Προς το περιεχόμενο

Το Netflix επιθυμεί να εμποδίσει τη χρήση proxy από τους πελάτες του


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοπροβλημα με τα στουντιο το ξερουμε... και το ξερουν κι αυτοι. Γι αυτο λεμε οτι θα επρεπε να χρεωνει ¨αναλογα".

 

Εχεις τωρα το 1/3 του περιεχομενου ?

Χρεωσε το 1/3.

 

Οατν φτασεις στο 1/2 , χρεωσε με αναλογα κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσον αφορά την έλλειψη περιεχομένου, ας περιμένουμε λίγο καιρό ώστε να δούμε τις πραγματικές προθέσεις του Netflix για την Ελλάδα πριν το θάψουμε.

 

Αν π.χ. σε 5-6 μήνες δεν έχει αρχίσει να συμπληρώνεται το περιεχόμενο ώστε να προσεγγίσει το αμερικάνικο ή δεν έχει προστεθεί το απαραίτητο localisation τουλάχιστον στις υπάρχουσες σειρές, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα.

 

Δώστε λίγο χρόνο στην υπηρεσία να ωριμάσει.

 

Προσωπικά θα διατηρήσω την HD συνδρομή και μετά τη λήξη του δωρεάν μήνα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική κίνηση. Τώρα που είναι universal υπηρεσία δεν μπορεί να αφήνει DNS και proxy να έχουν πρόσβαση στο αμερικάνικο περιεχόμενο γιατί θα έχει νομικό πρόβλημα με τους κατόχους δικαιωμάτων του υλικού που έχει κόψει. Αν πριν η ποινική ευθύνη ήταν, ας πούμε, 50-50 πελάτη και εταιρείας, τώρα είναι αποκλειστικά σχεδόν της εταιρείας που επιτρέπει την πρόσβαση.

 

Ούτε να μειώσει την τιμή λόγω ελλειπούς περιεχομένου μπορεί χωρίς να κόψει τους "παράνομους" γιατί μετά όλοι θα έφτιαχναν account με μειωμένη τιμή και μετά θα έβλεπαν το full content.

 

Η λογική λέει ότι η κίνηση να μπει σε όλες τις αγορές τώρα, έστω και με μειωμένο περιεχόμενο, γίνεται για να είναι έτοιμη και διαθέσιμη όταν λήξουν τα συμβόλαια δικαιωμάτων στις εκάστοτε χώρες και να μπορέσει να τα διεκδικήσει. Μπορεί να έχει να κάνει και με τη συμφωνία ΗΠΑ-ΕΕ για τις εμπορικές συναλλαγές και να αλλάξουν δραματικά τα πράγματα σε λίγο καιρό. Είδομεν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο διαχωρισμός της πελατειακής βάσης ανάλογα με την τοποθεσία που ο πελάτης απολαμβάνει το προϊόν είναι η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που μας ήρθε παρέα με το digital content. Προσωπικά, θεωρώ ότι σε πρώτη φάση θίγεται η αισθητική μου (εκτός από την τσέπη μου) και σε δεύτερη φάση τα καταναλωτικά μου δικαιώματα και μάλιστα με χυδαία ρατσιστικό τρόπο. Όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να πουλήσω το ίδιο προϊόν σε διαφορετικές τιμές ανάλογα με την τοποθεσία του πελάτη, έτσι δεν θα έπρεπε να έχει δικαίωμα το κάθε Netflix ή το κάθε Steam να διαχωρίζει τους πελάτες του βάσει geolocation. Ελπίζω να τους τρέξει κάποιος σε κάποιο διεθνές δικαστήριο, να δούμε τι απόφαση θα βγει.

 

Η στιγμή που το Netflix κόψει τους unblockers θα είναι η στιγμή που θα διακόψω τη συνδρομή μου. Και επειδή είναι πολλοί που σκέφτονται όπως εγώ, τότε θέλω να πιστεύω ότι είναι ένα μέτρο που δεν θα τους «βγει» και θα το πάρουν πίσω σύντομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το Netflix τρέχει  εδώ και μερικούς μήνες σε Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, Πορτογαλία ενώ πάνω από ένα χρόνο σε Ιαπωνία και Γερμανία,  ίσως και σε άλλες μη αγγλόφωνες χώρες. Ούτε το 20% (με λίγο ψάξιμο στο ελληνικό περιεχόμενο) δεν πρέπει να είναι μεταφρασμένο σε αυτές τις γλώσσες. Ιδίως στη Γερμανία που τρέχει τόσο καιρό περίμενα να υπάρχουν περισσότερες μεταγλωττισμένες ταινίες. 

 

Απ' ότι κατάλαβα το netflix αποφάσισε απλά  να επεκταθεί παντού χωρίς να έχει σπουδαία άμεσα σχέδια για καθιέρωση σε αυτές τις αγορές. Ρίχνουν άδεια και ό,τι βγάλουν (δε νομίζω να βγάλουν γεμάτα).

 

 Επίσης με αυτήν την κίνηση κατάφεραν να γίνουν τεράστιο brand σε αυτές τις αγορές ακόμα κι αν δεν τις εξυπηρετούν. Όλη αυτή η δωρεάν  διαφήμιση που γίνεται στην Ευρώπη, όντας κιόλας η πρώτη on-demand online υπηρεσία με αυτό το περιεχόμενο (νομίζω) που θριαμβεύει στις αγγλόφωνες χώρες, την έκανε πολύ γνωστή σε ολόκληρο τον κόσμο και το βασικό για το Netflix είναι ότι μπήκε πρώτο, νωρίτερα από τους ανταγωνιστές του (hulu κλπ). 

 

Είναι καλή κίνηση γι'αυτούς αλλά αδιάφορη για όσους δεν έχουν γνώση αγγλικών. Λογικά θα περάσουν κάμποσα χρόνια για να καταφέρει πραγματικά να "κερδίσει τον κόσμο".

 

Επίσης, αν δεν πάρει έτοιμες και σε πάρα πολύ χαμηλό κόστος μεταφράσεις από τις εταιρείες, δεν πρόκειται να κάτσει να προσλάβει αυτή μεταφραστές. Στο Netflix κάθε μήνα αφαιρούνται εκατοντάδες ταινίες και σειρές γιατί παίρνει τα δικαιώματα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (φυσικά πουθενά δεν λέει πότε λήγει μια σειρά για να ξέρεις αν προλαβαίνεις να τη δεις). Δεν τους συμφέρει να τις μεταφράζουν οι ίδιοι και μετά από λίγο να αφαιρούν το περιεχόμενό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι δεν θα εχει σκοπο να κανει αποτελεσματικα την διακριση με τoυς dns , απλα θα δεχεται πιεσεις αλλα ισως και εξυπηρετει διαφημιστικους σκοπους (να εχει καποιο νεο να αναγγειλει , να φαινεται συχνα στα πορταλς των διαφημισεων , ωστε να μαθαινουν οι καταναλωτες την υπαρξη του ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η βιόλα με τα πνευματικά διακαιώματα είναι για κλωτσιές. 

Από την μια πουλάνε τις σειρές σε κανάλια, και από την άλλη σου ζητούν να πληρώσεις τις υπηρεσίες τους, αλλά χωρίς αυτές που έχουν ήδη πουλήσει. 

Θέλουν δηλαδή να τα παίρνουν από παντού και να πληρώνουμε εμείς...παντού. 

Όπως έκαναν τις εξυπνάδες με τα blueray και τα κλειδώματα με τις περιοχές. Ο Αμερικάνος να τα βλέπει, αλλά ο Ευρωπαίος όχι. 

Και πήρανε τον πέο γενικώς. 

Δώσε ρε γίδι όλο το περιεχόμενο, και στο πληρώνω. 

Τι θες ρε παπάρα? Να σου πληρώνω και το netflix, αλλά και τον ΟΤΕ? 

Ε, πάρε το μακρύτερο. Δεν πληρώνω κανέναν και πάω στα τορεντς. Γίδια, ε γίδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι χωρες που ειναι επισημα διαθεσιμο, σκανδιναβια ολλανδια βελγιο γαλλια γερμανια δανια κτλ ξερουν πολυ καλα αγγλικα ισως και γι αυτο δεν εχουν τοσες τοπικες μεταφρασεις. Προσωπικα μου ειναι αδιαφοροι οι ελληνικοι υποτιτλοι, οχι οτι δεν θα τους προτιμουσα βεβαια αν υπηρχαν...οι αγγλικοι ειναι επαρκεις για καποιον με βασικη γνωση της αγγλικης... Η τιμη του για το πληθος περιεχομενου, και χωρις διαφημισεις οπως ολα τ αλλα, ειναι εξαιρετικη. Αλλα προσωπικα αν μπλοκαρουν vpn dns κτλ απλα θα σταματησω τη συνδρομη μου. Συμφωνω οτι αν στην αμερικη πληρωνεις 10$ για το 100% του περιεχομενου, στην ελλαδα με το 1/5 (και ουτε) του περιεχομενου που διατιθεται θα επρεπε να ειναι αναλογη η συνδρομη στα 2€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά δεν καταλαβαίνεται πως ο έξυπνος Αμερικάνος επιχειρηματίας θέλει να κάνει μια αρπαχτούλα γιατί πιστεύει πως ότι δεν είναι Αμερική είναι μπανανιά ;

 

Είναι εξαιρετικά προσβλητικό να έρχεται να πουλήσει κάτι στη χώρα σου, να πάρει τα λεφτά σου, χωρίς να σέβεται τον πολιτισμό σου. Είναι απαράδεκτο να τολμά να σκεφτεί πως θα λειτουργεί επίσημα στην Ελλάδα χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους ή Ελληνική μεταγλώττιση. Χώρια ότι σου πουλά τα μισά για τα ίδια λεφτά (λες και δεν θα το καταλάβεις...)

Απλά μας θεωρεί μπανανία και εμάς και τους Γερμανούς, Γάλλους, Ισπανούς κλπ. 

Δηλαδή σαν να σου πουλά η jeep αυτοκίνητο χωρίς καθίσματα. (γιατί και καλά οι μαϊμούδες που ζουν στην Ελλάδα δεν θα καταλάβουν την διαφορά...) Ε λοιπόν δεν είμαστε και μαϊμούδες.

 

Το Netfix στις 130 ! επιπλέον χώρες είναι καθαρά για καθυστερημένα κολεγιόπαιδα που πάνε σε Αμερικάνικα κολέγια και τρώνε McDonald's. 

Στην Αμερική είναι μια πολύ φτηνή εναλλακτική της καλωδιακής η οποία αγγίζει κυρίως νέους που έχουν εξοικείωση με υπολογιστές και τεχνολογία. 

... και φυσικά έχει και πολύ ανταγωνισμό βλέπε holu, HBO, Amazon, Apple tv κλπ. 

 

*και μην γράφεται πως δεν την συμφέρει να πληρώσει κανένα μισθό για μετάφραση γιατί αυτά είναι βλακείες...

Τόσα χρόνια που οι σινεμάδες τα DVD και η τηλεόραση έχουν υπότιτλους λες και τα βρίσκουν τα λεφτά απ΄ τον ουρανό ως δια-μαγείας. Ε;  
Όλοι οι άλλοι έχουν και η Netfix δεν έχει. 

χαχα χα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το περιεχόμενο ήταν σωστό και οχι καρα κομμένο θα το σκεφτόμουνα έτσι όμως όπως είναι χλωμό το βλέπω πόσο μάλιστα όταν βάζουν τέτοιους όρους και περιορισμούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά δεν καταλαβαίνεται πως ο έξυπνος Αμερικάνος επιχειρηματίας θέλει να κάνει μια αρπαχτούλα γιατί πιστεύει πως ότι δεν είναι Αμερική είναι μπανανιά ;

 

Ετς ετς

Ο κοσμακης δεν έχει να φάει και θέλουν να του πουλήσουν για χρυσό το 1/10 αυτού που έχει τζάμπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον οκτωβρη ετυχε και χτυπησα μια προσφορα για lifetime vpn μονο με 25$ κι ετσι ξεκινησα να πειραματιζομαι με netflix,hulu και hbo now. μετα απο 2 μηνες επι πληρωμει αποφασισα να διακοψω τις υπηρεσιες. ακομα και το αμερικανικο περιεχομενο για τα προσωπικα μου γουστα ηταν ελλιπεστατο επιεικως.......θα ξαναγραφτω αν καποτε εχει νοημα ...μιλαμε για παμπολλες ελλειψεις σε σειρες και ταινιες! για μενα η πορεια και των τριων ως τωρα ειναι too good to be true. θα δουμε στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...