Προς το περιεχόμενο

[Αφυγραντήρας]MORRIS MDE-1215 @mediamarkt 139€


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι ο μονος που λεει οτι εχει και λειτουργια ιονιστη παντως σε αυτην την τιμη.

Κατα τα αλλα λιγο που το εψαξα ειναι λιγο θορυβωδης.

Τωρα στο θεμα καταναλωσης ολες οι συσκευες γραφουν watt ρε παιδια λογικο δεν ειναι αν δουλευει κατι πολλες ωρες να καιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω τον meaco και η καταναλωση ειναι αρκετη...υπολογιστε για χειμωνα ( σχεδον για 7 μηνες δηλαδη )  μου εκαψε περιπου 500-600 ευρω παραπανω στη ΔΕΗ με λειτουργια 8 ωρες καθε βραδυ στο χαμηλο ( πρωτη σκαλα) . Κανει δουλεια αλλα ρουφαει και τα λεει. Αν ειχα δευτερη ευκαιρια θα αγοραζα καποιον που να καιει λιγοτερο με την ιδια αποδοση.

 

Προφανώς κάπου υπάρχει κάποιο λάθος. Να εξηγηθώ:

 

Ο αφυγραντήρας έχει μέγιστη κατανάλωση 650W. Αυτό σημαίνει ότι με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα καταναλώνει 8 x 0.65KW/h = 5.2KW/h.

 

Για 7 μήνες έχουμε 5.2KW/h x 30 x 7 = 1092KW/h. Και αυτό με την μέγιστη κατανάλωση. Να υπολογίσω αυθαίρετα πως στην μικρή σκάλα έχεις την μισή κατανάλωση (πιθανόν λιγότερα αλλά δεν έχει σημασία); Πάμε στις 550 KW/h για την χρήση του όλο τον χειμώνα.

 

Κοιτώντας τους δικούς μου λογαριασμούς της ΔΕΗ, σε κατανάλωση 1800 KW/h μου ήρθαν λογαριασμοί 150 (έναντι) και 250 (εκκαθαριστικός). Από αυτά τα 100€ χοντρικά ήταν δημοτικά τέλη και ΕΡΤ. Άρα τελικό κόστος KW/h 300/1800=0,17€, το οποίο μου φαίνεται λογικό.

 

Άρα ένα λογικό κόστος χρήσης για εσένα θα ήταν 550KW/h x 0.17€ = 93,5€. Αν λειτουργούσε στην μεγαλύτερη σκάλα (μέγιστη κατανάλωση) θα έφτανε τα 187€. Τα 500€ που αναφέρεις δεν ισχύουν.

 

Ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις αλλού την αιτία για την αυξημένη κατανάλωση που παρατήρησες και απέδωσες στον αφυγραντήρα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε αυτό με την κατανάλωση που λέει είναι σε φουλ λειτουργία!  Εμείς που το βάζουμε στην μεσαία σκάλα και αναφέρει ότι η κατανάλωση του είναι 320w.Αλλά και πάλι στην στην μεσαία σκάλα την δουλειά του την κάνει άψογα 

Τον βάζουμε στην μεσαία  με τον ιονιστή ανοιχτό!  

 

Φίλε μου τα 600+ τα καίει πάντα γιατί έτσι λειτουργεί, θερμαίνει το δίσκο για να τραβάει υγρασία, επιβεβαιωμένο και από σχόλια που έχω διαβάσει στην Αγγλία. Βάλε έναν μετρητή ενέργειας στη πρίζα και παρακολούθησέ το, μακάρι να κάνω λάθος!

 

Το τι θα κάψει είνια και συνάρτηση της θερμοκρασίας και της υγρασίας που καλείται να "τραβήξει", δες π.χ. τις μετρήσεις που είχα κάνει εγώ για τον juro pro μου

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=53660293

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κάπου υπάρχει κάποιο λάθος. Να εξηγηθώ:

 

Ο αφυγραντήρας έχει μέγιστη κατανάλωση 650W. Αυτό σημαίνει ότι με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα καταναλώνει 8 x 0.65KW/h = 5.2KW/h.

 

Για 7 μήνες έχουμε 5.2KW/h x 30 x 7 = 1092KW/h. Και αυτό με την μέγιστη κατανάλωση. Να υπολογίσω αυθαίρετα πως στην μικρή σκάλα έχεις την μισή κατανάλωση (πιθανόν λιγότερα αλλά δεν έχει σημασία); Πάμε στις 550 KW/h για την χρήση του όλο τον χειμώνα.

 

Κοιτώντας τους δικούς μου λογαριασμούς της ΔΕΗ, σε κατανάλωση 1800 KW/h μου ήρθαν λογαριασμοί 150 (έναντι) και 250 (εκκαθαριστικός). Από αυτά τα 100€ χοντρικά ήταν δημοτικά τέλη και ΕΡΤ. Άρα τελικό κόστος KW/h 300/1800=0,17€, το οποίο μου φαίνεται λογικό.

 

Άρα ένα λογικό κόστος χρήσης για εσένα θα ήταν 550KW/h x 0.17€ = 93,5€. Αν λειτουργούσε στην μεγαλύτερη σκάλα (μέγιστη κατανάλωση) θα έφτανε τα 187€. Τα 500€ που αναφέρεις δεν ισχύουν.

 

Ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις αλλού την αιτία για την αυξημένη κατανάλωση που παρατήρησες και απέδωσες στον αφυγραντήρα.

 

 

ο υπολογισμός σου όσον αφορά τις κιλοβατώρς που δυνητικά καίει η συσκευή είναι ΟΚ αλλά για το κόστος ανα κwh θα πρέπει ο καθένας μας να κάνει τον υπολογισμό ανάλογα με τους λογαριασμούς του, γιατί υπάρχει ασυμμετρία όσον αφορά τα τέλη και τις κλιμακωτές χρεώσεις (ανάλογα με τις συνολικές κιλοβατώρες του λογαριασμού).

 

Εγώ π.χ. που έχω κάνει πλήρη ανάλυση των λογαριασμών γιατί χρησιμοποιώ κλιματιστικά και convector για θέρμανση, κάνω τελείως χονδρικό υπολογισμό οτι η gross τιμή που πληρώνω μου βγαίνει στα 0,22 για κανονικό και 0,10 για βραδυνό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς κάπου υπάρχει κάποιο λάθος. Να εξηγηθώ:

 

Ο αφυγραντήρας έχει μέγιστη κατανάλωση 650W. Αυτό σημαίνει ότι με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα καταναλώνει 8 x 0.65KW/h = 5.2KW/h.

 

Για 7 μήνες έχουμε 5.2KW/h x 30 x 7 = 1092KW/h. Και αυτό με την μέγιστη κατανάλωση. Να υπολογίσω αυθαίρετα πως στην μικρή σκάλα έχεις την μισή κατανάλωση (πιθανόν λιγότερα αλλά δεν έχει σημασία); Πάμε στις 550 KW/h για την χρήση του όλο τον χειμώνα.

 

Κοιτώντας τους δικούς μου λογαριασμούς της ΔΕΗ, σε κατανάλωση 1800 KW/h μου ήρθαν λογαριασμοί 150 (έναντι) και 250 (εκκαθαριστικός). Από αυτά τα 100€ χοντρικά ήταν δημοτικά τέλη και ΕΡΤ. Άρα τελικό κόστος KW/h 300/1800=0,17€, το οποίο μου φαίνεται λογικό.

 

Άρα ένα λογικό κόστος χρήσης για εσένα θα ήταν 550KW/h x 0.17€ = 93,5€. Αν λειτουργούσε στην μεγαλύτερη σκάλα (μέγιστη κατανάλωση) θα έφτανε τα 187€. Τα 500€ που αναφέρεις δεν ισχύουν.

 

Ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις αλλού την αιτία για την αυξημένη κατανάλωση που παρατήρησες και απέδωσες στον αφυγραντήρα.

 

 

μα όπως σου είπα μου ήρθα ήδη εκκαθαριστικός και ήταν νορμαλ..γι αυτό σου λέω μήπως είχες και κάτι άλλο που βοήθησε σε αυτήν την κατανάλωση..τέσπα βγήκαμε off topic

 

 

Είσαι σίγουρος πως η κατανάλωση  προέρχεται απ τον αφυγραντήρα?Είναι υπερβολικά μεγάλο το νούμερο που λες.Έχω τον ίδιο απ τον οκτώβρη και με λειτουργία κανα 10ωρο την ημέρα στη μεσαία σκάλα στον εκκαθαριστικό λογαριασμό που μου ήρθα την περασμένη εβδομάδα για κατανάλωση εώς και τέλη Δεκεμβριου(2 μήνες με τον αφυγραντήρα δηλαδή) δεν είδα κάποια σοβαρή αύξηση στη ΔΕΗ σε σχέση με τν περσινό αντίστοιχο λογαριασμό (και πέρσι δεν είχα ούτε τα a/c)

στα λόγια μου έρχεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο υπολογισμός σου όσον αφορά τις κιλοβατώρς που δυνητικά καίει η συσκευή είναι ΟΚ αλλά για το κόστος ανα κwh θα πρέπει ο καθένας μας να κάνει τον υπολογισμό ανάλογα με τους λογαριασμούς του, γιατί υπάρχει ασυμμετρία όσον αφορά τα τέλη και τις κλιμακωτές χρεώσεις (ανάλογα με τις συνολικές κιλοβατώρες του λογαριασμού).

 

Εγώ π.χ. που έχω κάνει πλήρη ανάλυση των λογαριασμών γιατί χρησιμοποιώ κλιματιστικά και convector για θέρμανση, κάνω τελείως χονδρικό υπολογισμό οτι η gross τιμή που πληρώνω μου βγαίνει στα 0,22 για κανονικό και 0,10 για βραδυνό.

 

Θα συμφωνήσω για τις κλιμακωτές χρεώσεις,άλλα δέν πιστεύω οτι ο Meaco (ή ένας οποιοσδήποτε desiccant αφυγραντήρας) θα επιβαρύνει κατα 500~600 ευρώ σε περίοδο 6~7 μηνών).

Εχω παραθέσει μετρήσεις στο αντίστοιχο θέμα, μια αρχική και μία μετά απο σχεδόν 2 μήνες

Μιλάμε για μια επιβάρυνση 300 κιλοβατώρες σε κάθε λογαριασμό,με μια χρήση (αθροιστικά) πάνω απο 12 ώρες την ημέρα,στην πρώτη πάντα σκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για τις κλιμακωτές χρεώσεις,άλλα δέν πιστεύω οτι ο Meaco (ή ένας οποιοσδήποτε desiccant αφυγραντήρας) θα επιβαρύνει κατα 500~600 ευρώ σε περίοδο 6~7 μηνών).

Εχω παραθέσει μετρήσεις στο αντίστοιχο θέμα, μια αρχική και μία μετά απο σχεδόν 2 μήνες

Μιλάμε για μια επιβάρυνση 300 κιλοβατώρες σε κάθε λογαριασμό,με μια χρήση (αθροιστικά) πάνω απο 12 ώρες την ημέρα,στην πρώτη πάντα σκάλα.

εγω νυχτερινο δεν εχω και παντα περναω την κλιμακα αρα γιαυτο μου ηρθε τοσο μεγαλος λογαριασμος μαλλον.

Εσυ εκανες υπολογισμους με προϋποθεσεις τις οποιες δεν εχω καν ! Περυσι που ειχαμε πολλες βροχες θεσσαλονικη καποιες ημερες δεν τον εσβηνα καθολου ! Μιλαμε για βροχη 2 μηνες συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος,άσχετα με τις προϋποθέσεις,έχουμε και κάποιες σταθερές:Την κατανάλωση και τις ώρες χρήσης.Αν έχεις τον αφυγραντήρα μόνιμα στο ON και ξέρεις a priori οτι στην πρώτη σκάλα καταναλώνει 350κιλοβατώρες,βλέπεις στις 24 ώρες την συνολική κατανάλωση και κάνεις την διαίρεση για να διαπιστώσεις πόσες ώρες δούλεψε μέσα στην μέρα.

Δέν είναι οτι σου έκαψε ο αφυγραντήρας 500 ευρώ όπως λές,άλλα η χρήση του οδήγησε στο να μεταπηδήσεις κλίμακα χρέωσης.Άλλο το ένα,άλλο το άλλο.

 

Για την ιστορία,τον αφυγραντήρα τον έχω μόνιμα αναμμένο και την κατανάλωση την υπολόγισα με κόστος 0,18€/kwh παρόλο που έχω νυχτερινό.

Ισόγειο,πέτρινοι τοίχοι,κατα πάσα πιθανότητα χτισμένο πάνω σε παλιό πηγάδι και με τα 3/4 του σπιτιού να μήν τα βλέπει ο ήλιος χειμώνα-καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέγονται σωστά τα πράγματα και για να μην τρομάζει κάποιος που δεν ξέρει και θέλει να αγοράσει αφυγραντήρα ακόμα και 24 ώρες την μέρα να δουλεύει στο full ο συγκεκριμένος για τον οποίο λέτε ότι ισχύουν οι μέγιστες καταναλώσεις της τάξης 680w, δεν ξεπερνάμε τα 100ευρώ/μήνα για μέση τιμή kwh 0.22 ευρώ... Τώρα για κάποιον που είδα να λέει ότι πλήρωσε 500/600 ευρώ παραπάνω από τον αφυγραντήρα με 8 ώρες την μέρα για 7 μήνες κάτι άλλο συμβάινει και δεν φταίει ο αφυγραντήρας. Ο υπολογισμός στο #18 είναι απόλυτα σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος,άσχετα με τις προϋποθέσεις,έχουμε και κάποιες σταθερές:Την κατανάλωση και τις ώρες χρήσης.Αν έχεις τον αφυγραντήρα μόνιμα στο ON και ξέρεις a priori οτι στην πρώτη σκάλα καταναλώνει 350κιλοβατώρες,βλέπεις στις 24 ώρες την συνολική κατανάλωση και κάνεις την διαίρεση για να διαπιστώσεις πόσες ώρες δούλεψε μέσα στην μέρα.

Δέν είναι οτι σου έκαψε ο αφυγραντήρας 500 ευρώ όπως λές,άλλα η χρήση του οδήγησε στο να μεταπηδήσεις κλίμακα χρέωσης.Άλλο το ένα,άλλο το άλλο.

 

Για την ιστορία,τον αφυγραντήρα τον έχω μόνιμα αναμμένο και την κατανάλωση την υπολόγισα με κόστος 0,18€/kwh παρόλο που έχω νυχτερινό.

Ισόγειο,πέτρινοι τοίχοι,κατα πάσα πιθανότητα χτισμένο πάνω σε παλιό πηγάδι και με τα 3/4 του σπιτιού να μήν τα βλέπει ο ήλιος χειμώνα-καλοκαίρι.

τον δουλευεις τοσες ωρες ; το πλαστικο καθε ποτε γεμιζει ( σε ρωταω για να καταλαβω ποση υγρασια εχεις-μου κανει εντυπωση). Εγω στις 10 ωρες που το δουλευω βγαζει 1-1,5 λιτρο το πολυ στην πρωτη σκαλα-αν το βαλω στο φουλ το γεμιζει σιγουρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για τις κλιμακωτές χρεώσεις,άλλα δέν πιστεύω οτι ο Meaco (ή ένας οποιοσδήποτε desiccant αφυγραντήρας) θα επιβαρύνει κατα 500~600 ευρώ σε περίοδο 6~7 μηνών).

Εχω παραθέσει μετρήσεις στο αντίστοιχο θέμα, μια αρχική και μία μετά απο σχεδόν 2 μήνες

Μιλάμε για μια επιβάρυνση 300 κιλοβατώρες σε κάθε λογαριασμό,με μια χρήση (αθροιστικά) πάνω απο 12 ώρες την ημέρα,στην πρώτη πάντα σκάλα.

Ούτε εγω το πιστεύω γιατί τα νούμερα είναι ξεκάθαρα ακόμα και με τη μέγιστη τιμη κατανάλωσης, απλά λέω οτι το 0,17 που υπολόγισε ο φίλος ισχύει σίγουρα για εκείνον αλλά όχι για όλους. Οι μετρήσεις που λες έχουν γίνει με μετρητή κατανάλωσης ή βασίζεσαι στα γραπτά spec, γιατί στο μήνυμα που παραπέμπεις δεν το διευκρινίζεις. Βέβαια στο thread εκείνο υπάρχει όλη η απαραίτητη πληροφορία για κάποιον που ψάχνει τι να πάρει και δεν έχει νόημα να τα ξαναγράφουμε εδω... Επιγραμματικά θα πω οτι οι desicant είναι προτιμητέοι για περιπτώσεις λειτουργίας σε θερμοκρασίες κάτω των 12-14 βαθμών (αποθήκες, υπόγεια χωρίς θέρμανση κτλ), αλλά με κόστος τις σημαντικά υψηλότερες καταναλώσεις απο τους compressor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον δουλευεις τοσες ωρες ; το πλαστικο καθε ποτε γεμιζει ( σε ρωταω για να καταλαβω ποση υγρασια εχεις-μου κανει εντυπωση). Εγω στις 10 ωρες που το δουλευω βγαζει 1-1,5 λιτρο το πολυ στην πρωτη σκαλα-αν το βαλω στο φουλ το γεμιζει σιγουρα !

 

Πλέον κάτι λιγότερο απο 2lt σε 24ώρες,μόνιμα στην χαμηλή σκάλα.Επίσης να σημειώσω οτι έχω εσωτερικό μπάνιο που κάνει την κατάσταση ακόμα χειρότερη.

 

Ούτε εγω το πιστεύω γιατί τα νούμερα είναι ξεκάθαρα ακόμα και με τη μέγιστη τιμη κατανάλωσης, απλά λέω οτι το 0,17 που υπολόγισε ο φίλος ισχύει σίγουρα για εκείνον αλλά όχι για όλους. Οι μετρήσεις που λες έχουν γίνει με μετρητή κατανάλωσης ή βασίζεσαι στα γραπτά spec, γιατί στο μήνυμα που παραπέμπεις δεν το διευκρινίζεις. Βέβαια στο thread εκείνο υπάρχει όλη η απαραίτητη πληροφορία για κάποιον που ψάχνει τι να πάρει και δεν έχει νόημα να τα ξαναγράφουμε εδω... Επιγραμματικά θα πω οτι οι desicant είναι προτιμητέοι για περιπτώσεις λειτουργίας σε θερμοκρασίες κάτω των 12-14 βαθμών (αποθήκες, υπόγεια χωρίς θέρμανση κτλ), αλλά με κόστος τις σημαντικά υψηλότερες καταναλώσεις απο τους compressor.

 

Όλες οι τιμές που παραθέτω είναι απο μετρητή κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...