Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω οποτε δεν διαφωνώ αλλα στην τελική it is what it is, οποτε άμα δεν μπορείς να το διασκεδάσεις γιατί να χαλιέσαι? Απλά ξεχνα το ;) Ούτε εμενα μου άρεσε το πρώτο αλλα παρόλα αυτά είναι Star Wars.

καλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας αλλά είναι λίγο κάπως να βλέπεις ένα σύμπαν που έχει τόσες προοτικες να διαλύετε στην ουσία και να γίνετε ένα μόρφωμα superhero movie.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν γινονται για παιδια μονο, ειναι ενα corporate προιον που απευθυνεται σε ολο το δημογραφικο φασμα παγκοσμιως.

ενα ενδιαφερον σχολιο που διαβασα στο YT, εξηγει πως η Disney προσεγγιζει πλεον αυτες τις ταινιες:

 

 

I agree that there was really bad direction and bad overall vision to execute the plot with the main story he was telling (and most of this review was really great and really entertaining); but, I don't think Abrams ever had the option of making an entirely original story as you lament he didn't/couldn't jump on an amazing opportunity. That opportunity wasn't ever there. I think he was more of a hired hand to execute the Disney/Kennedy business model/global social entrepreneurship story aesthetics they wanted to use to inaugurate the next multi decade set of planned movies (like Marvel/DC comics movies). Abrams was bad, but I think he was much more of a used tool and doesn't deserve as much credit as this review gives him. I think this review was really entertaining, but most of the major reasons that add suck to this movie was the business model of the global audience itself—it just wasn't an inspired film; it was playing to a global demographic to increase interest (ticket sales.)

 

Why do you think all names now are like Poe, Rey, Finn, Snoke etc? They're all these mono-syllabic sounds so that when they're run through the global names filter, they don't offend or mean anything culturally anywhere. Iconic 40 year--old-character names that grew with the film industry—names like Luke Skywalker, Darth Vader, or even the prequels' Sidious, Maul, Grievous—all English/Germanic names/word fragments that invoke visuals in an English/Germanic language context will never be used again in these movies. This is done to appeal to (and not put off/offend China and other markets; it has the added effect of having the major film decisions be made in the board room and not in the imagination of a writer or film director—and it affects all decisions that follow. Imagine The Force Awakens dubbed with Manga-sounding Japanese—the film works better than it does in English and suddenly the expressive expressions that express nothing specific now actually kind of work.

 

This movie was written/executed to be basically understood without using any language. I also believe that is why it has another Death Star and that there is so much reproduced iconography from the old films—because the visuals of the old films are so inculcated into the global masses, that just representing them on screen tells everyone everything they need to know to understand it, which ironically, as you point out—actually they reuse the iconography unintelligibly and actually making no sense for an American audience that critique these films using the same standards as we judge all stories. It's fair to use typical movie critic standards to critique these films, but to get to the truth, I think way more weight of this review should acknowledge the global business model Disney/Kennedy is most concerned about. Now that there is so much Star Wars canon, every old Star Wars moment gets used like stock found footage to be reedited (recreated a little differently.) And, it can even be argued (although I don't agree that it is good) that Disney and Kennedy are making choices that will make "new" Star Wars movies/stories be financially successful for another 100 years effectively securing Star Wars being available to fans for another century.

 

Recall that all the subsequent hired-hand directors that challenged Disney/Kennedy on subsequent Star Wars movies have been fired and replaced with other tools happy to do what they're told. To Abrams's credit—he seems to know how to complete a project for Disney/Kennedy and even be asked to return for another project without being fired; and, surprisingly, his direction is even somehow popular with fans (look at your number of thumbs down on this review.) It's unlikely that anyone will convince Disney/Kennedy to make a good Star Wars movie because it is unlikely that Disney's global business people will agree it would be good for long term global business.

 

This is also ironic because the original Star Wars appealed to a global audience in an organic way that didn't come from this business-first angle at all and secured all these failed generational Star Wars reboots seemingly forever now that the handcuffs are off (because Lucas sold it to a company happy to make as much money as they think possible irrespective of what opportunity Star Wars really actually has for awesome quality storytelling). But then was also a different time (70s/80s). Lack of inspired vision killed this movie/sequel reboot—not poor direction; and, I think that blame falls with Disney, not it's paid hand Abrams. Probably fan fiction is the only way to dig into the what Star Wars should have/could have been.

 

 

 

και αυτη ειναι η αληθεια. και το προβλημα δεν ειναι οτι πλεον αυτο δεν ειναι Star Wars. λες, οκ, παει αυτο, παμε παρακατω, ας δουμε κατι καινουργιο, ας δουμε ενα αλλο sciifi επος. δεν υπαρχει. και δεν προκειται βγει. 

διοτι στη genre αγορα δεσποζουν πλεον μονο τα καθιερωμενα franchises. δεν υπαρχει περιθωριο κερδους για επενδυσεις σε πρωτοτυπες ιδεες. και εξαιτιας αυτης της καταστασης, εχουμε πλεον φτασει στο σημειο η Disney να εξαγοραζει την FOX.

η ψυχαγωγια θα ομογενοποιηθει και το κοινο θα σερβιρεται μονο ανακυκλωμενο fast food. και η επιλογη να δωσει τα λεφτα του σε κατι αλλο, δεν θα υπαρχει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν καταλαβαινω, ταχα fans του star wars, τραβατε δειτε την ταινια και αφηστε τα spoilers, πραγματικα ελεος, η ταινια αξιζει 1000%, και μη σπαμαρετε το τοπικ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν καταλαβαινω, ταχα fans του star wars, τραβατε δειτε την ταινια και αφηστε τα spoilers, πραγματικα ελεος, η ταινια αξιζει 1000%, και μη σπαμαρετε το τοπικ 

 

Δεν πληρώνω για να δω αυτό το αίσχος. Και επειδή είμαι ενάντια της πειρατείας, δεν πρόκειται να την δω καθόλου. 

 

Το TFA ήταν τόσο άθλιο, που 1 λεπτό έξω από το σινεμά, σκεφτόμουν πως θα το διαγράψω από την μνήμη μου αυτή τη βλακεία, που κατέστρεψε 40 χρόνια κινηματογράφου. 

 

Και αυτό το γράφω εγώ, που είμαι φαν του SW κόσμου, και έχω 2 βιβλιοθήκες με τα σχετικά pre-Disney βιβλία, και όχι κάποιος "ταχα φαν" όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα που δεν έχουν ιδέα εκτός από τις ταινίες. 

 

Φυσικά και ήμουν κριτικός και προς τον Lucas για μερικές επιλογές. 

 

π.χ το Cloak of Deception, θα έκανε πολύ καλύτερο prequel από το Phantom Menace, και ας έβαζαν ως πιτσιρικά τον Anakin προς το τέλος για δύο λεπτά. 

 

Και το ότι κάποιος χρειάζεται να διαβάσει το Labyrinth of Evil για να καταλάβει την ταινία Revenge of the Sith. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο σου που εισαι κατα της πειρατειας, αλλα χωρις να εχεις δει την ταινια δε μπορεις να κρινεις

 

τωρα ομως να διαβαζουμε στο τοπικ κατεβατα απο spoilers, καποιος να κανει quote η να γραψει τιποτα θα φανε spoiler χωρις λογο, αυτα απο μενα

 

οfftopic τρεχει ενα καλο sale στα comics στο comixology, οποιος θελει να διαβασει εχει πολυ γερες εκπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο απολ δεν ηταν που ευχοταν μερικες σελιδες πριν να καει και να πεθανει κοςμος επειδη "πειραξαν" την μυθολογια της ταινιας με τα λεηζερ και τα διαςτημοπλοια και τα χρωματα;

κοπστε τη πρεζα οσο ειναι νωρις...

 

 

Αντι να μπει κανεις σε ενα φορουμ να διαβασει και να συζητησει 5 πραματα για μια ταινια, εχει να υποστει τον καθε ψυχοπαθη που εχει σε βαζο την κλανια του μαρκ χαμιλ απο τη πρεμιερα του '77 και ειναι πχιο τρου και δε καταδεχεται τιποτα, διαβαζει μια συνοψη 20 λεξεων σε ενα γουικι και μετα ζαλιζει μπαλες φορεβερ εντ εβερ εντ εβερ...guess what, και γω εχω μια βιβλιοθηκη βιβλια, τα απαντα της λουκασαρτς και ενα σωβρακο με την αφισα του a new hope απο το 97 ποτε ηταν, που βγηκε η ρημαςτερ εκδοση και επειδη εμενα εξωτερικο μου το πηραν δωρο, αλλα ΝΑ αν θεωρειτε κανον πια οτι εχω, ΝΑ κι αν οχι, τα γουσταρω, τα διαβαζω ξανα, βλεπω ξεχωριστα τα νεα star wars και η οποιαδηποτε αξια του οτι ειχα και εχω μαζεψει 3 δεκαετιες τωρα παραμενει για μενα τα παντα ολα...

 

Οπως τα παλια γαμανε, οπως σχεδον τα παντα στο meanwhile γαμανε (απο βιβλια κομιξ βιντεογκεημς κτλ), οπως σκουπιδι ειναι η prequel τριλογια, οπως κι αν ειναι τα καινουρια, σνομπισμος , εμμονικοτητα και ζομπικη παπαγαλιαση αποψεων τριτων με μηδενικη προσωπικη αποψη, ειναι pathetic as fuck, για ατομα τουλαχιστον ανω των 16...

 

Οποτε do as you like

 

Οντοπικ, σημερα, για να δουμε τι θα δουμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειδα χθες fulgore, δεν περιμενα να ηταν τοσο καλη, παραπανω απο οτι φανταζομουν και θα παω ξανα σαββατο    :-D αλλα ποιος ειμαι εγω να κρινω, να φανταστεις μου αρεσε το force awakens και το ειδα 3 φορες σινεμα

 

εδω εχει πεσει τρελο hype, στο σινεμα απο σημερα στις 1000 το πρωι εχει προβολες συνεχεια, ειχε και cosplay χθες και θα συνεχιστει, comics βιβλια μουσικη πανικος γινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να κάνω scroll down και πάτησα καταλάθος το βόμβα σποιλερ του Killik.

Την έπαθα όπως και στο TFA.

 

:S

ε χαιρω πολυ το ειπα 100 φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οι περισσοτεροι που ειναι star wars fans θα πανε να την δουνε σινεμα σημερα η αυριο η το πολυ σ/κ, για τους υπολοιπους υπαρχει ο κιλλικ να τους σποιλαρει, δε θελω να γραψω spoilers αλλα για μενα η ταινια ειναι καλυτερη απο το tfa (που ηταν εισαγωγικη βεβαιως) και οπως ειπα δεν την περιμενα σε καμια περιπτωση τοσο καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...