Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για το 3 πρεπει να δεις τις παλιες , μετα απο τοσα επεισοδια θεωρουν οτι καποιος τα εχει δει ολα και δεν θα κατσουν να εξηγησουν τι παιζει με Force ετσι αναλυτικα στο Ep 8 λογικο δεν ειναι;

 

με το χiουμορ συμφωνω το παρακαναν σε καποιες στιγμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και ποιος ξερει τι ειδους ταινια ειδε?Ολοι εσεις που λετε τα καλυτερα για την ταινια αλλα οταν σας ρωτανε οι υπολοιποι το ''γιατι''κοιτατε δεξια και αριστερα?

Και αντε πες ολοι εμεις ειμαστε haters της ταινιας.Γιατι βλεπεις σε αρκετα σχολια που περιγραφουμε τι εντυπωσεις ειχε ο υπολοιπος κοσμος για την ταινια και παντου το μονο που συμφωνουμε ειναι οτι σχεδον ολοι ηταν απογοητευμενοι και προβληματισμενοι?

 

Ειναι δυνατον καποιος να ειναι οπαδος(μικρος ή μεγαλος)του star wars και να χαιρεται με την τελευταια ταινια στην οποια η κινεζουλα Rose(ουτε καν δευτερευον χαρακτηρας) ειχε παραπανω χρονο στην οθονη απο τον Luke skywalker?

Ας γράψω κι εγώ που μου άρεσε λοιπόν..

 

 

Οτιδήποτε είχε να κάνει με Luke... o ξεπεσμός, η απογοήτευση, η απομυθοποίηση των Jedi και η επιστροφή του σαν θρύλος ήταν δοσμένο όπως έπρεπε.. μέσα στη μιζέρια και το σκοτάδι, εκτός αν στην πρώτη τριλογία κάποιος από εσάς είχε δει τον Luke να είναι δυναμικός και cool as fuck και όχι φλώρος και κλαψιάρης. Ο Luke αν και μίζερος έγινε πιο badass.

 

Είχαμε την καλύτερη ερμηνεία της Δύναμης στα μαθήματά του με την Ρέι, τονίζοντας συνέχεια την ισορροπία και πως το Dark Side είναι εξίσου σημαντικό σαν ύπαρξη όσο και η Φωτεινή πλευρά. Ενώ ευχόμουν να τον δω να ρίχνει ξύλο, τελικά τον είδαμε να κάνει το πιο γαμάτο force related trick νομίζω όλων των ταινιών ξεζουμίζοντας τον εαυτό του και μετά ενώθηκε με τη Δύναμη σαν πραγματικός Jedi Master.

 

Να πω για τον Γιόντα;... Ήταν αυτός που όλοι αγαπήσαμε στην πρώτη τριλογία... με το γνωστό μεθυσμένο του χιούμορ και με κάθε του κουβέντα να είναι και ένα μάθημα. Η σκηνή που κοιτάει μαζί με τον Luke τη φωτιά όλα τα λεφτά.

 

Ο Kylo Ren επίσης δεν είναι μονοδιάστατος... μπορεί να μην είναι ακόμα ο απόλυτος κακός αλλά είναι τόσο ανισόρροπος και απρόβλεπτος που δεν ξέρεις αν είσαι με το μέρος του ή όχι.

 

Τώρα σκηνικά στο καζίνο ήταν όπως και οι υπόλοιπες σκηνές με τους καφενέδες στα υπόλοιπα επεισόδια, γιατί να με ενοχλήσει περισσότερο τώρα; Γιατί να με ενοχλεί που δεν ξέρω κάτι για την Φάσμα όταν στην πρώτη τριλογία δεν ήξερα κάτι για τον Πόπα Φετ (περισσότερο βαρετός από Φάσμα).

 

Για μένα το πραγματικό κακό της ταινίας ήταν ότι ήθελα περισσότερο Snoke... ποιος είναι πραγματικά; πως έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο;... γενικά περίμενα να χτίσουν πάνω σε αυτό το χαρακτήρα κλπ κλπ

 

Μετά τον θάνατό του ακολουθεί το φοβερό duel Kylo-Rey vs Praetorians... επιτέλους τους είδαμε και αυτούς να μάχονται

 

Τέλος.. επειδή μιλάμε για star wars... οι μάχες ήταν όλες μία και μία... αψεγάδιαστες! Τέλεια παραγωγή, τέλειος ήχος, τέλεια πλάνα, τέλειες ιδέες. Τι να πρωτοπώ... για το σόλο του Πο στην αρχή; Για τον βομβαρδισμό που ακολουθεί και στην ουσία οι εκρήξεις "ξεφλουδίζουν" όλη την επιφάνεια του μεγάλου σκάφους του fisrt order; για την μάχη στην έρημο με το αλάτι; ..εκπληκτικά πλάνα και σκηνικά και πάνω στην έρημο και στην καταδίωξη/αερομαχία με τα TIE fighters και το Falcon και τέλος τι να πω για την κατά μέτωπο επίθεση με light speed πάνω στο σκάφος του Snoke!! Πατάει το κουμπί η ναύαρχος, νεκρική σιγή και μετά της που$%#^#ας ... ΑΨΟΓΟ

 

Γενικά θέλω να πω ότι για μένα ΟΛΕΣ οι ταινίες star wars έχουν τα κακά/βαρετά έως πολύ βαρετά σημεία.. αλλά ή κάθε ταινία ξεχωρίζει για μένα από τις καλές της στιγμές και πιστεύω ότι καλές στιγμές (για τα γούστα μου) σε αυτήν την ταινία ήταν πολλές και πολύ δυνατές.

 

Αυτό που είδα στην ηλικία των 34 και όχι των 15 που είχα δει τα πρώτα με έκανε να νοιώσω ικανοποιημένος που ακόμα και τώρα μου ξύπνησε αναμνήσεις και νοσταλγία (σκηνή θανάτου του Luke κοιτώντας ορίζοντα με τους ήλιους, τι να λέμε τώρα) και νομίζω ότι θέλει μαεστρία για να καταφέρει να το κάνει έχοντας φτάσει στο 8ο επεισόδιο και έχοντας περάσει τόσος καιρός. Είμαι 100% σίγουρος ότι αν βλέπαμε όλοι για πρώτη φορά το 2017 το New Hope για παράδειγμα οι περισσότερες αντιδράσεις θα ήταν όπως για το TLJ... μεγαλώσαμε και έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια μας που ξεχνάμε ότι το Star Wars είναι διαστημικό παραμυθάκι...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις ότι όλοι όσοι τους δίνουν διθυραμβικούς, επικεντρώνονται στην ταινία ολόκληρη και στα εφέ. Δεν πάνε στα κατά τόπους σημεία γιατί τους άρεσαν. 

 

 

και ποιος ξερει τι ειδους ταινια ειδε?Ολοι εσεις που λετε τα καλυτερα για την ταινια αλλα οταν σας ρωτανε οι υπολοιποι το ''γιατι''κοιτατε δεξια και αριστερα?

 

Παιδιά, έγραψα ολόκληρο κατεβατό, όπου μιλούσα σχεδόν αποκλειστικά για την πλοκή, τους χαρακτήρες, την εξέλιξή τους, τη σύνδεση με τον πραγματικό κόσμο, τους συμβολισμούς κτλ και δεν ασχολήθηκε ούτε ένας να τα σχολιάσει, πέρα από 1-2 γενικά ή ειρωνικά σχόλια.

 

Αντίθετα, κάθε φορά που πιάνουμε κουβέντα για τα αρνητικά της ταινίας, καταλήγουμε να συζητάμε σημεία πλοκής επιπέδου "και γιατί δεν τους έκαναν εκεί ένα force push να πεθάνουν όλοι";

 

Αλλά εντάξει. Κατά τα άλλα, οι ταινίες με τα ρομποτάκια που κάνουν μπιπ μπιπ, τα μάπετς, τα αρκουδάκια που πολεμάνε αυτοκρατορίες με ξύλα και πέτρες, τον παραμορφωμένο καρτούν κακό (με το πολύ σοβαρό όνομα Palpatine), τη δημοκρατία που περιλαμβάνει βασίλισσες και πριγκίπισσες και τα κεντρικά plot points που δεν βγάζουν κανένα νόημα (από το ότι ο Darth Vader είναι ο πατέρας του Luke και το ότι η Leia είναι η αδερφή του, μέχρι την αδυναμία του παντοδύναμου Death Star, που ανατινάζεται με μια "καλή βολή") καταστράφηκαν πλέον και έγιναν πολύ παιδικές.

 

Όπως έγραψα και νωρίτερα, αν διαβάσετε τα reviews του Empire Strikes Back, θα βρείτε αντίστοιχες κριτικές με αυτές που διαβάζουμε σήμερα. Εκτός, βέβαια, από αυτές που επικεντρώνονται στα εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξεκαθαρίσω ότι έχω δει μόνο το The Force Awakens και ως εκ τούτου δε γνωρίζω πολλά για το σύμπαν των Star Wars έχω να παρατηρήσω τα εξής ως προς την ταινία:

 

(1) Τα κομμάτια της ταινίας με Skywalker - Kylo Ren - Rey είναι αρκετά πιο ενδιαφέροντα από τα υπόλοιπα και έτσι η ταινία είναι λίγο άνιση. Παρόλο που ο John Boyega μου φαίνεται ταλαντούχος ηθοποιός όλο το κομμάτι της πλοκής που αφορούσε αυτόν και την Rose μπορούσε να λείπει από την ταινία. Ως προς την πλοκή είχε αρκετά καλές ανατροπές κατά τη γνώμη μου.

 

(2) Ως χαρακτήρες οι Kylo Ren και Skywalker (δευτερευόντως ο Poe) είναι αρκετά ενδιαφέροντες και καλογραμμένοι. Ωστόσο θα προτιμούσα τον Skywalker λίγο πιο "αποφασισμένο" σεναριακά να κάνει πράγματα και όχι να τα κάνει "με το ζόρι". Εξαιρετική ερμηνεία του Adam Driver για άλλη μια φορά.

 

(3) Δεν έχω καταλάβει καθόλου πως λειτουργεί η Force και ποιες δυνάμεις αντλουνται από αυτήν. Οι εξηγήσεις καθώς και αυτά που βλέπαμε επί της οθόνης ήταν κουκουρουκου κατ' εμέ. Ιδιαίτερα μια σκηνή με την Princess Leia. Για παράδειγμα στο Superman υπάρχει μια βασική εξήγηση ότι ο Superman έχει αυτές τις δυνάμεις γιατί είναι εξωγήινος και σχεδιάστηκε έτσι από τον εξωγήινο πατέρα του κλπ. Θεωρώ ότι θα απογείωνε την ταινία μια καλύτερη εξήγηση σε αυτό το κομμάτι καθώς και λίγο περισσότερο ζουμί ως προς τι έπαιζε με τους Jedi. 

 

(4) Η σκηνοθεσία-εφφέ-φωτογραφία μου άρεσαν αρκετά και πιστεύω ότι δε θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερες. Ένα πράγμα που με ενόχλησε λίγο ήταν το υπερβολικό χιούμορ σε στιγμές της ταινίας οι οποίες είναι εξόχως δραματικές - σημαντικές. Πρέπει λίγο να περιοριστεί αυτό γιατί καταλαβαίνω ότι το σύμπαν των Star Wars δεν περιέχει στοιχεία Thor/Iron Man κλπα.

 

Καταλαβαίνω ότι το σύμπαν των Star Wars μπορεί να έχει μεν κάποιο φιλοσοφικό υπόβαθρο (κάπου διάβασα ότι η αρχική ταινία βασίστηκε σε κάποια παλαιότερη ταινία του Κουρουσάβα) αλλά κατ' ουσίαν πρόκειται για διαστημική σαπουνόπερα (σχέση πατέρα γιού κλπα) με αρκετή δράση. Συνεπώς, στο είδος της θεωρώ την ταινία ότι τα πήγε αρκετά καλά χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα τους θεατές οι οποίοι δεν είναι fans του είδους ή fans των Star Wars γενικότερα. 

 

7/10

 

Πολύ ενδιαφέρον. Είχα πραγματικά περιέργεια να μάθω πως βλέπει την ταινία κάποιος που δεν έχει επαφή.

 

Νομίζω ήταν προβλεπόμενη η αντίδρασή σου. Στα αρνητικά, έχω συμφωνήσει κι εγώ (η ταινία είναι άνιση, το χιούμορ καμιά φορά είναι too much). Όσον αφορά τη Force, θα τολμήσω να πω ότι αν ήσουν 12 χρονών, φαντάζομαι δε θα σε ενοχλούσαν, ούτε θα προσπαθούσες να καταλάβεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην θυμίζεις την βολή του λουκ που χωρίς εκπαίδευση κάνει χρήση της force. Αλλα εκει γαμάει. Γενικά κάποιοι πρέπει να δουν ξανα τις ορίτζιναλ γιατι απο την μια λενε για ατμοσιδερο αλλα ξεχνάνε οτι υπάρχει σκηνή όπου βασανίζουν ρομπότ με πυρομενο σίδερο στο esb. Μην μιλήσουμε για ewoks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές πως πολλοί έχουν κάνει στο μυαλό τους την αρχική τριλογία κάτι σε απαύγασμα του κινηματογράφου αλλά μάλλον έχουν καιρό να τις δουν.

 

Το Last Jedi σίγουρα δεν είναι στα επίπεδα των άλλων ταινίων, κινείται στη μετριότητα και είναι άνισο αλλά σε καμία περίπτωση δεν του αξιζουν μηδενιστικά σχόλια (προσωπική γνώμη πάντα μην πέσετε να με φάτε). Έχει αρκετές χαζομάρες αλλά έχει και κάποιο καλά στοιχεία.

 

Το θέμα είναι πως όταν κάνεις κάτι πάνω στο μεγαλύτερο pop culture φαινόμενο δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι... "είναι πολύ ίδιο, δεν πήρε ρίσκα"... "πηρέ πολλά ρίσκα και άλλαξε πολλά οπότε δε μου άρεσε"... "δεν έκανε expand το lore, δε μάθαμε τίποτα καινούργιο"... "μα τι σκατά κάνουν με το force, παλιά δε μπορούσαν να το κάνουν αυτό"... κλπ

 

Anyway, λίγο ψυχραιμία χρειάζεται. Στο κάτω κάτω δεν καταστράφηκε τίποτα, αν κάποιος σιχαίνεται το τι συμβαίνει τώρα μπορεί να δει τα παλιά άνετα, να διαβάσει τα βιβλία, να παίξει τα παιχνίδια.

 

Χαλαρώστε με τις προσωπικές επιθέσεις και το ύφος "εγώ ξέρω καλύτερα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αλλα ξεχνάνε οτι υπάρχει σκηνή όπου βασανίζουν ρομπότ με πυρομενο σίδερο στο esb.

 

ROTJ βασικά. ;)

Και όχι δεν το ξεχνάμε, γιατί στο SW, για τους rebels τουλάχιστον droids are people.

 

 

να παίξει τα παιχνίδια.

 

Έχει πρόβλημα η κάρτα. Τ-Τ

O Crait στο BFII γ@μάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλος μου είπε να παίξω το πρώτο Battlefront...από τα παλιά. :P

 

 

Κοίτα

τα battlefront δεν τα έχω παίξει αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχει πολύ story, αν θες story υπάρχουν καλύτερα. Ακόμα και το SWTOR έχει πάρα πολύ ωραία class stories

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοίτα

τα battlefront δεν τα έχω παίξει αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχει πολύ story, αν θες story υπάρχουν καλύτερα. Ακόμα και το SWTOR έχει πάρα πολύ ωραία class stories

 

 

 

Έχω τερματίσει τα KOTOR. Βασικά έχω παίξει σχεδόν ό,τι Lucasarts (και μετά) SW videogame έχει βγει με ιστορία. Έχω και το SWTOR χρόνια τώρα. Action στο Battlefront II θέλω που μπήκε η Phasma (σκοτώνει και κάτι :P) και ο Crait (ο πλανήτης στο τέλος του TLJ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...