Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όποιον άρεσε το TFA λογικά θα αρέσει και το Last Jedi.

 

Προσωπικά πάντως δεν μου άρεσε αν και οπτικά η ταινία ήταν eye candy...

 

μπα, σχολια που διαβασα σε αρκετους που αρεσε το TFA, δεν αρεσε το TLJ. αναμενομενο, αφου στην ουσια το TLJ ειναι ενα mini reboot του TFA.

γενικα αυτη η ταινια θα διχασει τους φανς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά πάντως δεν μου άρεσε αν και οπτικά η ταινία ήταν eye candy...

 

E άμα δεν ήταν και αυτό...αν και tbh δεν ξέρω κατά ποσο καλύτερο μπορεί να είναι οπτικά από το Valerian, θα μάθω σύντομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπα, σχολια που διαβασα σε αρκετους που αρεσε το TFA, δεν αρεσε το TLJ. αναμενομενο, αφου στην ουσια το TLJ ειναι ενα mini reboot του TFA.

γενικα αυτη η ταινια θα διχασει τους φανς.

 

Έπεσε και κάμποσο "ass pulling"...

 

Το acting με χάλασε σε κάποιες φάσεις, οι "αυστηρές" εντολές από πλευράς First Order ήταν λες κι έβλεπα παρωδία, αντί να βγάζουν "villainous" ύφος σχεδόν μου προκαλούσαν γέλιο...

 

Cheesy διάλογοι σε κάποια σημεία, λες και δεν είχαν έμπνευση για άλλες λέξεις/φράσεις που με το από πάνω wannabe ύφος γινόντουσαν ακόμα χειρότερες.

 

Χώρια το βεβιασμένο humor σε διάφορες σκηνές, εκεί με το ζόρι...

 

Δεν ξέρω αν υπερβάλω ή όχι, αλλά ο χαρακτήρας κι η κατάληξη του Luke με κάνει να παίρνω σβάρνα όλη την ταινία.

 

O Snoke αν πούμε ότι ήταν Emperor από τα Lidl, είναι προσβολή για τον Palpatine και τα Lidl...

 

Τσάμπα τα σενάρια/υποθέσεις που έκαναν fans για το ποιος είναι, τι background έχει κί έτσι, το ίδιο και για τους γονείς της Rey, άκλαφτοι όλοι...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο το σινεμά. Πήγα με μικρές προσδοκίες,αλλά επέστρεψα πλήρως ικανοποιημένος. Θα επανέλθω με spoiler tags για κάποια πραγματάκια σχετικά με το σενάριο της ταινίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έπεσε και κάμποσο "ass pulling"...

 

Το acting με χάλασε σε κάποιες φάσεις, οι "αυστηρές" εντολές από πλευράς First Order ήταν λες κι έβλεπα παρωδία, αντί να βγάζουν "villainous" ύφος σχεδόν μου προκαλούσαν γέλιο...

 

Cheesy διάλογοι σε κάποια σημεία, λες και δεν είχαν έμπνευση για άλλες λέξεις/φράσεις που με το από πάνω wannabe ύφος γινόντουσαν ακόμα χειρότερες.

 

Χώρια το βεβιασμένο humor σε διάφορες σκηνές, εκεί με το ζόρι...

 

Δεν ξέρω αν υπερβάλω ή όχι, αλλά ο χαρακτήρας κι η κατάληξη του Luke με κάνει να παίρνω σβάρνα όλη την ταινία.

 

 

 

Όσα αναφέρεις, ειδικά το φτηνό με το ζόρι χιούμορ είναι επιτηδευμένα. Αν κάτι επαναλαμβανόταν στην ταινία, αυτό ήταν ξέχνα το παλιό για το καινούργιο. Πήρανε μεγάλο ρίσκο με αυτή την ταινία, εμένα προσωπικά με κέρδισαν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο το σινεμά. Πήγα με μικρές προσδοκίες,αλλά επέστρεψα πλήρως ικανοποιημένος. Θα επανέλθω με spoiler tags για κάποια πραγματάκια σχετικά με το σενάριο της ταινίας

Το αυτο! Και εγω ετσι νιωθω. Ενα μικρο παραπονο που εχω ειναι πως θα ηθελα να μας δειχνανε και κατι ακομα. Μου φανηκε μικρο το περιεχομενο, ειδικα οσον αφορα τα τοπια, τις περιοχες, πλανητες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο το σινεμά. Πήγα με μικρές προσδοκίες,αλλά επέστρεψα πλήρως ικανοποιημένος. 

 

και γω μια από τα ίδια

πολύ ανώτερο απο το TFA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο από έξω, ψεύτικο από μέσα. Σαν μια εντυπωσιακή από μακριά γυναίκα, που όταν την πλησιάζεις βλέπεις πόσο γερασμένη και πόσο πειραγμένη από τις πλαστικές είναι. Ψεύτικα χείλη, ψεύτικο στήθος, ψεύτικα μαλλιά. Φτήνια, δηθενιά, ανασφάλεια, θλίψη. Θλίψη για αυτό που κάποτε ήταν και για αυτό που θα μπορούσε να είναι, αλλά δεν είναι. Με το ζόρι παράπλευροι ήρωες, με το ζόρι να με κάνει να γελάσω, με το ζόρι να με κάνει να ξεχάσω και να αποδεχτώ το νέο, γιατί το παλιό είναι λάθος. Είχε καλές στιγμές, περισσότερες κακές, όμως. Να τα αποδραματοποιήσει όλα, να τα εξηγήσει όλα στα πιτσιρίκια, να ικανοποιήσει τη νέα γενιά των φανς. Την επόμενη φορά 1+1 από Cosmote.

 

*Από τις 3 νέες ταινίες που είδαμε, μία ήταν πραγματικό Star Wars, το Rogue One.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από σινεμά.

Μου φάνηκε μέτριο αν και δεν έκανε κοιλιές.

Το περσινό μου φαίνεται ήταν λίγο καλύτερο.

8/10 από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Από τις 3 νέες ταινίες που είδαμε, μία ήταν πραγματικό Star Wars, το Rogue One.

 

 

 
σκηνοθετικα ηταν το πιο SW αλλα απο σεναριο, χαρακτηρες, ερμηνειες και χιουμορ ηταν μια πατατα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στην προβολή των 17:40 οπότε έχει περάσει αρκετή ώρα ώστε να ηρεμήσω και να σκεφτώ με πιο καθαρό μυαλό τί είδα. Με λίγα λόγια έμεινα πλήρως ικανοποιημένος (με μια εξαίρεση και κάποια μικροπράγματα που θα αναλύσω παρακάτω) και θεωρώ ότι ήταν ΠΟΛΥ σωστή ταινία Star Wars και πολύ καλή ταινία γενικά. Η σκηνοθεσία άψογη και οπτικά ίσως το καλύτερο του saga που έχουμε δει. Είχε και 2 επικές σκηνές που θα μείνουν στο μυαλό μου όπως πολλές κλασσικές απ' τα παλιά...

 

Ακολουθούν πολλά spoilers απ' την ταινία.

 

Μου άρεσαν πολύ οι κατευθύνσεις που πήραν οι βασικοί χαρακτήρες. Άρχισε σιγά σιγά να ξεκαθαρίζει ποιος είναι ο "καλός" και ποιος ο "κακός" της τριλογίας. Η Rey όπως μάθαμε (προς το παρόν τουλάχιστον γιατί προσωπικά δεν το πιστεύω) δεν προέρχεται από πουθενά και έχει το Force μέσα της που όπως φάνηκε το έχουν και άλλοι "άκυροι" όπως το παιδί που έδειξε στο τέλος. Ο τίτλος Force Awakens της προηγούμενης φαίνεται να αποκτάει ακόμα περισσότερο νόημα τώρα και μένει να φανεί στην επόμενη γιατί συνέβη αυτό σε αυτή τη χρονική περίοδο (οπότε ενδεχομένως θα απαντηθεί και πώς έμαθε να χρησιμοποιεί τόσο γρήγορα το Force).

 

Ο Luke σε κάθε σκηνή ήταν απολαυστικός. Πέρα από την καταπληκτική ερμηνεία του Mark Hamill, μας έδειξαν πολύ ξεκάθαρα τους λόγους που ήταν damaged και που επέλεξε να τελειώσει με το Jedi Order. Η σκηνή με τον Yoda ήταν τρομερή, αιφνιδιαστική και συγκινητική. Αλλά αυτό το τέλος... Ήταν τόσο επική η μάχη με τον Kylo Ren, έστω το λίγο που κράτησε. Και ειδικά εκεί που ξεσκόνισε τον ώμο του ήταν τόσο badass. :P Είμαι λίγο μπερδεμένος για το projection που δημιούργησε με το Force καθώς δεν έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο, αλλά δε με χάλασε και εκείνη τη στιγμή ομολογώ πως τρελάθηκα και με τους 2 φίλους μου χτυπιόμασταν.

Ο τρόπος που πέθανε ήταν ίσως ο πιο κατάλληλος και full συγκινητικός. Ακριβώς όπως ξεκίνησε την περιπέτειά του κοιτώντας τους 2 ήλιους με το binary sunset να παίζει. Αλλά ήθελα κι άλλο Luke... Αναμφίβολα θα εμφανιστεί σαν Force Ghost, but still...

 

Η κατεύθυνση του Kylo Ren ήταν η καλύτερη δυνατή. Να σκοτώσει τον Master του και να του πάρει τη θέση. Παρόλο που δεν έχει την εμπειρία και την ωριμότητα να διαχειριστεί το First Order, αυτός είναι ο πιο ωραίος τρόπος να εδραιωθεί σαν villain. Από την αρχή θεώρησα ότι είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε την εξέλιξη ενός κακού από το σημείο 0 ως τον απόλυτο villain, και όχι απλά να υπάρχει. Η μάχη με αυτόν και τη Rey να πολεμάνε τους Praetorian guards ήταν pure epicness. Όλο αυτό όμως φέρνει το μεγαλύτερο αρνητικό για 'μένα.

 

Όταν πέθανε ο Snoke ήμουν σε φάση "οκ τί θα κάνει τώρα σαν απάντηση"; Δε μου πέρασε καν απ' το μυαλό ότι όντως τον σκότωσε. Όχι επειδή δεν ήταν σωστό σεναριακά, κάθε άλλο, δίνει χώρο για πολύ character development. Αλλά επειδή έφυγε άκλαφτος, χωρίς να μας δείξει για τί είναι ικανός, πώς έχτισε το First Order απ' το τίποτα, από που προήλθε, τί σχέση έχει με το Force και πώς πήρε τον Kylo Ren με το μέρος του. Ουσιαστικά η παρουσία του ήταν απλά ένα plot device, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται μέχρι τώρα. Αν δωθούν απαντήσεις στο επόμενο έχει καλώς, αλλά όταν το συνειδητοποίησα ήμουν σε φάση "wait, what??"

 

Συνοπτικά κάποια άλλα θετικά και αρνητικά. Μου άρεσε το χιούμορ που δεν ήταν υπερβολικό. Τα Porgs ΔΕΝ είναι τα νέα Ewoks ευτυχώς. Η Holdo και ο χαρακτήρας του Del Toro μου αρέσανε για το σκοπό που εξυπηρέτησαν. Τον 2ο ειδικά θέλω να τον ξαναδώ. Σαν αρνητικά αυτά που μου 'ρχονται εκτός απ' αυτό που ανέφερα λίγο πιο πάνω είναι το ψιλοαδιάφορο soundtrack, η Rose μου φάνηκε αδιάφορη, η Phasma πάλι τίποτα.

 

Το καλύτερο απ' όλα όμως είναι ότι όλα τα speculations και τα "leaks" φύγανε άκλαφτα. Ούτε Force tree, ούτε sea monster, ούτε πέθανε η Leia, ούτε Anakin Force Ghost, ούτε η Rey είναι Skywalker/Palpatine/Kenobi ή reincarnation του Anakin (lol απλά) ούτε ούτε ούτε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

; η Force δεν ειναι προνομιο μονο της Skywalker lineage. γιαυτο και εχουμε τοσους Force sensitive χαρακτηρες σε ολοκληρο τον γαλαξια. επομενως το ολο Force Awakens εξακολουθει να μην βγαζει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...