Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θες να το καταλαβεις οτι δεν ειναι κολλημενοι οι περισσοτεροι για να ασχολουνται με τετοια πραγματα.

 

Φωναζες πριν μηνες οτι δεν θα σπασει το ρεκορ του Avatar,γιατι ποιον τον ενδιαφερει(και γιατι να τον ενδιαφερει)αυτο το πραγμα?

 

Να σου θυμισω ετσι απο περιεργεια τι εγραφες στο θεμα του warcraft

 

 

εφοσων οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται με αυτα, δεν προκειται να ενοχληθουν και με αυτα που γραφω.

επομενως συνεχιζω ακαθεκτα να ασκω την κριτικη μου και να σχολιαζω την ολη κατασταση, και οποιος θελει διαβαζει αυτα που γραφω, και οποιος δεν θελει τα αγνοει.

και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι, σωστα;

 

τα λινκς του Warcraft γιατι τα ποσταρες; δεν προκειται να  τα κοιταξω, ενω υπαρχει κατι που λεγεται Tu Quoque fallacy, αν ειναι εκει που θες να το πας.

 

 

Αν απο τωρα πριν κυκλοφορησει η ταινια εισαι τοσο αρνητικος τοτε μην πας να την δεις καθολου cinema. Αυτη ειναι η δυναμη μας σαν καταναλωτες, vote with your wallet που λενε και εξω. Μαλλον ο περισσοτερος κοσμος εχει σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθει απο το να αφιερωνει ωρες σε forum για να κραζει ταινιες.

Ισως και γιαυτο το λογο και αρκετες ταινιες(κυριως με υπερ ηρωες και δυναμεις) να κανουν τις πωλησεις που κανουν.

Επειδη οι περισσοτεροι απλα πανε για να περασουν την ωρα τους και τιποτα παραπανω.

 

Εγω απο τωρα το ξερω οτι ακριβως για να μην ξενερωσω χοντρα με την ταινια θα παω με μισο εισ. και ακομα και μαπα/αντιγραφη να ειναι δεν προκειται να με πειραξει .Γιατι στην τελικη κανω και την βολτα μου/εξοδο και τελος,σιγα μην κατσω να χαλαστω με το τι κανει η disney και η καθε disney.

 

 

το εχω πει πολλες φορες γιατι παω να δω αυτη την τριλογια. καθαρα λογω του παλιου καστ. και τωρα μονο για τον Luke, αφου οι αλλοι "φυγανε". μολις φυγει και ο Λουκ, σταματω να βλεπω αυτα τα σκουπιδια. απο την αρχη το εχω δηλωσει αυτο.

δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις. τα φορουμ δεν υπαρχουν για τις μαζες, υπαρχουν για να γινονται συζητησεις για ποικιλια θεματα κοινου ενδιαφεροντος. προφανως, εδω συζηταμε για την καινουργια ταινια Star Wars, και μερος της συζητησης ειναι να ασκειται κριτικη στην ταινια αυτη. επισης η ταινια αποτελει εναυσμα να γινει και ενας σχολιασμος για το mainstream κοινο που στηριζει αυτα τα προιοντα μαζικης καταναλωσης, και πως με αυτη του την πραξη ειναι συνυπευθυνο για την παρακμη του κινηματογραφου ψυχαγωγιας. 

αν εχεις να πεις κατι πανω σε αυτο, be my guest. αν δεν εχεις, το αγνοεις. αλλα το να επαναλαμβανεις συνεχεια, γιατι αυτο κανεις μεχρι τωρα, οτι ο κοσμος ασχολειται με αλλα πραματα, ειναι ανευ ουσιας.

 

μπαρβο σου. δες την ταινια, κανε την βολτα σου, δικαιωμα σου. οπως δικαιωμα μου ειναι και εγω να χαλιεμαι με το τι κανει η Disney και να την αποδοκιμαζω. στο τελος, μενουμε και οι δυο ικανοποιημενοι. επομενως, που ειναι το προβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω συζηταμε για την καινουργια ταινια Star Wars, και μερος της συζητησης ειναι να ασκειται κριτικη στην ταινια αυτη. επισης η ταινια αποτελει εναυσμα να γινει και ενας σχολιασμος για το mainstream κοινο που στηριζει αυτα τα προιοντα μαζικης καταναλωσης, και πως με αυτη του την πραξη ειναι συνυπευθυνο για την παρακμη του κινηματογραφου ψυχαγωγιας. 

αν εχεις να πεις κατι πανω σε αυτο, be my guest

Ναι ωραια ολα αυτα που γραφεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω τα κοιταζεις αυτα που γραφεις??

 

Βγηκε η ταινια στους κινηματογραφους για να γινει κριτικη για αυτη?

Ειδαμε αντιδρασεις κοσμου/κοινου,κριτικες,πωλησεις και δεν ξερω και εγω τι?

 

Τι συζητηση λοιπον να γινει πανω στην ταινια?

Εγω βλεπω να πεφτει θαψιμο για την Disney απο 2-3ατομα και επειδη κλασσικα οι περισσοτεροι δεν βλεπω να συμφωνουν με αυτα που γραφονται να μην μπορει να γινει και διαλογος .

 

 

Επισης στα περι παρακμης αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο χειροτερος. Ο ''συνυπευθυνος'' που παει να δει την ταινια απλα για να περασει την ωρα του και δεν το παιρνει τοσο σοβαρα ή αυτος που εν γνωση του(ή τελος παντων αντιληψη του)θεωρει οτι η ταινια θα ειναι(ή ειναι)κακη πριν παει να την δει και παρολα αυτα πηγαινει την βλεπει και μετα κανει (αναμενομενα)παραπονα για αυτη.

Προφανως και δεν περιμενω απαντηση γιατι ειναι ρητωρικη η ερωτηση.

το να επαναλαμβανεις συνεχεια, γιατι αυτο κανεις μεχρι τωρα, οτι ο κοσμος ασχολειται με αλλα πραματα, ειναι ανευ ουσιας.

Οσο για τα περι επαναληψης και ανευ ουσιας θα αφησω τους υπολοιπους που συμμετεχουν στα θεματα ταινιων να κρινουν ποιος επαναλαμβανει τι,τι απο αυτα ειναι ανευ ουσιας και παει λεγοντας.

 

Εγω πιο πισω κατι πολυ απλο εγραψα νομιζω και εν μερη λογικο.

Και εγω προσωπικα δεν ξετρελαθηκα απο το Star wars 7 αλλα πρωτα περιμενα να το δω και μετα να γραψω τις οποιες εντυπωσεις. Και στο 8 αυτο θα γινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραια ολα αυτα που γραφεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω τα κοιταζεις αυτα που γραφεις??

 

Βγηκε η ταινια στους κινηματογραφους για να γινει κριτικη για αυτη?

Ειδαμε αντιδρασεις κοσμου/κοινου,κριτικες,πωλησεις και δεν ξερω και εγω τι?

 

Τι συζητηση λοιπον να γινει πανω στην ταινια?

Εγω βλεπω να πεφτει θαψιμο για την Disney απο 2-3ατομα και επειδη κλασσικα οι περισσοτεροι δεν βλεπω να συμφωνουν με αυτα που γραφονται να μην μπορει να γινει και διαλογος .

 

 

Επισης στα περι παρακμης αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο χειροτερος. Ο ''συνυπευθυνος'' που παει να δει την ταινια απλα για να περασει την ωρα του και δεν το παιρνει τοσο σοβαρα ή αυτος που εν γνωση του(ή τελος παντων αντιληψη του)θεωρει οτι η ταινια θα ειναι(ή ειναι)κακη πριν παει να την δει και παρολα αυτα πηγαινει την βλεπει και μετα κανει (αναμενομενα)παραπονα για αυτη.

Προφανως και δεν περιμενω απαντηση γιατι ειναι ρητωρικη η ερωτηση.

 

 
δεν ξερω τι συζητηση μπορει να γινει, παντως το AICN talkback για το TLA teaser εφτασε τα 3000 ποστς. και στις μερες της δοξας του, θα ειχε φτασει τα 10.000
επομενως, ολο και κατι υπαρχει να συζητησουν οι φανς για μια ταινια που δεν εχουν δει ακομη. δεν συμφωνεις;
 
δεν πειραζει, εγω θα την απαντησω και ας ειναι ρητορικη.
εγω εντελει, θα σταματησω να στηριζω αυτα τα σκουπιδια. ενω εσυ θα συνεχισεις. νομιζω ο χειροτερος στο τελος της ημερας, εισαι εσυ, οχι εγω. διοτι εγω αντιδρω,εστω και καθυστερημενα. και οπως σωστα ειπες, την δυναμη την εχει ο καταναλωτης και αυτο κανω πραξη. απο κει και υστερα, το τι κανεις εσυ, ειναι δικο σου θεμα.

 

Οσο για τα περι επαναληψης και ανευ ουσιας θα αφησω τους υπολοιπους που συμμετεχουν στα θεματα ταινιων να κρινουν ποιος επαναλαμβανει τι,τι απο αυτα ειναι ανευ ουσιας και παει λεγοντας.

 

Εγω πιο πισω κατι πολυ απλο εγραψα νομιζω και εν μερη λογικο.

 

Και εγω προσωπικα δεν ξετρελαθηκα απο το Star wars 7 αλλα πρωτα περιμενα να το δω και μετα να γραψω τις οποιες εντυπωσεις. Και στο 8 αυτο θα γινει.

 

 

ναι, ενταξει, εγω απο την αλλη ομως προτιμω να κρινω τις ταινιες πριν βγουν, με βαση το ενστικτο μου, την εμπειρια μου και τις πληροφοριες που διαθετω. και επειδη συνηθω το αρχικο μου συμπερασμα αποδεικνυεται σωστο, δεν βλεπω τον λογο να σταματησω αυτο τον τροπο προσεγγισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω εντελει, θα σταματησω να στηριζω αυτα τα σκουπιδια. ενω εσυ θα συνεχισεις. νομιζω ο χειροτερος στο τελος της ημερας, εισαι εσυ, οχι εγω. διοτι εγω αντιδρω,εστω και καθυστερημενα.

Αφου και οι δυο μας θα δουμε την τριλογια πως βγαζεις παλι δικα σου συμπερασματα?

Δηλαδη το να μπαινει καποιος σε forum να γραφει τα δικα του και παρολα αυτα να βλεπει την ταινια θεωρειται αντιδραση?

 

Επισης τι παει να πει θα συνεχιζω να στηριζω σκουπιδια δεν το καταλαβα?Γνωμη σου(ή δικαιωμα σου)δεν ειναι να κατακρινεις τι βλεπει ο αλλος. Δεν σου αρεσει μια ταινια που μπορει να αρεσει σε αλλον δεκτο αλλα μεχρι εκει.

 

Και εγω ειμαι κατα των ταινιων resident evil μιας και μου αρεσαν τα παλια resident evil παιχνιδια,ουτε μπηκα στα forum να κραζω απο το πρωι μεχρι το βραδυ τον Anderson για αυτες τις ταινιες(ή εν μερη και την Capcom που τις επετρεψε να βγουν) ή να κοροιδευω τους αλλους που πηγαν να δουν την ταινια και ξερεις ποια ηταν η αντιδραση μου?

Μετα την τριτη ταινια να μην ξαναπατησω cinema,και ουτε καν σε dvd να τις δω τις ταινιες.

το εχω πει πολλες φορες γιατι παω να δω αυτη την τριλογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα μολις σου εξγησηα, ποιιος ειναι ο ακριβης λογος που βλεπω την συγκεκριμενη τριλογια. και δεν ειπα οτι αντιδρω τωρα, ειπα οτι η αντιδραση μου θα ξεκινησει με το τελος αυτης της τριλογιας. ημουν σαφης.

 

γιατι το λες αυτο; οι μαζες δηλαδη πρεπει να ειναι στο απυροβολητο; δεν εχει καποιος το δικαιωμα να κρινει και να σχολιασει αυτα που κανου οι μαζες; δεν εχει το ελευθερο να κατηγορησει τις μαζες για καποια κακως κειμενα; την αλλαγη του κλιματος; την εκλογη του Τrump? το χαλι εδω στην ελλαδα; την καταντια του κινηματογραφου ψυχαγωγιας; εμενα η αποψη μου ειναι οτι το mainstream κοινο εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης για τα ατελειωτο κυκεωνα reboots/remakes/sequels/prequels που μαστιζουν το εμπορικο σινεμα τα τελευταια 15 χρονια.

αν διαφωνεις μ αυτη την αποψη, εισαι ελευθερος να την αντικρουσεις. αλλα μην μου λες οτι δεν εχω δικαιωμα να την εκφρασω.

 

εσυ μπορει να μη μπηκες, μπηκαν ομως πολλοι αλλοι. ο Anderson καλως η κακως, θεωρειτα μαυρο προβατο στην geek κοινοτητα και στα geek sites, ασχετως αν οι ταινιες του γινονται επιτυχιες. οπως γινεται και με τον Bay.

οπως βλεπεις, οτι δεν κανεις εσυ, δεν σημαινει απραιτητα οτι δεν θα το κανουν αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αποκομίζω εγώ πάντως από κάτι τέτοιες στηλιτεύσεις των κακώς κειμένων κάποιας ή κάποιων "μαζών" σε θέματα ψυχαγωγίας και διασκέδασης είναι το περιβόητο (αγγλιστί) "You are having fun wrong".

 

Ανάλογα με τη διάθεση ο ίδιος που ευχαριστήθηκε ή όπως θέλετε πείτε το με π.χ. Κουροσάβα μπορεί να ευχαριστηθεί και να περάσει καλά με Λούκας και λοιπούς διαδόχους ή ακόμα και με Άντερσον και (βλασφημία ίσως), ακούσατε ακούσατε, Μπολ. Με το υπαρξιακό δράμα και με το σπλάτερ και με το sci fi. Και με το αριστούργημα (π.χ. The Lord of the Rings) και με την "πατάτα" (π.χ. Warcraft). Υπάρχουν ταινίες του 99% που μπορεί να βαρεθείς και του 7% που μπορεί να σε ψυχαγωγήσουν.

 

Subjectivity and variety and all that jazz. :P

 

Απλά τα δύο μου δίφραγκα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Killik Δωσε μια ευκαιρία στο νεό cast, μην τους αφορίζεις απο μια ταινία.

στο 8 και στο 9 μπορεί να κάνουν παπάδες, και το σενάριο να μεταμορφωθεί, το ίδιο και οι χαρακτήρες και να γίνει απολαυστικό.

Συμφωνώ κι εγώ για το νεο cast, ότι ο μαύρος είναι άκυρος , ότι η γκόμενα δεν γεμίζει το μάτι αλλά ο poe dameron ήταν ωραίος χαρακτήρας και θα τον εξελίξουν κι άλλο. Tο ίδιο και ο KYLO REN που πιστεύω θα σκοτεινιάσει κι άλλο σαν χαρακτήρας μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης του και θα εξελιχθεί πολύ ωραία.

 

Εγώ ας πούμε προτιμώ το EPISODE III παρά το ΕPISODE VII αλλά έχω ακόμα ελπίδες τα επόμενα 2 να διορθώσουν όσα δεν άρεσαν στο 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου δε θα είχα ελπίδες να αλλάξουν (και όχι να "διορθώσουν") όσα δεν άρεσαν (σε κάποιους) στο VII. Πολύ απλά πιστεύω ότι το κοινό του Star Wars έχει ανθρώπους που το βλέπουν για διαφορετικούς λόγους και δε γίνεται να ικανοποιηθούν αμφότεροι, είναι αντικρουόμενα αυτά που θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως πρέπει κάποιοι να βγάλουν τα nostalgia glasses και να δουν το SW για αυτό που είναι, ένα παραμύθι για μεγάλους και παιδιά. Το έχουμε μέσα στο κεφάλι μας για κάτι το οποίο δεν είναι...

 

Αν το συνειδητοποιήσουν κάποιοι θα χαλαρώσουν και θα περάσουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Killik Δωσε μια ευκαιρία στο νεό cast, μην τους αφορίζεις απο μια ταινία.

στο 8 και στο 9 μπορεί να κάνουν παπάδες, και το σενάριο να μεταμορφωθεί, το ίδιο και οι χαρακτήρες και να γίνει απολαυστικό.

Συμφωνώ κι εγώ για το νεο cast, ότι ο μαύρος είναι άκυρος , ότι η γκόμενα δεν γεμίζει το μάτι αλλά ο poe dameron ήταν ωραίος χαρακτήρας και θα τον εξελίξουν κι άλλο. Tο ίδιο και ο KYLO REN που πιστεύω θα σκοτεινιάσει κι άλλο σαν χαρακτήρας μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης του και θα εξελιχθεί πολύ ωραία.

 

Εγώ ας πούμε προτιμώ το EPISODE III παρά το ΕPISODE VII αλλά έχω ακόμα ελπίδες τα επόμενα 2 να διορθώσουν όσα δεν άρεσαν στο 7.

 

το προβλημα ειναι οτι ολη η τριλογια και το post-Lucas universe, εχει στηθει γυρω απο τα σαθρα θεμελια του ανεκδιηγητου TFA, ενω το γενικοτερο storyline της εχει ηδη γραφτει απο τον ιδιο τον JarJar. Μπορει πχ το σεναριο του TLJ να ειναι του Rian Johnson, αλλα ακολουθει τις οδηγιες του JarJar και της Disney επιτροπης για το που πρεπει να παει το στορυ και οι χαρακτηρες. επομενως δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια αισοδοξιας οτι η καινουργια ταινια θα ειναι "απολαυστικη" . θα ειναι καλυτερη απο το TFA? σιγουρα. αλλα ποσο πραγματικα καλη ομως; πως θα χειριστουν τον Λουκ; ποσο θα εχει το πνευμα του SW? ποσο θα προχωρησουν το συμπαν παραπερα;

 

οπως ειπε και ενας, καποια στιγμη, θα τους ξεφυγει ο σκηνοθετης απο την προσοχη τους, και θα μας δωσει επιτελους μια πραγματικη και εξαιρετικη SW ταινια. αλλα δεν νομιζω το TLA να ειναι αυτη.

Εγώ νομίζω πως πρέπει κάποιοι να βγάλουν τα nostalgia glasses και να δουν το SW για αυτό που είναι, ένα παραμύθι για μεγάλους και παιδιά. Το έχουμε μέσα στο κεφάλι μας για κάτι το οποίο δεν είναι...

 

Αν το συνειδητοποιήσουν κάποιοι θα χαλαρώσουν και θα περάσουν καλύτερα.

 

μονο που αυτο το παραμυθι, ειναι focus groups based πλεον. δεν ειναι για παιδια και μεγαλους. ειναι για τους SJW, ειναι για τους κινεζους, ειναι για τα fanboys. 

εδω βγηκε η ιδια η Kennedy και ειπε οτι το "SW is about girl power." ειναι ολοφανερο οτι η Disney εχει αποφασισει απο μονη της τι πρεπει να ειναι το SW, για να πουλησει και οχι για να πει μια ιστορια. αρα ειναι ενα προιον, και οχι ενα παραμυθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν έχουν στο κεφάλι τους συγκεκριμένα target group δεν το ξέρω και δε με απασχολεί και ιδιαίτερα. Αυτό δεν το κάνει όμως να είναι κάτι άλλο από ένα παραμύθι still.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, οταν το φτιαχνουν με βαση marketing ερευνες, δεν ειναι παραμυθι, ειναι προιον. το παραμυθι δεν εχει κινεζο χαρακτηρα για τριτη συνεχομενη φορα για να πει την ιστορια του, τον εχει για να πουλησει στην Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...