Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Οι νέες γενιές επεξεργαστών θα είναι συμβατές μόνο με τα Windows 10


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεξε να δεις τι γίνεται τώρα. Ζήτησα ένα λόγο εκτός αυτών που ανέφερες και δεν είπες τίποτα παρά μόνο αυτά τα δύο. Επειδή όμως ρώτησες θα παρατήρησες ότι έχω έναν 3930Κ ο οποίος είναι αρκετά ισχυρός ακόμα και σε σχέση με τους Skylake.

 

ο λογος ειναι απλος και τον εφαγε το restart του server

 

το ερωτημα σε εναν οποιοδηποτε χρηστη windows ανεξαρτητως εμπειριας χρησης και μαζι κι εσενα δεν ειναι γιατι  να αναβαθμισεις αλλα ποτε ΘΑ αναβαθμισεις...

 

το οτι εχεις Skylake τι ακριβως σημαινει;

οτι εισαι future proof για το 2023+ και αυτο σε κανει να κλαιγεσαι προκαταβολικως για τυχον ασυμβατοτητες;

 

και μετα θες να σε παρω στα σοβαρα κι απο πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα σε εναν οποιοδηποτε χρηστη windows ανεξαρτητως εμπειριας χρησης και μαζι κι εσενα δεν ειναι γιατι  να αναβαθμισεις αλλα ποτε ΘΑ αναβαθμισεις...

 

Η απάντηση όμως σε αυτή την ερώτηση είναι όταν θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις. Τα Windows Vista/7 χτίστηκαν για πολυπύρηνους 64bit επεξεργαστές. Τα Windows 8/8.1 έφτιαξαν πάρα πολύ τη διαχείριση των πόρων. Τα Windows 10 τι είδους καινοτομία έχουν η οποία θα με κάνει να τα προτιμήσω από τα προηγούμενα ή/και κάτι που θα χρειαστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι χιλιοι δυο λογοι πχ το roadmap της intel μετα το 2020 να προχωρησει σε 128 bit επεξεργαστες ή οπως πχ  τα xp που για πολλους ηταν το τελειο λειτουργικο μεχρι που σιγα σιγα λογω παλαιοτητας δεν εβγαιναν drivers για xp ουτε το νεοτερο hardware απο ενα σημειο και μετα  οπως πχ εκτυπωτες καμερες τα υποστηριζαν, οποτε οταν καποτε  αγορασεις ενα περιφερειακο και δε θα σου παιζει και μετα αγορασεις και ενα δευτερο που δε θα σου παιζει κοκ. τοτε για τη δικη σου περιπτωση θα αναβαθμισεις... για αλλον μπορει να ειναι το αγαπημενο του game που θα βγει σε dx12 κοκ.

 

υπαρχουν αμετρητες διαφορετικες περιπτωσεις με  μυριαδες παραλλαγες...

 

επισης ριξε μια ματια εδω:

 

 

το βιντεακι τα σπαει και καλο ειναι να το δεις ολοκληρο αλλα ειδικα απο το 11:07 απανταει εμμεσως και στο ζητημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για πράγματα που μπορεί, ίσως, θα συμβούν στο μέλλον κάποια στιγμή που μπορεί να έχει κλείσει και η Μ$(λέμε τώρα). Τι μου λες δηλαδή; ότι στο ενδεχόμενο που θα αναβαθμιστεί και πάλι η αρχιτεκτονική εγώ θα πρέπει να έχω το καινούργιο λειτουργικό στο δικό μου σύστημα, για πιο λόγο ακριβώς; Στην περίπτωση που στο μέλλον αγοράσω hardware, θα φροντίσω να εγκαταστήσω λειτουργικό που το υποστηρίζει.

 

Εγώ ζήτησα ένα λόγο για να αναβαθμίσω από Windows 8.1 σε 10 σήμερα, όχι στο PC που θα αγοράσω σε 5-10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα βασει αυτων των μελλοντικων νομοτελειακων δεδομενων αφορα η ειδηση εκτος κι αν αυριο  ή ως το 2023 παψει ο ηλιος να γυριζει

 

στη τελικη μπορεις απλα να μην αναβαθμισεις και να κατσεις στα αυγα σου ποιος σε υποχρεωνει να το κανεις σωνει και καλα δεν καταλαβα, για να κλαψουριζεις;

 

η διακοπη υποστηριξης των 7 και 8 ειναι γνωστο εδω και πολυ καιρο οτι θα ληξει το 20 και 23 αντιστοιχα

 

για να καταλαβω και να αντιστρεψω κι εγω την ερωτηση:

 

ποια ακριβως ειναι διαμαρτυρια; οτι ληγει η επισημη υποστηριξη; αν εσυ εισαι μαγκας και μαστορας κρατα τα και ως το 2100 αν γουσταρεις

κι αν οχι τοτε για ποσο ακομη  νομιζεις οτι θα επρεπε να υπαρχει υποστηριξη; να κοιταξουμε και τι γινεται ως τωρα με τις παλιοτερες εκδοσεις που εληξαν ή απλα δε μας ενδιαφερει γιατι τα 7 =LFE ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διακοπη υποστηριξης των 7 και 8 ειναι γνωστο εδω και πολυ καιρο οτι θα ληξει το 20 και 23 αντιστοιχα

 

Η είδηση και η διαμαρτυρία είναι ότι η υποστήριξη διακόπτεται το 2017 και όχι το 20/23 όπως θα έπρεπε για τους επεξεργαστές Skylake.

 

Το point της ερώτησης είναι ότι εδώ και 9 σελίδες, εμείς οι "haters" που κλαιγόμαστε για τα Windows 10 σε κάθε post, δίνουμε σοβαρά επιχειρήματα για να μην βάλουμε 10. Εσείς οι fanboys το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να βρίζετε χωρίς κανένα επιχείρημα.

 

Και άμα θες να το γυρίσουμε καθαρά πάνω στην είδηση ας το γυρίσουμε. Για πιο λόγο ένα λειτουργικό που βγήκε το 2013, δεν θα υποστηρίζει επεξεργαστές που βγήκαν πριν μερικούς μήνες μετά το 2017; Για πιο λόγο, ένα λειτουργικό το οποίο δεν είναι ούτε 3 χρόνια στην αγορά, χάνει την υποστήριξη του μοντέρνου hardware;

 

Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, για προώθηση των 10 γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι, το DX9 είναι το μακροβιότερο καθώς ακόμα και σήμερα τα περισσότερα παιχνίδια το υποστηρίζουν.

 

 

οτι ναναι απαντας το ξερεις;

 

το DX9 κρατησε μολις 4 χρονια, βγηκε το 2002 και το 2006 βγηκε το DX10 με τα Vista και χωρις υποστηριξη σε Xp

 

σου αναφερω οτι το DX11 ειναι 7 χρονια μεχρι τον αντικαταστατη του

 

κι εσυ μου απαντας οτι το DX9 ειναι το μακροβιοτερο γιατι ειναι γραμμενο τα περισσοτερα παιχνιδια

 

τοτε γιατι κλαιγεσαι εξαρχης για το  DX12 που ερχεται οπως λες εκβιαστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ναναι απαντας το ξερεις;

 

το DX9 κρατησε μολις 4 χρονια, βγηκε το 2002 και το 2006 βγηκε το DX10 με τα Vista και χωρις υποστηριξη σε Xp

 

σου αναφερω οτι το DX11 ειναι 7 χρονια μεχρι τον αντικαταστατη του

 

κι εσυ μου απαντας οτι το DX9 ειναι το μακροβιοτερο γιατι ειναι γραμμενο τα περισσοτερα παιχνιδια

 

τοτε γιατι κλαιγεσαι εξαρχης για το  DX12 που ερχεται οπως λες εκβιαστικα;

 

Το DirectX 9 είχε updates μέχρι το 2008, 6 χρόνια μετά, ενώ το 11 σταμάτησε τα updates το 2013, 4 χρόνια μετά, και ακόμα και σήμερα δεν έχει καταφέρει να αντικαταστήσει το DX9.

 

Όσων αφορά το 12, εγώ δεν κλάφτηκα επειδή βγαίνει το 12 και καταργεί όλα τα άλλα ξαφνικά, ίσα ίσα είμαι χαρούμενος γι αυτό. Το παράπονο μου είναι ότι δεν υποστηρίζει Windows 7/8.1 μόνο και μόνο για να αναγκάσει τους gamer να αναβαθμίσουν σε 10.

 

Το Vulkan, το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το DX12, υποστηρίζει Windows XP+, Mac, Linux, Android και γενικά τα πάντα. Γιατί να μην το κάνει και το DX12; έστω μόνο για τα Windows. Όσο λοιπόν η Μ$ προσπαθεί να με εξαναγκάσει να χρησιμοποιώ αυτό που θέλουν εκείνοι, τόσο εγώ θα χρησιμοποιώ αυτό που θέλω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση και η διαμαρτυρία είναι ότι η υποστήριξη διακόπτεται το 2017 και όχι το 20/23 όπως θα έπρεπε για τους επεξεργαστές Skylake.

 

Το point της ερώτησης είναι ότι εδώ και 9 σελίδες, εμείς οι "haters" που κλαιγόμαστε για τα Windows 10 σε κάθε post, δίνουμε σοβαρά επιχειρήματα για να μην βάλουμε 10. Εσείς οι fanboys το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να βρίζετε χωρίς κανένα επιχείρημα.

 

Και άμα θες να το γυρίσουμε καθαρά πάνω στην είδηση ας το γυρίσουμε. Για πιο λόγο ένα λειτουργικό που βγήκε το 2013, δεν θα υποστηρίζει επεξεργαστές που βγήκαν πριν μερικούς μήνες μετά το 2017; Για πιο λόγο, ένα λειτουργικό το οποίο δεν είναι ούτε 3 χρόνια στην αγορά, χάνει την υποστήριξη του μοντέρνου hardware;

 

Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, για προώθηση των 10 γίνεται.

 

 

καλο θα ηταν να πας να διαβασεις προσεκτικα την ειδηση απτη πρωτοτυπη πηγη του αρθρου και ειδικα το link που αναφερει a list of approved Skylake systems

 

οπως θα διαπιστωσεις ολως τυχαιως η "pc list" αφορα laptops με μητρικες και bios δλδ κλειστα συστηματα που καμια σχεση δεν εχουν με desktop pc (δε ξερω αν το γνωριζεις αλλα οι ξενοι υπολογιζουν και συμπεριλαμβανουν τα laptops και τα tablets στον ορο pc)

 

επισης ελπιζω να καταλαβαινεις τα μπολνταρισμενα και τα υπογραμμισμενα

 

μιλαμε οι ανθρωποι συνωμοτουν για να σε σμπρωξουν στα 10 ειναι πλεον  ηλιου φαεινοτερο!

 

 

The list of approved PCs includes several top brands:

  • Dell Latitude 12  
  • Dell Latitude 13 7000 Ultrabook
  • Dell XPS 13
  • HP EliteBook Folio
  • HP EliteBook 1040 G3 
  • Lenovo ThinkPad T460s
  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon
  • Lenovo ThinkPad P70

The 18 months of support matters because running an aged OS running on cutting-edge hardware requires some finesse. Windows 7 was released in 2009, well before Intel even began designing the Skylake chips. That means Windows 7 or Windows 8.1 has certain expectations regarding hardware power states and interrupt processing, and any tweaks to the device drivers or firmware can cause issues, according to Microsoft. The support Microsoft and its partners will offer includes special testing to accommodate those quirks, as well as tools to help update the OS and BIOS once the customer decides to upgrade to Windows 10. 

 

Myerson said Microsoft worked together with its PC partners, including Intel, to create the list of approved PCs, as well as to jointly test BIOS updates and drivers. So far, there’s no indication that the list of Skylake PCs will include consumer models. Support of the Skylake Windows 7/8.1 PCs will include validation of Windows Updates to reduce regressions like security concerns, the company said. 

 

After the 18-month support timeframe ends on July 17, 2017, only the “most critical” Windows 7 and Windows 8.1 security updates will be addressed for those PCs, and “will be released if the update does not risk the reliability or compatibility of the Windows 7/8.1 platform on other devices,” Microsoft said in a blog post. Windows 7 remains on extended support until Jan. 14, 2020, and Windows 8.1 until Jan. 10, 2023.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DirectX 9 είχε updates μέχρι το 2008, 6 χρόνια μετά, ενώ το 11 σταμάτησε τα updates το 2013, 4 χρόνια μετά, και ακόμα και σήμερα δεν έχει καταφέρει να αντικαταστήσει το DX9.

 

Όσων αφορά το 12, εγώ δεν κλάφτηκα επειδή βγαίνει το 12 και καταργεί όλα τα άλλα ξαφνικά, ίσα ίσα είμαι χαρούμενος γι αυτό. Το παράπονο μου είναι ότι δεν υποστηρίζει Windows 7/8.1 μόνο και μόνο για να αναγκάσει τους gamer να αναβαθμίσουν σε 10.

 

Το Vulkan, το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το DX12, υποστηρίζει Windows XP+, Mac, Linux, Android και γενικά τα πάντα. Γιατί να μην το κάνει και το DX12; έστω μόνο για τα Windows. Όσο λοιπόν η Μ$ προσπαθεί να με εξαναγκάσει να χρησιμοποιώ αυτό που θέλουν εκείνοι, τόσο εγώ θα χρησιμοποιώ αυτό που θέλω εγώ.

 

 

τους κακομοιρους τους developers  δε τους σκεφτεσαι που θα πρεπει να φτιαχνουν ενα παιχνιδι τσατρα-πατρα για να προλαβουν το deadline του release και  μετα να αφιερωνουν αλλο τοσο χρονο για debugging σε καθε πλατφορμα επειδη εσυ θες να παραμεινεις στα 7?

και μετα παραπονιεται ο κοσμος για κλωνους και για μισοτελειωμενα παιχνιδια...

 

συμφωνα και αποκλειστικα με το εγω σου μια χαρα καλο ειναι το σκεπτικο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν να πας να διαβασεις προσεκτικα την ειδηση απτη πρωτοτυπη πηγη του αρθρου και ειδικα το link που αναφερει a list of approved Skylake systems

 

οπως διαπιστωνεις ολως τυχαιως η "pc list" αφορα laptops με μητρικες και bios δλδ κλειστα συστηματα που καμια σχεση δεν εχουν με desktop pc

 

επισης ελπιζω να καταλαβαινεις τα μπολνταρισμενα και τα υπογραμμισμενα

 

μιλαμε οι ανθρωποι συνωμοτουν για να σε σμπρωξουν στα 10 ειναι πλεον  ηλιου φαεινοτερο!

 

Διάβασε το άρθρο που εσύ linkαρες λίγο καλύτερα και θα καταλάβεις ότι αυτά είναι τα PC που θα υποστηριχτούν και όχι το αντίθετο. Αν θες πάρε και μία δεύτερη πηγή για να είμαστε και σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε.

 

τους κακομοιρους τους developers  δε τους σκεφτεσαι που θα πρεπει να φτιαχνουν ενα παιχνιδι τσατρα-πατρα για να προλαβουν το deadline του release και  μετα να αφιερωνουν αλλο τοσο χρονο για debugging σε καθε πλατφορμα επειδη εσυ θες να παραμεινεις στα 7?

και μετα παραπονιεται ο κοσμος για κλωνους και για μισοτελειωμενα παιχνιδια...

 

συμφωνα και αποκλειστικα με το εγω σου μια χαρα καλο το σκεπτικο σου...

 

Οι κακόμοιροι οι developers καλύτερα να μην ασχοληθούν καθόλου με το DirectX 12 για να προλαβαίνουν τα deadline χρησιμοποιώντας ένα universal API που λειτουργεί παντού. Επίσης εγώ ποτέ δεν είπα ότι θέλω να παραμείνω στα 7, 8.1 χρησιμοποιώ για χρόνια κια θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ αφού είναι πολύ καλύτερα από τα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το άρθρο που εσύ linkαρες λίγο καλύτερα και θα καταλάβεις ότι αυτά είναι τα PC που θα υποστηριχτούν και όχι το αντίθετο. Αν θες πάρε και μία δεύτερη πηγή για να είμαστε και σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε.

 

 

τα pc που θα υποστηριχθουν οπως αυτα της λιστας ειναι ολα laptop!

 

laptops με μητρικες και bios δλδ κλειστα συστηματα που καμια σχεση δεν εχουν με desktop pc (δε ξερω αν το γνωριζεις αλλα οι ξενοι υπολογιζουν και συμπεριλαμβανουν τα laptops και τα tablets στον ορο pc)

 

κι αυτο γιατι για τα λαπτοπ γινεται η μεγαλυτερη βαβουρα για τυχον ασυμβατοτητες το καταλαβες τωρα ή να στο κανω και 50αρακια;

 

αυτο δε σημαινει οτι ολα τα  desktop pc αποκλειονται ισα ισα το αντιθετο!

 

καλο θα ηταν να διαβασεις τα μπολνταρισμενα παραπανω για να δεις τις φιλοτιμες προσπαθειες που κανουν οι ανθρωποι να σε σμπρωξουν στα 10 πχ.:

 

The 18 months of support matters because running an aged OS running on cutting-edge hardware requires some finesse. Windows 7 was released in 2009, well before Intel even began designing the Skylake chips. That means Windows 7 or Windows 8.1 has certain expectations regarding hardware power states and interrupt processing, and any tweaks to the device drivers or firmware can cause issues, according to Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κακόμοιροι οι developers καλύτερα να μην ασχοληθούν καθόλου με το DirectX 12 για να προλαβαίνουν τα deadline χρησιμοποιώντας ένα universal API που λειτουργεί παντού. Επίσης εγώ ποτέ δεν είπα ότι θέλω να παραμείνω στα 7, 8.1 χρησιμοποιώ για χρόνια κια θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ αφού είναι πολύ καλύτερα από τα 10.

 

 

την επομενη φορα θα ρωτησουν πρωτα εσενα να τους κατατοπισεις

 

 

αφου εσυ χρησιμοποιεις 8.1 και ειναι καλα (για σενα)  μπραβο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε άλλη μία φορά

 

 

If you own a system with an Intel 6th generation Core processor—more memorably known as Skylake—and run Windows 7 or Windows 8.1, you'll have to think about upgrading to Windows 10 within the next 18 months. Microsoft announced today that after July 17, 2017, only the "most critical" security fixes will be released for those platforms and those fixes will only be made available if they don't "risk the reliability or compatibility" of Windows 7 and 8.1 on other (non-Skylake) systems.

The full range of compatibility and security fixes will be published for non-Skylake machines for Windows 7 until January 14 2020, and for Windows 8.1 until January 10 2023.

 

Μετάφραση:

 

Αν έχεις σύστημα με 6ης γενιάς intel επεξεργαστή, γνωστό ως Skylake, και τρέχεις Windows 7/8.1, πρέπει να ξέρεις ότι μετά τις 17/7/17, θα δίνονται μόνο οι πιο σημαντικές διορθώσεις ασφαλείας και μόνο εφόσον δεν ρισκάρουν την αξιοπιστία ή τη συμβατότητα των μη-Skylake συστημάτων με 7/8.1.

Δηλαδή, τα συστήματα με 10 θα παίρνουν update που τα 7/8.1 δεν θα παίρνουν ούτως ώστε να εξασφαλιστεί η σταθερότητα τους σε συστήματα χωρίς Skylake.

 

 

Microsoft provided PC World a short list of approved devices that use Skylake processors that will continue to be supported during the 18 month window when running Windows 7 or 8.1.

 

Η Μ$ θα δουλέψει αποκλειστικά και μόνο πάνω σε αυτά τα μοντέλα που έδωσε στο PC World, για να βγάλει updates και fixes τα οποία θα λειτουργούν σωστά σε Skylake και μη συστήματα, για 18 μήνες μέχρι τις 17/7/17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτοί είναι όσοι πατάνε "reserve your free upgrade" σε ότι popup τους πετάει ο υπολογιστής τους.Βλέπουν "free" και τους πιάνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...