Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σηματος σε κινητο


tuners

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στα ατομα του φορουμ,

 

Θα ηθελα να ρωτησω μπας και υπαρχει εξηγηση, πως γινεται το κινητο μου (συγκεκριμενα Meizu M2 Note) μετα το ανοιγμα για επισκευη της οθονης (μη αποσπωμενο καπακι),
να πιανει σημα μονο στη περιοχη του Γαλατσιου και οταν φευγω απο το Γαλατσι να χανεται και να μη πιανει καθολου... 4 φορες που εχω παει Γαλατσι σε ενα μαγαζι να το φτιαξω, εκει πιανει σημα καμπανα με οτι καρτα και να του βαζω, και οταν φευγω απο τη γυρω περιοχη χανεται και οτι σιμ και να του βαζω δεν δουλευει. Σηκωνω τα χερια ψηλα, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για το τι φταει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρθες!!


 


Είναι από τις περιπτώσεις που δυστυχως δεν υπάρχει μία συγκεκριμενη απάντηση.


Θα πρέπει να ελεγχθεί και η γραμμή σου παραλληλα απο το δίκτυο-παροχο σου στην συγκεκριμένη περιοχή οπως και η συσκευη ξανα.....σε αλλο σερβις.


 


Προφανως δεν φταιει η SIM αν και σε αναλογη περιπτωση αλλαξα SIM κ σωθηκα οπως αποδειχτηκε ομως εγω τοτε που ειχα θεμα ειχα σημα παντου κ νετ παντου απλα χανοταν για καποια ελαχιστα δευτερολεπτα παλιοτερα ή εχανα σπανιοτατα κλησεις ή κοβοτανε η κληση στο 10λεπτο ητανε λιγο παραξενη η βλαβη. Με νεα SIM ειχε στρωσει τοτε αλλα μετα αλλαξα και συσκευη για να ειμαι καλλυμενος παραλληλα και ολα κομπλε. (αν και εφταιγε η sim Μπορω να πω κ δεν ητανε παλια ελατωματικη ισως τωρα ολα οκ)


 


Δωσε αναφορα-βλαβη στο δικτυο-παροχο σου με οσες λεπτομεριες εχεις κ παραλληλα για καμια εβδομαδα αλλαξε συσκευη/ες στις SIM να δεις πως "συμπεριφερονται".


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο πηγα να γραψω επιπλεον αν κ οπως εγραψα 1000 λογοι μπορει να ναι.....που δεν εχει σημα.

 

Ενεργοποιησε μόνο σε 2G να δεις πως συμπεριφερεται το Meizu σε καλυψη σηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο πηγα να γραψω επιπλεον αν κ οπως εγραψα 1000 λογοι μπορει να ναι.....που δεν εχει σημα.

 

Ενεργοποιησε μόνο σε 2G να δεις πως συμπεριφερεται το Meizu σε καλυψη σηματος.

Το 2G αμα το χρησιμοποιησει δεν θα εχει και τοσο καλο σημα.

Το καλο ειναι οτι κανει εξοικονομηση μπαταριας.

Εγω χρησιμοποιο το LTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα στο 4g συνεχεια και τωρα δοκιμασα 2g αλλα τιποτα, παλι τα ιδια δεν εχει σημα...

Εντωμεταξυ στη συσκευη εχω δοκιμασει αρκετες σιμ αλλα καμια δεν πιανει σημα, και τη δικια μου την εχω δοκιμασει σε αλλες συσκευες και πιανει κομπλε.

Να υπενθυμισω οτι το προβλημα αυτο το κανει μετα απο το ανοιγμα της συσκευης για αλλαγη της οθονης, κατα το ανοιγμα πρεπει να χαλασε η εσωτερικη κεραια μεσα, μιας και ειναι πολυ δυσκολο να ανοιχτει αυτο το κινητο και ειναι πολυ ευαισθητο ετσι οπως εχει τη καιραια.

Το θεμα ειναι ομως, αν ειναι χαλασμενη η κεραια γιατι πιανει σημα καμπανα με οτι σιμ και να του βαζω στο Γαλατσι και πουθενα αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2G αμα το χρησιμοποιησει δεν θα εχει και τοσο καλο σημα.

Το καλο ειναι οτι κανει εξοικονομηση μπαταριας.

Εγω χρησιμοποιο το LTE.

αλλο εσυ εσυ δεν εχεις θεμα με το σημα :-D

 

με το 2G θεωρητικα πρεπει να πιανει παντου αν δεν πιανει φταιει (λογικα) ειτε καποια ρυθμιση στο Meizu ή hardware στη συσκευη (κατι κουνησαν στο σερβις οταν ανοιχτηκε κ δεν κανει επαφη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει εκει να ειναι καμια κεραια κοντα και να ειναι πιο ενισχυμενο το σημα.

Κοιτα την κεραια του κινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω, εκει στο μαγαζι που πιανει σημα υποτιθεται δεν εχει καλο σημα, γενικα το σημα που το εχω τσεκαρει δεν ειναι τοσο καλο οσο με εδω στο σπιτι μου.

 

Ακουσα απο καποιον οτι μπορει και να πιανει μονο στη συγκεκριμενη κεραια του γαλατσιου και αλλου να μη πιανει, ισχυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο εσυ εσυ δεν εχεις θεμα με το σημα :-D

Οχι δεν εχω θεμα,αλλα να σκεφτης οτι ειμαι και εκτος θεσσ/νικης και ειμαι καπως ποιο απομακρισμενα.

Με το 2G εγω εχω 2 γραμμες ενω με το LTE εχω 4 γραμμες το 3G το εχω χ@σμ@νο... :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω θεμα,αλλα να σκεφτης οτι ειμαι και εκτος θεσσ/νικης και ειμαι καπως ποιο απομακρισμενα.

Με το 2G εγω εχω 2 γραμμες ενω με το LTE εχω 4 γραμμες το 3G το εχω χ@σμ@νο... :-P

 

καλα το 3g ειναι με τη μερα κ τα κεφια του :-)  Αλλες φορες πεταει και αλλες σουπα.....Το 2g πιανει φουλ (αυτο μας ελειπε) κ το 4g αν ειισαι κεντρικα παει καλα, αν εισαι εκτος ειναι ακομα προβληματικο.

 

Πιστευω στο θεμα καλυψη/σημα παιζει σημαντικο ρολο και η συσκευη (εκτος απο τον παροχο τον ιδιο κ τη καλυψη που εχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλα το 3g ειναι με τη μερα κ τα κεφια του :-) Αλλες φορες πεταει και αλλες σουπα.....Το 2g πιανει φουλ (αυτο μας ελειπε) κ το 4g αν ειισαι κεντρικα παει καλα, αν εισαι εκτος ειναι ακομα προβληματικο.

 

Πιστευω στο θεμα καλυψη/σημα παιζει σημαντικο ρολο και η συσκευη (εκτος απο τον παροχο τον ιδιο κ τη καλυψη που εχει).

Δεν ξερω, εκει στο μαγαζι που πιανει σημα υποτιθεται δεν εχει καλο σημα, γενικα το σημα που το εχω τσεκαρει δεν ειναι τοσο καλο οσο με εδω στο σπιτι μου.

 

Ακουσα απο καποιον οτι μπορει και να πιανει μονο στη συγκεκριμενη κεραια του γαλατσιου και αλλου να μη πιανει, ισχυει αυτο?

Καλησπέρα επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου meizu m2 note,τελικά το έφτιαξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...