Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, Raptorex said:

Το λάθος που κάνεις είναι ότι προσπαθείς να εξηγήσεις τις ικανότητες τις Rey βασιζόμενος στο lore του george lucas.To lore του george lucas έχει παραμεριστεί εσκεμμένα σε μεγάλο βαθμό από τη disney.Στο νέο star wars σύμπαν της disney η πρωταγωνίστρια μπορεί να είναι master lighsaber duelist και force user από φυσικού της.Δεν είναι μόνο από το ''girls power ''της kennedy αλλά και το lore του star wars έχει αλλάξει.

Βασικά έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με το lore. Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θεωρούν canon και τι όχι.

Από τη στιγμή που θεωρούν canon τα KotOR, τότε πρέπει να θεωρούν και τα lightsaber forms canon. Απλά βάζουν άτομα που δεν ξέρουν τι είναι canon και τι όχι να γράψουν σενάριο. Δεν υπάρχει μόνο agenda δηλαδή, υπάρχει και άγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Βασικά έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με το lore. Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θεωρούν canon και τι όχι.

Από τη στιγμή που θεωρούν canon τα KotOR, τότε πρέπει να θεωρούν και τα lightsaber forms canon. Απλά βάζουν άτομα που δεν ξέρουν τι είναι canon και τι όχι να γράψουν σενάριο. Δεν υπάρχει μόνο agenda δηλαδή, υπάρχει και άγνοια.

Καλά, με αυτήν την έννοια το canon έχει καταστραφεί κι εγώ δεν ξέρω από πότε. Ούτε οι 6 βασικές ταινίες (original και prequels) δεν είναι συνεπής. Και όχι σε λεπτομέρεις τέτοιου τύπου, δηλαδή lightsaber forms κτλ. Εδώ η Leia περιγράφει τη μάνα της στο VI και στο III έχει πεθάνει στη γέννα. Τι συζητάμε;

(και αυτά τα έγραψε ο ίδιος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 12/07/2018 at 15:03, Manuel said:

Από τις συζητήσεις (όχι μόνο εδώ μέσα, αλλά και γενικότερα) έχω καταλάβει ότι τα στοιχεία που σας ενοχλούν, δεν είναι πραγματικά από την αρχική τριλογία, αν και οι περισσότεροι δεν το συνειδητοποιούν. Σας χαλάει που αγνοούν το lore που αναπτύχθηκε αργότερα.

Ναι, με ενοχλεί απίστευτα που έκαναν ditch το EU, το έχω πει πολλές φορές. Αλλά πιο πολύ με ενοχλεί που το έκαναν ditch για να φτιάξουν κάτι χειρότερο (στα δικά μου μάτια) και κάτι που δεν είναι συνεπές καν στην ΟΤ.

Στα υπόλοιπα που λες δεν μπορώ να απαντήσω κάτι, είναι το προσωπικό σου γούστο, απολύτως δεκτά και τα κατανοητά, απλά δεν εφάπτονται με τα δικά μου γούστα.

4 minutes ago, Manuel said:

Καλά, με αυτήν την έννοια το canon έχει καταστραφεί κι εγώ δεν ξέρω από πότε. Ούτε οι 6 βασικές ταινίες (original και prequels) δεν είναι συνεπής. Και όχι σε λεπτομέρεις τέτοιου τύπου, δηλαδή lightsaber forms κτλ. Εδώ η Leia περιγράφει τη μάνα της στο VI και στο III έχει πεθάνει στη γέννα. Τι συζητάμε;

(και αυτά τα έγραψε ο ίδιος...)

Εκεί έγκειται η διαφορά μας. Εσύ θεωρείς λεπτομέρεια το πως στήθηκαν τα lightsaber duels από τους αρχαίους Jedi 20k χρόνια πριν την μάχη του Yavin και θεωρείς σημαντικό το αν ένα μωρό θυμόταν τη μάνα του.

Γι' αυτό είναι τόσο broken οι ταινίες, γιατί προφανώς λεπτομέρειες τα θεωρεί και ο Johnson, όσα εμείς θεωρούμε σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Εκεί έγκειται η διαφορά μας. Εσύ θεωρείς λεπτομέρεια το πως στήθηκαν τα lightsaber duels από τους αρχαίους Jedi 20k χρόνια πριν την μάχη του Yavin και θεωρείς σημαντικό το αν ένα μωρό θυμόταν τη μάνα του.

Γι' αυτό είναι τόσο broken οι ταινίες, γιατί προφανώς λεπτομέρειες τα θεωρεί και ο Johnson, όσα εμείς θεωρούμε σημαντικά.

Δεν ξέρω ποιοι είστε "εσείς" που βλέπετε ταινίες για την παρουσίαση των πολεμικών τεχνικών και όχι τους χαρακτήρες και την εξέλιξή τους, αλλά κυριολεκτικά χάνετε το χρόνο σας. Οι ασυνέπειες σε τέτοια πράγματα είναι χαοτικές σε όλες τις ταινίες, όχι μόνο στα Star Wars. Τις φτιάχνουν άσχετοι.

Η original τριλογία, αν δεν υπολογίσεις τα prequels, δεν έχουν τεράστιες ασυνέπειες σε χαρακτήρες. Έχουν, όμως, εμφανέστατες σαχλαμάρες και φοβερά προβλήματα σε θέματα πολεμικών τεχνών. Από πού να ξεκινήσεις και πού να τελειώσεις; Από τα AT-AT που πυροβολάνε μόνο προς τα μπρος και όλοι τους επιτίθενται από μπροστά και όχι από τα εμφανώς αδύναμα σημεία που είναι τα πλάγια ή πίσω; Από το χαζό κέντρο βάρους τους; Από τη μάχη με φωτόσπαθα Darth Vader - Obi Wan που σκουντιούνται; Για τα ewoks και τον τρόπο που κερδίζουν τους εκπαιδευμένους στρατιώτες;

Και προφανώς είναι ότι πιο canon υπάρχει!

Και είναι για παιδάκια.

Δηλαδή πραγματικά δεν παίζει να σας χάλασαν οι νέες ταινίες το Lore. Αν σας ενδιαφέρουν τέτοια πράγματα, είναι κατεστραμμένο από τη γέννησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν είναι για παιδάκια, ήταν το SW για παιδάκια, τα παιδάκια θέλουν action, χέστηκαν για το character development. 😴 Δεν έχω ιδέα για ποιον είναι πια αυτές οι ταινίες, μάλλον μονο για σένα Manuel. :P :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι δεν είναι για παιδάκια, ήταν το SW για παιδάκια, τα παιδάκια θέλουν action, χέστηκαν για το character development. 😴 Δεν έχω ιδέα για ποιον είναι πια αυτές οι ταινίες, μάλλον μονο για σένα Manuel. :P :D

Amazing. Every word of what you just said was wrong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Manuel είπε

Amazing. Every word of what you just said was wrong.

Well, I was kidding, αλλα σοβαρά δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι τα παιδιά συναρπάζονται περισσότερο από story/chars σε σχέση με το action, right?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Well, I was kidding, αλλα σοβαρά δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι τα παιδιά συναρπάζονται περισσότερο από story/chars σε σχέση με το action, right?!

Είμαι βέβαιος γι' αυτό. Είναι βασικοί κανόνες δραματουργίας. Καμία action σκηνή δεν έχει επίδραση (όχι μόνο σε παιδιά, αλλά και σε ενήλικες), αν δεν υπάρχει από πίσω συναισθηματικός λόγος να την παρακολουθήσεις.

Νομίζεις βλέπαμε τον Obi Wan και τον Darth Vader να σκουντιούνται, επειδή μας αρέσει το action;

Άλλωστε γιατί νομίζεις ξοδεύουν τόσο χρόνο όλες οι ταινίες action (και ιδιαίτερα για παιδιά) να στήνουν τους χαρακτήρες; Αν δεν είχε σημασία, θα είχαμε action bit συνέχεια, το ένα πίσω από το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well let's agree to disagree buddy :) ακόμα και στα δικά μας παιδικά χρονια οι περισσότεροι προτιμούσαν το ROTJ (still do btw :D) σε σχέση με τα υπόλοιπα γιατί δεν είχαν Jedi fights, τυχαίο?! Maybe idk. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Well let's agree to disagree buddy :) ακόμα και στα δικά μας παιδικά χρονια οι περισσότεροι προτιμούσαν το ROTJ (still do btw :D) σε σχέση με τα υπόλοιπα γιατί δεν είχαν Jedi fights, τυχαίο?! Maybe idk. :)

Χμμ... να "ντισαγκρί", ΟΚ, αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω για το ROTJ. Πάντα η συζήτηση ήταν New Hope ή Empire. Σχεδόν δεδομένο ήταν για όλους ότι το ROTJ ήταν το χειρότερο (όχι για μένα). Στο Lost κάνουν και ολόκληρο bit γι' αυτό το θέμα, όπου 

Spoiler

ο Hugo όταν γυρίζουν πίσω στο χρόνο, αποφασίζει να γράψει ένα ROTJ χωρίς ewoks, να το στείλει στον George Lucas, "because let's face it, dude: Ewoks sucked."

Και σε μια πρόχειρη δημοσκόπηση μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων στο imdb, έχει εμφανώς χαμηλότερη βαθμολογία, σε κοινό, κριτικούς, στα πάντα.

Γενικά δεν ξέρω από που προκύπτει ότι οι περισσότεροι προτιμούσαν το ROTJ.

Βρε μπας και ειρωνεύεσαι πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Well let's agree to disagree buddy :) ακόμα και στα δικά μας παιδικά χρονια οι περισσότεροι προτιμούσαν το ROTJ (still do btw :D) σε σχέση με τα υπόλοιπα γιατί δεν είχαν Jedi fights, τυχαίο?! Maybe idk. :)

πραγματικα το θεωρω το χειροτερο απο την original τριλογια, esb ftw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manuel είπε

Χμμ... να "ντισαγκρί", ΟΚ, αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω για το ROTJ. Πάντα η συζήτηση ήταν New Hope ή Empire. Σχεδόν δεδομένο ήταν για όλους ότι το ROTJ ήταν το χειρότερο (όχι για μένα). Στο Lost κάνουν και ολόκληρο bit γι' αυτό το θέμα, όπου 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ο Hugo όταν γυρίζουν πίσω στο χρόνο, αποφασίζει να γράψει ένα ROTJ χωρίς ewoks, να το στείλει στον George Lucas, "because let's face it, dude: Ewoks sucked."

Και σε μια πρόχειρη δημοσκόπηση μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων στο imdb, έχει εμφανώς χαμηλότερη βαθμολογία, σε κοινό, κριτικούς, στα πάντα.

Γενικά δεν ξέρω από που προκύπτει ότι οι περισσότεροι προτιμούσαν το ROTJ.

Βρε μπας και ειρωνεύεσαι πάλι;

Όχι dont worry πάντα βάζο τα appropriate emoticons, δεν είμαι από εκείνους.  :D Όχι ότι διαφωνώ περί βαθμολογίας αλλα tbh δεν δίνω σημασία στο imdb και ειδικά σε ταινίες pre-internet, εγώ μιλούσα προσωπικά για φίλους και γνωστούς στο οποιο τυχαίνει να είναι έτσι. Anyways, έχω την ταινία εδώ και ποσο καιρό και ακόμα δεν την έχω δει, im a bit scared :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/07/2018 at 16:18, Manuel said:

Οι ασυνέπειες σε τέτοια πράγματα είναι χαοτικές σε όλες τις ταινίες, όχι μόνο στα Star Wars. Τις φτιάχνουν άσχετοι.

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά δεν ισχύει αυτό γενικά και δεν ίσχυε ειδικά μέχρι και πριν το TLJ στο SW mythos.

Υπάρχει ένα πράγμα που οι comics fans το λέμε «continuity» (στα ελληνικά νομίζω ότι ονομάζεται «συνέχεια» υπό την έννοια της «συνοχής») και ισχύει γενικότερα και στα υπόλοιπα media που θέλουν να λένε ότι αποτελούν μέρος ενός ενιαίου σύμπαντος. Το continuity μπορεί να αλλάξει, αλλά συνήθως είναι εκνευριστικό -για τους fans- να γίνεται κάτι τέτοιο και εάν αλλάξει πρέπει να ξέρουμε το πως και το γιατί, τα οποία πρέπει να είναι δικαιολογημένα με σαφήνεια, όπως έκαναν πολύ ορθά η DC στο Crisis on Infinite Earths και η Marvel στο House of M, έπρεπε να κάνουν αλλαγές στα σύμπαντά τους (λόγω marketing κυρίως) και τις έκαναν αλλάζοντας το continuity, αλλά εξηγώντας τες επαρκέστατα υπό σεναριακό πρίσμα. Η Disney απλά βγήκε μια μέρα και είπε «ξεχάστε το EU, δεν ισχύει τίποτα από αυτά», ενώ θα μπορούσε να βγάλει μια σειρά, μια ταινία, ένα βιβλίο ή πέντε κόμικς που να μας εξηγούσε τι θα ισχύει από εδώ και στο εξής και για πoιο λόγο. Είναι ο ελάχιστος σεβασμός απέναντι στους fans.

Το ότι η Leia λέει ότι θυμάται τη μάνα της, ενώ η Padme πέθανε στη γέννα, φυσικά και είναι ένα πράγμα που «σπάει» το continuity, αλλά δεν είναι μείζον γιατί είναι κάτι που αφορά μόνο τη Leia και τη μάνα της (και που εν τοιαύτη περιπτώσει, καλώς άλλαξε αυτό το δεδομένο, γιατί τι σόι μάνα παρατάει το ένα από τα δίδυμα και παίρνει το άλλο να το μεγαλώσει σαν δικό της;). Το να σου δείχνουν ότι μπορείς με lightspeed να καταστρέψεις ολόκληρο στόλο από battleships είναι κάτι που σπάει το continuity ολόκληρου του σύμπαντος και θα πρέπει στην επόμενη ταινία τουλάχιστον να μας εξηγήσουν γιατί δεν είχε γίνει και στα Death Stars κάτι αντίστοιχο και έπρεπε να καταστρωθούν ολόκληρα σχέδια.

Ποιά σειρά ταινιών θεωρείς ότι παρουσιάζει τόσο σημαντικές ασυνέπειες; Οι ταινίες της Marvel και της DC για παράδειγμα (που τις έχω φρέσκιες) δεν θυμάμαι να δείχνουν τέτοια εκτρώματα.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...