Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Yes. Δεν μένουμε όλοι Ελλάδα και ούτε μιλάμε όλοι Ελληνικά στην καθημερινότητα μας και από την στιγμή που δεν παραβιάζονται κανόνες του forum δεν βλέπω το πρόβλημα. Aμα σε ενοχλεί τόσο λύσεις υπάρχουν ;)

Manuel διασκεδάζεις με αυτές τις συζητήσεις η όχι?! Γιατί εάν δεν τότε απλά give it a rest buddy γιατί άμα ρήξεις μια ματια σχεδόν κανένας δεν συμφωνεί μαζί σου βάση το μηδαμινών reactions που παίρνεις. Τώρα άμα σου αρέσει να έρχεσαι σε αντιπαράθεση συνεχεια plz keep at it ;) No offence εννοείτε just curious, σέβομαι την άποψη σου ;)

Διαφήμιση του Alt+Shift?

Δεν είσαι ποιο "cool" με το να λες "μηδαμινών reactions..." αντί "μηδαμινών αντιδράσεων"  Ουτε σε καταλαβαίνουμε καλύτερα, ούτε σε πιστεύω ότι δεν ξέρεις την λέξη "αντιδράσεων" ενώ ξέρεις την λέξη "μηδαμινών" , επειδή δεν μένεις Ελλάδα. 
Φυσικά και δεν παραβιάζεται κανόνας του forum,

Δεν  θα μου αλλάξεις όμως την γνώμη, σχετικά με τους ανθρώπους που παίρνουν την Ιδέα και την κάνουν "Αηδία" (idea)

 

 

Επεξ/σία από blanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, blanka είπε

Διαφήμιση του Alt+Shift?

Δεν είσαι ποιο "cool" με το να λες "μηδαμινών reactions..." αντί "μηδαμινών αντιδράσεων"  Ουτε σε καταλαβαίνουμε καλύτερα, ούτε σε πιστεύω ότι δεν ξέρεις την λέξη "αντιδράσεων" ενώ ξέρεις την λέξη "μηδαμινών" , επειδή δεν μένεις Ελλάδα. 
Φυσικά και δεν παραβιάζεται κανόνας του forum,

Δεν  θα μου αλλάξεις όμως την γνώμη, σχετικά με τους ανθρώπους που παίρνουν την Ιδέα και την κάνουν "Αηδία" (idea)

Τι είναι το alt+shift dude, restaurant βγάζει στο google. :D Νομίζω στο post μου είπα γιατί από εκεί και πέρα χέστηκα να είμαι "cool" σε ένα internet forum buddy, το κάνω γιατί μου βγαίνει αυθόρμητα μετά από χρονια γράφοντας μονο αγγλικά και με λατινικούς χαρακτήρες και προσωπικά τα περνάω όλα από converter από τότε που απαγορεύτηκαν και cant be bothered anymore. ;) Επίσης δεν είχα ποτε σκοπό να σου αλλάξω γνώμη απλά εξήγησα στο φίλο γιατί γίνετε. Επίσης δεν έχει να κάνει με γνώμη αλλα με πραγματικότητα και tbh οι χαρακτηρισμοί ανούσιοι dude ;) δεν σε πρόσβαλε κανένας. Anyways την έχεις δει λίγο περίεργα και δικαίωμα σου, αυτά από μένα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Νομίζω στο post μου είπα γιατί από εκεί και πέρα χέστηκα να είμαι "cool" σε ένα internet forum buddy, το κάνω γιατί μου βγαίνει αυθόρμητα μετά από χρονια γράφοντας μονο αγγλικά και με λατινικούς χαρακτήρες και προσωπικά τα περνάω όλα από converter από τότε που απαγορεύτηκαν και cant be bothered anymore.

Ναι buddy, τόσο πολύ που κάθεσαι και μετράς τα reactions. Τεσπα, γράφε σε ότι γλώσσα θες, βάλτες στο μπλέντερ, πέτα και κανα Γερμανικογαλλικό μέσα so zu unserem Geschmack. Μόνο πρόσεχε τον converter που χρησιμοποιείς γιατί προφανώς la traduction est pour pleurer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι βλέπω, το τόπικ έχει ξεφύγει όσο και η ίδια η ταινία απ' ό,τι περιμέναμε. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Manuel διασκεδάζεις με αυτές τις συζητήσεις η όχι?! Γιατί εάν δεν τότε απλά give it a rest buddy γιατί άμα ρήξεις μια ματια σχεδόν κανένας δεν συμφωνεί μαζί σου βάση το μηδαμινών reactions που παίρνεις. Τώρα άμα σου αρέσει να έρχεσαι σε αντιπαράθεση συνεχεια plz keep at it ;) No offence εννοείτε just curious, σέβομαι την άποψη σου ;)

Ναι, καταλαβαίνω την περιέργεια. :-) 

OFFTOPIC:

Παραδόξως, συνήθως διασκεδάζω. Ιδιαίτερα σε δύο περιπτώσεις:

1) Όταν είναι συζητήσεις. Χαλιέμαι (δυστυχώς περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε) όταν καταστρέφονται επιτηδευμένα με φωνές και μηδαμινή προσπάθεια κατανόησης της συζήτησης. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις διαφωνίες, βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα μια διαφορετική οπτική από μια ίδια με τη δική μου (ιδιαίτερα όταν δεν εκφράζεται μέσα σε ένα πλαίσιο σύγκρουσης για κυριαρχία), ούτε έχω το κόμπλεξ να θέλω να συμφωνούν πολλοί μαζί μου για να πιστέψω ότι έχει αξία η γνώμη μου. Μια οπτική είναι μόνο, βασισμένη στη ζωή που έζησα, όπως όλων μας. Αλλωστε για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω: οι περισσότεροι ισχυρίζονται ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται και δεν έχει γούστο. Πως γίνεται αυτό να αλλάζει ξαφνικά, όταν ο πολύς κόσμος συμφωνεί μαζί μας; Μου αρέσουν και μένα πάρα πολύ δημοφιλέστατες ταινίες (όπως η αρχική τριλογία Star Wars, τα Batman του Νόλαν, το καινούργιο Mad Max και άλλα πολλά), δεν προσπαθώ να πω ότι όλα τα ποπ έργα που αρέσουν σε πολλούς είναι για πέταμα, αλλά δε θα έλεγα ποτέ σε κάποιον που δεν του αρέσουν "κανένας δε συμφωνεί μαζί σου", υπονοώντας ότι αυτό κάτι σημαίνει. Τι να σημαίνει; Ότι είσαι διαφορετικός σε κάποια θέματα με τον πολύ κόσμο. Κλάιν. Κακό είναι αυτό; Συνήθως καλό είναι, έχεις ζήσει κάτι διαφορετικό και έχεις κάτι να πεις. Και αν δεν έχεις, κι αυτό καλό είναι, ανήκεις λίγο περισσότερο στην κοινωνία. Και τα δύο χρειάζονται.

2) Βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρουσες τις αρνητικές αντιδράσεις και τον τρόπο που αυτές εκφράζονται, επειδή αυτό πάντα κάτι σημαίνει. Ιδιαίτερα για τη συγκεκριμένη ταινία, όπου ακόμη και τόσους μήνες μετά, υπάρχει μια προσβολή που νιώθουν πολλοί και έχει ενδιαφέρον να βρει κανείς που οφείλεται. Ξέρω ότι οι περισσότεροι επαναλαμβάνουν συνεχώς ότι τους χάλασαν το Star Wars, αλλά διακρίνω στον τρόπο που γράφονται διάφορα πράγματα, ότι δεν είναι πραγματικά αυτός ο λόγος. Ή τέλος πάντων, εγώ δεν έχω πειστεί ότι είναι, ούτε κατά διάννοια.

Κάνω, λοιπόν, αναλύσεις αυτών που γράφονται, του τρόπου που γράφονται, καταλαβαίνω πράγματα για τους γράφοντες και για το πως ο κόσμος αντιλαμβάνεται (ή δεν αντιλαμβάνεται) κάποια πράγματα σε σχέση με την τέχνη και την αφήγηση και πολλά άλλα. Δεν κάθομαι να γράφω τα συμπεράσματά μου, επειδή μέσα στο κλίμα ανταγωνισμού και κυριαρχίας που επικρατεί, θα γίνουν αντιληπτά ως προσωπικές επιθέσεις, και κάτι τέτοιο δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Ούτε γίνεται κάθε φορά να προλογίζω ότι λέω με όσα γράφω τώρα. Τόσες και τόσες φορές τα έχω γράψει άλλωστε, και ακόμη και τώρα οι περισσότεροι με αντιμετωπίζουν λες και προσπαθώ να "κερδίσω" τη διαφωνία ή να τους πείσω για κάτι.

Το τελευταίο βίντεο που έβαλα, έχει στα σχόλια από κάτω αντιδράσεις όπως αυτές:

Αναφορά σε κείμενο

I had not considered this movie from this perspective, and I find myself troubled by how I was made uncomfortable by how the movie unfolded.

Αναφορά σε κείμενο

I found the film really frustrating to watch because I felt like it was repeatedly wasting my time by building up plots only to have one "gotcha" after another to reveal that none of the set up plots would even matter...I haven't really thought about the film much since then, but this video makes me want to go back and see how the very things that, frankly, pissed me off on first watch might actually be strengths.

Αναφορά σε κείμενο

i'm floored. you literally just changed my mind on this movie after almost a year of viscerally hating it.

Αναφορά σε κείμενο

I still think this TLJ is poorly made and unnecessarily subversive, but at least you've given me a more positive way of looking at it.

Ποστάρω, λοιπόν, το βίντεο εδώ μέσα και παίρνω τις αντιδράσεις που είδες. Ο ένας συνεχίζει την κόντρα, παρόλο που το βίντεο απλά παρατηρεί κάποια πράγματα, δεν μιλάει για την ποιότητα της ταινίας ή γιατί θα έπρεπε να αρέσει η ταινία και γενικά δεν μπαίνει στη διαδικασία της κόντρας. Ο άλλος γράφει κάτι απαξιωτικό, κάτι που συμβαίνει τελευταία σε οτιδήποτε και αν ποστάρω, άσχετα με το πόσο επιθετικό ή όχι είναι.

Ε, έχει κάποιο ενδιαφέρον, έτσι δεν είναι;

Δε θα κάτσω να ποστάρω τα συμπεράσματά μου (δεν υπάρχει λόγος), αλλά υπάρχουν στο κεφάλι μου. Βλέπω ότι μερικοί μπερδεύονται για το ρόλο ενός φόρουμ και θεωρούν δουλειά τους να μου μιλήσουν σε προσωπικό επίπεδο, λες γνωρίζουν το παραμικρό για μένα ή είμαστε φίλοι ή λες και αν κερδίσουν μια διαφωνία μαζί μου εδώ μέσα ή με κάνουν να σωπάσω, θα νικήσουν κάποια μάχη. Αλλά αυτά είναι ψευδαισθήσεις για να πιστεύουμε ότι έχει κάποια παραπάνω αξία η γνώμη μας.

Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο ποστ, είναι από τα άχρηστα. Λογικά το μόνο που θα καταφέρω είναι να υπάρξουν αντιδράσεις, καθώς θα κριθεί (και αυτό) ως προσπάθεια υποτίμησης των συνομιλητών μου. Αλλά αυτή είναι η απάντηση στην απορία σου. Συν, τέλος πάντων, του ότι έχω επαγγελματικό ενδιαφέρον, μιας και οι συζητήσεις που κάνουμε σχετίζονται με την δουλειά μου και με βοηθάνε να γίνομαι καλύτερος. Αλλά και πάλι, αυτά είναι προσωπικές συζητήσεις, για ανθρώπους που με γνωρίζουν, δεν αφορούν το φόρουμ. ;) Είναι offtopic.

Πάντως, αν σημαίνει κάτι αυτό, αν δεν είχα καμία εκτίμηση στους συνομιλητές μου, δεν θα συνέχιζα να γράφω. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Το κάνω, επειδή πιστεύω ότι κάτι σημαίνουν αυτά που γράφονται και μπορούν να μου δώσουν κάτι. Αυτό, βέβαια, δεν ισχύει για όλους. Αν παραξεφύγει η κατάσταση, ο τσακωμός επιπέδου 8χρονων δε με ενδιαφέρει. Γι' αυτό υπάρχει και η ignore list ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Manuel είπε

Ναι, καταλαβαίνω την περιέργεια. :-) 

OFFTOPIC:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 Κλάιν.

Επ! Χεστηκα θα λες, εδω μεσα μονο ελληνικα (edit: α ωπα βγαινει απο ελληνικη λεξη 😂)

το υποπτευόμουν ότι είναι κάτι σχετικό με την δουλειά σου/σπουδές σου, γιατί αν δεν ήταν (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω) μου φαίνεται σαν μαζοχισμός όλο αυτό με τα post σου ανά διαστήματα.

Αλλα δυστυχώς επειδή είναι το στοχείο σου ρωτάς πολύ πιο ψαγμένα συνήθως πράγματα, κι εγώ προσωπικά το κρίνω πολύ επιφανειακά το SW δεν θα κάτσω να το αναλύσω τόσο κι ούτε έχω την όρεξη πολλές φορες, η τον χρόνο για αυτό.Απλά διαφωνώ μαζί σου "επιφανειακά" ας πούμε χωρίς να έχω καν την όρεξη να κάτσω να στο αναλύσω γράφοντας σεντόνια.

Επίσης just for the info, ο σταρχιδισμος μου υπερισχύει (most of the time) του να αποδείξω κάτι σε κάποιον που δεν γνωρίζω σε ένα forum. Απλά κι εγώ με την σειρά μου απορώ από που πηγάζει αυτός ο θαυμασμός για την ταινία, ίσως να βλέπεις κάτι το οποίο ο περισσότερος κόσμος απλά το προσπερνά, ίσως λογο του επαγγέλματος.

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Manuel είπε

Ναι, καταλαβαίνω την περιέργεια. :-) 

OFFTOPIC:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Παραδόξως, συνήθως διασκεδάζω. Ιδιαίτερα σε δύο περιπτώσεις:

1) Όταν είναι συζητήσεις. Χαλιέμαι (δυστυχώς περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε) όταν καταστρέφονται επιτηδευμένα με φωνές και μηδαμινή προσπάθεια κατανόησης της συζήτησης. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις διαφωνίες, βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα μια διαφορετική οπτική από μια ίδια με τη δική μου (ιδιαίτερα όταν δεν εκφράζεται μέσα σε ένα πλαίσιο σύγκρουσης για κυριαρχία), ούτε έχω το κόμπλεξ να θέλω να συμφωνούν πολλοί μαζί μου για να πιστέψω ότι έχει αξία η γνώμη μου. Μια οπτική είναι μόνο, βασισμένη στη ζωή που έζησα, όπως όλων μας. Αλλωστε για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω: οι περισσότεροι ισχυρίζονται ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται και δεν έχει γούστο. Πως γίνεται αυτό να αλλάζει ξαφνικά, όταν ο πολύς κόσμος συμφωνεί μαζί μας; Μου αρέσουν και μένα πάρα πολύ δημοφιλέστατες ταινίες (όπως η αρχική τριλογία Star Wars, τα Batman του Νόλαν, το καινούργιο Mad Max και άλλα πολλά), δεν προσπαθώ να πω ότι όλα τα ποπ έργα που αρέσουν σε πολλούς είναι για πέταμα, αλλά δε θα έλεγα ποτέ σε κάποιον που δεν του αρέσουν "κανένας δε συμφωνεί μαζί σου", υπονοώντας ότι αυτό κάτι σημαίνει. Τι να σημαίνει; Ότι είσαι διαφορετικός σε κάποια θέματα με τον πολύ κόσμο. Κλάιν. Κακό είναι αυτό; Συνήθως καλό είναι, έχεις ζήσει κάτι διαφορετικό και έχεις κάτι να πεις. Και αν δεν έχεις, κι αυτό καλό είναι, ανήκεις λίγο περισσότερο στην κοινωνία. Και τα δύο χρειάζονται.

2) Βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρουσες τις αρνητικές αντιδράσεις και τον τρόπο που αυτές εκφράζονται, επειδή αυτό πάντα κάτι σημαίνει. Ιδιαίτερα για τη συγκεκριμένη ταινία, όπου ακόμη και τόσους μήνες μετά, υπάρχει μια προσβολή που νιώθουν πολλοί και έχει ενδιαφέρον να βρει κανείς που οφείλεται. Ξέρω ότι οι περισσότεροι επαναλαμβάνουν συνεχώς ότι τους χάλασαν το Star Wars, αλλά διακρίνω στον τρόπο που γράφονται διάφορα πράγματα, ότι δεν είναι πραγματικά αυτός ο λόγος. Ή τέλος πάντων, εγώ δεν έχω πειστεί ότι είναι, ούτε κατά διάννοια.

Κάνω, λοιπόν, αναλύσεις αυτών που γράφονται, του τρόπου που γράφονται, καταλαβαίνω πράγματα για τους γράφοντες και για το πως ο κόσμος αντιλαμβάνεται (ή δεν αντιλαμβάνεται) κάποια πράγματα σε σχέση με την τέχνη και την αφήγηση και πολλά άλλα. Δεν κάθομαι να γράφω τα συμπεράσματά μου, επειδή μέσα στο κλίμα ανταγωνισμού και κυριαρχίας που επικρατεί, θα γίνουν αντιληπτά ως προσωπικές επιθέσεις, και κάτι τέτοιο δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Ούτε γίνεται κάθε φορά να προλογίζω ότι λέω με όσα γράφω τώρα. Τόσες και τόσες φορές τα έχω γράψει άλλωστε, και ακόμη και τώρα οι περισσότεροι με αντιμετωπίζουν λες και προσπαθώ να "κερδίσω" τη διαφωνία ή να τους πείσω για κάτι.

Το τελευταίο βίντεο που έβαλα, έχει στα σχόλια από κάτω αντιδράσεις όπως αυτές:

Ποστάρω, λοιπόν, το βίντεο εδώ μέσα και παίρνω τις αντιδράσεις που είδες. Ο ένας συνεχίζει την κόντρα, παρόλο που το βίντεο απλά παρατηρεί κάποια πράγματα, δεν μιλάει για την ποιότητα της ταινίας ή γιατί θα έπρεπε να αρέσει η ταινία και γενικά δεν μπαίνει στη διαδικασία της κόντρας. Ο άλλος γράφει κάτι απαξιωτικό, κάτι που συμβαίνει τελευταία σε οτιδήποτε και αν ποστάρω, άσχετα με το πόσο επιθετικό ή όχι είναι.

Ε, έχει κάποιο ενδιαφέρον, έτσι δεν είναι;

Δε θα κάτσω να ποστάρω τα συμπεράσματά μου (δεν υπάρχει λόγος), αλλά υπάρχουν στο κεφάλι μου. Βλέπω ότι μερικοί μπερδεύονται για το ρόλο ενός φόρουμ και θεωρούν δουλειά τους να μου μιλήσουν σε προσωπικό επίπεδο, λες γνωρίζουν το παραμικρό για μένα ή είμαστε φίλοι ή λες και αν κερδίσουν μια διαφωνία μαζί μου εδώ μέσα ή με κάνουν να σωπάσω, θα νικήσουν κάποια μάχη. Αλλά αυτά είναι ψευδαισθήσεις για να πιστεύουμε ότι έχει κάποια παραπάνω αξία η γνώμη μας.

Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο ποστ, είναι από τα άχρηστα. Λογικά το μόνο που θα καταφέρω είναι να υπάρξουν αντιδράσεις, καθώς θα κριθεί (και αυτό) ως προσπάθεια υποτίμησης των συνομιλητών μου. Αλλά αυτή είναι η απάντηση στην απορία σου. Συν, τέλος πάντων, του ότι έχω επαγγελματικό ενδιαφέρον, μιας και οι συζητήσεις που κάνουμε σχετίζονται με την δουλειά μου και με βοηθάνε να γίνομαι καλύτερος. Αλλά και πάλι, αυτά είναι προσωπικές συζητήσεις, για ανθρώπους που με γνωρίζουν, δεν αφορούν το φόρουμ. ;) Είναι offtopic.

Πάντως, αν σημαίνει κάτι αυτό, αν δεν είχα καμία εκτίμηση στους συνομιλητές μου, δεν θα συνέχιζα να γράφω. Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Το κάνω, επειδή πιστεύω ότι κάτι σημαίνουν αυτά που γράφονται και μπορούν να μου δώσουν κάτι. Αυτό, βέβαια, δεν ισχύει για όλους. Αν παραξεφύγει η κατάσταση, ο τσακωμός επιπέδου 8χρονων δε με ενδιαφέρει. Γι' αυτό υπάρχει και η ignore list ;).

Post διαμάντι. Manuel έχεις εξελιχθεί σε Κρισναμούρτι του Insomnia!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTheGreek είπε

Ναι buddy, τόσο πολύ που κάθεσαι και μετράς τα reactions. Τεσπα, γράφε σε ότι γλώσσα θες, βάλτες στο μπλέντερ, πέτα και κανα Γερμανικογαλλικό μέσα so zu unserem Geschmack. Μόνο πρόσεχε τον converter που χρησιμοποιείς γιατί προφανώς la traduction est pour pleurer.

Μετράω?! :D Το να παρακολουθώ την συζήτηση και να δίνω περισσότερη προσοχή σε μερικών τα posts δεν παίζει έτσι?! :D Κάποιοι από εμάς διαβάζουν και προηγούμενες σελίδες. ;) Καλά βασικά από το nick σου θα έπρεπε να καταλάβω τι παίζει αλλα επειδή και εσύ γίνεσαι κακοπροαίρετα ειρωνικός με προσωπικούς χαρακτηρισμούς θα κάνω εγώ αυτό που έπρεπε να κανεις εσύ από την αρχή, αφού σε ενοχλεί τόσο κάτι τελείως αδιάφορο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι γνωστό σε όσους έχουν διαβάσει τα προηγούμενα σχόλιά μου πως οι ταινίες της νέας τριλογίας δεν μου άρεσαν, για διάφορους λόγους.

Όμως, παρακολουθώντας στην COSMOTE το αφιέρωμα που έχει αυτές τις ημέρες (φτάσαμε αισίως στο episode VI χτες το βράδυ) έχω να πω ότι ακόμη και η κλασική τριλογία περιέχει πλήθος από σαχλαμάρες και "χιουμοριστικές" σκηνές σε άστοχες στιγμές.

Υπό την έννοια αυτή, η σάχλα που παρακολουθούμε στις νέες ταινίες έχει όχι μόνο προηγούμενο, αλλά και βαθιές ρίζες. Κι είναι έντονος ο εξωραϊσμός που έχει μεσολαβήσει από το '83 μέχρι σήμερα.

Επίσης, Ίγουοκς: πώς να σκηνοθετήσεις ένα "χιουμοριστικό" λιθοβολισμό και ένα "χαριτωμένο" λιντσάρισμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Είναι γνωστό σε όσους έχουν διαβάσει τα προηγούμενα σχόλιά μου πως οι ταινίες της νέας τριλογίας δεν μου άρεσαν, για διάφορους λόγους.

Όμως, παρακολουθώντας στην COSMOTE το αφιέρωμα που έχει αυτές τις ημέρες (φτάσαμε αισίως στο episode VI χτες το βράδυ) έχω να πω ότι ακόμη και η κλασική τριλογία περιέχει πλήθος από σαχλαμάρες και "χιουμοριστικές" σκηνές σε άστοχες στιγμές.

Υπό την έννοια αυτή, η σάχλα που παρακολουθούμε στις νέες ταινίες έχει όχι μόνο προηγούμενο, αλλά και βαθιές ρίζες. Κι είναι έντονος ο εξωραϊσμός που έχει μεσολαβήσει από το '83 μέχρι σήμερα.

Επίσης, Ίγουοκς: πώς να σκηνοθετήσεις ένα "χιουμοριστικό" λιθοβολισμό και ένα "χαριτωμένο" λιντσάρισμα...

Ισχύει, και μένα αυτό με μπερδεύει περισσότερο, ότι πολλοί γράφουν για απόσταση με την αρχική τριλογία, για παιδικές ταινίες κ.α., τη στιγμή που μιλάμε για ταινίες με ρομποτάκια, κουκλάκια και αστειάκια. Να προσθέσω και τις "στρατιωτικές τακτικές", που κατηγορούνται στις νέες ταινίες λες και η αρχική τριλογία ήταν κανένα σεμινάριο για το πως να πας στον πόλεμο (hint: όχι με imperial walkers) ή για την μη-εφαρμογή δυνάμεων, λες και ο Obi Wan γυρνούσε γύρω γύρω και έκανε Jedi Mind Trick σε όποιον Stormtrooper έβλεπε μπροστά του, γιατί "ε, αφού μπορεί, γιατί να μην το κάνει; Χαζός είναι;"

Όπως είπες, πάντως, υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να μην σου αρέσει η νέα τριλογία, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αυτοί. Πιο πολύ ποντάρω στο ρίσκο που παίρνει ο σκηνοθέτης να σε "δουλεύει" λιγάκι και να σε πετάει εκτός προσδοκιών, καθώς και ότι το στήσιμο της ταινίες δεν είναι "ορθολογικό". Τα ίδια πράγματα, δηλαδή, που εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KilliK είπε

ο Rian παντως ειπε προχτες οτι η τριλογια του συνεχιζεται κανονικα.

για να δουμε..

Aναφέρε σε ποιο στάδιο είναι η απλά τη φιλοσοφεί ακόμα στο μυαλό του.Το ρωτάω γιατί δεν νομίζω ότι θα έλεγε ποτέ η τουλάχιστον πριν βγει το 9 ότι η τριλογία του είναι στο πάγο η ότι έχει ακυρωθεί τελείως γιατι αυτό θα ήταν κακό PR.

 

Επεξ/σία από Raptorex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Snoob είπε

Είναι γνωστό σε όσους έχουν διαβάσει τα προηγούμενα σχόλιά μου πως οι ταινίες της νέας τριλογίας δεν μου άρεσαν, για διάφορους λόγους.

Όμως, παρακολουθώντας στην COSMOTE το αφιέρωμα που έχει αυτές τις ημέρες (φτάσαμε αισίως στο episode VI χτες το βράδυ) έχω να πω ότι ακόμη και η κλασική τριλογία περιέχει πλήθος από σαχλαμάρες και "χιουμοριστικές" σκηνές σε άστοχες στιγμές.

Υπό την έννοια αυτή, η σάχλα που παρακολουθούμε στις νέες ταινίες έχει όχι μόνο προηγούμενο, αλλά και βαθιές ρίζες. Κι είναι έντονος ο εξωραϊσμός που έχει μεσολαβήσει από το '83 μέχρι σήμερα.

Επίσης, Ίγουοκς: πώς να σκηνοθετήσεις ένα "χιουμοριστικό" λιθοβολισμό και ένα "χαριτωμένο" λιντσάρισμα...

Νομιζω ολη η σαχλα προερχεται απο το 3ο επεισοδιο, που για μενα ειναι και μακραν το χειροτερο της πρωτης τριλογιας με διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...