Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει ότι στο παναθηναικο σταδιο στην πανω πλευρα δεν μπορεις να πας για τρεξιμο γιατι και καλα ειναι κλειστο και αν πας μπορει να σου κοψουν προστιμο αν πεσεις πανω σε αστυνομια. αλλα ισχυει οντως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μονο στους δρομους τρεξιμο αυτη την εποχη παιδια και μην απομακρυνοσαστε και πολυ,

καλα ειναι κι αυτο.. οποιος θελει φυσικα,

αντε και χρονια πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lactate είπε

Έχω ακούσει ότι στο παναθηναικο σταδιο στην πανω πλευρα δεν μπορεις να πας για τρεξιμο γιατι και καλα ειναι κλειστο και αν πας μπορει να σου κοψουν προστιμο αν πεσεις πανω σε αστυνομια. αλλα ισχυει οντως; 

Εχει κλεισει απο την πρωτη μερα που που εκλεισαν τα πανεπιστημια. Δεν ξερω για την αστυνομια, αλλα πρεπει να κανεις μαντραπηδα, δεν εχει ελευθερη προσβαση.

Ελευθερο για τρεξιμο ειναι το Αλσος Ιλισιων, μεταξυ Μιχαλακοπουλου και Ουλοφ Παλμε/Υμηττου, απεναντι απο τις φοιτητικες εστιες. 

Επισης, παιζει να ειναι και η πανεπιστημιουπολη, αν το εχεις με την ανηφορα.

Τις προαλλες ειδα και κοσμο στα ΤΕΦΑ, πραγμα ολιγον παραδοξο, αλλα οντως ηταν ανοιχτα.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Εχει κλεισει απο την πρωτη μερα που που εκλεισαν τα πανεπιστημια. Δεν ξερω για την αστυνομια, αλλα πρεπει να κανεις μαντραπηδα, δεν εχει ελευθερη προσβαση.

Ελευθερο για τρεξιμο ειναι το Αλσος Ιλισιων, μεταξυ Μιχαλακοπουλου και Ουλοφ Παλμε/Υμηττου, απεναντι απο τις φοιτητικες εστιες. 

Επισης, παιζει να ειναι και η πανεπιστημιουπολη, αν το εχεις με την ανηφορα.

Τις προαλλες ειδα και κοσμο στα ΤΕΦΑ, πραγμα ολιγον παραδοξο, αλλα οντως ηταν ανοιχτα.

ναι αυτο το κολπο με το καγκελο το ξερουν ολοι, νομιζα μικρος οτι ειχα βρει μονο εγω το "περασμα" χαχα

αλλα δεν ξερω αν απαγορευεται να τρεχεις μεσα καπως επισημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Το εψαξα λιγο στο ιντερνετ. υποπρηνισμό πρεπει  να εχω. Με χτυπαει στο εξω μερος της πατουσας

Βγάλε μία φωτογραφία την σόλα από ένα φορεμένα ζευγάρι. Μην παίζεις με αυτά. 

36 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Εχει κλεισει απο την πρωτη μερα που που εκλεισαν τα πανεπιστημια. Δεν ξερω για την αστυνομια, αλλα πρεπει να κανεις μαντραπηδα, δεν εχει ελευθερη προσβαση.

Ελευθερο για τρεξιμο ειναι το Αλσος Ιλισιων, μεταξυ Μιχαλακοπουλου και Ουλοφ Παλμε/Υμηττου, απεναντι απο τις φοιτητικες εστιες. 

Επισης, παιζει να ειναι και η πανεπιστημιουπολη, αν το εχεις με την ανηφορα.

Τις προαλλες ειδα και κοσμο στα ΤΕΦΑ, πραγμα ολιγον παραδοξο, αλλα οντως ηταν ανοιχτα.

Στο ΤΕΦΑΑ γίνεται της κολάσεως. Απορώ πως δεν τους τσίμπησαν. 

Επεξ/σία από MSC3169
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω εδώ αρκετούς δρομείς, ήθελα να ήξερα τι γνώμη έχετε για τα machina της under armour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μόλις κατάφερα να τρέχω τα 5Κ σε κάτι λιγότερο από 30 λεπτά. Πως να προχωρήσω από εδώ και πέρα? Θα ήθελα να φτάσω να τρέχω περίπου 1 ώρα. Πόσο εφικτό είναι και πως πρέπει να προχωρήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Μιας και βλέπω εδώ αρκετούς δρομείς, ήθελα να ήξερα τι γνώμη έχετε για τα machina της under armour.

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ Under Armour. Η εταιρεία δεν είναι δρομικη και τώρα κάνει κάποιες απόπειρες να μπει. Δεν μας λες όμως τι ακριβώς ψάχνεις. 

1 ώρα πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα!

Μόλις κατάφερα να τρέχω τα 5Κ σε κάτι λιγότερο από 30 λεπτά. Πως να προχωρήσω από εδώ και πέρα? Θα ήθελα να φτάσω να τρέχω περίπου 1 ώρα. Πόσο εφικτό είναι και πως πρέπει να προχωρήσω

Δεν πάει ακριβώς έτσι, αλλά χοντρικά να αυξήσεις την απόσταση για αυτό που λες. 

Δεν λες όμως στη μία ώρα πόσα χλμ θες να βγάλεις; 

Βασικά πιο σωστά δουλεύεις με απόσταση σε συνάρτηση με το χρόνο και όχι το ανάποδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MSC3169 είπε

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ Under Armour. Η εταιρεία δεν είναι δρομικη και τώρα κάνει κάποιες απόπειρες να μπει. Δεν μας λες όμως τι ακριβώς ψάχνεις. 

Δεν πάει ακριβώς έτσι, αλλά χοντρικά να αυξήσεις την απόσταση για αυτό που λες. 

Δεν λες όμως στη μία ώρα πόσα χλμ θες να βγάλεις; 

Βασικά πιο σωστά δουλεύεις με απόσταση σε συνάρτηση με το χρόνο και όχι το ανάποδο. 

Στον ίδιο ρυθμό, δηλ 10Κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τo ενδιαφέρον να με βοηθήσεις. Κάνω crossfit κάποια χρόνια και τελευταία τρέχω ακόμα περισσότερο στην άσφαλτο λόγω της κατάστασης. Αυτή τη στιγμή έχω της nike το metcon 4 και είμαι ευχαριστημένος. Μου κέντρισε όμως το ενδιαφέρον το bluetooth, η εφαρμογή και η μέτρηση αποστάσεων που λέει ότι προσφέρει το machina και κατά πόσο αξίζει σαν αντικαταστάτη του metcon στο τρέξιμο.  Προσανατολίζομαι σε γρήγορο τρέξιμο και sprints.

Οπότε συνοψίζοντας: Σκέφτομαι αρχικά κατά πόσο θα με καλύψει το machina για κάτι τέτοιο και αν είναι καλύτερο από το metcon για τρέξιμο. Αν αποφασίσω αργότερα ότι θέλω να ασχοληθώ ακόμα περισσότερο με το τρέξιμο / sprint, μήπως είναι προτιμότερο να αγοράσω το nike vaporfly από τώρα που είδα παραπάνω; Είναι τόσο καλύτερο από τα άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Στον ίδιο ρυθμό, δηλ 10Κ...

Μπορείς να αυξάνεις σταδιακά την απόσταση που τρέχεις. Για αρχή, ξεκινάς με 1 χιλιόμετρο παραπάνω από όσο τρέχεις συνήθως, για καμιά εβδομάδα.

Την επόμενη εβδομάδα μπορείς να προσθέσεις 1 χιλιόμετρο ακόμα.

Σταδιακά, θα ανέβεις στα 10 χιλιόμετρα, χωρίς να ζοριστείς πολύ (υπάρχει και ο κίνδυνος κάποιου μυϊκού τραυματισμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chemkyr είπε

Στον ίδιο ρυθμό, δηλ 10Κ...

Θα σου πρότεινα σαν πιο απλό πλάνο 3 συνεχόμενα τρεξίματα την εβδομάδα, με αύξηση της απόστασης 10% κάθε εβδομάδα. Κ

Και αν έχεις όρεξη καμία άλλη μέρα κάνε και μια απλή διαλειμματική. Ζέσταμα 2 χλμ. και στη συνέχεια 10-12 200αρια στους 90% της έντασης με ενδιάμεσο μεταξύ τους 1 λεπτό. 

8 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Σε ευχαριστώ για τo ενδιαφέρον να με βοηθήσεις. Κάνω crossfit κάποια χρόνια και τελευταία τρέχω ακόμα περισσότερο στην άσφαλτο λόγω της κατάστασης. Αυτή τη στιγμή έχω της nike το metcon 4 και είμαι ευχαριστημένος. Μου κέντρισε όμως το ενδιαφέρον το bluetooth, η εφαρμογή και η μέτρηση αποστάσεων που λέει ότι προσφέρει το machina και κατά πόσο αξίζει σαν αντικαταστάτη του metcon στο τρέξιμο.  Προσανατολίζομαι σε γρήγορο τρέξιμο και sprints.

Οπότε συνοψίζοντας: Σκέφτομαι αρχικά κατά πόσο θα με καλύψει το machina για κάτι τέτοιο και αν είναι καλύτερο από το metcon για τρέξιμο. Αν αποφασίσω αργότερα ότι θέλω να ασχοληθώ ακόμα περισσότερο με το τρέξιμο / sprint, μήπως είναι προτιμότερο να αγοράσω το nike vaporfly από τώρα που είδα παραπάνω; Είναι τόσο καλύτερο από τα άλλα;

Σπριντ συνήθως σημαίνει στίβος. Αλλά εδώ λες για δρόμους. Τι ακριβώς θες να κάνεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MSC3169 είπε

Θα σου πρότεινα σαν πιο απλό πλάνο 3 συνεχόμενα τρεξίματα την εβδομάδα, με αύξηση της απόστασης 10% κάθε εβδομάδα. Κ

Και αν έχεις όρεξη καμία άλλη μέρα κάνε και μια απλή διαλειμματική. Ζέσταμα 2 χλμ. και στη συνέχεια 10-12 200αρια στους 90% της έντασης με ενδιάμεσο μεταξύ τους 1 λεπτό. 

 

Τι σημαίνει 90% της έντασης? Λίγο κάτω από το όριό μου (90%) δηλαδή? Αν είναι έτσι, τα 10-12 200άρια που λές είναι πάρα πολλά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MSC3169 είπε

Θα σου πρότεινα σαν πιο απλό πλάνο 3 συνεχόμενα τρεξίματα την εβδομάδα, με αύξηση της απόστασης 10% κάθε εβδομάδα. Κ

Και αν έχεις όρεξη καμία άλλη μέρα κάνε και μια απλή διαλειμματική. Ζέσταμα 2 χλμ. και στη συνέχεια 10-12 200αρια στους 90% της έντασης με ενδιάμεσο μεταξύ τους 1 λεπτό. 

Σπριντ συνήθως σημαίνει στίβος. Αλλά εδώ λες για δρόμους. Τι ακριβώς θες να κάνεις; 

Θα ήθελα να έχω την επιλογή και για τα δύο. Προσωρινά τρέχω σε άσφαλτο, αλλά αργότερα θα ήθελα να ασχοληθώ και με sprint ιδανικά σε γήπεδο όπως λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ήμουν επί δέκα έτη αθλήτρια της ενόργανης . Τώρα έχω προβλήματα υγείας. Έχω υπερευλυγισια και υπερκινητικότητα των αρθρώσεων. Οι φυσικοθεραπευτές μου μου σύστησαν αρχικά να κατακτήσω τον στόχο  6 χιλιόμετρα βαδήν γρήγορο και μετά συζητάμε το να μπω σε αίθουσα γυμναστηρίου. Τώρα πάω με ρυθμούς χελώνας αργά και σταθερά κάνω ημερησίως 3-4 χιλιόμετρα . Εφαγα σε κάποια φάση χοντρό πακέτο . Ένα πρωί παρελυσα σχεδόν ολόκληρη.  Τελοσπαντων... είμαι σε καλό δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...