Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

E ναι. Όπως είχε πει και ο Mark Hamill, είναι σκυταλοδρομία πια, δίνει ο ένας στον άλλον και όπου πάει, δεν υπάρχει συνοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακριβως. δεν υπαρχει ενα οραμα, ενας στοχος, μια κατευθυνση.

το TFA ηταν ενα soft reboot του SW, ενα φρεσκο ξεκινημα με την Disney, τουλαχιστον αυτη ηταν η δικαιολογια τους.

και μετα πανε και κανουν soft reboot στο TFA. 😁

αυτα ειναι τραγικα πραματα. και αναρωτιεμαι εφοσων η κατασταση δεν βελτιωθει, αν ερθει καποτε η στιγμη να καλεσουν πισω τον George να σωσει τα SW.

αυτο και αν θα ειναι η ειρωνια..

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 11/09/2018 at 14:20, Snoob said:

Είπα, πολύ απλά, ότι μια σειρά από ταινιούλες περιπέτειας, προσπαθούν ορισμένοι να τις αναγάγουν σε αριστουργήματα, και τις (δεδομένες, τις έχω επισημάνει και εγώ άλλωστε ουκ ολίγες φορές) αστοχίες των παραγωγών, την πολιτικορεκτίλα κτλ. σε "προδοσία" των fans.

Αρχικά, η αρχική τριλογία ήταν αριστουργηματική για αυτό που είναι και στην εποχή του βγήκε. Δεν είπε ποτέ κανείς ότι είναι σαν τη χρωματική του Κισλόφσκι, αλλά για αυτό που είναι (ταινία φαντασίας στο διάστημα δηλαδή), τα κατάφερνε εξαιρετικά σε ερμηνείες, σενάριο, δράση και γραφικά. Μιλάμε για 40 χρόνια πίσω. Ναι, προφανώς από τότε έχουν δει πολλά περισσότερα τα μάτια μας, αλλά και την Ιλιάδα π.χ. θα την κρίνω για την εποχή που γράφτηκε και όχι σε σύγκριση με τον Τολκιν. Η βαρύτητα του έργου κρίνεται με την εποχή που γράφεται, υπάρχει μια Χ διαχρονικότητα, αλλά πολλές φορές μερικά πράγματα θεωρούνται ξεπερασμένα και όχι απαραίτητα γιατί είναι αλλά επειδή ως καταναλωτές έχουμε περισσότερη εμπειρία (τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά).

Και κατά δεύτερον, η «προδοσία» όπως λες δεν αναλίσκεται στην ΟΤ μόνο. Ξαναλέω, έχουν περάσει 40 χρόνια, από τότε έχει μπει πολύ νερό στο αυλάκι, έχουμε διαβάσει κόμικς, έχουμε παίξει games κοκ, οπότε οι απαιτήσεις είναι και πολύ υψηλότερες. Αν το Ep VII είχε βγει 4-5 χρόνια μετά το Ep VI θα ήταν και γαμώ τις ταινίες. Τι να κάνουμε όμως που βγήκε 40 χρόνια μετά, θα το κρίνουμε με τα τωρινά δεδομένα. Και τα τωρινά δεδομένα είναι ότι έχουν βγει και 2 KotoR (που -για εμένα- εκεί είναι το peak του σύμπαντος, στο Sith Lords, όχι στο TESB), οπότε θα κρίνουμε την ταινία που ανήκει στο σύμπαν, με τα δεδομένα που έχουμε μέχρι σήμερα για το σύμπαν.

Και μιας και είπα KotoR, γιατί δεν βάζουν τον Avellone να γράψει την επόμενη τριλογία; This would be fun. :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς και οι απαιτήσεις είναι υψηλότερες, και για το λόγο αυτό έχω γράψει (κατ' επανάληψη) πως είναι απαράδεκτο να μην μπορούν να στήσουν έναν σοβαρό, απειλητικό κακό και να έχουμε μετά τον μυξιάρη/κλαψιάρη/κακομαθημένο Άνακιν των prequels τον μυξιάρη/κλαψιάρη/κακομαθημένο Κάιλο των sequels, λ.χ.

Ή να έχουμε πάλι τους βλάκες στρατηγούς/ναυάρχους του Πρώτου Τάγματος οι οποίοι, όπως λένε και οι Αμερικάνοι, δεν μπορούν να βρούν μήτε τον κώλο τους, χρησιμοποιώντας και τα δύο χέρια.

Ή να έχουμε, λίγο πριν την εν ψυχρώ εκτέλεση των αμάχων στην πρώτη σκηνή του TFA τον Πο να κάνει κρύο χιούμορ και, γενικά, σε δέκα λεπτά ταινίας να έχουμε 10 τραβηγμένες από τα μαλλιά (μην αναφερθώ σε άλλες μορφές τριχοφυΐας) "χιουμοριστικές σκηνές".

Όπως προανέφερα, το SW έχει επιτυχία ακριβώς γιατί (μεταξύ άλλων) κυκλοφόρησε σε μια εποχή που μπορούσες να βαφτίσεις "Πόρκινς" έναν εύσωμο πιλότο και δεν έτρεχε κάστανο. Στην εποχή μας, οι στρατιές της Πολιτικορεκτίλας θα είχαν εξεγερθεί.

Δεν παύουν, όμως, να είναι ταινίες με αδυναμίες και βασικά λάθη (και σεναριακά, δεν μπορεί να λες του Λουκ "είσαι η τελευταία μας ελπίδα", καπάκι πως έχει δίδυμη αδερφή και η αντίδρασή του να είναι ένα "Α, η Λέια", με το βλέμμα του ευνουχισμένου μοσχαριού). Θέλω να πω, δεν χρειάζεται να συγκρίνω το VI με κάτι για να πω ότι είναι αφελές να κουνάει το φάντασμα τα πράγματα που "ακουμπάει" ή να κάθεται για να βγάλει το λογίδριό του. Το φάντασμα του πατέρα του Άμλετ (γραμμένο μερικούς αιώνες πριν τον Όμπι Γουάν, μιας και είπαμε για το πλαίσιο της εποχής και το τι ξέρουμε τη δεδομένη στιγμή) είναι κλάσεις τρομακτικότερο και πειστικότερο. Ή το φάντασμα του Μάρεϊ, στη Χριστουγεννιάτικη Ιστορία (134 χρόνια πριν το πρώτο SW).

Θέλω να πω, οκ, πρωτοπόρο για την εποχή του το SW, προφανώς, και εξαιρετικά επιδραστικό, και διασκεδαστικό και τα πάντα, αλλά δεν φύτρωσε από το μηδέν για να του συγχωρούμε κάθε πατάτα. 

Πάντως, έχει ενδιαφέρον που αναφέρεις την Ιλιάδα, γιατί υποτίθεται πως αυτή (πιο συγκεκριμένα ο θυμός του Αχιλλέα) ενέπνευσε την αντίδραση του Άνακιν στο κατεστημένο και, με καταλύτη το θάνατο της μητέρας του, την πορεία προς τη Σκοτεινή Πλευρά.

Και για τη μυθολογία του Τόλκιν υπάρχουν αντιρρήσεις (οι Αετοί έχουν αποτελέσει πηγή τρελής καζούρας, λ.χ.) και δεν νομίζω πως είναι κακό να σχολιάζονται ακόμη και "ιερά τέρατα". Πόσω μάλλον όταν αυτά ξεκίνησαν ως αγνές, παρθένες B Movies, και στην πορεία γέννησαν μυθολογίες και εξελίχτηκαν σε μηχανισμούς δημιουργίας τεραστίων κερδών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Προφανώς και οι απαιτήσεις είναι υψηλότερες, και για το λόγο αυτό έχω γράψει (κατ' επανάληψη) πως είναι απαράδεκτο να μην μπορούν να στήσουν έναν σοβαρό, απειλητικό κακό και να έχουμε μετά τον μυξιάρη/κλαψιάρη/κακομαθημένο Άνακιν των prequels τον μυξιάρη/κλαψιάρη/κακομαθημένο Κάιλο των sequels, λ.χ.

 

Συγνώμη αλλά ο ΑΝΑΚΙΝ δεν ηταν κακός στα prequels. Στα τελευταία λεπτά της 3ης ταινίας ήταν κακός και ηταν επικός.

Οι κακοί στα prequels ηταν ο Παλπατιν ο Ντουκου και Γκριβιους μαζί με τα τσιράκια τους. Αυτοί οι κακοί ήταν πολύ καλύτεροι απο τους κακούς της Disney

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει, αφού βρήκες τον Άνακιν "επικό", είναι τόσο χαώδης η διαφορά στις απόψεις μας ώστε δεν νομίζω πως έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω.

Δική μου γνώμη, ως κακός ήταν της πλάκας, και ως βασανισμένη ψυχή στο δρόμο προς τη Σκοτεινή Πλευρά, απλά για σφαλιάρες (υποκριτικά, ως ιδέα δεν ήταν κακή, ο θάνατος της μητέρας, αλλά, όπως και ο θάνατος της Πάντμε, στην οθόνη απλά προκαλεί γέλιο αυτό που βλέπεις).

Όμως, φοβάμαι πως είναι τέτοια η πρεμούρα να τοποθετηθεί η Disney στο ρόλο του απόλυτου κακού που "κατέστρεψε" τα SW, ώστε σε λίγο θα χαρακτηριστούν επικές και οι κωλοτούμπες του Γιόντα, και η παιδιάστικη συμπεριφορά του με το φαγητό όταν έρχεται να τον βρει ο Λουκ (ναι, ναι, ξέρω, τον "δοκίμαζε").

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τουλάχιστον για τον Anakin έχουμε τo Clone Wars cartoon που και καλό είναι αλλά και μας δείχνει σωστά τον χαρακτήρα του.

Α, έχει και την Ahsoka, female strong character done right και όχι, "και τώρα σηκώνω τόνους βράχων γιατί, ε, μπορώ". :P
Το κακό είναι που δεν την αναφέρουν ποτέ στο ΙΙΙ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Εντάξει, αφού βρήκες τον Άνακιν "επικό", είναι τόσο χαώδης η διαφορά στις απόψεις μας ώστε δεν νομίζω πως έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω.

Δική μου γνώμη, ως κακός ήταν της πλάκας, και ως βασανισμένη ψυχή στο δρόμο προς τη Σκοτεινή Πλευρά, απλά για σφαλιάρες (υποκριτικά, ως ιδέα δεν ήταν κακή, ο θάνατος της μητέρας, αλλά, όπως και ο θάνατος της Πάντμε, στην οθόνη απλά προκαλεί γέλιο αυτό που βλέπεις).

Όμως, φοβάμαι πως είναι τέτοια η πρεμούρα να τοποθετηθεί η Disney στο ρόλο του απόλυτου κακού που "κατέστρεψε" τα SW, ώστε σε λίγο θα χαρακτηριστούν επικές και οι κωλοτούμπες του Γιόντα, και η παιδιάστικη συμπεριφορά του με το φαγητό όταν έρχεται να τον βρει ο Λουκ (ναι, ναι, ξέρω, τον "δοκίμαζε").

Όλα καλά αλλα γιατί όχι epic το fight του Yoda/Palpatine?! Πως αλλιώς θα μπορούσε να fight ο Yoda χωρίς "κωλοτούμπες"? Aμα ήθελα να δω "grounded" swordfighting θα έβλεπα κάνα GOT or τα καινούργια SW. :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Τουλάχιστον για τον Anakin έχουμε τo Clone Wars cartoon που και καλό είναι αλλά και μας δείχνει σωστά τον χαρακτήρα του.

Α, έχει και την Ahsoka, female strong character done right και όχι, "και τώρα σηκώνω τόνους βράχων γιατί, ε, μπορώ". :P
Το κακό είναι που δεν την αναφέρουν ποτέ στο ΙΙΙ.

ακριβως. το cartoon απεδειξε οτι οι ιδεες του Λουκας ηταν καλες, απλως η ολη υλοποιηση τους ηταν κακιστη.

μεγαλο λαθος της Disney που απέρριψε το plotline του για την νεα τριλογια. αν το ακολουθουσε και εφτιαχνε τις ταινιες με τους δικους της σεναριογραφους και σκηνοθετες, δεν θα ειχαμε σημερα αυτη την συζητηση.

Αναφορά σε κείμενο

 και η παιδιάστικη συμπεριφορά του με το φαγητό όταν έρχεται να τον βρει ο Λουκ (ναι, ναι, ξέρω, τον "δοκίμαζε").

γιατι ειναι προβλημα αυτο; αν μη τι αλλο αυτο ειναι εξυπνο "subversion of our expectations",  και οχι ο Luke να βυζαινει το πρασινο γαλα του..

η πλακα ειναι οτι στο TLJ εμφανιζεται με το ψευτικο παιδιαστικο χαρακτηρα του. δειχνει οτι οι υπαλληλοι της Disney που δηλωνουν μεγαλοι φανς, δεν εχουν καν καταλαβει τις ταινιες που υποτιθεται "αγαπανε" τοσο πολυ..

Αναφορά σε κείμενο

Συγνώμη αλλά ο ΑΝΑΚΙΝ δεν ηταν κακός στα prequels. Στα τελευταία λεπτά της 3ης ταινίας ήταν κακός και ηταν επικός.

για την ακριβεια εγινε κακος οταν σκοτωνει τον Pimp Jedi. στο τελος απλως ολοκληρωνεται η μεταμορφωση του και η μεταβαση στην σκοτεινη πλευρα.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όλα καλά αλλα γιατί όχι epic το fight του Yoda/Palpatine?! Πως αλλιώς θα μπορούσε να fight ο Yoda χωρίς "κωλοτούμπες"? Aμα ήθελα να δω "grounded" swordfighting θα έβλεπα κάνα GOT or τα καινούργια SW. :D

Ποιος άλλος Jedi κάνει κωλοτούμπες; Και δεν μιλάμε για τα martial arts του Darth Maul, μιλάμε να πηδάει το ύψος του 10 φορές και βάλε. Μην πιάσουμε ερωτήματα του στυλ γιατί να κάνει καν τις κωλοτούμπες. Αλλά, ναι, τότε δεν ήταν 700 χρονών για να πάσχει από γεράματα... 20 χρόνια μετά, βέβαια, "πόσο να με βαστήξει η Δύναμη". Σωστά, την ξόδεψε σε κωλοτούμπες.

Τα prequel είναι προβληματικά σε πάρα πολλά επίπεδα, και βέβαια οι κωλοτούμπες είναι πταίσμα σε σχέση, λ.χ., με την αδυναμία του Συμβουλίου να συνειδητοποιήσει πως ο Κλαψιάνακιν έχει πάρει την κάτω βόλτα: η συλλογική ηλιθιότητα που δέρνει το συμβούλιο κάνει τους ναυάρχους της Αυτοκρατορίας να φαντάζουν ιδιοφυίες, συγκριτικά. Όσο για την ευκολία που σκοτώνονται σε ενέδρες της πλάκας ένα σωρό Jedi masters, δεν νομίζω πως απαιτείται το οποιοδήποτε σχόλιο.

Αυτά, αν τα έκανε η Disney (που, όπως προείπα, δεν έχει κάνει λίγα και, γενικά, αντί να απογειώσει τη σειρά δεν έχει δώσει τίποτε το ουσιαστικά καινούργιο) θα είχε γίνει επανάσταση. Ούτε λέω πως είναι άδικη (πάντοτε) η κριτική που δέχεται, αλλά δεν ξεκίνησε και από αριστουργηματική πλοκή για να πεις ότι την κατέστρεψε: ένα σωρό ανοησίες περιέχει η κλασική τριλογία, μην πω για τα prequels.

Όπως σωστά γράφει παραπάνω ο Malthador, μετά από τόσα χρόνια υπάρχουν απαιτήσεις και, προφανώς, δεν είδαμε κάτι για να πούμε πως έγινε ένα άλμα προς τα εμπρός. Απλά, η δική μου ένσταση είναι πως δεν είναι τόσο τραγικά κατώτερες των πρώτων (μην πω για τα prequels) οι νέες ταινίες. Σαφέστατα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερες. Νομίζω πως υπήρχαν οι βάσεις για ένα ωριμότερο, "σκοτεινότερο" SW (εντάξει, όχι στις μαζοχιστικές/splatter διαστάσεις του GOT) και αντί για αυτό μας έδωσαν μία από τα ίδια: τα ίδια λάθη, τα ίδια λογικά άλματα. Στεναχωρήθηκα όταν ο ίμο Κάιλο (που ξεκινάει καλά αλλά αντιδράει σαν νιάνιαρο που δεν του πήρε η μαμά του γαριδάκια και ρημάζει την κονσόλα με το φωτόσπαθο γιατί είναι εκπαιδευμένος Σιθ, στα 10 λεπτά ταινίας) σκότωσε τον Χαν, αλλά ειλικρινά νομίζω πως ο Φορντ έκανε την καλύτερη δουλειά που ξέμπλεξε από το πανηγύρι. Μας απέμεινε, βέβαια, η ψηφιακή μούμια της Φίσερ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Αυτά, αν τα έκανε η Disney (που, όπως προείπα, δεν έχει κάνει λίγα και, γενικά, αντί να απογειώσει τη σειρά δεν έχει δώσει τίποτε το ουσιαστικά καινούργιο) θα είχε γίνει επανάσταση

μα αυτα που συνεβησαν στο PT, ωχριουν μπροστα στα αισχη της νεας τριλογιας. γιαυτο οι φανς αντιδρασανε τοσο παθιασμενα, σε σημειο που να εχουμε και την πρωτη SW βομβα.

και το PT μαζι με τον Λουκας, εχει υποστει σκληρη κριτικη απο τους φανς ολα αυτα τα χρονια. ειναι ενας απο τους λογους που ο Λουκας πουλησε το στουντιο του.

 

Αναφορά σε κείμενο

Αυτά, αν τα έκανε η Disney (που, όπως προείπα, δεν έχει κάνει λίγα και, γενικά, αντί να απογειώσει τη σειρά δεν έχει δώσει τίποτε το ουσιαστικά καινούργιο) θα είχε γίνει επανάσταση. Ούτε λέω πως είναι άδικη (πάντοτε) η κριτική που δέχεται, αλλά δεν ξεκίνησε και από αριστουργηματική πλοκή για να πεις ότι την κατέστρεψε: ένα σωρό ανοησίες περιέχει η κλασική τριλογία, μην πω για τα prequels.

 

μα δεν ξεκινησε απο καμια πλοκη. το TFA ηταν ενα soft reboot. αναιρεσανε το ευτυχισμενο τελος του ROTJ, οι ηρωες δεν ειχανε σχεδον καμια ενεργη δραση και εξελιξη αυτα τα 30 χρονια, και επανεφερανε το evil empire vs good rebels status. η Disney εκανε απλως το δικο της πραμα.

παντως μου αρεσει που στεκεσαι συνεχεια στα αρνητικα των παλιων τριλογιων για να στηριξεις την θεση σου, ενω κουβεντα για τα θετικα τους.  🙄

Αναφορά σε κείμενο

Απλά, η δική μου ένσταση είναι πως δεν είναι τόσο τραγικά κατώτερες των πρώτων (μην πω για τα prequels) οι νέες ταινίες. 

μπα, καθολου..

source.gif

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Snoob είπε

Ποιος άλλος Jedi κάνει κωλοτούμπες; Και δεν μιλάμε για τα martial arts του Darth Maul, μιλάμε να πηδάει το ύψος του 10 φορές και βάλε. Μην πιάσουμε ερωτήματα του στυλ γιατί να κάνει καν τις κωλοτούμπες. Αλλά, ναι, τότε δεν ήταν 700 χρονών για να πάσχει από γεράματα... 20 χρόνια μετά, βέβαια, "πόσο να με βαστήξει η Δύναμη". Σωστά, την ξόδεψε σε κωλοτούμπες.

:D Όπως και είπα δεν διαφωνώ πουθενά απλά θέλω εντυπωσιακές μάχες από force users, thats all. ;) Ο Starkiller κατεβάζει star destroyer τώρα τι να λέμε :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Malthador said:

Αρχικά, η αρχική τριλογία ήταν αριστουργηματική για αυτό που είναι και στην εποχή του βγήκε. Δεν είπε ποτέ κανείς ότι είναι σαν τη χρωματική του Κισλόφσκι, αλλά για αυτό που είναι (ταινία φαντασίας στο διάστημα δηλαδή), τα κατάφερνε εξαιρετικά σε ερμηνείες, σενάριο, δράση και γραφικά. Μιλάμε για 40 χρόνια πίσω. Ναι, προφανώς από τότε έχουν δει πολλά περισσότερα τα μάτια μας, αλλά και την Ιλιάδα π.χ. θα την κρίνω για την εποχή που γράφτηκε και όχι σε σύγκριση με τον Τολκιν. Η βαρύτητα του έργου κρίνεται με την εποχή που γράφεται, υπάρχει μια Χ διαχρονικότητα, αλλά πολλές φορές μερικά πράγματα θεωρούνται ξεπερασμένα και όχι απαραίτητα γιατί είναι αλλά επειδή ως καταναλωτές έχουμε περισσότερη εμπειρία (τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά).

Και κατά δεύτερον, η «προδοσία» όπως λες δεν αναλίσκεται στην ΟΤ μόνο. Ξαναλέω, έχουν περάσει 40 χρόνια, από τότε έχει μπει πολύ νερό στο αυλάκι, έχουμε διαβάσει κόμικς, έχουμε παίξει games κοκ, οπότε οι απαιτήσεις είναι και πολύ υψηλότερες. Αν το Ep VII είχε βγει 4-5 χρόνια μετά το Ep VI θα ήταν και γαμώ τις ταινίες. Τι να κάνουμε όμως που βγήκε 40 χρόνια μετά, θα το κρίνουμε με τα τωρινά δεδομένα. Και τα τωρινά δεδομένα είναι ότι έχουν βγει και 2 KotoR (που -για εμένα- εκεί είναι το peak του σύμπαντος, στο Sith Lords, όχι στο TESB), οπότε θα κρίνουμε την ταινία που ανήκει στο σύμπαν, με τα δεδομένα που έχουμε μέχρι σήμερα για το σύμπαν.

Και μιας και είπα KotoR, γιατί δεν βάζουν τον Avellone να γράψει την επόμενη τριλογία; This would be fun. :)

Like για την αναφορά στο Sith Lords. Μακάρι να είχε βγει ολοκληρωμένο και μιας και ανέφερες τον Avellone ακολουθεί μία σύντομη του κριτική για το Episode 8

Pros: Kylo and Rey turning from the Sith and Jedi, the salt planet aesthetics and feel (the battle made it look like blood in the snow, which was great), Yoda’s lesson/theme on mentoring is great (even if I didn’t think it was 100% carried out). I like Rey as a character very much, and I didn’t hate BB8 as much as I thought I would – I think he’s okay.

Cons: Kylo Ren in about every respect, who the hell is Snoke, Luke is unfairly placed in a scapegoat role to try and give sympathy for Kylo, the use of Force powers in the movie is painful (illusions and Leia-in-space), the comedy was badly paced, the slow chase of the Rebels was boring and made more confusing by a sudden detour to Casablanca planet then salted with moral ambiguity that was so much better done in Rogue One, the technology revealed (especially the hyperdrive ramming speed) is franchise-breaking (why don’t you just make drone ships like that to shred the enemy?), no clue about the Rebel base until it’s too late to save the motivation, Finn’s one chance to do something actually helpful is prevented making you hate both characters even more, Rey goes into a black hole of incomprehension at the bottom of the island and then stands in front of a mirror and… and… I still couldn’t tell you what that was all about. I don’t think there would be a good answer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, KilliK είπε

[...]

παντως μου αρεσει που στεκεσαι συνεχεια στα αρνητικα των παλιων τριλογιων για να στηριξεις την θεση σου, ενω κουβεντα για τα θετικα τους.  🙄

μπα, καθολου..

source.gif

Στέκομαι στα αρνητικά γιατί υποτίθεται πως οι νέες ταινίες είναι ανυπόφορα, πρωτοφανώς αισχρές, εξ ου και η αγανάκτηση για την "προδοσία". Αυτό που υποστηρίζω, λοιπόν, είναι πως, από τα μεγάλα προβλήματα (και δεν είναι λίγα, τα έχω αναφέρει άλλωστε πολλές φορές) των νέων ταινιών δεν είναι πρωτοφανή.

Και, επιμένω, δεν είναι τραγικά κατώτερες. Για κάθε πράσινο γάλα υπάρχει ένας Γιόντα που κάνει σαν νιάνιαρο για μια μπουκιά ψωμί. Επαναλαμβάνω, δεν είναι καλές ταινίες, αλλά τέλος πάντων δεν είναι να πεις ότι διέλυσαν και το αριστούργημα: βρήκαν και έβαλαν χιούμορ σε άσχετες στιγμές, βρήκαν και έβαλαν βλάκες για πρωταγωνιστές, τσογλάνια για ήρωες και ηλίθιους για στρατάρχες.

Κι αυτό ακριβώς είναι η μεγάλη αποτυχία των νέων ταινιών: επαναλαμβάνουν τις γελοιότητες των παλιών, δεν λύνουν προβλήματα αλλά προσθέτουν τα δικά τους. Μπαίνει στη μέση και η ανάγκη να είμεθα πολιτικώς ορθοί μη θίξουμε κανενός την ευαισθησία, και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. 

(Η πολιτική ορθότητα, βέβαια, περιορίζεται στο να δώσουμε γελοία ρολάκια σε έναν μαύρο και μια ασιάτισα για να πιάσουμε αγορές, λ.χ., αλλά δεν έχουμε πρόβλημα να βάλουμε κάτι λευκοντυμένα πλάσματα να κάνουν τα δουλάκια του ερημίτη Λουκ. Όπως παλιότερα δεν είχαμε θέμα να λανσάρουμε αρκουδάκια για τα παιδιά που λιντσάρουν πεσμένους αντιπάλους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα οι παλιες ταινιες δεν ειχαν μονο αρνητικα, ειχαν και θετικα. και γιαυοτ αγαπηθηκανε απο τους φανς, σε σημειο που να εχουν εξωραισει οπως λες.

οι καινουργιες ταινιες ομως δεν εχουν θετικα. οποτε το να λες στεκομαι μονο στα αρνητικα τους, ειναι ατοπο, διοτι δεν εξηγεις ποιο ειναι το redeeming quality τους.

και χρειαζεται να το εξηγησεις,  ωστε να υπαρχει νοημα οταν λες οτι ειμαστε σκληροι απεναντι σε κατι που εχει τα ιδια λαθη με τα παλια εργα. οκ τα εχει. αλλα αυτο απο μονο του δεν αρκει για να τα συγχωρησω. πρεπει να μου προσφερουν οι ταινιες και κατι παραπανω περα απο τα ιδια λαθη, κατι ωραιο και καλο, οπως κανανε και οι παλιες ταινιες.

ποια ειναι αυτα τα καλα; 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...