Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωινο τρεξιματακι στο γηπεδο σημερα με 24.49 το 5αρι και 12.08 μεση ταχυτητα. Ξεκινησα πολυ δυνατα με 4.32 pace αλλα επεσε αρκετα στο τεταρτο χιλιομετρο. Καμια σχεση με ασφαλτο προφανως με τις ανηφορες-κατηφορες και τους κραδασμους. Αυριο παμε για αιμοδοσια και μπαινουμε γερα απο Δευτερα να ριξουμε και αλλο τους χρονους. Μαρτιο εχει αγωνα 6χλμ στην περιοχη μου και θα προσπαθησω για ενα καλο χρονο. 

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρωινο τρεξιματακι στο γηπεδο σημερα με 24.49 το 5αρι και 12.08 μεση ταχυτητα. Ξεκινησα πολυ δυνατα με 4.32 pace αλλα επεσε αρκετα στο τεταρτο χιλιομετρο. Καμια σχεση με ασφαλτο προφανως με τις ανηφορες-κατηφορες και τους κραδασμους. Αυριο παμε για αιμοδοσια και μπαινουμε γερα απο Δευτερα να ριξουμε και αλλο τους χρονους. Μαρτιο εχει αγωνα 6χλμ στην περιοχη μου και θα προσπαθησω για ενα καλο χρονο. 

Screenshot-1.png

Προσπάθησε να κράτας σταθερό τον ρυθμό εξαρχης, μην ξεκινας στο 4.30 και τελειωνεις στο 5.30 κανε και τα 5 στο 4.45 πχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Προσπάθησε να κράτας σταθερό τον ρυθμό εξαρχης, μην ξεκινας στο 4.30 και τελειωνεις στο 5.30 κανε και τα 5 στο 4.45 πχ

Ναι spect ηταν λαθος μου συνηθως στοχευω για σταθερο ρυθμο σημερα το πηρα πολυ ζεστα και στο τριτο χιλιομετρο τα βρηκα σκουρα. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι spect ηταν λαθος μου συνηθως στοχευω για σταθερο ρυθμο σημερα το πηρα πολυ ζεστα και στο τριτο χιλιομετρο τα βρηκα σκουρα. 

Απο τη στιγμη που εχεις ρολοι/κινητο και μετρας να το κοιτας :P ΓΙα να σου δωσω να καταλαβεις εγω οταν ετρεχα, στα νιατα μου :P, εβλεπες τα 1000αρια μου πολλες φορες να εχουν απόκλιση κάτω του δευτερολέπτου και αλλες φορές να ειναι ακριβώς τα ιδια (4.23.3 πχ). Υποθέτω οτι ξεκινησες χωρις ζεσταμα πριν κανεις τα 5 ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Απο τη στιγμη που εχεις ρολοι/κινητο και μετρας να το κοιτας :P ΓΙα να σου δωσω να καταλαβεις εγω οταν ετρεχα, στα νιατα μου :P, εβλεπες τα 1000αρια μου πολλες φορες να εχουν απόκλιση κάτω του δευτερολέπτου και αλλες φορές να ειναι ακριβώς τα ιδια (4.23.3 πχ). Υποθέτω οτι ξεκινησες χωρις ζεσταμα πριν κανεις τα 5 ε;

Ναι με κινητο και endomondo με GPS μετραω. Ζεσταμα λιγες διατασεις εκανα 3-4 λεπτα περπατημα καθολου. Πρωτη μερα στο γηπεδο και στην αρχη λεω αν παω ετσι παμε για κατω απο 24 λεπτα. Τελικα επεσα εξω. Στη γειτονια που τρεχω πανω απο μηνα τον ιδιο δρομο 10 γυρους εχω πολυ μικροτερες αποκλισεις μεταξυ των pace και συνηθως το τελευταιο χιλιομετρο το κανω αρκετα γρηγορα γιατι δινω οτι αποθεματα εχω. Θα το στρωσω και εδω με τον καιρο. Επισης 29 ειμαι στα ιδια πρεπει να ειμαστε. 

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι με κινητο και endomondo με GPS μετραω. Ζεσταμα λιγες διατασεις εκανα 3-4 λεπτα περπατημα καθολου. Πρωτη μερα στο γηπεδο και στην αρχη λεω αν παω ετσι παμε για κατω απο 24 λεπτα. Τελικα επεσα εξω. Στη γειτονια που τρεχω πανω απο μηνα τον ιδιο δρομο 10 γυρους εχω πολυ μικροτερες αποκλισεις μεταξυ των pace και συνηθως το τελευταιο χιλιομετρο το κανω αρκετα γρηγορα γιατι δινω οτι αποθεματα εχω. Θα το στρωσω και εδω με τον καιρο. Επισης 29 ειμαι στα ιδια πρεπει να ειμαστε. 

Screenshot-1.png

Κανε 2-3 γυρους χαλαρο τρεξιμο πχ αν το νορμαλ σου ειναι το 4.30 κανε 2-3 γυρους στο 6-6.30. Λιγες διατάσεις και μετα μπες στο κανονικο τρεξιμο. Μολις τελειωσεις 2-3 γυρους χαλαρο τρεξιμο να πεσουν οι παλμοι και να χαλαρωσουν τα ποδια λιγες διατασεις και γεια σας. Συντομα 31 εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Κανε 2-3 γυρους χαλαρο τρεξιμο πχ αν το νορμαλ σου ειναι το 4.30 κανε 2-3 γυρους στο 6-6.30. Λιγες διατάσεις και μετα μπες στο κανονικο τρεξιμο. Μολις τελειωσεις 2-3 γυρους χαλαρο τρεξιμο να πεσουν οι παλμοι και να χαλαρωσουν τα ποδια λιγες διατασεις και γεια σας. Συντομα 31 εγω

Eγινε ευχαριστω για τις συμβουλες spect. Νιατο εισαι μην μασας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Arkin είπε

Eγινε ευχαριστω για τις συμβουλες spect. Νιατο εισαι μην μασας. 

Δεν μασαω απλα εχω σταματησει να τρέχω.. Άνοιξη ξανα θα αρχισω λιγο μεχρι τότε εχει αλλη προπονηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας,

Να ρωτήσω κάτι: Θα ήθελα να τρέξω έναν αγώνα 10χλμ αρχές Φεβρουαρίου, κάνοντας όσο το δυνατόν καλύτερο χρόνο. Το καλύτερο που έχω κάνει, σε αντίστοιχο αγώνα, είναι προ διμήνου, 48' . Τί πρόγραμμα θα μου προτείνατε για όσο τκ δυνατόν καλύτερη επίδοση αλλά με ασφάλεια; Προχθές, Τετάρτη ,έκανα συνεχόμενο 8χλμ, σήμερα έκανα 15στροφες σε στίβο και 6 ευθείες 100μετρα η καθεμία με 100μετρα περπάτημα ενδιάμεσα, στο τέλος του προγράμματος.

Έχω σκοπό αύριο ή μεθαύριο να κάνω συνεχόμενο 1ωρα σε ένα πάρκο που έχω κοντά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Σε ένα μήνα δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα. Κάνε μια δυο φορές τη βδομάδα διαλείμματικη πχ 1000, 1500, 2000 μ. Και ένα τέμπο ραν.

Θα κάνω μια προσπάθεια και ότι καταφέρω.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας,

Να ρωτήσω κάτι: Θα ήθελα να τρέξω έναν αγώνα 10χλμ αρχές Φεβρουαρίου, κάνοντας όσο το δυνατόν καλύτερο χρόνο. Το καλύτερο που έχω κάνει, σε αντίστοιχο αγώνα, είναι προ διμήνου, 48' . Τί πρόγραμμα θα μου προτείνατε για όσο τκ δυνατόν καλύτερη επίδοση αλλά με ασφάλεια; Προχθές, Τετάρτη ,έκανα συνεχόμενο 8χλμ, σήμερα έκανα 15στροφες σε στίβο και 6 ευθείες 100μετρα η καθεμία με 100μετρα περπάτημα ενδιάμεσα, στο τέλος του προγράμματος.

Έχω σκοπό αύριο ή μεθαύριο να κάνω συνεχόμενο 1ωρα σε ένα πάρκο που έχω κοντά μου.

Καλημέρα. 

Αν θες να ανεβάσεις τις επιδόσεις σου και με ασφάλεια, χωρίς άσκοπα χλμ και να έχεις πλάνο σωστό, βρες προπονητή. Θα έχεις και ένα εξτρά κίνητρο. Ή τελοσπάντων κανένα φίλο ΓΝΩΣΤΗ ή έμπειρο να σου βγάζει ένα υποτυπώδες πρόγραμμα. 

Προτείνω προπονητή ασυζητητί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, AfterForever είπε

Καλημέρα. 

Αν θες να ανεβάσεις τις επιδόσεις σου και με ασφάλεια, χωρίς άσκοπα χλμ και να έχεις πλάνο σωστό, βρες προπονητή. Θα έχεις και ένα εξτρά κίνητρο. Ή τελοσπάντων κανένα φίλο ΓΝΩΣΤΗ ή έμπειρο να σου βγάζει ένα υποτυπώδες πρόγραμμα. 

Προτείνω προπονητή ασυζητητί.

Έχω προπονητή ο οποίος μου πρότεινε αυτό που αναφέρω. Συνεχόμενο δηλαδή τρέξιμο μια ώρα σε ένα πάρκο, με ρυθμο, όσα χιλιόμετρα βγουν.

Απλά είπα να το συζητήσω λίγο κ εδώ για ανταλλαγή συμβουλών.

(Ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι η αξιοπρεπής συμμετοχή στον μαραθώνιο Αθήνας του Νοεμβρίου).

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αφορά το τρέξιμο θα το προτείνω εδώ και όχι στα βιβλία,πιστεύω ότι είναι ένα βιβλίο που πρέπει να υπάρχει στη βιβλιοθήκη κάθε δρομέα.

656 σελίδες γνώσης σχετικά με το τρέξιμο ,από όσο γνωρίζω είναι το μόνο ελληνόγλωσσο στο είδος του,επίσης περιέχει πίνακες από το γνωστό βιβλίο DANIELS’ RUNNING FORMULA για να υπολογίζεται τους ρυθμούς προπόνησης.

spacer.png

 

εδώ θα βρείτε και πληροφορίες για το συγγραφέα

https://sportbook.gr/proion/fernontas-konta-tis-megales-apostase/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τον ερχόμενο Απρίλιο στις 26 του μήνα στον Virgin Money London Marathon αναμένεται "γιγαντομαχία" ανάμεσα σε Eliud Kipchoge και Kenenisa Bekele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...