Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ και εγώ με τα forced races/sexes αλλα τουλάχιστον στο TFA έπαιξε πολύ καλά η Ridley imho, και εκεί είναι το θέμα. Εννοείτε έχει κουράσει γιατί το βλέπεις γενικά στο entertainment αλλα εδώ στο Ελλάδα βλέπουμε κάποια πράγματα διαφορετικά, προσωπικά δεν ξέρω καμια γυναικα να έχει SW merchandise σπίτι της και ελάχιστες έχουν δει SW, στο εξωτερικό δεν είναι έτσι, μέχρι και οι γιαγιάδες ξέρουν τι είναι SW, οποτε makes more sense εάν δεν είσαι Ελληνάρας η όλη φάση :D Από εκεί και πέρα όσο καλά και να έπαιξε δυστυχώς ήταν ένας από τους λόγους που δεν μου άρεσε η ταινία.

 

p.s. το ίδιο ισχύει και περί gaming btw ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για μενα η μεγαλη ανατροπη στο 9

Το σκατο στο τελος ειναι ο αδερφος της ρει.τον παρατησαν μαλλον και αυτον οι γονεις της τωρα πως δεν ξερει οτι ειχε αδερφο αλλο αυτο.και στο τελος θΑ Συναντηθουν και αυτος θα ναι ο νεος σκαιγουοκερ και αυτη η νεα λια και ο αλλος ο μαπας ο νεος σαν χολο


τι λετε;;;


καταταολα αυτα ειδα το 8 οπως καταλαβατε,,,και ουτε κρυο ουτε ζεστη για μενα.Ναι ηταν μετριο ,αλλα μονο που ειδα για μια τελευταια φορα τη καρι φισερ μου εβγαλε μια μικρη συγκινηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βάλαμε; Νομίζω όχι!

 

SMBgZkW.jpg

Βασικά σ'αυτο ακριβώς προσπαθεί να το πάει η Disney, όλα στο φλου μέχρι τώρα και από τις επόμενες ταινίες (μετά το 9) κάνουν ότι γουστάρουν μιας και ουσιαστικά ξαναφτιάχνουν το SW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σ'αυτο ακριβώς προσπαθεί να το πάει η Disney, όλα στο φλου μέχρι τώρα και από τις επόμενες ταινίες (μετά το 9) κάνουν ότι γουστάρουν μιας και ουσιαστικά ξαναφτιάχνουν το SW

 

Νομίζω δεν έπιασες το αστείο. Ή εγώ δεν πιάνω τι γράφεις. Υπάρχει κανένας που δεν κάνει ότι γουστάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για μενα η μεγαλη ανατροπη στο 9

Το σκατο στο τελος ειναι ο αδερφος της ρει.τον παρατησαν μαλλον και αυτον οι γονεις της τωρα πως δεν ξερει οτι ειχε αδερφο αλλο αυτο.και στο τελος θΑ Συναντηθουν και αυτος θα ναι ο νεος σκαιγουοκερ και αυτη η νεα λια και ο αλλος ο μαπας ο νεος σαν χολο

τι λετε;;;

καταταολα αυτα ειδα το 8 οπως καταλαβατε,,,και ουτε κρυο ουτε ζεστη για μενα.Ναι ηταν μετριο ,αλλα μονο που ειδα για μια τελευταια φορα τη καρι φισερ μου εβγαλε μια μικρη συγκινηση 

 

 

Το έγραψα πριν από δύο χρόνια, και ξανά πριν δύο εβδομάδες...

 

Όποιος έχει ασχοληθεί με τα Star Wars γνωρίζει ότι η Leia και ο Han είχαν δύο παιδιά, και όχι ένα και γνωρίζει τους δρόμους που πήραν. Η κόρη τους είχε εκπαιδευτεί από τον Boba Fett  και ο άλλος είχε τους Knights of Ren συνεργαζόμενος με τον Snoke. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρία. Στο Expanded Universe τουλάχιστον. Τα δίδυμα Jaina (εκπαιδευόμενη της Mara Jade αρχικά και του Boba Fett αργότερα) και Jacen και ο μικρότερος Anakin.

Στο νέο Canon, για την ώρα και μέχρι αποδείξεως του εναντίου, ένα, τον Ben (πιθανώς βασισμένο στον Jacen Solo με ολίγον από Ben Skywalker), κατά κόσμον γνωστό ως Kylo Ren και επικεφαλής των Knights of Ren.

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι φαίνεται συνδυασμός δύο διαφορετικών πλέον κομματιών του Star Wars: EU, ή Legends όπως λέγεται πλέον, από τη μία και νέου Canon από την άλλη. Και από όσο γνωρίζω ουδέποτε έχει αναφερθεί ως γεγονός τόσο στο EU όσο και στο Canon, πέραν μίας θεωρίας των fans πριν βγει το The Force Awakens ότι θα περιελάμβανε τα δίδυμα παιδιά του Han και της Leia.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έπιασες το αστείο. Ή εγώ δεν πιάνω τι γράφεις. Υπάρχει κανένας που δεν κάνει ότι γουστάρει;

Μια χαρά το έπιασα, αλλά σκέψου λίγο καλύτερα τι πάει να κάνει τελικά η Ντίσνεϊ με το SW.

Σκοτώνει ότι "παλιο" υπάρχει και φτιάχνει από το 0.. αλλάζει το force, αλλάζει το good/evil feeling των παλιών, μικραίνει τον κόσμο του Lucas και γενικά άμα το καλοσκεφτείς τα ep. 1,2,3 ήταν πολύ πιο κοντά στα 4,5,6 από ότι αυτό που φτιάχνει η Ντίσνεϊ τώρα..

Αλλά το καταλαβαίνω, το franchise γι' αυτούς πρέπει να πιάνει όσο περισσότερο κοινό γίνεται κι όχι μόνο SW fans. Απλά δεν μου αρέσει που το αλλάζουν και νομίζω εκεί την πατάμε

Υ.γ άμα το σκεφτείς δηλαδή, η αφίσα θα μπορούσε να είναι το fill the gaps screenplay του επόμενου σκηνοθέτη.. "κανε ότι θες, δεν υπάρχουν κανονες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το έπιασα, αλλά σκέψου λίγο καλύτερα τι πάει να κάνει τελικά η Ντίσνεϊ με το SW.

Σκοτώνει ότι "παλιο" υπάρχει και φτιάχνει από το 0.. αλλάζει το force, αλλάζει το good/evil feeling των παλιών, μικραίνει τον κόσμο του Lucas και γενικά άμα το καλοσκεφτείς τα ep. 1,2,3 ήταν πολύ πιο κοντά στα 4,5,6 από ότι αυτό που φτιάχνει η Ντίσνεϊ τώρα..

Αλλά το καταλαβαίνω, το franchise γι' αυτούς πρέπει να πιάνει όσο περισσότερο κοινό γίνεται κι όχι μόνο SW fans. Απλά δεν μου αρέσει που το αλλάζουν και νομίζω εκεί την πατάμε

Υ.γ άμα το σκεφτείς δηλαδή, η αφίσα θα μπορούσε να είναι το fill the gaps screenplay του επόμενου σκηνοθέτη.. "κανε ότι θες, δεν υπάρχουν κανονες"

 

Αν το παλιό Star Wars, είναι αυτό των 1-3, τότε καλά κάνει και το αλλάζει, γιατί ήταν αίσχος για μένα. Ούτε να τις σκέφτομαι δε θέλω αυτές τις ταινίες. Εμένα τα στοιχεία που μου άρεσαν στα 4-6 ήταν αυτά που έμειναν και μεγάλωσαν (όχι μίκρυναν) στα 7-8, οπότε δεν βλέπω να σκοτώνουν τίποτα οι νέες ταινίες. Αντίθετα τα prequels, όχι κοντά στην αρχική τριλογία δεν ήταν, άλλαξαν τα πάντα!

 

Σου άρεσε το Force με τα Midichlorians και που τους Jedi τους παρουσίαζαν με συμβούλια και στρατολογημένα παιδάκια; Μακριά από μας. Δεν βλέπω τι κοντινό έχουν αυτά με τα 4-6. Όλες οι συζητήσεις που κάνουμε για τους Jedi και συζητάμε τα ελαττώματα και τι δεν βγάζει νόημα στη φιλοσοφία τους κτλ, προέρχονται από στοιχεία που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στα prequels. Και το κακό είναι ότι κανένας δε θυμάται ότι αυτές οι σκέψεις, δεν υπήρχαν καν πριν τα prequels! Κανένας δεν φανταζόταν έτσι τους Jedi μετά την αρχική τριλογία.

 

Κάποιος έγραψε πετυχημένα, ότι για μένα τα prequels δεν είναι αυτό που συνέβη στην πραγματικότητα, αλλά οι ψεύτικες προπαγανδιστικές ιστορίες που διέδωσε ο Palpatine για να σπιλώσει τους Jedi και να αποθαρρύνει όποιον επιχειρούσε να δημιουργήσει ξανά κάτι.

 

Ναι, θα συμφωνήσω ότι οι νέες ταινίες σκοτώνουν τα prequels. Αλλά είμαι πολύ χαρούμενος γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πολύ απλά καταλήγουμε στο τι σου άρεσε στα SW αυτο καθαυτό, τα έχουμε ξαναπεί, για εμενα τα 1-3 είχαν στοιχεια που απλά λάτρεψα, για άλλους είναι το απόλυτο 0. Όπως το απόλυτο 0 είναι για εμενα τα 7-8 (με εξαίρεση 1 σκηνή στο 8)

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και πάλι.

Αλλα το να λες πως τα 7-8 είναι κοντά στα 4,5,6 κάθεται νομίζω κάπως... έχει αλλάξει όλη σχεδόν η φιλοσοφία του universe

 

υ.γ ο Vader ηταν πολύ πιο "βαθιά" στο dark side και παρόλα αυτα ο Luke πίστευε πως έχει ακόμα καλο μέσα του... με τον Kylo το ισοπεδωνουν μεσα σε κλάσματα..Jedi της λουτσας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ ο Vader ηταν πολύ πιο "βαθιά" στο dark side και παρόλα αυτα ο Luke πίστευε πως έχει ακόμα καλο μέσα του... με τον Kylo το ισοπεδωνουν μεσα σε κλάσματα..Jedi της λουτσας

 

Είναι πολύ λάθος αυτή η σύγκριση και την κάνουν πολλοί. Ο Luke χωρίς να έχει τελειώσει την εκπαίδευσή του και χωρίς να γνωρίζει πλήρως την ιστορία και την ιδεολογία των Jedi, έμαθε πως ο Vader ήταν ο πατέρας του και εν τέλει κατάφερε να τον επαναφέρει.

 

Μετά από πολλά χρόνια έγινε θρύλος και (όπως λέει και ο ίδιος) επαναπαύτηκε σε αυτήν την ιδέα, δηλαδή ότι κατάφερε να νικήσει το μεγαλύτερο κακό οπότε όλα τα άλλα μπροστά του ήταν λίγα. Όπως οι Jedi στα prequels, έτσι και αυτός λόγω της ύβρεως και της αλλαζονείας του (αυτό είναι κάτι που έχτισαν τα prequels btw) δε θεώρησε το κακό που υπήρχε μπροστά του σημαντικό μέχρι που άρχισε να φτάνει αυτό του πατέρα του. Δεν είναι εύκολο για οποιονδήποτε να βλέπει ότι θα αντιμετωπίσει ξανά μια τόσο άσχημη κατάσταση. Και μιλάμε για τον ανηψιό του, ένα παιδί που το ήξερε από τη μικρή ηλικία και ήταν μόνιμα δίπλα του για να τον εκπαιδεύσει. Οπότε είναι τελείως διαφορετικό όταν έχει απογοητεύσει ουσιαστικά τον εαυτό του, την αδερφή του και τον καλύτερο φίλο του.

 

Εμένα προσωπικά αυτή η ανθρώπινη πλευρά του Luke μου άρεσε περισσότερο απ' όσο θα περίμενα και μου θύμισε ότι και στην ΟΤ δεν ήταν ο αλάνθαστος space jesus που όλοι νομίζουν, το οποίο είναι και λόγος που ταυτίστηκαν τόσοι μαζί του. Άλλωστε και ο Lucas ακριβώς το ίδιο concept είχε για τον Luke άμα έφτιαχνε εκείνος την ιστορία. Εκεί νομίζω δε θα υπήρχε τόση γκρίνια, είναι εύκολο να κατηγορούμε την κακιά Disney παρόλο που η Lucasfilm είναι ακόμα υπεύθυνη για τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

άμα έφτιαχνε εκείνος την ιστορία. Εκεί νομίζω δε θα υπήρχε τόση γκρίνια

 

Η αλήθεια είναι ότι και ο Lucas να έκανε την ιστορία, θα υπήρχε γκρίνια. :P (βλέπε prequels)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, άρα πολύ λογικό με το που αισθάνθηκε το κακό μέσα στον Kylo (τον ανιψιό του!)... "ε ας τον σκοτώσω να είμαι σίγουρος" logic goes for a walk..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...