Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Χαχαχαχα. Το πρώτο βίντεο, δείχνει πόσο χάλια είναι. 

Δεν ηταν καλη. Θα περιμενω να την δουν και αλλοι για να αρχισουμε την κουβεντα. Σαφως χειροτερη απο το 7, τερμα χειροτερη απο το rogue one. Αν συνεχισουν ετσι, το 9 θα ειναι βιασμος. 

 

Τελευταιο για σημερα: Αυτο δεν ειναι το σταρ γουορς με το οποιο μεγαλωσαν αυτοι που ειναι σημερα 30-40 χρονων. Αν πατε με αυτη την οπτικη, χαιρετισματα.

 

7/10 κυριως για εφε και καποιες μεμωνομενες σκηνες.

 

Δεδομένου ότι το Rogue One ήταν καλύτερη ταινία από το TFA, κατανοώ το χάος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^ ακομη χειροτερα:

 

 

 

o Κylo παλευει στην ουσια ενα ολογραμμα που εκπεμπει ο Luke απο το νησι του μεσω της Force του. ο Luke δεν φευγει ποτε απο το νησι σε ολη την ταινια.

ο Kylo καταστρεφει το ολογραμμα και ο Luke πεθαινει μονος του στο νησι απο εξαντληση επειδη χρειαστηκε να χρησιμοποιησει ολη την Force του για το ολογραμμα.

 

 

 

είπαμε...

αν ΔΕΝ πήγαινε σαν ολόγραμμα... θα μπορούσε να αντέξει το πρώτο μπαράζ πυροβόλων, να τραβήξει τη μάχη τόσο όσο χρειάζονταν οι άλλοι να φύγουν και να δημιουργήσει τη "παραμυθένια" φιγούρα που χρειάζονταν οι ιστορίες που θα λέγονται πλέον από στόμα σε στόμα για να αναγεννηθεί η Αντίσταση;

 

το πραγματικό άκυρο ήταν που η ψηλή που είχε αποφασίσει ούτως η αλλιώς να μείνει να πεθάνει γιατί δεν έκανε την κίνηση αυτοκτονίας νωρίτερα... 

 

και μένα μου κακοφάνηκε το σενάριο στο συγκεκριμένο σημείο αλλά έχει μια κάποια βάση πάντως...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είπαμε...

αν ΔΕΝ πήγαινε σαν ολόγραμμα... θα μπορούσε να αντέξει το πρώτο μπαράζ πυροβόλων, να τραβήξει τη μάχη τόσο όσο χρειάζονταν οι άλλοι να φύγουν και να δημιουργήσει τη "παραμυθένια" φιγούρα που χρειάζονταν οι ιστορίες που θα λέγονται πλέον από στόμα σε στόμα για να αναγεννηθεί η Αντίσταση;

 

το πραγματικό άκυρο ήταν που η ψηλή που είχε αποφασίσει ούτως η αλλιώς να μείνει να πεθάνει γιατί δεν έκανε την κίνηση αυτοκτονίας νωρίτερα... 

 

και μένα μου κακοφάνηκε το σενάριο στο συγκεκριμένο σημείο αλλά έχει μια κάποια βάση πάντως...

 

 

 

ακυρο δεν μπαινουν τα σποιλερς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ακομη χειροτερα:

εσύ αλλιώς μας έλεγες οτι θα γίνει παραπάνω. τράβα δες την ταινία κ κρίνε μετά. έχεις σπάσει μπάλες πριν καν βγει η ταινία διαβάζοντας βλακείες αριστερά κ δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ αλλιώς μας έλεγες οτι θα γίνει παραπάνω. τράβα δες την ταινία κ κρίνε μετά. έχεις σπάσει μπάλες πριν καν βγει η ταινία διαβάζοντας βλακείες αριστερά κ δεξιά.

 

Κοίτα να δεις το "τράβα να δεις την ταινία" πέφτει στην παγίδα της Disney. Δεν έχει σημασία δηλαδή αν δεν του αρέσει του άλλου, θα πρέπει να πληρώσει κιόλας, την  για να έχει άποψη, στο ότι η ταινία δεν έχει καμία σχέση με Star Wars αλλά είναι κάτι μεταξύ Guardians of the Galaxy και Avengers;

Ή στο ότι πήραν το σενάριο του Empire Strikes Back, του άλλαξαν την σειρά των γεγονότων ανάποδα, με πάρα πολύ shoe horned κωμωδία ακόμα και στις ποιο σοβαρές στιγμές, και το πλασάρουν ως νέο έπος; 

 

Οπότε δεν βλέπω την λογική "τράβα δες την ταινία", όταν η ταινία δεν έχει να κάνει πλέον με Star Wars, άμα ο Killik ή εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, θέλουν να δουν Star Wars και όχι Guardians of the Galaxy για παιδιά.  

 

Είμαστε καταναλωτές στην τελική, και αποφασίζουμε με την τσέπη μας. Δεν πληρώνουμε για σαβούρα. 

 

 

Edit : Πριν από λίγο ο κολλητός που είχε πάει να το δει τα ξημερώματα, έστειλε μήνυμα "μην πας να το δεις, το Phantom Menace είναι μίλια καλύτερο. Είναι χειρότερο από το TFA". Οπότε επειδή ξέρω τα γούστα του, έχω ήδη σχηματίσει άποψη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε κουρασατε, και χωρίς να τη δεις πως κρίνεις θα μας τρελανετε, ξεκόλλα και πανε παρακάτω τουλάχιστον μη σπαμαρετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

^ ακομη χειροτερα:

 

 

 

o Κylo παλευει στην ουσια ενα ολογραμμα που εκπεμπει ο Luke απο το νησι του μεσω της Force του. ο Luke δεν φευγει ποτε απο το νησι σε ολη την ταινια.

ο Kylo καταστρεφει το ολογραμμα και ο Luke πεθαινει μονος του στο νησι απο εξαντληση επειδη χρειαστηκε να χρησιμοποιησει ολη την Force του για το ολογραμμα.

 

 

 

Pathetic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το Phantom Menace είναι μίλια καλύτερο...

Χα! Δεν το συνηθίζω να γράφω έτσι σε forums γενικά, αλλά... I call oh so very much bullshit, που λένε (περίπου) και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι. I call all the bullshit.

 

Ειδάλλως έλλειψη γούστου, καλής μνήμης ή και τα δύο. Δεκτή επίσης και η ηθελημένη χρήση υπερβολής απλά to make a point. Αλλά ως πραγματικότητα; Μπα.

 

Midichlorians. I rest my case.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ότι η ταινία δεν έχει καμία σχέση με Star Wars αλλά είναι κάτι μεταξύ Guardians of the Galaxy και Avengers;

 

Ή στο ότι πήραν το σενάριο του Empire Strikes Back, του άλλαξαν την σειρά των γεγονότων ανάποδα, με πάρα πολύ shoe horned κωμωδία ακόμα και στις ποιο σοβαρές στιγμές, και το πλασάρουν ως νέο έπος; 

 

Τι ακριβώς σημαίνει το "δεν έχει σχέση με Star Wars"?? Για να πει κανείς κάτι τέτοιο, σημαίνει πως η ταινία δεν διαδραματίζεται στο ίδιο σύμπαν ή έχει αλλάξει εντελώς ο τόνος και το είδος της (πχ κοινωνική ταινία ή ρομαντική αντί ταινία δράσης/περιπέτειας)... Για διευκρινίστε λίγο όσοι το λέτε αυτό. 

 

Guardians και Avengers? Δηλαδή ο κακός είναι ο Thanos? (θα είχε πολύ πλάκα ομολογουμένως  :P)

 

 

Πάντως αυτό που είπε ο κολλητός σου υποτιμητικά για το TFA εμένα προσωπικά με προδιαθέτει θετικά, μιας και αυτή η ταινία ήταν απόλυτα μέσα στο πνεύμα της original τριλογίας. Μάλλον θα μου αρέσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Δεν το συνηθίζω να γράφω έτσι σε forums γενικά, αλλά... I call oh so very much bullshit, που λένε (περίπου) και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι. I call all the bullshit.

 

Ειδάλλως έλλειψη γούστου, καλής μνήμης ή και τα δύο. Δεκτή επίσης και η ηθελημένη χρήση υπερβολής απλά to make a point. Αλλά ως πραγματικότητα; Μπα.

 

Midichlorians. I rest my case.

 

:)

 εμένα αυτό το i call so very much bullshit το λέμε και στο χωριό μου χαχα

 

όμως νομίζω οτι δεν είναι και τόσο ψέμα εαν λάβουμε υπόψη οτι οι καινούργιες ταινίες έχουν  πολύ καλύτερα εφέ και ξεγελούν τον θεατή στο να νομίζει οτι μια ταινία είναι καλή επειδή είχε καλές εκρήξεις πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως και εγω αυτο το ''δεν εχει σχεση με star wars ''δεν το καταλαβαινω. Ειπαμε μην υπερβαλουμε και τοσο πολυ.

 

Το ακούω από πολλούς και για άλλες ταινίες χωρίς όμως το παραμικρό επιχείρημα.

 

Καμία σχέση με Blade Runner, καμία σχέση με Mad Max, καμία σχέση με Star Trek κλπ.

 

 

Μερικοί έχουν μπερδέψει το "δε μου αρέσει" με το "καμία σχέση"... 

 

 

Βασικά 2 πράγματα παρατηρώ σε αυτούς που κράζουν συνήθως:

Αν κάποιο sequel τους θυμίσει πολύ την προηγούμενη ταινία, τότε έγινε copy/paste άρα μάπα. 

Αν κάνουν αλλαγές τότε "δεν έχει καμία σχέση" άρα πάλι μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καποιος mod να καθαρισει το thread απο τα spoilers..

 

Το να γράφεις τέτοιο post δεν έχει νόημα, δεν τον κάνεις "summοn" έτσι μιας και θα τα έβλεπε και μόνος του, το report είναι το θέμα...

Οντως και εγω αυτο το ''δεν εχει σχεση με star wars ''δεν το καταλαβαινω. Ειπαμε μην υπερβαλουμε και τοσο πολυ.

 

Καλώς ή κακώς κάποιοι είχαν ασχοληθεί με το expanded universe του Star Wars, "προ-Disney" εποχής. 

 

Οπότε φαντάζομαι ότι το κριτήριο είναι η απόσταση από αυτό. Όσο πιο μεγάλη τόσο λιγότερο Star Wars θεωρείται. 

 

"Δυστυχώς" το υλικό που υπήρχε σε αυτό ήταν αρκετά καλό κι η απλοϊκή κατεύθυνση που δείχνει να παίρνει μέχρι στιγμής η Disney απλά κλάσης κατώτερη...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...