλει να το κατεβάσει... Ίσως και να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, smpt είπε

η asics αγόρασε το Runkeeper και έκλεισε το δικό της. Το πρόγραμμα που είχε το δίνει τώρα μόνο αν έχεις πληρώσει στο runkeeper

Nαι το ξερω. Για αυτο ρωτησα μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο απο αλλο site η εταιρεια.

Εν τω μεταξυ αγορασε το runkeeper και μου φαινεται οτι το εκανε χειροτερο. Εχω καποια κοληματακια και σταματησε την αναπτυξη του app για wear OS γιατι λενε δεν εχουν πορους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, spysif είπε

Και είχε τον Κιπκετερ για "λαγό".... Όσο για το αν το κατεβάσει σε κανονικό αγώνα (και όχι "στημένο"), 2.5 δευτερόλεπτα το χιλιόμετρο θέλει να το κατεβάσει... Ίσως και να το κάνει.

Δεν ήταν ο γνωστός Κίπκετερ. Ο πιο παρασημοφορημένος από όλους τους pacers ήταν ο Lagat και οι υπόλοιποι βέβαια είναι στην αφρόκρεμα των δρόμων μεσαίων αποστάσεων (5 και 10κμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Γνωρίζοντας πως οι περισσότεροι εδώ ασχολείστε με το τρέξιμο μεγάλων και μεσαίων αποστάσεων, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να έχει προγράμματα για απόκτηση αντοχής ή απλά για τρέξιμο. Στόχος μου δεν είναι να τρέχω 5-10 χλμ αλλα να έχω μια χ αντοχή ώστε να μην με πιάνει ταχυπαλμία με την παραμικρή δουλειά ή όταν τυχαίνει να παίζω με παρέα ποδοσφαιρο/μπασκετ να σταματάω στο 10λεπτο. Να έχω δηλαδη μια αξιοπρεπή φυσική κατάσταση. Υπάρχει κάποια αξιόλογη εφαρμογή ή να ξεκινήσω σταδιακά μόνος μου με 10λεπτα και μερα με τη μερα να ανεβάζω ρυθμο και απόσταση. Σας ευχαριστώ και περιμένω συμβουλές σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα σας. Γνωρίζοντας πως οι περισσότεροι εδώ ασχολείστε με το τρέξιμο μεγάλων και μεσαίων αποστάσεων, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να έχει προγράμματα για απόκτηση αντοχής ή απλά για τρέξιμο. Στόχος μου δεν είναι να τρέχω 5-10 χλμ αλλα να έχω μια χ αντοχή ώστε να μην με πιάνει ταχυπαλμία με την παραμικρή δουλειά ή όταν τυχαίνει να παίζω με παρέα ποδοσφαιρο/μπασκετ να σταματάω στο 10λεπτο. Να έχω δηλαδη μια αξιοπρεπή φυσική κατάσταση. Υπάρχει κάποια αξιόλογη εφαρμογή ή να ξεκινήσω σταδιακά μόνος μου με 10λεπτα και μερα με τη μερα να ανεβάζω ρυθμο και απόσταση. Σας ευχαριστώ και περιμένω συμβουλές σας

Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε να ξεκινήσεις κάποια αερόβια άσκηση και μια φορά την βδομάδα να βάλεις και κάτι σε διαλλειματική υψηλής έντασης HIIT. Για αρχάριος νομίζω θα ήταν καλό να ακολουθήσεις ένα από τα προγράμματα της BUPA (Αγγλική πολυεθνική που ασχολείται με την υγεία). Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.bupa.co.uk/health-information/exercise-fitness

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα σας. Γνωρίζοντας πως οι περισσότεροι εδώ ασχολείστε με το τρέξιμο μεγάλων και μεσαίων αποστάσεων, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να έχει προγράμματα για απόκτηση αντοχής ή απλά για τρέξιμο. Στόχος μου δεν είναι να τρέχω 5-10 χλμ αλλα να έχω μια χ αντοχή ώστε να μην με πιάνει ταχυπαλμία με την παραμικρή δουλειά ή όταν τυχαίνει να παίζω με παρέα ποδοσφαιρο/μπασκετ να σταματάω στο 10λεπτο. Να έχω δηλαδη μια αξιοπρεπή φυσική κατάσταση. Υπάρχει κάποια αξιόλογη εφαρμογή ή να ξεκινήσω σταδιακά μόνος μου με 10λεπτα και μερα με τη μερα να ανεβάζω ρυθμο και απόσταση. Σας ευχαριστώ και περιμένω συμβουλές σας

Αν έχεις να κουνηθείς από τον καναπέ από την εποχή που βγαίναμε βράδυ με ένα πεντοχίλιαρο στην τσέπη, όπως ήμουν εγώ, και δεν μπορείς να κάνεις πάνω από 10 μέτρα χωρίς να καταρρεύσεις, μια καλή λύση είναι τα προγράμματα C25K (Couch To 5 Km). Υπάρχουν και εφαρμογές σε κινητό (δοκίμασε της Zen Labs). Με αυτό ξεκίνησα και είμαι 1000% ευχαριστημένος.
Είναι πρόγραμμα για προπονήσεις με τρέξιμο και περπάτημα, διάρκειας γύρω στη μισή ώρα. Ξεκινάς με περπάτημα και ελάχιστο τρέξιμο και σιγά σιγά το τρέξιμο αυξάνεται και το περπάτημα μειώνεται έως ότου φτάσεις να τρέχεις μισή ώρα σερί. Δεν θα φτάσεις στα 5χμ, και ας λέει έτσι η ονομασία του.
Το φορτώνεις, βάζεις ακουστικά στο κινητό, και σου λέει πότε να ξεκινήσεις τρέξιμο και πότε να το γυρίσεις σε περπάτημα. Είναι πολύ απλό. 

Δύο συμβουλές: Όχι πίεση στο τρέξιμο. Χαλαρά. Και όχι δύο σερί προπονήσεις σε διαδοχικές μέρες. Άφησε μια μέρα ξεκούρασης ενδιάμεσα.
Αν είσαι και υπέρβαρος, ευκαιρία να κάνεις στροφή και σε αυτό το θέμα. 

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, pm me. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@project.breeze @unforgiven Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες. Θα τα βάλω κάτω και θα ξεκινήσω. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι υπέρβαρος, ίσα ίσα μπορώ να πω ότι ειμαι και αδύνατος. Πήγαινα για χρόνια ποδόσφαιρο αλλα με τις σπουδές τα παράτησα και δεν ασχολούμαι (εκτός και αν μαζευτούμε με παρέα για 8*8). Αυτο έχει σαν αποτέλεσμα με το παραμικρό να κουράζομαι πολύ εύκολα, σαν να είμαι 50 χρονών που καπνίζει συνέχεια (χωρίς να θέλω να προσβάλω καμία απο τις 2 κατηγορίες, απλά θέλω να δείξω την κατάσταση που βρίσκομαι). Είμαι 25. Παρόλαυτα θα λάβω υπόψιν τα προγράμματα και μακάρι να βελτιωθώ. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

@project.breeze @unforgiven Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες. Θα τα βάλω κάτω και θα ξεκινήσω. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι υπέρβαρος, ίσα ίσα μπορώ να πω ότι ειμαι και αδύνατος. Πήγαινα για χρόνια ποδόσφαιρο αλλα με τις σπουδές τα παράτησα και δεν ασχολούμαι (εκτός και αν μαζευτούμε με παρέα για 8*8). Αυτο έχει σαν αποτέλεσμα με το παραμικρό να κουράζομαι πολύ εύκολα, σαν να είμαι 50 χρονών που καπνίζει συνέχεια (χωρίς να θέλω να προσβάλω καμία απο τις 2 κατηγορίες, απλά θέλω να δείξω την κατάσταση που βρίσκομαι). Είμαι 25. Παρόλαυτα θα λάβω υπόψιν τα προγράμματα και μακάρι να βελτιωθώ. Ευχαριστώ και πάλι.

Αν παίζεις ποδόσφαιρο πιθανόν να βρεις τις πρώτες προπονήσεις πολύ εύκολες. Προχώρησε πιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Αν παίζεις ποδόσφαιρο πιθανόν να βρεις τις πρώτες προπονήσεις πολύ εύκολες. Προχώρησε πιο μετά.

Μόλις το κατέβασα και βλέπω το περιεχόμενο. Θα ξεκινήσω απο αύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Μόλις το κατέβασα και βλέπω το περιεχόμενο. Θα ξεκινήσω απο αύριο

Επίσης εάν έχεις τη δυνατότητα, στις μέρες της ξεκούρασης μπορείς να βάλεις cross-training δηλαδή χαλαρή προπόνηση που μπορεί να είναι είτε χαλαρό περπάτημα, είτε κολύμπι είτε ποδήλατο. Είναι πολύ καλό για recovery, ειδικά το κολύμπι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, project.breeze είπε

Επίσης εάν έχεις τη δυνατότητα, στις μέρες της ξεκούρασης μπορείς να βάλεις cross-training δηλαδή χαλαρή προπόνηση που μπορεί να είναι είτε χαλαρό περπάτημα, είτε κολύμπι είτε ποδήλατο. Είναι πολύ καλό για recovery, ειδικά το κολύμπι.

καλό θα ήταν ναι.. αλλα δυστυχώς μόνο το περπάτημα είναι εφικτό. Δεν πειράζει όμως. Κι αυτο καλό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...