Προς το περιεχόμενο

Μητρικη M2A74-AM SE συμβατα Hrdware


vasilhs2222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας παιδια και χρονια πολλα  :-)  θελω να κανω αναβαθμιση το hardware του pc μου οπως αναφερα στον τιλο ειναι η Μητρικη M2A74-AMSE σκοπευω να βαλω μια RAM 2GB γιατι εχω ηδη αλλη μια ετσι ωστε να γινουν  2GB+2GB=4GB και εχω στο μυαλο μου την Corsair 2GB DDR2 667MHz (PC2 5300) VS2GB667D2 , Εναν επεξεργαστη σαν τον AMD FX 4300 3.80GHz 4MB FD4300WMHKBOX κοντα σε αυτα τα GB  και τους πυρηνες  και τελος μια καρτα γραφικων στα 2GB σκεφτομαι την MSI GeForce GT 610 2GB DDR3 V809-422R απλα δεν γνωριζω αν ολα αυτα ειναι συμβατα με την μητρικη μου και σκεφτηκα να αναφερθω σε εσας που τα γνωριζεται καλυτερα απο εμενα Σας ευχαριστω παρα πολυ :-)

 

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως φιλε μου ο επεξεργαστης που λες δεν κανει για την μητρικη σου.

αυτο που μπορεις να κανεις σιγουρα ειναι να βρεις μαι δυαρα μνημη να βαλεις ακομα οπως λες.

η καρτα γραφικων που εχεις επιλεξει ειναι απλα για να εχεις εικονα....

ποια ειναι η χρηση του υπολογιστη,ποιος ειναι ο επεξεργαστης που εχεις τωρα και ποσα λεφτα θελεις να δωσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα  Thanos1972  τον θελω κυριος για Games το pc εχει πανω του  AMD Athlon 7750 dual-core processor 2.7 ghz   3Gb ram    AMD Radeon hd 5450 1Gb ddr3     2 σκληρους δισκους 500Gb  και τα Windows 8 pro σκοπευω να ξοδεψω γυρο στα 100 πανω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα εχεις σκοπο να ξοδεψεις αλλα δεν πειραζει.η καρτα γραφικων που εχεις ειναι απλα για να δειχνει εικονα,οπως και η 610 που ειχες επιλεξει.

ψαξε στα μεταχειρισμενα καμια μνημη 2gb με καμια 15-20 euros ιδια χαρακτηριστικα με αυτη που εχεις τωρα.

εδω ειναι οι επεξεργαστες που δεχεται η μητρικη σου.

η γνωμη μου ειναι επειδη ειναι ολα θεμα κοστους να τσιμπισεις αυτον Χ2 250 (δεν εχει μεγαλες διαφορες με τον δικο σου) με ενα 10ρικο και αυτην R7 250 με ενα 50ρικο + οποια μεταφορικα εχει.

η αλλη λυση ειναι να πουλησεις επεξεργαστη-μητρικη-μνημη-καρτα γραφικων καμια 60 euros για να φυγουν γρηγορα και μαζι με τα 100 euros που εδινες στην αρχη να πας σε καινουργιο συστημα οπως πχ το παρακατω.

επεξεργαστης Intel Celeron G1840 2.8 ΤΙΜΗ 37.53 €

μητρικη Asrock Socket 1150 H81M-DGS R2.0 GLan Audio ΤΙΜΗ 46.63 €

μνημη Kingston Hyper X Fury 4GB DDR3 Non ECC CL10 1866MHz (HX318C10F/4) ΤΙΜΗ 23.26 € (προς το παρον 1 dimm)

καρτα γραφικων την μεταχειρισμενη 250 που ειπαμε πιο πανω με ενα 50ρικο

συνολο 107,42 (χωρις την καρτα γραφικων.

η επιλογη των κομματιων εγινε βαση διαθεσιμοτητας στο συγκεκριμενο μαγαζι.πχ για την μνημη το ιδανικοτερο θα ηταν να εβρισκες 1Χ4gb cl9 1600mhz

αυτη θα ειναι μια ουσιαστικη αναβαθμιση για το συστημα σου.

 

 

αλλιως κοιτα και αυτο το hardware σαν μια βαση για τα υπολοιπα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ανασύρω από την λήθη το παρόν θέμα. Εχω ένα παλιό σύστημα με τα εξής στοιχεία:

mobo: Asus M2A74-AM SE 

cpu: Athlon 64 x2 5600+ 

gpu: N510Gt NVidia

psu: HP 300w

RAM: RAM KINGSTON KVR667D2N5/2G 2GB PC5300 667MHZ 

SSD: BX500 crucial

Tου έχω περάσει τα windows 10 και δουλεύει αξιοπρεπέστατα για απλό browsing αλλα τραβάει ζορι στα βιντεάκια. Το μόνο παράπονο είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω δεύτερη μνήμη παρόλο που έχω ένα ντιμακι της ίδιας εταιρίας απλά διαφορετικής χωρητικότητας στο 1 gb. Κολλάει στο bios και δεν μπορώ να μπω ούτε εκεί. Οταν το αφαιρω κάνει εκκίνηση κανονικά. Βλέποντας το manual της μητρικής δείχνει ότι σηκώνει έως 8 γίγα στα 2 σλοτς. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα θα ήταν καλοδεχούμενη. Σκέφτηκα να αγοράσω αυτές τις μνήμες που φαίνονται να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά από το eshop αλλά κολλάω μην τελικά κάνω μια τρύπα στο νερό. https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-996558-4gb-2x2gb-ddr2-pc2-6400-800mhz-dual-channel-kit-p-PER.553452

 

Ιδού κ το manual της μητρικής: https://www.manualslib.com/manual/428844/Asus-M2a74-Am-Se.html?page=12#manual

Επεξ/σία από moumos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, moumos είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ανασύρω από την λήθη το παρόν θέμα. Εχω ένα παλιό σύστημα με τα εξής στοιχεία:

mobo: Asus M2A74-AM SE 

cpu: Athlon 64 x2 5600+ 

gpu: N510Gt NVidia

psu: HP 300w

RAM: RAM KINGSTON KVR667D2N5/2G 2GB PC5300 667MHZ 

SSD: BX500 crucial

Tου έχω περάσει τα windows 10 και δουλεύει αξιοπρεπέστατα για απλό browsing αλλα τραβάει ζορι στα βιντεάκια. Το μόνο παράπονο είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω δεύτερη μνήμη παρόλο που έχω ένα ντιμακι της ίδιας εταιρίας απλά διαφορετικής χωρητικότητας στο 1 gb. Κολλάει στο bios και δεν μπορώ να μπω ούτε εκεί. Οταν το αφαιρω κάνει εκκίνηση κανονικά. Βλέποντας το manual της μητρικής δείχνει ότι σηκώνει έως 8 γίγα στα 2 σλοτς. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα θα ήταν καλοδεχούμενη. Σκέφτηκα να αγοράσω αυτές τις μνήμες που φαίνονται να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά από το eshop αλλά κολλάω μην τελικά κάνω μια τρύπα στο νερό. https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-996558-4gb-2x2gb-ddr2-pc2-6400-800mhz-dual-channel-kit-p-PER.553452

 

Ιδού κ το manual της μητρικής: https://www.manualslib.com/manual/428844/Asus-M2a74-Am-Se.html?page=12#manual

Καλησπέρα,

Δες απο ebay μπορείς με 15 με 20 ευρώ να πας σε 2Χ4 γιγα.

Παράλληλα δες το h264ify σε extension για να τρέχουν τα βιντεο στην κάρτα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τυχερός που έχει amd, καθώς για τους υπόλοιπους ddr2 - 2x4gb είναι θάνατος (περίπου στα 100ευρώ αν τα βρεις).

Υπάρχει πρακτικός λόγος που θες να κρατήσεις το εν λόγο σύστημα; Αν δεν είναι κάποιο επαγγελματικό μηχάνημα ή δεν έχεις κάποιο "έρωτα" μαζί του, ίσως να σκεφτόσουν να πας σε ένα οικονομικό refurbished, να βάλεις και τον ssd σου και να τρίβεις τα μάτια σου(εχε το απλά στην άκρη του μυαλού σου σαν εναλλακτική).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά έψαχνα ένα δεύτερο total basic σύστημα για το πατρικό μου για τα πιτσιρίκια όταν πηγαίνουν εκεί και πρόσφατα είχα ρωτήσει αν άξιζε να αναστήσω τον υπολογιστή που είχα εκεί, έναν multirama με pentium 4. Αλλά τελικά βρήκα αφημένα στα δρόμο 3 pc towers κ είπα να δώ αν δουλεύουν κ όντως είναι λειτουργικά τα 2.  

Επεξ/σία από moumos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε θες να δώσει ούτε ευρώ, τότε βάλε win7/32 και λογικά θα είσαι μια χαρά. Τα windows 10 θέλουν minimum 1gb/32 και 2gb/64. Αν έχεις βάλει 64ρια windows, ίσως αν τα ξαναπεράσεις σε 32αρια να σώσεις την κατάσταση. Διαφορετικά το πιο οικονομικό και συμφέρον upgrade που προτείνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, μετά τον ssd που ήδη έχεις, είναι η επέκταση της ram.

Edit: Αυτονόητο πως ορίζεις best performance απο advanced system settings

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρήγγειλα μια μνήμη ακόμα με 5 ευρώ στα 2 γίγα ίδια με αυτή που φοράει και νομίζω στα 4 gb θα είναι ανεκτό. Εκανα κ τις ρυθμίσεις για το performance, πρόσθεσα κ το extension και είναι ήδη πολύ καλύτερες οι ταχύτητες. Αφού παίζει κ το among us που αρέσει στα πιτσιρίκια κ το hill climb δεν έχω παράπονο. Οτι πρέπει για την δουλειά που το ήθελα για τώρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για λόγους αρχείου θα καταχωρήσω τελικά την εξέλιξη. Χρησιμοποίησα την motherboard msi k9n v2 που είχα επίσης διαθέσιμη κ διέθετε 4 slots για την ram. Tελικά το σύστημα διαμορφώθηκε ως εξής: 

mobo: msi k9n v2

cpu: Athlon 64 x2 5600+ 

gpu: N520Gt NVidia 1gb

psu: Force 400w

RAM: RAM 6 gb 

SSD: BX500 crucial

Φόρτωσα ξανά τα win 10 και το σύστημα κ πάλι σέρνονταν. Κατόπιν, πείραξα την διαχείριση ενέργειας προς το performance αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία κ κατέβασα το openhardware monitor οπου διαπίστωσα ότι ενώ gpu και ram δούλευαν στο ρελαντί, η cpu βαρούσε μόνιμα 100% usage. Τελικά το κολπάκι με τις 2 εντολές στο dos έλυσε το πρόβλημα κ το pc τα πάει περίφημα στο browsing. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τροφοδοτικό έστω με κάποιο παλιό fsp/seasonic/delta κτλ από αγγελίες. Αυτό θα σου κάψει τον SSD ή οτιδήποτε άλλο.

Βασικά βάλε το HP 300 watt, είναι σαφώς καλύτερο.

Ποιες εντολές έτρεξες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Άλλαξε τροφοδοτικό έστω με κάποιο παλιό fsp/seasonic/delta κτλ από αγγελίες. Αυτό θα σου κάψει τον SSD ή οτιδήποτε άλλο.

Βασικά βάλε το HP 300 watt, είναι σαφώς καλύτερο.

Ποιες εντολές έτρεξες;

Έχεις δίκιο. Το φοβάμαι πολύ το τροφοδοτικό. Από τα φτηνά στο Σκρουτζ έχει κάτι αξιόλογο να μπορεί να τοποθετηθεί αργότερα σε άλλο σύστημα ή είναι κ αυτά υψηλού ρίσκου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, moumos είπε

Έχεις δίκιο. Το φοβάμαι πολύ το τροφοδοτικό. Από τα φτηνά στο Σκρουτζ έχει κάτι αξιόλογο να μπορεί να τοποθετηθεί αργότερα σε άλλο σύστημα ή είναι κ αυτά υψηλού ρίσκου; 

 Δεν μπορείς να βάλεις το HP 300watt? Έχω ένα ίδιο, και είναι θηρίο, πολύ καλύτερο απο το Force. 

Όχι μέχρι τα 30 ευρώ είναι όλα μάπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...