Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις δεν ειπε οτι θα υπαρχει σιγουρα Force tree. εικασιες ηταν. αλλα οτι θα απαλλαγουν απο τα παλια concepts, αυτο βγηκε τελικα αληθινο. και αυτο ειναι το πιο σοβαρο.

 

αυτη η συζητηση περι ανευθυνοτητας ειχε γινει και παλιοτερα. εμενα η σταση μου, την οποια ειχα εκφρασει και τοτε ειναι η εξης:

ναι, ο καθενας ειναι ελευθερος να παει να πληρωσει να δει οποια ταινια θελει και να του αρεσει. οσο σκουπιδι και να ειναι.

αλλα και εγω εχω το δικαιωμα να κρινω την συμπεριφορα του θεατη να στηριζει κακες ταινιες, η οποια μονο αρνητικες συνεπειες εχει για το σινεμα το ιδιο.

αν ο θεατης ενοχλειται απο την κριτικη μου καθαυτη , προβλημα του.

ποια είναι τα παλιά concepts?? Γιατι αν το δεις σαν συνέχεια των original ταινιών βγάζει νόημα. Οι βλακείες του Λούκας στα prequelεν βγάζουν νόημα.

 

Υγ οσα υποστηριζες οτι θα χει η ταινία δεν επαληθεύτηκε. Οπότε τελικά τι ειναι κακο στην ταινία αυτή???

Υγ 2 ακομα δεν μάθαμε ποια είναι η Ρέι. "I remember this place" ο ξεχασα δεν ειδες την ταινία αλλα περιμένω να μου πεις τι εγραψε καποιος στο reddit κ τι πληροφορίες εχει για την επόμενη ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δηλαδη το ποσο καλη ειναι μια ταινια κρινετε μονο απο το ποσα λεφτα εβγαλε? 

 

Στο σημείο που παρέθεσες η συζήτηση είναι κατά πόσον έχει νόημα να πληρώνουν τα στούντιο τους κριτικούς για να κάνουν καλές κριτικές, τη στιγμή που δεν επηρεάζουν τις πωλήσεις. Το πόσο καλή είναι μια ταινία δεν σχετίζεται με το απόσπασμα που έγραψα και παρέθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείο που παρέθεσες η συζήτηση είναι κατά πόσον έχει νόημα να πληρώνουν τα στούντιο τους κριτικούς για να κάνουν καλές κριτικές, τη στιγμή που δεν επηρεάζουν τις πωλήσεις. Το πόσο καλή είναι μια ταινία δεν σχετίζεται με το απόσπασμα που έγραψα και παρέθεσες.

και παλι  ομως αυτο που επιρεαζει της πωλησεις ειναι το hype το οποιο μπορει να δημιουργηθει μεσω μιζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει

 

στο τέλος δείχνει ότι τα βιβλία τα κράτησαν, ήταν σε ένα σιρτάρι του Falcon όσο η Leia έλεγε "We got all we need"

 

Εχεις δίκιο 

θα τα έκλεψε η rey όταν έφυγε από το νησί.Οι luke και yoda δεν το γνώριζαν αυτό και πίστευαν ότι μαζί με το δένρο έκαιγαν και τα ιερά βιβλία των jedi.Εμεσα η disney χρησιμοποιώντας το luke και το yoda έριξε στη πυρά το όλο το παλιο saga με αυτη τη σκηνή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι  ομως αυτο που επιρεαζει της πωλησεις ειναι το hype το οποιο μπορει να δημιουργηθει μεσω μιζας

 

Το αντεπιχείρημά σου σε αυτό που έγραψα ποιο είναι; Αφού βλέπουμε ότι αυτό που λες δεν ισχύει στην πράξη. Γιατί να ξοδεύουν λεφτά σε μίζες; Να πετάνε λεφτά χωρίς λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα παιδια, λίγη ηρεμία. Ποιος ο λόγος να φαγωθούμε μεταξύ μας. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε συμφωνούνε όλοι με όλους, ειναι ανουσιο το να μαλώνετε και να ψυριζεται λεξεις του καθενος.

Αφηνοντας λοιπόν αυτό το ανουσιο τμήμα κ επιστρέφοντας στην ουσία, την ειδα κ εγω τη ταινία και μου αφησε αρκετα κακές εντυπώσεις.Εχει διάφορα καλά στοιχεία, ειναι πολύ εντυπωσιακή τεχνικά, έχει ορισμένες όμορφες στιγμές και ειναι ωραίο που βλέπουμε μια προσπάθεια για πιο βαθιά ανάλυση στη ψυχολογία των χαρακτήρων, ακομα κ αν ειναι πολυ επιφανειακη.

 

Από την άλλη όμως, θεωρώ πως εχει ορισμένα νευραλγικά προβλήματα που της κάνουν μεγάλη ζημια.

 

ΘΕΤΙΚΑ

 

 

Εξαίσια γραφικα και σκηνές δράσης. Eye Candy οπως καθε Star Wars. Εγινε μια συντονισμένη προσπάθεια να δούμε λίγο παραπάνω εξωγήινους και πιο ιδιαίτερους πλανήτες απότι στη προηγούμενη. Παραμένει βέβαια πολυ πιο αδειος κ φτωχος γαλαξιας σε λαους αποτι ο κόσμος του Lucas.

 

Αν και η εμφανιση του Yoda ήταν λιγο fanservice, προσωπικα μου αρεσε πάρα πολυ το κομμάτι αυτο. ηταν ο παλιος, κλασσικός Yoda με όλο τον υπεροχο χαρακτήρα του.

 

Ο Mark Hammil ειναι απλά εξαισιος. Απλα το script του ηταν $#%@ (περισσότερα κατω)

 

Μου αρέσε που έδωσαν στις ταινίες λίγο παραπάνω στοιχεία απο force powers του συμπαντος και συγκεκριμένα για τα astral projections του Luke (τα εκανε κ στο Dark Jedi arc) και τα telepathy skills.

 

Μου αρεσει το fishing spear του Luke, που ειναι απο τα SW Legends. χαρηκα που κρατησαν κατιτις.

 

Ωραία η μάχη με τους Praetorians, χρειαζόταν να γίνει κ σε ταινία μια τετοια μαχη με αυτους.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάποιος έκανε το λογικο, lightspeed ramming attack. ε νισαφι!

 

 

ΜΕΤΡΙΑ

 

 

 

Ο Williams δυστυχως θα πω οτι παλι χλιαρη δουλεια έκανε. Οπως κ στην προηγούμενη ταινία, 1-2 themes ξεχωριζουν (τα ιδια με πριν αλλα μιξαρισμενα), τα υπολοιπα ειναι απλα διαδικαστικα. Προς θεου δεν ειναι κακα, απλά δεν μένει κ τίποτα στο μυαλο σου. Απουσιαζει ο οίστρος κ η ευρηματικότητα που ειχε στις προηγούμενες δύο τριλογίες.

 

Το λίγο βεβιασμένο politically correctness. οι κακοί εμποροι οπλων και τα σκλαβωμένα παιδακια που ειναι στον ιποδρομο και προσέχουν τα ζωα. γινεται ατσαλα η ολη παρουσίαση και δεν πείθει.

 

Εξίσου βεβιασμένος φεμινισμος πέφτει παντου (το οποίο ειναι η επιρροή της Kennedy κ εχει αναφερθεί απο πολυ κόσμο εκ των έσω). Γενικα ειναι μια ταινία που όλοι οι ανδρες χαρακτήρες είναι με ψυχολογικα θέματα, βιαίοι, κομπλεξικοι, κατεστραμένοι, προδότες κλπ ενώ όλες οι γυναίκες ειναι προσγειωμένες, λογικές, καλές, κλπ κλπ. Δηλαδη ή το ένα ή το άλλο; Κάποια μέση λύση δεν υπάρχει?

 

Η Leia επαιξε πολυ καλύτερα και ωραια τον ρόλο της. Αλλά το οτι την έκαναν Superwoman και να πετάει στο διαστημα, νομιζω θα διχασει κοσμο.

 

Η ταινία τραβάει αρκετά παραπανω αποοσο θα έπρεπε και πασχει στη ροή, ειδικα στο πρωτο 50-60%. σε σημεια κουραζει, σε σημεία πεταει. Και αυτό γίνεται συνεχώς.

 

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

 

 

To βασικό σενάριο απλά δε βγάζει κανένα νόημα. Σοβαρα τώρα, η Order ακολουθεί κατα πόδας 3 διαστημοπλοιάκια κ δε μπορεί να τα φτάσει ή να τα διαλύσει;

Έχουν δηλαδή την ίδια τελική; :P

Kαι γιατι απλά δεν αφήνουν τα tie fighters να το σκίσουν; “we can’t cover you from that distance”. so what?!? εχουν μεινει οι αλλοι με 3 κουβαδες κ 5-6 x-wing! ας χασετε κ μερικα tie fighters απο τα ατελείωτα που εχετε.

Και γιατι απλα δε κανουν 2-3 star destroyers ενα jump απο μπροστα κ τελος;

Και η ασπίδα των κουβαδων κραταει 18 ώρες bombardment? σοβαρα τωρα, ο κουβας cruiser 30+ ετων ενάντια στον υπερστόλο εχει τετοια δυναμη; οι ιδιοι κουβαδες που εχουμε δει να σκανε σα καρπούζια σε αλλες ταινιες, tv series, comics στα SW κλπ? Οτι κ να λέμε, εδω εχουμε ενα γιγαντιο script failure.

 

Η Rose και το γιγαντιο story arc της. Ενας χαρακτήρας ξεκάθαρα για να χτυπήσει η Disney την Κινεζικη αγορα. Κ δε θα είχα κανένα πρόβλημα με αυτό αν ηταν καλή χαρακτήρας ή καλό arc. αλλά όλο το story της τραβάει πάρα πολυ και στην ουσία δε καταφέρνει κ τίποτα. Κ αυτή κ ο Finn ειναι μια τρύπα στο νερό γενικά που κ να τα βγάλεις 100% απο την ταινία, πραγματικά δε χάνεις τίποτα. Filler υλικο.

Α κ να μη ξεχάσω το teleport spell του Finn. Τον σώζει τελευταία στιγμη απο το κανονι και τραυματιζεται. Κ μετα ο Fin, σε λιγα λεπτακια την εχει σείρει 10 χιλιόμετρα πίσω στη βάση, σε πολυ πολυ λιγοτερο χρονο αποτι ειχε κανει για να φτασει στο κανονι με τα speeders...

 

 

Το Marvel βεβιασμενο χιούμορ. Ναι τα SW πάντα είχαν ένα χιουμορ μέσα τους, κάποια αστειάκια. Αλλά αυτό είχε κ κάποια εξυπνάδα, κάποιον χαρακτήρα με βάθος, κάποια ροή. To Rogue One το έκανε πολυ καλά πέρσι. Το να βάλεις τον άλλον να κάνει ενα gag 2-3 λεπτών για mama joke prank call και να βαζεις βεβιασμενα Marvel Avengers jokes δεξια αριστερα, ηταν αρκετα χτυπητό. Καλά, το ατμοσίδερο της Στιρέλα νομίζω θα με στοιχειώνει για καιρό. Οκ σε αλλες ταινίες ρε παιδια αλλά εδώ που κολλούσαν αυτα;

 

Αυτό ειναι μικράκι κ όχι τιποτα σημαντικό. Αλλά θα το πω γιατι με επιασαν τα γελια. Battering ram cannon! Νομίζω όλη η αίθουσα παγωσε οταν το ακουσε. ολοι περίμεναν να ειναι αστειακι. κ μετα το συνεχίζουν στα σοβαρα και εβλεπες ολη την αιθουσα να κανει facepalm! Πες το αλλιως βρε αδερφε, οχι κ battering ram cannon :P

Νομιζω αυτο ειναι πολυ πιο χτυπητο σε εμενα γιατι το ειδα UK και στα Αγγλικα απλά χτύπησε σαν να ελεγαν "Πολιορκητικός Κριος Κανόνι" (που ελπιζω να μην ηταν ετσι η μεταφραση στα Ελληνικα σινεμα!!!)

 

Ο τρόπος με τον οποίο χειρίστηκαν τον Luke. Πέρα από το ότι έκαναν τον Luke, αυτόν που επέλεξε να μη πολεμήσει καν εναντια στον Emperor για να σωσει τον πατέρα του, να λυγίζει κ παρολιγο να σκοτώνει τον ανηψιό του (που εστω το δέχομαι με παααααααρα πολυ προσπάθεια ως στιγμιαιο λυγισμα στην Dark Side αν και ειναι ενάντια σε 30 χρόνια lore κ υλικο και βασεις κ τα παντα ολα), είναι απλά κατάντια να τον κάνεις εναν τοσο διαλυμένο χαρακτήρα. Εκεί που περίμενες να ειναι ο νεος Obi Wan, να ειναι μια σοβαρή υπόσταση, να έχει ενα κύρος, ενα βάθος, εναν μεστό χαρακτήρα, βλέπεις ενα σκιάχτρο το οποίο ειναι πιο κλαψιάρικο από ποτε. Κατάλαβα απολύτως γιατι ο Mark Hamil ήταν και είναι τόσο επικριτικός για αυτή την ταινία κ για το τι έκαναν με τον χαρακτήρα του.

 

Ο θάνατος του Luke ειναι ισως οτι πιο ανούσιο εχω δει. Λες θα δούμε επιτελους αυτο που σκεφτόμασταν 30 χρόνια, τον Luke fully trained να κοβει φέτες. Κ εν τελει δε κάνει τίποτα και ολη η μάχη αυτή, απλά τίποτα. Γιατι δεν υπαρχει μάχη. Και λιγα λεπτά μετα, ΠΕΘΑΙΝΕΙ επειδή “εξαντλήθηκε” κάνοντας astral projection από το σαλόνι του… Ε οχι ρε παιδια, οχι. Οχι κ ετσι.

Ξαναλέω: “Κατάλαβα απολύτως γιατι ο Mark Hamil ήταν και είναι τόσο επικριτικός για αυτή την ταινία κ για το τι έκαναν με τον χαρακτήρα του.”

 

Η Phasma, αχρηστος χαρακτήρας ηταν στο πρώτο, ακόμα πιο αχρηστος στο δευτερο. απλα κανένας λόγος ύπαρξής της στις ταινίες, κανένας. τζαμπα screen time.

 

Μου άρεσε η εκπληξη που ο Snoke έπεσε, αλλά ηταν πολυ αγαρμπος τροπος. κανενα backstory για αυτον κ για το πως εκανε ολοκληρη δευτερη empire απο το πουθενα κ για τις δυναμεις του, καμία μάχη στην ουσία να τις δείξει. παντελως underdeveloped vilain που χάθηκε ήδη μέσα στο σύμπαν του SW κ κανεις δε θα τον θυμάται.

 

 

 

 

 

Γενικα ειναι πολυ νωρίς για να δούμε που θα πάει η κατάσταση κ πως θα αντιδρασει το κοινό. Εγω δυστυχως εμεινα απογοητευμένος, σε μια αιθουσα αρκετα παγωμένη. Αλλοι αποτι βλεπω το καταδιασκέδασαν.

Αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του κ δυστυχως ή ευτυχώς, η νέα κατευθηνση πουλάει, οσο και να μην έχει πλέον ιδιαίτερη επαφή με το παλιο Star Wars universe.

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο 

θα τα έκλεψε η rey όταν έφυγε από το νησί.Οι luke και yoda δεν το γνώριζαν αυτό και πίστευαν ότι μαζί με το δένρο έκαιγαν και τα ιερά βιβλία των jedi.Εμεσα η disney χρησιμοποιώντας το luke και το yoda έριξε στη πυρά το όλο το παλιο saga με αυτη τη σκηνή.

 

 

λολ που τα σκεφτεστε κατι τετοια   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1000 reviews αυτό κάνει διαφορά. Στις εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους, αυτή η διαφορά εξανεμίζεται, γιατί δεν είναι αντικειμενική. Απλά αυτοί που έχουν αρνητική γνώμη είναι πιθανότερο να γράψουν.

 

Αντίθετα, οι κριτικές από επίσημους κριτικούς, δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι πληρωμένες, για έναν απλούστατο λόγο: ο κόσμος ΔΕΝ ακούει τους κριτικούς. Δεν πα να πήρε το Batman vs Superman 27% στο Rotten Tomatoes και δεν πα να πήρε το Wonder Woman 92%, ποια η διαφορά; 872 εκ. box office  η πρώτη (αυτή που έθαψαν οι κριτικοί) και 821 εκ. η δεύτερη.

 

Κοινώς, αν τα στούντιο πληρώνουν τους κριτικούς, είναι απλά ηλίθιοι, γιατί δεν παίζει κανέναν ρόλο.

 

Καλύτερο επιχείρημα κατά της ίδιας σου της άποψης δε θα μπορούσες να γράψεις.

1) Στη "vocal minority" λοιπόν των 60.000 ψήφων στο rottentomatoes, υπάρχει απόκλιση της τάξης του 34% σε σχέση με τους "μη πληρωμένους" κριτικούς. Και όσο ο αριθμός των ψήφων αυξάνεται, η ψαλίδα μεγαλώνει.

2) Από μόνο του το ότι μια ταινία με τους πιο iconic superheroes συν τη Wonder Woman κάνει τις ίδιες εισπράξεις με μια ταινία με μόνο τη Wonder Woman, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ το πόση ζημιά κάνει το score των κριτικών. Και αν δε σου φτάνει αυτό, δες και το φετινό Justice League με αντίστοιχα αισχρές κριτικές και εισπράξεις.

3) Το critic score του RT διαμορφώνεται από 200 επαγγελματίες max και έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από το user score που διαμορφώνεται από 100.000 χομπίστες, αλλά για σένα ο ένας στους 100.000 χομπίστες έχει περισσότερους λόγους να είναι biased από τον ένα στους 200 επαγγελματίες που πληρώνονται. Εδώ η λογική πετιέται στα σκουπίδια.  

 

Μαζί με 2 φιλαράκια κάναμε ένα δώρο στους εαυτούς μας και πήγαμε 2μερο Άμστερνταμ για να το δούμε στις 13 του μηνός που ήταν εκεί πρεμιέρα σε 3d-Imax. Δεν μπορεί μια αίθουσα με 1000 άτομα περίπου να ήταν όλοι τρελοί... σωστές αντιδράσεις και καθόλου φλυαρία και φασαρία.. και τις στιγμές που έπρεπε ήταν όλη η αίθουσα στο πόδι.

Τέτοιες ταινίες απευθύνονται σε geeks... δεν αρκεί να είσαι fan... αν σε ενοχλεί το ένα και το άλλο δεν είσαι geek και χάνεις τη μαγεία της απόλαυσης.

 

Ναι, πιστεύω πως τα 1000 άτομα που έσπευσαν την πρώτη μέρα του κανονικού release στην Ευρώπη (μεταξύ των οποίων και κάποιοι που ταξίδεψαν εξωτερικό για ακριβώς αυτό το λόγο) είναι το αντιπροσωπευτικό κοινό για να κρίνει την ταινία με ποιοτικά κριτήρια και όχι άτομα που θα πανηγύριζαν και βλέποντας το logο του SW σε σώβρακο. Εγώ δεν είμαι ο μεγαλύτερος SW geek, αλλά όποιος είναι πραγματικά θα έχει πάθει κατάθλιψη από το βιασμό του lore που συντελείται στη νέα τριλογία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πιστεύω πως τα 1000 άτομα που έσπευσαν την πρώτη μέρα του κανονικού release στην Ευρώπη (μεταξύ των οποίων και κάποιοι που ταξίδεψαν εξωτερικό για ακριβώς αυτό το λόγο) είναι το αντιπροσωπευτικό κοινό για να κρίνει την ταινία με ποιοτικά κριτήρια και όχι άτομα που θα πανηγύριζαν και βλέποντας το logο του SW σε σώβρακο. Εγώ δεν είμαι ο μεγαλύτερος SW geek, αλλά όποιος είναι πραγματικά θα έχει πάθει κατάθλιψη από το βιασμό του lore που συντελείται στη νέα τριλογία...

 

Να σε ενημερώσω ότι δεν έπαθα καμία κατάθλιψη... το αντίθετο μάλλον... και ναι οι 1000 που γέμισαν την κάθε αίθουσα στις πρεμιέρες είναι πιο αξιόπιστοι από τους τρομοκράτες του πληκτρολογίου που μπορεί να μην τη δουν καν ή απλά να πάνε για βόλτα για να δικαιολογήσουν τα 2 κιλά ποπ-κορν που θα φάνε.

 

Περιμένω πως και πως αυτές τις μέρες οι haters να εξιψώνουν την prequel τριλογία για να δείξουν πόσο πολύ τους ενοχλεί η καινούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν η ταινία, την είδα στην πρεμιέρα και ξαναπάω σήμερα με φίλους :)

Αν πας, τσέκαρε λίγο αυτό: Τελείωσαν τα γ#μημένα τα καύσιμα ή κυνηγιούνται ακόμα;
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57% audience score στο RT 

https://www.rottentomatoes.com/m/star_wars_the_last_jedi

 

να την χαιρεται η Disney


Το δικό μου θέμα είναι αν αυτό που πιστεύεις εσύ ότι είναι κακή ταινία είναι και ο κανόνας. Το να λες ότι δεν σου αρέσει δεκτό, το να λες ότι είναι σκουπίδι και αυτομάτως η δική μου γνώμη που υποστηρίζει το αντίθετο να είναι ασήμαντη... εκεί είναι το σημείο που σε αφήνω να μιλάς μόνος σου.

 

κοιτα, κρινεις μια ταινια για αυτο που ειναι και για τον λογο που εχει φτιαχτει. ο καθενας δινει τα επιχειρηματα που στηριζουν την θεση του και, οπως λεω παντα, ο χρονος ειναι αυτος που αποφασιζει στο τελος ποιος ειχε περισσοτερο δικιο.

αλλα πρεπει να μαθεις να εκφραζεις την αποψη με σωστα επιχειρηματα, να εχουν ουσια και να αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα. να μην βγαινουν απο το μυαλο σου και να μην εχουν σχεση με εικασιες.

πχ το αν μια ταινια δεν εχει σεναριο και χαρακτηρες, δεν ειναι θεμα γνωμης. το βλεπεις μεσα σε αυτην. εσυ βεβαια μπορει να επιμενεις οτι εχει σεναριο. δεν θα εχεις δικιο ομως. και δεν προκειται να πεισθεις για το αντιθετο.

επομενως, δεν υπαρχει λογος να παρεξηγηθεις ουτε εσυ, ουτε εγω, ουτε κανεις αλλος. συμφωνουμε για να διαφωνουμε. αυτο ειναι ολο.

 

εμενα αυτο που προσωπικα με ενοχλει που βγαινουν καποια, Μanuel, SnakePlisken, κτλ που αντι να εστιασουν στην συζητηση και τα επιχειρηματα, βριζουν τον οποιονδηποτε εχει αντιθετη αποψη απο αυτους.

αυτο δεν εινα σωστο και αυτο ειναι που πρεπει να ειναι κατακριτερο εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

 

 

To βασικό σενάριο απλά δε βγάζει κανένα νόημα. Σοβαρα τώρα, η Order ακολουθεί κατα πόδας 3 διαστημοπλοιάκια κ δε μπορεί να τα φτάσει ή να τα διαλύσει;

Έχουν δηλαδή την ίδια τελική; :P

Kαι γιατι απλά δεν αφήνουν τα tie fighters να το σκίσουν; “we can’t cover you from that distance”. so what?!? εχουν μεινει οι αλλοι με 3 κουβαδες κ 5-6 x-wing! ας χασετε κ μερικα tie fighters απο τα ατελείωτα που εχετε.

Και γιατι απλα δε κανουν 2-3 star destroyers ενα jump απο μπροστα κ τελος;

Και η ασπίδα των κουβαδων κραταει 18 ώρες bombardment? σοβαρα τωρα, ο κουβας cruiser 30+ ετων ενάντια στον υπερστόλο εχει τετοια δυναμη; οι ιδιοι κουβαδες που εχουμε δει να σκανε σα καρπούζια σε αλλες ταινιες, tv series, comics στα SW κλπ? Οτι κ να λέμε, εδω εχουμε ενα γιγαντιο script failure.

 

...

 

Ο τρόπος με τον οποίο χειρίστηκαν τον Luke. Πέρα από το ότι έκαναν τον Luke, αυτόν που επέλεξε να μη πολεμήσει καν εναντια στον Emperor για να σωσει τον πατέρα του, να λυγίζει κ παρολιγο να σκοτώνει τον ανηψιό του (που εστω το δέχομαι με παααααααρα πολυ προσπάθεια ως στιγμιαιο λυγισμα στην Dark Side αν και ειναι ενάντια σε 30 χρόνια lore κ υλικο και βασεις κ τα παντα ολα), είναι απλά κατάντια να τον κάνεις εναν τοσο διαλυμένο χαρακτήρα. Εκεί που περίμενες να ειναι ο νεος Obi Wan, να ειναι μια σοβαρή υπόσταση, να έχει ενα κύρος, ενα βάθος, εναν μεστό χαρακτήρα, βλέπεις ενα σκιάχτρο το οποίο ειναι πιο κλαψιάρικο από ποτε. Κατάλαβα απολύτως γιατι ο Mark Hamil ήταν και είναι τόσο επικριτικός για αυτή την ταινία κ για το τι έκαναν με τον χαρακτήρα του.

 

 

 

Θέλω να σχολιάσω αυτά τα δύο σημεία μόνο (αν και έχω και για τα άλλα να γράψω, αλλά μην το παρακάνουμε) :-) .

 

 

 

Για το fail του κεντρικού σεναρίου, αρχικά πιστεύω ότι το παίρνεις υπερβολικά στα σοβαρά. Είναι απλά ένα setup. Δεν παριστάνουν πουθενά ότι κυνηγιούνται και δεν τους φτάνουν (δεν ξέρω γιατί το γράφεις αυτό), ούτε τους δείχνει να κονταροχτυπιούνται και να μην τους κερδίζουν. Απλά οι Rebels βρίσκονται σε καθεστώς πολιορκίας, έχουν υψώσει τις ασπίδες και οι εχθροί περιμένουν πότε θα τους τελειώσουν οι προμήθειες (εδώ, η ενέργεια, όχι όπως στην πραγματικότητα που περιμένεις να τελειώσει το φαγητό και το νερό). Είναι πολύ συνηθισμένη τακτική μάχης. Ένα χωριό με 1000 ανθρώπους μπορεί να πολιορκείται για μέρες από έναν στρατό δεκάδων χιλιάδων στρατιωτών. Δεν βρίσκω το λόγο να σχολιαστεί σαν κάτι παράλογο.

 

Το αντίστοιχο fail σε είχε πειράξει το ίδιο όταν είδες το αρχικό Star Wars; Γιατί εκεί έχουμε πρώτη-πρώτη σκηνή ένα τεράστιο διαστημόπλοιο να κυνηγάει μια κουτσουλιά και αντί να το ξεπαστρεύει με όποιον έχει μέσα (Λέια, σχέδια Death Star κτλ) να τους πυροβολάνε και να τους πλευρίζουν. Εδώ κατέστρεψαν ολόκληρο πλανήτη λίγο αργότερα, εκεί γιατί μάσησαν να τα διαλύσουν όλα; Εννοείται ότι δεν με είχε πειράξει αυτό στο αρχικό Star Wars, δεν το γράφω για να παραπονεθώ, αλλά βρίσκω πως όταν μιλάμε για τέτοια θέματα (όπου το πρόβλημα, πως στο καλό θα γίνει να κερδίσουν οι αδύναμοι τους δυνατούς, είναι πάντα δύσκολο), ο χειρισμός σε αυτήν την ταινία είναι αν μη τι άλλο πιο προσεγμένος από αυτούς που έχουμε δει στην αρχική τριλογία.

 

Για τον Λουκ, ξεχνάς ότι είχε συνεχώς θέματα με την σκοτεινή πλευρά; Αυτό το πλάνο που συμβολίζει τη μάχη που γινόταν μέσα του;

 

2015-10-26-1445885103-9236094-sister-thu

 

Πως στην αμέσως επόμενη σκηνή επιτίθεται στον πατέρα του με λύσσα, του κόβει το χέρι και βρίσκεται ακριβώς ένα βήμα πριν τον σκοτώσει και τελευταία στιγμή κυριολεκτικά αλλάζει γνώμη; Πώς είναι δυνατόν αυτή η σκηνή στο Last Jedi, που έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεία (και πιο ωραία δοσμένα κατά τη γνώμη μου), να είναι κόντρα στον χαρακτήρα, όταν είναι απολύτως συμβατή;

 

Όσον αφορά τα νέα στοιχεία του χαρακτήρα του, μου φαίνεται απολύτως λογική εξέλιξη μετά τα όσα συνέβησαν (τα οποία ήταν εξίσου λογικά). Τώρα αν δεν μας αρέσουν τα όσα συνέβησαν, εντάξει, τι να κάνουμε. Μια τραγωδία τα έχει αυτά τα ρίσκα.

 

 

Καλύτερο επιχείρημα κατά της ίδιας σου της άποψης δε θα μπορούσες να γράψεις.

1) Στη "vocal minority" λοιπόν των 60.000 ψήφων στο rottentomatoes, υπάρχει απόκλιση της τάξης του 34% σε σχέση με τους "μη πληρωμένους" κριτικούς. Και όσο ο αριθμός των ψήφων αυξάνεται, η ψαλίδα μεγαλώνει.

2) Από μόνο του το ότι μια ταινία με τους πιο iconic superheroes συν τη Wonder Woman κάνει τις ίδιες εισπράξεις με μια ταινία με μόνο τη Wonder Woman, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ το πόση ζημιά κάνει το score των κριτικών. Και αν δε σου φτάνει αυτό, δες και το φετινό Justice League με αντίστοιχα αισχρές κριτικές και εισπράξεις.

3) Το critic score του RT διαμορφώνεται από 200 επαγγελματίες max και έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από το user score που διαμορφώνεται από 100.000 χομπίστες, αλλά για σένα ο ένας στους 100.000 χομπίστες έχει περισσότερους λόγους να είναι biased από τον ένα στους 200 επαγγελματίες που πληρώνονται. Εδώ η λογική πετιέται στα σκουπίδια. 

 

Δεν διάβασες σωστά τι έγραψα. Η Vocal Minority δεν είναι οι 60.000 ψήφοι, γιατί μέσα στις 60.000 ψήφους η Vocal Minority μηδενίζεται. Αν υπάρχουν 500 αυτή τη στιγμή που ουρλιάζουν ότι η ταινία είναι αίσχος, δεν φαίνονται μέσα στις 60.000 ψήφους. Φαίνονται όμως στα 1.000 reviews του imdb, όπου εκεί είναι πολύ λιγότεροι αυτοί που είναι "vocal" (εξου και vocal minority). Το επιχείρημα που ακούστηκε ήταν ότι "στα 1000 reviews κρύβεται η αλήθεια", και η απάντηση που έδωσα είναι ότι εκεί κρύβεται το ψέμα. Άρα τα σημεία 1 και 3 που γράφεις είναι άκυρα και τα προσπερνάμε.

 

Και επειδή είμαι βέβαιος ότι θα παρεξηγηθεί πάλι αυτό που γράφω, το λέω ξανά: δεν ισχυρίζομαι ότι η ποιότητα της ταινίας συνδέεται με την δημοτικότητά της. Κάποιοι όμως προσπαθούν να πείσουν ότι η ταινία δεν αρέσει. Προφανώς αυτοί θεωρούν ότι αν αποδείξουν ότι η ταινία δεν άρεσε, θα ενισχύσει την άποψή τους ότι είναι κακή και κάνουν το άσπρο μαύρο. Η γνώμη μου είναι ότι έχουν δικαίωμα να πιστεύουν ότι η ταινία είναι αίσχος, ακόμη και αν αρέσει σε πάρα πολλούς. Δεν χρειάζεται να αναποδογυρίζουμε τα δεδομένα. Εμένα μου άρεσε το φινάλε του Dexter και πιστεύω ότι ήταν εξαιρετικό παρόλο που δεν άρεσε στην πλειοψηφία. Δε μου άρεσε το Interstellar και δεν αλλάζει τίποτα το γεγονός ότι άρεσε στην συντριπτική πλειοψηφία. Μπορείς να έχεις διαφορετική γνώμη από την πλειοψηφία. Δεν τρέχει τίποτα. Και ούτε και θα αποδείκνυε κάτι αν είχες την ίδια γνώμη. Δεν έχουν δίκιο οι πολλοί, έχει αποδειχθεί πάρα πολλές φορές αυτό.

 

Για το σημείο 2 τώρα, αν συμφωνείς ότι οι 60.000 ψήφοι έχουν μια αντικειμενικότητα όσον αφορά το κατά πόσο άρεσε μια ταινία στον κόσμο (που φαίνεται ότι συμφωνείς, αλλιώς γιατί να το αναφέρεις), φαντάζομαι θα συμφωνείς και ότι αυτή η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα σε αυτές τις ταινίες (γιατί η διαφορά υπάρχει και στους χρήστες, όχι μόνο στους κριτικούς), θα έχει αντίκτυπο και στα εισιτήρια. Άσχετα αν οι ταινίες αυτές κρίνονται ως καλές ή κακές (αυτά για μένα είναι προσωπικά θέματα), το γεγονός είναι ότι περισσότεροι έμειναν ευχαριστημένοι από το WW και λιγότεροι από το BvS, καθώς και από το JL.

 

Γενικά πάντως, το επιχείρημά σου είναι να τα τακτοποιείς όπως σε βολεύει. Δηλαδή αν είναι για όποια ταινία σου φέρω ως παράδειγμα, να μου πεις ότι "αυτή θα έβγαζε λεφτά έτσι κι αλλιώς, και έπεσαν από τις κριτικές" και για όποια αντίστοιχη φέρω όπου ισχύει το ανάποδο μου γράψεις "αυτή ΔΕΝ θα έβγαζε λεφτά και έβγαλε χάρη στους κριτικούς", δεν γίνεται να κάνουμε συζήτηση. Το γεγονός είναι ότι η κριτικές (των κριτικών) δεν σχετίζονται με τις εισπράξεις. Μπορείς εύκολα να το δεις κοιτώντας το Box Office στο Rotten Tomatoes. Βάλε όποια εβδομάδα θέλεις. Υπάρχει πλήρης αναντιστοιχία. Τώρα άμα καθόμαστε να ψειριζουμε ένα-ένα τα παραδείγματα μέχρι να τα γυρίσουμε τούμπα, προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι.

 

https://www.rottentomatoes.com/browse/box-office/

 

Το Emoji Movie γιατί έβγαλε λεφτά; Επειδή είχε Batman και Superman; Γιατί δεν πλήρωσαν τους κριτικούς σε αυτήν την ταινία; Εδώ που τα λέμε, γιατί να μην πληρώνουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ τους κριτικούς και να το κάνουν μόνο στις περιπτώσεις που οι κριτικοί γράφουν πράγματα με τα οποία διαφωνούμε εμείς προσωπικά; Ύποπτα πράγματα...

Μια ακόμη απόδειξη για το πόσο διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα τα reviews στο imdb και τι σημαίνει vocal minority:

 

Πόσες ψήφους έχει μια δημοφιλής ταινία του 2015; Πχ το Fury Road;

675.000

Πόσα Reviews;

1.697

 

Πόσες ψήφους το Force Awakens;

702.000

Πόσα Reviews;

4.283 (!!!)

 

Καταλαβαινόμαστε ελπίζω. Αντίστοιχα το Justice League που κυκλοφόρησε εδώ και ένα μήνα έχει 1.000 reviews και το Last Jedi κυριολεκτικά με το που βγήκε, έχει ήδη μαζέψει 742.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Get on with it και αφήστε τους υπόλοιπους να κάνουν μια εποικοδομιτική κουβέντα πάνω στην ταινία

Αφου μονο οσοι δεν τους αρεσε η ταινια εχουν γραψει κυριως δυο κουβεντες για αυτην.Αυτοι που τους αρεσε η ταινια το μονο που εχουν γραψει σχολια του τυπου

''μου αρεσε η ταινια''

''φοβερη η ταινια θα την ξαναδω''

''παρα πολυ καλη η ταινια''

''η ταινια τα σπαει''

 

με τετοια σχολια θα γινει κουβεντα?

 πολλοί έχουν γράψει εδώ μέσα γιατί τους άρεσε/δεν τους άρεσε

Αυτοι οι πολλοι που λες ειναι αυτοι που κυριως δεν τους αρεσε η ταινια.......

δες την και μετα το συζηταμε, τεσπα δε ξαναμπανω εδω, εριξα τα reports και τελος, ας κραζουν οσο θελουν, αυτη ειναι η μοδα δυστηχως

Δηλαδη εμενα περιμενεις να δω την ταινια πρωτα για να συζητησεις για αυτην στο θεμα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...