Προς το περιεχόμενο

[Αφυγραντήρας]MORRIS MDE-1215 @mediamarkt 139€


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον κάτι λιγότερο απο 2lt σε 24ώρες,μόνιμα στην χαμηλή σκάλα.Επίσης να σημειώσω οτι έχω εσωτερικό μπάνιο που κάνει την κατάσταση ακόμα χειρότερη.

 

 

Όλες οι τιμές που παραθέτω είναι απο μετρητή κατανάλωσης

Εχεις πολυ υγρασια...αμα θες πες μου και πως τον καθαριζεις...θα βοηθησει πολλους πιστευω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι τον εχετε τοσες ωρες ανοιχτο? Αυτο ειναι να το βαλεις οταν κανεις μπανιο και γεμιζει υγρασια. Η υγρασια δεν δημιουργειται ετσι μαγικα πρεπει να ισχυουν καποιες συνθηκες κ η υγρασια απο την αναπνοη ειναι πολυ μικρη για να αυξησει τα επιπεδα σε ενα σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τον εχετε τοσες ωρες ανοιχτο? Αυτο ειναι να το βαλεις οταν κανεις μπανιο και γεμιζει υγρασια. Η υγρασια δεν δημιουργειται ετσι μαγικα πρεπει να ισχυουν καποιες συνθηκες κ η υγρασια απο την αναπνοη ειναι πολυ μικρη για να αυξησει τα επιπεδα σε ενα σπιτι.

 

Αν το σπίτι έχει πρόβλημα το νερό μπαίνει μέσα απο τους τοίχους και τα ανοίγματα.

Επίσης όταν μαγειρεύεις είτε με απορροφητήρα είτε χωρίς πάλι μπαίνει νερό μέσα.

 

 

Αν έξω έχει 70-80% υγρασία δε θα έχει και στο σπίτι υγρασία;

 

Μιλάς για τη σχετική υγρασία όπου έξω με 80% έχει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ νερό απο ότι μέσα με 80% πάλι.

Για αυτό τις περισσότερες φορές ένας καλός αερισμός 8-10 το βράδυ ρίχνει τη σχετική υγρασία του σπιτιού >>10% με πολύ μικρές θερμικές απώλειες.

 

Σπάνια υπάρχει πραγματική ανάγκη για αφυγραντήρα. Πιο πολύ μόδα της εποχής είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρίν απο λίγο...

 

είχα 21 βαθμούς με 70%

αέρισα για 10'

τώρα έχω 20 βαθμούς με 57%

 

αν περιμένω και άλλο θα ανέβει στους 21 βαθμούς η θερμοκρασία και η σχετική υγρασία θα πέσει και άλλο

(γιατί το νερό στον αέρα είναι το ίδιο και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία ο αέρας "χωράει" περισσότερο νερό άρα και το ποσοστό της σχετικής υγρασίας πέφτει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τα 600+ τα καίει πάντα γιατί έτσι λειτουργεί, θερμαίνει το δίσκο για να τραβάει υγρασία, επιβεβαιωμένο και από σχόλια που έχω διαβάσει στην Αγγλία. Βάλε έναν μετρητή ενέργειας στη πρίζα και παρακολούθησέ το, μακάρι να κάνω λάθος!

 

Το τι θα κάψει είνια και συνάρτηση της θερμοκρασίας και της υγρασίας που καλείται να "τραβήξει", δες π.χ. τις μετρήσεις που είχα κάνει εγώ για τον juro pro μου

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=53660293

 

Έχω κι εγώ τον Meaco. Εξαφάνισε την υγρασία από την πρώτη μέρα λειτουργίας και τώρα απλά τον δουλεύουμε συντήρηση. Τα 600+ φυσικά και δεν τα καίει πάντα, έχω μετρητή κατανάλωσης ενέργειας και στην χαμηλή λειτουργία καίει τα μισά (περίπου 330w). Για συντήρηση δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

 

Τα θετικά

 

-Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και λειτουργίες

-Πολύ αποτελεσματική αφύγρανση λόγω ζεόλιθου

-Λειτουργία αποχέτευσης

-Μονόδρομος για σπίτι μέχρι 70-80 τετραγωνικών

-Λόγω υψηλού efficiency ο αφυγραντήρας κλείνει και επανέρχεται σε λειτουργία όταν ανιχνεύσει υγρασία (κάτι σαν θερμοστάτης καλοριφέρ) άρα ακόμα μικρότερη κατανάλωση. Δεν δουλεύει συνέχεια δηλαδή.

 

Τα αρνητικά

 

-Μία ελαφριά μυρωδιά του ζεόλιθου όχι κάτι το τρομερό αλλά υπάρχει και γίνεται πιο έντονη σε κλειστό δωμάτιο

-Στην χαμηλή σκάλα ο θόρυβος είναι υπαρκτός αλλά σε καμία περίπτωση ενοχλητικός σε σημείο να μη μπορείς να κοιμηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις... :P , λέτε, λέτε, λέτε ...., αλλά για τον MORRIS του θέματος θα πείτε κάτι??

Τον πήρε τελικά κάποιος να μας πει εντυπώσεις? (θόρυβο, αποτελεσματικότητα, μυρωδιές και τέτοια)

Τον έβαλε και ο Κωτσος 10 λεπτά φτηνότερα --> http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/155732-morris-mde1215

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις... :P , λέτε, λέτε, λέτε ...., αλλά για τον MORRIS του θέματος θα πείτε κάτι??

ΑΥΤΟ ακριβως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Να αλλαχτει ο τιτλος.

"[Αφυγραντήρας]MORRIS MDE-1215 @mediamarkt 139€..Αλλα εσεις να παρετε Meaco. Ειναι καλυτερος (και ας μην ειναι προσφορα)."

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ θα επέλεγα αυτόν την προσφοράς αν είχα δεύτερη ευκαιρία, με 235w max δεν καεί τίποτα.

 

 

Το μονο που θα μπορουσε καποιος να πει αλλα νομιζω οτι δεν εχει γραφτει εδω, αλλα και στο αλλο τοπικ (φτιαγμενο πριν 10 χρονια και με 75 σελιδες ποστς) που δωθηκε προχθες εφαγα κανενα 10λεπτο και συμπερασμα δεν εβγαλα - δεν ειχα 5 ωρες να το διαβασω ολοκληρο, ειναι το ποια ειναι η αποδοση στους με συμπιεστη και με ζεολιθο. 

 

Δηλαδη: Αν αυτος με καταναλωση 235W βγαζει σε πχ 10 ωρες 0.5 λιτρο απο τον ιδιο χωρο που ενας με ζεολιθο βγαζει 2 λιτρα, τοτε αυτος εχει χειροτερη αποδοση αρα καιει περισσοτερο στην ουσια για να κανεις τη δουλεια σου. Αν αυτος βγαζει στις 10 ωρες 1 λιτρο και ο ζεολιθος στα 600W βγαζει 2 λιτρα, τοτε αυτος του θεματος εχει καλυτερη αποδοση αρα καιει λιγοτερο.

 

Μια απαντηση στο παραπανω θα ηταν το μονο που θα χρειαζοταν εδω και οχι ολα αυτα τα ποστς που εχουν γινει περι του εκτος προσφορας προιοντος τα οποια πιο πολυ νομιζω μπερδεψαν παρα βοηθησαν αφου ηταν/ειναι αποκομμενα απο το αντικειμενο του θεματος που ειναι ο συγκεκριμενος morris.

 

(@ hasiotis - Η τιμη στον Κωτσοβολο εχει γινει 138.90 εδω και 2 μερες ;) price match. Για μενα δεν κανει ομως ακομα και 100 ευρω να τον εβαζαν, γιατι ειναι μονο για 40m^2, ειχε κατι κατοσταρηδες πριν 20 μερες απο 179€ μεχρι 200€ )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δώσω μια γενική συμβουλή και οποίος θέλει ας την ακούσει.

πχ αν έχετε σπίτι 80τμ με μεγάλο ενιαίο και είστε σε μέρος που έχει από λίγο ως πολύ υγρασία παραπάνω απο το κανονικό και θέλετε να σας κατεβαίνει η υγρασία στο 55% τις "βροχερες" μερες σε λιγες ώρες τότε αγοράστε έναν πολύ μεγαλύτερο.

Πχ αν είναι να αγοράστε τον airDry 16 αλλάξτε σε airDry 30.

Στους 18-19 βαθμούς ο μικρός καίει 190w και ο μεγάλος αμφιβάλω αν θα καίει πάνω απο 400 έχοντας διπλάσια παροχή αέρα.

 

Γενικότερα οτι λένε οτι είναι για 90τμ αν κάνουμε τις κατάλληλες πράξεις βλέπουμε οτι ειναι για 50-60τμ.

ΑΝ ΘΈΛΟΥΜΕ όμως να έχει ο αφυγραντηρας τον έλεγχο ΚΑΙ ΟΧΙ ο καιρός μεσα σε 2 ωρες τότε καταλαβαίνουμε οτι πρέπει τον βάλουμε σε χώρο περίπου 35τμ

εννοείτε ότι αναφέρομαι σε περιπτώσεις και σημεία που η υγρασία ειναι παραπάνω απο το κανονικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...