Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, chemkyr είπε

Τι σημαίνει 90% της έντασης? Λίγο κάτω από το όριό μου (90%) δηλαδή? Αν είναι έτσι, τα 10-12 200άρια που λές είναι πάρα πολλά!! 

Αυτό σημαίνει 90%. Τι υπόβαθρο έχεις;

 
  •  
3 ώρες πριν, Istoselidas είπε

Θα ήθελα να έχω την επιλογή και για τα δύο. Προσωρινά τρέχω σε άσφαλτο, αλλά αργότερα θα ήθελα να ασχοληθώ και με sprint ιδανικά σε γήπεδο όπως λες. 

Είναι κάτι εντελώς διαφορετικά. Για να μιλάς για σπριντ προφανώς έχεις μικρή ηλικία, επομένως καλώ θα είναι να ρωτήσεις σε έναν σύλλογο της περιοχής σου, μιας και όλα είναι διαφορετικά από το τρέξιμο δρόμου.

Επεξ/σία από MSC3169
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, MSC3169 είπε

Αυτό σημαίνει 90%. Τι υπόβαθρο έχεις;

 
  •  

 

Δεν έχω σπουδαίο, αλλά μου ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό το συγκεκριμένο. Ο σκοπός μου είναι να φτάσω να τρέχω συνεχόμενα 1 ώρα με ρυθμό 6 λεπτά ανά Κ, και μετά να προσπαθήσω σιγά σιγά να αυξήσω το ρυθμό (πχ 5 λεπτά/Κ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 1.83 95 κιλά (αλλά σχετικά γυμνασμένος έκανα κροσφιτ προ καραντίνας). Τώρα θα πάω για τρέξιμο μέχρι να ξανανοίξουν τα γυμναστήρια. Απλά θέλω να κάνω λίγο αερόβιο για να μην κάθομαι όλη μέρα, άντε να χάσω και λίγο βάρος γιατί η καραντίνα με μπλόκαρε από την απώλεια βάρους. Τρέχω 5 χλμ /30 λεπτά και μετά περπάτημα. Φαίνεται ικανοποιητικό αυτό; Επίσης ζώνη τρεξίματος χρειάζεται; Την έχω αγοράσει με βοήθαγε γιατί κάπως με κράταγε "μαζεμένο". Αλλά στο κομμάτι σύσφιξη κτλ να έχω ή να μην έχω ζών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, lemourios92 είπε

Είμαι 1.83 95 κιλά (αλλά σχετικά γυμνασμένος έκανα κροσφιτ προ καραντίνας). Τώρα θα πάω για τρέξιμο μέχρι να ξανανοίξουν τα γυμναστήρια. Απλά θέλω να κάνω λίγο αερόβιο για να μην κάθομαι όλη μέρα, άντε να χάσω και λίγο βάρος γιατί η καραντίνα με μπλόκαρε από την απώλεια βάρους. Τρέχω 5 χλμ /30 λεπτά και μετά περπάτημα. Φαίνεται ικανοποιητικό αυτό; Επίσης ζώνη τρεξίματος χρειάζεται; Την έχω αγοράσει με βοήθαγε γιατί κάπως με κράταγε "μαζεμένο". Αλλά στο κομμάτι σύσφιξη κτλ να έχω ή να μην έχω ζών;

ζωνη για τρεξιμο εννοεις εφιδρωσης; αν ναι ειναι οτι πιο αχρηστο εχει βγει στην αγορα..  Για το αλλο οτιδηποτε απο το να καθεσαι σπιτι καλο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ζωνη για τρεξιμο εννοεις εφιδρωσης; αν ναι ειναι οτι πιο αχρηστο εχει βγει στην αγορα..  Για το αλλο οτιδηποτε απο το να καθεσαι σπιτι καλο ειναι

δεν θυμάμαι αν την είχα πάρει με αυτό το όνομα. Μου το είχε προτείνει κάποιος. Είναι από ένα ελαστικό υλικό που σφίγγει την κοιλιά. Μαρέσει κάπως γιατί με σφίγγει όπως είπα, τρέχω  κάπως πιο άνετα.. δε θα  θελα να πω ότι όπως οι γυναίκες με το μεγάλο στήθος χρειάζονται σουτιέν για τρέξιμο εγώ με την κοιλιά χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο χαχα

αλλά πχ αν βάλω ή δεν βάλω ζώνη θα μπορούσε να επηρεάσει πχ την χαλάρωση; σε μικρό βαθμό δεν λέω για θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, lemourios92 είπε

δεν θυμάμαι αν την είχα πάρει με αυτό το όνομα. Μου το είχε προτείνει κάποιος. Είναι από ένα ελαστικό υλικό που σφίγγει την κοιλιά. Μαρέσει κάπως γιατί με σφίγγει όπως είπα, τρέχω  κάπως πιο άνετα.. δε θα  θελα να πω ότι όπως οι γυναίκες με το μεγάλο στήθος χρειάζονται σουτιέν για τρέξιμο εγώ με την κοιλιά χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο χαχα

αλλά πχ αν βάλω ή δεν βάλω ζώνη θα μπορούσε να επηρεάσει πχ την χαλάρωση; σε μικρό βαθμό δεν λέω για θαύματα.

εφιδρωσης ειναι και ειναι και καλα για να χασεις υγρα και να "στεγνωσεις".. Δεν εχει νοημα να τη φορα και δεν προσφερει κατι.. ειναι στο Μυαλο σου.. Επισης οι γυναικες βαζουν sports bra γιατι τα αλλα δεν τα κρατανε σταθερα και με το πανω κατω πονανε και επισης ειναι πιο σιγουρες οτι δεν θα βγει κανενα βυζι εκτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

εφιδρωσης ειναι και ειναι και καλα για να χασεις υγρα και να "στεγνωσεις".. Δεν εχει νοημα να τη φορα και δεν προσφερει κατι.. ειναι στο Μυαλο σου.. Επισης οι γυναικες βαζουν sports bra γιατι τα αλλα δεν τα κρατανε σταθερα και με το πανω κατω πονανε και επισης ειναι πιο σιγουρες οτι δεν θα βγει κανενα βυζι εκτος. 

μη νομίζεις και εγώφοβάμαι μη βγει η κοιλιά εκτός χαχα. Δεν το σκεφτόμουν στο κομμάτι στεγνώματος, ξέρω ότι αυτά δεν στέκουν.  Από πλευράς εκγύμνασης/σύσφιξης το έβλεπα.

σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά επειδή το ρολόι μου (garmin forerunner 220) δεν μου αρέσει πια και σκέφτομαι να πάρω κάποιο άλλο ποιο θα μου προτείνατε? Ανεξαρτήτως τιμής ποια έχετε δοκιμάσει και σε ποιο έχετε καταλήξει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά επειδή το ρολόι μου (garmin forerunner 220) δεν μου αρέσει πια και σκέφτομαι να πάρω κάποιο άλλο ποιο θα μου προτείνατε? Ανεξαρτήτως τιμής ποια έχετε δοκιμάσει και σε ποιο έχετε καταλήξει? 

πολυ γενικο. Τι σπορ κανεις και μεχρι ποσα λεφτα θες να διαθεσεις; Εγω μονο για τρεξιμο και αεροβια πηρα με 179€ ενα ταπεινο garmin forerunner 45 και κανω την δουλεια μου μια χαρα. Αν εκανα και κολυμπι θα επαιρνα αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά επειδή το ρολόι μου (garmin forerunner 220) δεν μου αρέσει πια και σκέφτομαι να πάρω κάποιο άλλο ποιο θα μου προτείνατε? Ανεξαρτήτως τιμής ποια έχετε δοκιμάσει και σε ποιο έχετε καταλήξει?

Αν το θες για τρέξιμο, μείνε στη σειρά forerunner και πήγαινε σε κανένα καλύτερο μοντέλο (645, 735XT κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω ρολόι. Θέλω να πάρω ένα που να το φοράω κάθε μέρα. Το 220 τότε το είχα πάρει με μοναδικό γνώμονα το τρέξιμο συν του ότι το φορούσα μόνο στις προπονήσεις. Τώρα θέλω να πάρω ένα πιο όμορφο, αν είναι δυνατόν να έχει μνήμη για να βάλω μουσική να μην κουβαλάω κινητό και όσο για το budget δίνω μέχρι 400-450. Απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος εμπειρία που είχε από ένα τέτοιο ρολόι σε αυτό το εύρος τιμής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Τigio  

Καταρχην να σου ολα με υπομονη .Μπορει να σου φανει  κοινοτυπο αλλα παμε βημα βημα και στο λεω εγω που εχω καει με τραυματισμους μιας και πηγα να κανω  too much to soon.

Οσον αφορα τα ρολογια

Εχω εχω παρει ενα polar m200 μεταχειρισμενο στα 70 ευρω κανονικη τιμη παιζει στα 170 για αυτα που κανω ερασιτεχνικο τρεξιμο σε δρομο κτλ μια χαρα. Δεν κανω κολυμπι  οοποτε δεν με νοιαζει που δεν εχει για κολυμπι και βουνο αν τρεξω σε κερατεα (αν γινει θα το τεσταρω), αν γραφει καλα. Δεν εχει βαρομετρο αν εχω δει καλα,  Αν το αγοραζα καινουργιο δεν θα εδινα 170 ευρω μεχρι 100 με 120  το κοστολογω . Εχει κυκλοφορησει κ ενα νεο  μοντελο μολις.

Απο κει κ περα στο egalaxy   εχει αναλυτικα τα μοντελα garmin  να δεις τιμες χαρακτιριστικα κτλ  ποια εχουν μουσικη κτλ τιμες ..Δεν ειναι αναγκη να ψωνισεις απο εκει

εχει πολλα απο  xaomi amaze  fit απο huawei gt  απο sunto  πολλα.(  οχι σε egalaxy.gr)

Αν θες την αποψη μου σε διαφορα  forum για το τρεξιμο εχουν κριτικες για ρολογια και αγγελιες ακομα. Δες για τh  χρηση το θες  διαβασε κριτικες ( μπαταρια διαρκεια service εγγυησεις , εφαρμογες του τυπου garmin connect ) Tα 400 με 450 ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα  φιλε ,,χωρις να θελω να σε προσβαλω  μιας και δεν ξερω τις αναγκες σου  

Ακομα και οι elite που τρεχουν μαραθωνιο δεν νομιζω να εχουν δωσει τοσα χρηματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία προσβολή εννοείται. Θεωρώ όλα τα σχόλια καλοπροαιρετα. Θα έδινα ούτως ή άλλως αυτά τα λεφτά για να πάρω ένα ρολόι. Είπα λοιπόν να τα δώσω και να πάρω ένα που να έχει και 5 λειτουργίες που να με διευκολύνουν στις δραστηριότητες μου και να παροπλίσω το 220 που έχω τώρα. 

Edit: Από egalaxy έχω πάρει το ρολόι που έχω τώρα. Όντως έχει πολύ μεγάλη γκάμα. 

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, al3xis είπε

Τι λες για Vivoactive 4s που ειναι και ωραίο για κάθε ημέρα, έχει μεγάλη μπαταρία και έχει και μουσική (μέσω bt ακουστικών)  :

Ωραίο φαίνεται, θα το δω και αυτό από κοντά μια από τις επόμενες μέρες που θα πάω egalaxy. Σε ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...