Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα 20άρι βουνίσιο σήμερα χωρίς να έχω απαιτήσεις και στόχο γιατί δεν είμαι στα καλύτερά μου, μόλις κάτω από 3 ώρες σε συνθήκες που μόνο χειμωνιάτικες δε τις έλεγες.

Πρώτη φορά τον έτρεξα,είχε κάτι άτιμες πετρώδης κατηφόρες,αν είχα 4 πόδια και κέρατα θα τα πήγαινα καλύτερα.

spacer.png

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

ΤΙ παίζει με τα Vaportfly X της Nike Είναι όντως τόσο καλά ώστε να θεωρούνται cheating?

Τα vaporfly 4% ειναι πολυ καλα για γρηγορους δρομεις και δεν ειναι cheating.

Κατι διαβασες η καταλαβες λαθος.Αυτα που απαγορευτηκαν ειναι το πρωτοτυπα που δεν ειναι διαθεσιμα σε ολους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίους τρόπους αντιμετώπισης.

"Eνας κινέζος μαραθωνοδρόμος, ο οποίος είναι υποχρεωμένος να παραμένει στο σπίτι του εξαιτίας του νέου κοροναϊού, αποφάσισε να ξεπεράσει την πλήξη του, αλλά και να κρατηθεί σε φόρμα τρέχοντας ...50 χλμ μέσα στο σαλόνι του, γράφει σήμερα η Guardian."

https://www.in.gr/2020/02/12/world/marathonodromos-etrekse-50-xlm-mesa-sto-saloni-tou-logo-koronaiou/

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/12/coronavirus-chinese-man-under-lockdown-runs-31-miles-in-his-living-room

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για το άλσος Περιστερίου...όπως:

1) Πόση είναι η περίμετρος του για τρέξιμο;

2) Βολεύει το να τρέξεις εκεί...ή "πλημμυρίζει" από κόσμο που περπατάει π.χ. και είναι δύσκολο...;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίμετρος του μονοπατιού είναι κοντά στα 600μ και η πολυκοσμία ήταν ο λόγος που σταμάτησα να το χρησιμοποιώ για την προπόνηση μου.

Σε σχετικά κοντινή απόσταση,βρίσκεται ο Διομήδειος κήπος με πολυ καλύτερο τεραιν και πολύ λιγότερο κοσμο.(σ/κ βέβαια,ειδικα αν εχει καλο καιρό,μαζεύει κι αυτό πολυ κόσμο μετά τις 10).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Όταν παίρνω ένα αθλητικό παπούτσι για τρέξιμο τον πρώτο καιρό νιώθω μια ενόχληση σε συγκεκριμένο σημειο του ποδιού. Μετά απο καιρο στρωνει. Υποθετω οτι κατι ειναι λαθος. Σε τι ειδους γιατρο πρεπει να παω για να το ελεγξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανεναν, πρέπει να παρει το παπουτσι τη φορμα του ποδιου για να μη σε ενοχλεί. Καλο ειναι να τα ανοιγεις πρωτα με αρκετό περπατημα κλπ και μετα να τα φοράς για τρέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, vasioula1 είπε

Όταν παίρνω ένα αθλητικό παπούτσι για τρέξιμο τον πρώτο καιρό νιώθω μια ενόχληση σε συγκεκριμένο σημειο του ποδιού. Μετά απο καιρο στρωνει. Υποθετω οτι κατι ειναι λαθος. Σε τι ειδους γιατρο πρεπει να παω για να το ελεγξω; 

@vasioula1 αν ειναι οντως σε συγκεκριμενο σημειο μπορεις να τα πηγαινει σε τσαγκαρι. Εχουν καποιοι καποια ξυλινα ποδια , ονομοζονται καλαποδια τα οποια σου ανοιγουν το παπουτσι στο συγκεκριμενο μερος που εχεις προβλημα. Τα παιρνεις μετα απο 2-3 μερες και ειναι αισθητα πολυ καλυτερα απο οτι πριν. Σε ποιο σημειο αν επιτρεπεται σε χτυπαει ?

 

...........

 

Μετα απο πολυ καιρο, ξεκινησα ξανα... Ας ειναι καλα ο κορωναιος!!! Ζω επικες στιγμες.

Ξεκινησα με περπατημα 3χλμ και πιαστηκα! Συνεχισα ασχετος πονου για ακομα 10-12 μερες με βοηθεια αλοιφης χαλαρα. Εφτασα παντα με περπατημα στα 10χλμ, σε ανηφορες σκαλια κτλ. Γενικα δυσκολες διαδρομες.

Χθες εκανα το πρωτο τρεξιμο εβγαλα 3.5 χλμ και σταματησα απο ανασα. Εχω αρκετο δρομο ακομα να φτασω τις παλιες μου επιδοσεις. Οι μυς κρατανε, η καρδια αντεχει , αλλα τα πνευμονια δεν.

Το τσιγαρο και τα 20 κιλα παραπανω βγηκαν. Το καλο ειναι οτι εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι να το κοψω παραλληλα με διαιτα και ο θεος βοηθος.

Επεξ/σία από ifaist
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Χρόνια πολλά.

Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει εφαρμογή που να μπορεί να καταγράψει το επιτόπιο τρέξιμο ως διανυόμενη απόσταση;

επιτοπιο εννοεις να σκωνεις τα ποδια προς τα πανω; τοτε δεν νομιζω. το μονο που θα μπορεις να κανεις ειναι με footpod αλλα και παλι δεν ξερω αν μετραει σε τετοιο στυλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, vasioula1 said:

Το εψαξα λιγο στο ιντερνετ. υποπρηνισμό πρεπει  να εχω. Με χτυπαει στο εξω μερος της πατουσας

κανεις το τεστ της βρεγμενης πατουσας και μετα αγοραζεις αντιστοιχα  παπουτσια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

επιτοπιο εννοεις να σκωνεις τα ποδια προς τα πανω; τοτε δεν νομιζω. το μονο που θα μπορεις να κανεις ειναι με footpod αλλα και παλι δεν ξερω αν μετραει σε τετοιο στυλ

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεια.

Περίπου αυτό εννοώ, ναι. 

Δλδ τρέξιμο σε χώρο 1τ.μ., πχ σε ένα δωμάτιο του σπιτιού μας. 

Στην ειδική περίσταση που διανύουμε ,ίσως βοηθάει για εκγύμναση στο σπίτι κ θα είχε ενδιαφέρον να μπορούμε να εκτιμήσουμε κάπως την απόσταση που διανύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...