Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ταινια δεν ειναι αθλια, ξεκολα η σταματα να γραφεις

ναι αλλα δεν μας ειπες για ποιο λογο η ταινια δεν ειναι αθλια.

Εννοειται οτι πρωτα θα δω την ταινια και μετα θα γραψω την γνωμη μου,αλλα σε βλεπω στο θεμα αυτο να υπερασπιζεσαι μια ταινια για την οποια δεν εχεις γραψει τιποτα για αυτην περαν του οτι σαρεσε.

 

Δεν ειναι οτι το καλυτερο αυτο(οπως φυσικα και το κραξιμο για οποιον δεν εχει δει την ταινια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα γιατί το λες αφού δεν έχω γράψει κάτι για την ταινία, αυτό που έκανες quote αναφερόταν για άλλους όχι για μένα (το περί πλοκής από net), μήπως αυτό σε μπέρδεψε?

 

Δεν έγραψες άμεσα, αλλά ψιλοκράζεις άτομα που την είδαν κι εκφέρουν αρνητική άποψη γι' αυτή. :P

 

Άρα έμμεσα την υποστηρίζεις, χωρίς να την έχεις δει... :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Really?! Δεν ήταν η πρόθεση μου αυτή οποτε λάθος διατύπωση from my part i guess, στα άτομα που δεν την έχουν δει απευθυνόμουν, after all προσωπικά το TFA το βρήκα το χειρότερο SW ever και είμαι fan των prequels όχι των original. Από εκεί και πέρα σχολίασα τις "βαθιές κριτικές" ατόμων χωρίς expertise στο production ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν μας ειπες για ποιο λογο η ταινια δεν ειναι αθλια.

Εννοειται οτι πρωτα θα δω την ταινια και μετα θα γραψω την γνωμη μου,αλλα σε βλεπω στο θεμα αυτο να υπερασπιζεσαι μια ταινια για την οποια δεν εχεις γραψει τιποτα για αυτην περαν του οτι σαρεσε.

 

Δεν ειναι οτι το καλυτερο αυτο(οπως φυσικα και το κραξιμο για οποιον δεν εχει δει την ταινια).

πλακα με κανεις ετσι? ο αλλος δεν εχει δει την ταινια παρα κατι leaks + camera videos απο τον κιλλικ και απο προχθες γραφει οτι να ναι, χωρις βεβαιως να παει cinema, ετσι απλα ειναι hater

 

δες την και μετα το συζηταμε, τεσπα δε ξαναμπανω εδω, εριξα τα reports και τελος, ας κραζουν οσο θελουν, αυτη ειναι η μοδα δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1.

Αυτο με το super hero δεν το καταλαβαίνω. Super hero powers εδωσε ο Λούκας με τα midlochlorians. Ο luke το κανει εντελώς φιλοσοφικό.

 

τα midichlorians δεν ηταν η πηγη της Δυναμης. απλως οποιος ηταν Force sensitive ειχε αυξημενο αριθμο midichlorians στο σωμα του.

 

 

η Disney ομως τωρα μετατρεπει την Force σε super-power αφου πλεον δεν ειναι μια μεταφυσικη ιδιοτητα στην οποια ολοι μας ειμαστε συνδεμενοι.

αφηνει στην ακρη τον μυστικισμο, την φιλοσοφια, την παλη της κακης/καλης πλευρας και της ισορροπιας , και πηγαινει κατευθειαν στο cool κομματι με τις υπερδυναμεις με τις οποιες πλεον γεννιεται ο καθενας και χρησιμοποιει αμεσως.

στο επομενο θα εχουμε την Rey ως Professor X και την School for Gifted Youngsters

 

 

 

63% ωχ... για να δουμε τι συνεπειες θα εχει αυτο στο BO.

Δεν ισχύει

 

στο τέλος δείχνει ότι τα βιβλία τα κράτησαν, ήταν σε ένα σιρτάρι του Falcon όσο η Leia έλεγε "We got all we need"

 

 

ισως κρατανε μια πισινη σε περιπτωση που οι φανς κλωτσησουν με τις αλλαγες που κανανε.

 

 

μην ξεχνας οτι η Rey ειναι πλεον και ο ιδιοκτητης του Millennium Falcon, το οποιο ξερει και να πιλοταρει αλλα και να επισκευαζει αφου ειναι και μηχανικος.

it's all about grrlll powah 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ποιότητα του κραξίματος, φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για τυφλό μίσος. Εγώ όσο περισσότερα τέτοια ποστ βλέπω, τόσο πιο ήρεμος αισθάνομαι, γιατί μου φεύγει η αμφιβολία ότι ενδεχομένως εγώ να είμαι τυφλός και να μην ξέρω τι βλέπω.

 

Αν και συνήθως κάτι τέτοιες υποσημειώσεις πάνε άκλαφτες, εγώ πρέπει να την κάνω, έτσι, μπας και κάποιος φιλοτιμηθεί και την διαβάσει: δεν αναφέρομαι σε όλους όσους δεν άρεσε η ταινία. Σε κάθε ταινία υπάρχουν λόγοι να την αγαπάς ή να τη μισείς ή να σου είναι αδιάφορη ή συμπαθητική ή οτιδήποτε άλλο, και ο καθένας έχει το δικό του προσωπικά διαμορφωμένο πανί, επάνω στο οποίο προβάλλεται η ταινία (τι γράφω ο ποιητής). Δεν εννοώ, λοιπόν, ότι σε όλους όσους δεν άρεσε η ταινία, αυτό συνέβη για τον ίδιο λόγο.

 

Με τη συγκεκριμένη ταινία, όμως, δεν ασχολούνται (όπως με τις περισσότερες ταινίες), μόνο όσοι ενδιαφέρονται, αλλά και κάποιοι που δεν έχουν καν σκοπό να την δούνε. Αν, λοιπόν, στο imdb υπάρχουν 1000 user reviews υπό φυσιολογικές συνθήκες (μόνο αυτοί που ενδιαφέρονται γράφουν), θα έχεις μια λογική και συγκρίσιμη αίσθηση της αποδοχής της ταινίας. Όταν μιλάμε για μια ταινία, όπου μια φωνακλάδικη μειονότητα έχει τόσο πάθος να αποδειχθεί "αντικειμενικά" σωστή, που προσπαθεί να παραστήσει την πλειοψηφία (επειδή αυτό υποτίθεται ότι κάτι αποδεικνύει), επαναλαμβάνει συνεχώς τις ίδιες γενικότητες και γράφοντας ως προβλήματα κυριολεκτικά ασυναρτησίες, ε, είναι πολύ λογικό αυτό να χαλάει την αναλογία. Στα 1000 reviews αυτό κάνει διαφορά. Στις εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους, αυτή η διαφορά εξανεμίζεται, γιατί δεν είναι αντικειμενική. Απλά αυτοί που έχουν αρνητική γνώμη είναι πιθανότερο να γράψουν.

 

Αντίθετα, οι κριτικές από επίσημους κριτικούς, δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι πληρωμένες, για έναν απλούστατο λόγο: ο κόσμος ΔΕΝ ακούει τους κριτικούς. Δεν πα να πήρε το Batman vs Superman 27% στο Rotten Tomatoes και δεν πα να πήρε το Wonder Woman 92%, ποια η διαφορά; 872 εκ. box office  η πρώτη (αυτή που έθαψαν οι κριτικοί) και 821 εκ. η δεύτερη.

 

Κοινώς, αν τα στούντιο πληρώνουν τους κριτικούς, είναι απλά ηλίθιοι, γιατί δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες star wars είναι ένα πράγμα σαν την δισκογραφία metallica... haters gonna hate.
Το κακό είναι ότι κάποιοι ψάχνουν τα απόλυτα νοήματα και μηνύματα σε μια ταινία που είναι διαστημικό παραμύθι. Λες και αν βλέπανε για πρώτη φορά στη ζωή τους το επεισόδιο 4 (a new hope) σε ηλικία των 30+ θα κατεβάζανε τα παντελόνια τους από τις ερμηνίες. Δείτε το godfather άμα θέλετε νοήματα.

Μαζί με 2 φιλαράκια κάναμε ένα δώρο στους εαυτούς μας και πήγαμε 2μερο Άμστερνταμ για να το δούμε στις 13 του μηνός που ήταν εκεί πρεμιέρα σε 3d-Imax. Δεν μπορεί μια αίθουσα με 1000 άτομα περίπου να ήταν όλοι τρελοί... σωστές αντιδράσεις και καθόλου φλυαρία και φασαρία.. και τις στιγμές που έπρεπε ήταν όλη η αίθουσα στο πόδι.

Τέτοιες ταινίες απευθύνονται σε geeks... δεν αρκεί να είσαι fan... αν σε ενοχλεί το ένα και το άλλο δεν είσαι geek και χάνεις τη μαγεία της απόλαυσης. Είναι λίγος όπως λέτε ο Φιν, είναι λίγος ο Πό.... ε στα τέτοια μας... η συγκίνηση δεν σε αφήνει να δώσεις σημασία... ήταν στιγμές που το μουσκέψαμε το σωβρακάκι μας και αυτό μας ήταν αρκετό για να επισκιάσει τα "κακώς κείμενα"... ήθελα να ξερα δεν ενοχλείται κανένας κουλτουριάρης στο new hope που στην πρώτη 1 ώρα κοντεύεις να πάθεις εξάρθρωση σιαγόνα από τα χασμουριτά;; ... ή μήπως είναι μόδα να κράζουμε τα καινούρια;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έγινε ακριβώς πανίσχυρη, απλά έχει αρκετά καλό plot armor. Πχ η μάχη με τους Praetorians ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη/"δύσκολη" για το υποτίθέμενο επίπεδο των Rey/Kylo. Ήταν Force sensitive οι πρώτοι? Αμφιβάλω, απλά φάγαμε στη μάπα ένα "nerfed" battle μόνο και μόνο για να υπάρχει κάποιο suspense ενώ κανονικά χρειαζόταν μόνο ένας από τους 2 για να βγάλει όλους τους guards και με σημαντικά λιγότερο κόπο αν χρησιμοποιούσε την Force...

 

 

 

 

ναι, βασικα αναφερομουν στο οτι ειναι πλεον πιο δυνατη απο Yoda και Luke και κατα επεκταση Vader/Εmperor, οπως ειπωθηκε στην ταινια.

τωρα με το power level της να αυξομειωνεται στις μαχες για να υπαρχει suspense, θα φαμε μπολικο απο αυτο το superhero trope στο μελλον.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα με κανεις ετσι? ο αλλος δεν εχει δει την ταινια παρα κατι leaks + camera videos απο τον κιλλικ και απο προχθες γραφει οτι να ναι, χωρις βεβαιως να παει cinema, ετσι απλα ειναι hater

 

δες την και μετα το συζηταμε, τεσπα δε ξαναμπανω εδω, εριξα τα reports και τελος, ας κραζουν οσο θελουν, αυτη ειναι η μοδα δυστηχως

 

Συγνώμη αλλά γουρούνι στο σακί εγώ δεν αγοράζω, ιδίως μετά την αθλιότητα που ήταν το TFA. 

 

Για το TLJ έχω άποψη όχι από το post του Killik αλλά από λεγόμενα όσον γνωρίζω προσωπικά, έχουν πάει και δει την ταινία και την θάβουν. Ιδίως ο κολλητός μου που έχουμε τα ίδια γούστα σχετικά με το Star Wars. 

 

Και είμαι αρκετά ώριμο άτομο, για να κρίνω αν θα μου αρέσει ή όχι σαν προϊόν, πριν πληρώσω την Disney για την εμπειρία. 

 

Αυτό είναι ο σωστός και υπεύθυνος καταναλωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ποιότητα του κραξίματος, φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για τυφλό μίσος. Εγώ όσο περισσότερα τέτοια ποστ βλέπω, τόσο πιο ήρεμος αισθάνομαι, γιατί μου φεύγει η αμφιβολία ότι ενδεχομένως εγώ να είμαι τυφλός και να μην ξέρω τι βλέπω.

 

 

 
ad hominem και circular reasoning μαζι.
υπεροχα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πήγαμε και το είδαμε και μας άρεσε είμαστε ανεύθυνοι λοιπόν. Αυτό έρχεται από κάποιον που διαχωρίζει το αν είναι υπεύθυνος ή ανεύθυνος κάποιος ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΜΙΑΣ F*****G ΤΑΙΝΙΑΣ! Ορισμένοι μάλλον έχετε μπερδέψει την προσωπική άποψη με το δεδομένο. Δε σας αρέσει, επιχειρηματολογήσατε για την ταινία είτε την είδατε είτε όχι (αν και κάποιοι επιχειρηματολογούσατε πριν καν βγει όταν νομίζατε ακόμα ότι θα υπάρχει Force tree), δεκτή η άποψή σας. Get on with it και αφήστε τους υπόλοιπους να κάνουν μια εποικοδομιτική κουβέντα πάνω στην ταινία χωρίς να σκοτίζετε τα @@ όσων είχαν το προνόμοιο να την ευχαριστηθούν (γιατί απ' ότι φαίνεται μάλλον για προνόμοιο πρόκειται αν έχεις τη δυνατότητα να ευχαριστηθείς κάτι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν ειπε οτι θα υπαρχει σιγουρα Force tree. εικασιες ηταν. αλλα οτι θα απαλλαγουν απο τα παλια concepts, αυτο βγηκε τελικα αληθινο. και αυτο ειναι το πιο σοβαρο.

 

αυτη η συζητηση περι ανευθυνοτητας ειχε γινει και παλιοτερα. εμενα η σταση μου, την οποια ειχα εκφρασει και τοτε ειναι η εξης:

ναι, ο καθενας ειναι ελευθερος να παει να πληρωσει να δει οποια ταινια θελει και να του αρεσει. οσο σκουπιδι και να ειναι.

αλλα και εγω εχω το δικαιωμα να κρινω την συμπεριφορα του θεατη να στηριζει κακες ταινιες, η οποια μονο αρνητικες συνεπειες εχει για το σινεμα το ιδιο.

αν ο θεατης ενοχλειται απο την κριτικη μου καθαυτη , προβλημα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν ειπε οτι θα υπαρχει σιγουρα Force tree. εικασιες ηταν. αλλα οτι θα απαλλαγουν απο τα παλια concepts, αυτο βγηκε τελικα αληθινο. και αυτο ειναι το πιο σοβαρο.

 

αυτη η συζητηση περι ανευθυνοτητας ειχε γινει και παλιοτερα. εμενα η σταση μου, την οποια ειχα εκφρασει και τοτε ειναι η εξης:

ναι, ο καθενας ειναι ελευθερος να παει να πληρωσει να δει οποια ταινια θελει και να του αρεσει. οσο σκουπιδι και να ειναι.

αλλα και εγω εχω το δικαιωμα να κρινω την συμπεριφορα του θεατη να στηριζει κακες ταινιες, η οποια μονο αρνητικες συνεπειες εχει για το σινεμα το ιδιο.

αν ο θεατης ενοχλειται απο την κριτικη μου καθαυτη , προβλημα του.

Το δικό μου θέμα είναι αν αυτό που πιστεύεις εσύ ότι είναι κακή ταινία είναι και ο κανόνας. Το να λες ότι δεν σου αρέσει δεκτό, το να λες ότι είναι σκουπίδι και αυτομάτως η δική μου γνώμη που υποστηρίζει το αντίθετο να είναι ασήμαντη... εκεί είναι το σημείο που σε αφήνω να μιλάς μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες star wars είναι ένα πράγμα σαν την δισκογραφία metallica... haters gonna hate.

Το κακό είναι ότι κάποιοι ψάχνουν τα απόλυτα νοήματα και μηνύματα σε μια ταινία που είναι διαστημικό παραμύθι. Λες και αν βλέπανε για πρώτη φορά στη ζωή τους το επεισόδιο 4 (a new hope) σε ηλικία των 30+ θα κατεβάζανε τα παντελόνια τους από τις ερμηνίες. Δείτε το godfather άμα θέλετε νοήματα.

 

Μαζί με 2 φιλαράκια κάναμε ένα δώρο στους εαυτούς μας και πήγαμε 2μερο Άμστερνταμ για να το δούμε στις 13 του μηνός που ήταν εκεί πρεμιέρα σε 3d-Imax. Δεν μπορεί μια αίθουσα με 1000 άτομα περίπου να ήταν όλοι τρελοί... σωστές αντιδράσεις και καθόλου φλυαρία και φασαρία.. και τις στιγμές που έπρεπε ήταν όλη η αίθουσα στο πόδι.

 

Τέτοιες ταινίες απευθύνονται σε geeks... δεν αρκεί να είσαι fan... αν σε ενοχλεί το ένα και το άλλο δεν είσαι geek και χάνεις τη μαγεία της απόλαυσης. Είναι λίγος όπως λέτε ο Φιν, είναι λίγος ο Πό.... ε στα τέτοια μας... η συγκίνηση δεν σε αφήνει να δώσεις σημασία... ήταν στιγμές που το μουσκέψαμε το σωβρακάκι μας και αυτό μας ήταν αρκετό για να επισκιάσει τα "κακώς κείμενα"... ήθελα να ξερα δεν ενοχλείται κανένας κουλτουριάρης στο new hope που στην πρώτη 1 ώρα κοντεύεις να πάθεις εξάρθρωση σιαγόνα από τα χασμουριτά;; ... ή μήπως είναι μόδα να κράζουμε τα καινούρια;;

ναι αλλα γιατι δεν βλεπω κανεναν να λεει γιατι του αρεσε? γιατι υποψιαζομαι οτι ολοι γουσταρατε τα εφε και τα eye candy και γιαυτο σας αρεσε?

 

 

Αντίθετα, οι κριτικές από επίσημους κριτικούς, δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι πληρωμένες, για έναν απλούστατο λόγο: ο κόσμος ΔΕΝ ακούει τους κριτικούς. Δεν πα να πήρε το Batman vs Superman 27% στο Rotten Tomatoes και δεν πα να πήρε το Wonder Woman 92%, ποια η διαφορά; 872 εκ. box office  η πρώτη (αυτή που έθαψαν οι κριτικοί) και 821 εκ. η δεύτερη.

 

Κοινώς, αν τα στούντιο πληρώνουν τους κριτικούς, είναι απλά ηλίθιοι, γιατί δεν παίζει κανέναν ρόλο.

δηλαδη το ποσο καλη ειναι μια ταινια κρινετε μονο απο το ποσα λεφτα εβγαλε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα γιατι δεν βλεπω κανεναν να λεει γιατι του αρεσε? γιατι υποψιαζομαι οτι ολοι γουσταρατε τα εφε και τα eye candy και γιαυτο σας αρεσε?

δηλαδη το ποσο καλη ειναι μια ταινια κρινετε μονο απο το ποσα λεφτα εβγαλε? 

 

Γιατί μάλλον δεν κοίταξες καλά στο thread. Από χθες που την είδαν πολλοί έχουν γράψει εδώ μέσα γιατί τους άρεσε/δεν τους άρεσε, συμπεριλμβάνοντας και τον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...