Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να κανουμε μια συζητηση για το γαλα, και κατα ποσο ειναι τελικά χρήσιμο ή ακομη και αδιάφορο ή βλαπτικό, στην διατροφή των ενηλίκων.
Μπορείτε να αναφερθείτε σε όποιο είδος γάλακτος γνωρίζετε κάτι συγκεκριμένο, αν και η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων θα ψωνίσει το εμπορικό προϊον στο σουπερ μαρκετ.

Πολλά έχουν κατά καιρους ακουστει, για τον σκοπιμο μη-απογαλακτισμο του ανθρωπου απο το …. βιομηχανοποιημενο γαλα, καθως και πολλες ενστασεις για τον αν τελικα βλαπτει κιολας η καθημερινή διατροφή με γαλα απο τους ενηλικες.
Οσον αφορα τα (υποτιθεμενα?) θρεπτικα συστατικα του, σιγουρα μπορει κανεις να τα προσλάβει κι απο άλλες πηγές. Έτσι κι αλλιως, οφείλουμε να κάνουμε οσο το δυνατόν πιο ισορροπημενη διατροφη.

Που ειναι η πραγματικη χρησιμοτητα; Που το μαρκετιγκ; Και τελικα ποση αναγκη το εχουμε ως ενηλικες;
Οπως και να χει, μπορει να γινει μια χρησιμη κουβεντα, και ελπιζω να φωτισουμε το θεμα απο διαφορες πλευρες, για το καλό της υγειας ολων μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

δεν θα πω οτι ειναι αχρηστω γιατι θα αρχισουν να κλαιγονται πολλοι εδω μεσα αλλα ζεις ανετα χωρις αυτο. Εγω σπανια πινω γαλα και απο γαλακτοκομικα τρωω κατα κυριο λογο κοτατζ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάλα έχει πολλά οφέλη. Λιγο ψάξιμο να κάνεις θα τα βρεις. Μόνο μάρκετινγκ δεν ειναι. Το γαϊδουρίσιο ειδικά είναι top. Αλλά ακριβό και δυσεύρετο. Προσωπικά πίνω κάθε μέρα γάλα. Αυτά του σούπερ μαρκετ. Το λατρεύω, δεν θα μπορούσα χωρίς αυτό. Τωρα βεβαια ο καθένας μπορεί να επιλέξει αλλα γαλακτοκομικά αν δεν του αρέσει το γάλα.

 

Όσον αφορά το γαϊδουρίσιο γάλα μια στο τόσο πίνω και μπορώ να πω δεν κακό στην γεύση. Για όσους δεν το μπορούν το γάλα γενικά λόγω γεύσης πάντως, με μια κουταλιά hemo είναι λουκούμι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όπως όλα τα προιόντα , και σοκολάτα να μην φας θα ζήσεις και δεν θα σου κάνει κακό .

όλα τα άλλα για να λένε κάποιοι κάτι 

(δεν ζω χωρίς γάλα , ιδικά που τρώω και πολλά δημητριακά ) , μην πάθω καμια δυσανεξία μόνο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπεκτ ξέχασες να πεις ρε συ οτι δεν χρειάζεται να πίνουμε μιας και δεν είμαστε γελάδες :)

εγώ δεν θα πω για τα καλά που κάνει το γάλα και οτι πίνω 25 χρόνια καθημερινά  (κάποτε έπινα 2 λίτρα κάθε μέρα για 10 χρόνια σε καρατουμπανο κατάσταση) για να μην αρχίζουν να κλαίγονται αυτοί που δεν πίνουν ..

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο ποσοστό των ενηλίκων έχουν δυσανεξία στη λακτόζη.

Η λακτόζη είναι άχρηστο προϊόν του μεταβολισμού.

Το γάλα σε ενήλικες δεν χρειάζεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κοτατζ δεν χρειάζεται. Ούτε το γιαούρτι. Ούτε ενα σωρό αλλα. Δεν θα πεθάνουμε αν δεν τα φάμε. Αλλα τα καταναλώνουμε. Διοτι ειναι θρεπτικά και επειδή μας αρέσουν. Καλό είναι να μην καταδικάζουμε ενα προϊόν επειδή δεν το τρώμε. Και επίσης η σοκολάτα δεν ειναι καν στην ίδια θρεπτική κατηγορία με το γάλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνω από τότε που θυμάμαι, βέβαια κάποιες εταιρείες πλέον έχουν αραιώσει τόσο πολύ το γάλα που δεν πίνεται, αλλά ακόμα κι αν δεν πιω γάλα, τρώω πολύ φέτα (homemade) και γιαούρτια, οπότε είμαι καλυμμένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω εχω σταματησει εδω και 2 χρονια και τωρα πλεον απορω γιατι επινα το ζουμι της Δελτα.

Τρωω ομως γιαουρτι και περισταστιακα λιγο τυρι.Νιωθω καλυτερα απο ποτε χωρις να σημαινει οτι οφειλεται στο οτι δεν πινω γαλα.


Το γάλα έχει πολλά οφέλη.

Ολα τα οφελη του γαλακτος μπορουμε να τα βρουμε σε αλλες πιο θρεπτικες και υγιεινες τροφες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω εχω σταματησει εδω και 2 χρονια και τωρα πλεον απορω γιατι επινα το ζουμι της Δελτα.

Τρωω ομως γιαουρτι και περισταστιακα λιγο τυρι.Νιωθω καλυτερα απο ποτε χωρις να σημαινει οτι οφειλεται στο οτι δεν πινω γαλα.

 

Ολα τα οφελη του γαλακτος μπορουμε να τα βρουμε σε αλλες πιο θρεπτικες και υγιεινες τροφες...

Το πιο θρεπτικές και υγιεινές ειναι σχετικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνω καθημερινά γύρω στο μισό λίτρο, παλιότερα έπινα ανα περιόδους και περισσότερο (σίγουρα πάνω από λίτρο). Επίσης τσακίζω τη φέτα. Και μου αρέσει και το γιαούρτι. Μπορεί γι' αυτό να πέταξα μπόι, who knows?  :)

 

 

 

Μια φορά έβαλα τεράστια πιατέλα πιλάφι με ένα λοφάκι γιαούρτι απο πάνω και μπόλικη φέτα. Όταν το τελείωσα, ένιωσα μια ακαταμάχητη επιθυμία και ήπια στο καπάκι κι ένα μεγάλο ποτήρι γάλα.

 

Πάντως μετά από το reboot του επόμενου πρωϊνού αυτό το κόλλημα δεν έχει ξανασυμβεί.  :-D

 

 

 

Εσείς που δεν πίνετε, τι φάση; Εκτός από έχω δυσανεξία και δε μου αρέσει η γεύση του υπάρχει κάποιος άλλος λόγος;

 

Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πιστέψω ότι υπάρχει γενικός αντικειμενικός και τεκμηριωμένος λόγος να μην πίνει κανείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο ποσοστό των ενηλίκων έχουν δυσανεξία στη λακτόζη.

Η λακτόζη είναι άχρηστο προϊόν του μεταβολισμού.

Το γάλα σε ενήλικες δεν χρειάζεται.

οτιναναι

 

Το λοιπόν, η  λακτόζη είναι ένα σάκχαρο  και σχηματίζεται από γαλακτόζη και γλυκόζη !

αν εσένα ο οργανισμός σου (και για την ακρίβεια το έντερο σου) δεν εκκρίνει το ένζυμο λακταση που διασπά την λακτόζη στα δυο (σε γαλακτοζη και γλυκόζη δηλαδή) και αυτο εχει σαν συνέπεια ο οργανισμός σου να μην μπορεί να πεψει το γάλα και να αφομοιώσει την λακτόζη , αυτό δεν σημαίνει οτι το γάλα ειναι άχρηστο για όλους ! απεναντίας το γαλα  ειναι πλήρης τροφή με πλούσια συστατικά και μονο τυχαίο δεν ειναι το γεγονος πως ο άνθρωπος ειναι το μόνο θηλαστικό σε αυτο τον πλανήτη που συνεχίζει να  εχει το γάλα στην διατροφή του ακόμη και μετα την περίοδο του  απογαλακτισμού του εδώ και χιλιάδες χρόνια  ..

 

Last post from me  μαστεραδες ..

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα οφελη του γαλακτος μπορουμε να τα βρουμε σε αλλες πιο θρεπτικες και υγιεινες τροφες...

Και επισης μπορουμε να βρουμε ακομη πιο θρεπτικες και υγιεινες τροφες απ' οτι τις "αλλες πιο θρεπτικες και υγιεινες τροφες".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιναναι

 

Το λοιπόν, η λακτόζη είναι ένα σάκχαρο και σχηματίζεται από γαλακτόζη και γλυκόζη !

αν εσένα ο οργανισμός σου (και για την ακρίβεια το έντερο σου) δεν εκκρίνει το ένζυμο λακταση που διασπά την λακτόζη στα δυο , σε γαλακτοζη και γλυκόζη δηλαδή , και κατα συνέπεια ο οργανισμός σου δεν μπορεί να πεψει το γάλα και να αφομοιώσει την λακτόζη (έχεις θέμα με απλα ελληνικά) αυτό δεν σημαίνει οτι το γάλα ειναι άχρηστο για όλους ! απεναντίας το γαλα ειναι πλήρης τροφή με πλούσια συστατικά και μονο τυχαίο δεν ειναι το γεγονος πως ο άνθρωπος ειναι το μόνο θηλαστικό σε αυτο τον πλανήτη που συνεχίζει να εχει το γάλα στην διατροφή του ακόμη και μετα την περίοδο του απογαλακτισμού του εδώ και χιλιάδες χρόνια ..

 

Last post from me μαστεραδες ..

Με το να λες ότι να ναι γίνεσαι προσβλητικός.

Για πες μου που σ ωφελεί η λακτόζη;

Το μεγαλύτερο ποσοστό ενηλίκων έχει μερική ή ολική δυσανεξία στη λακτόζη;

Είπα εγώ κατι αντίθετο από αυτά που λες εσυ περί λακτασης;

Συμμαζεψου!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...