Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ασχολείστε από τώρα για μια ταινία που απέχει μήνες απ' το να βγει ώστε να πείσετε τους υπόλοιπους ότι δε θα είναι καλή μάλλον έχετε άπειρο ελεύθερο χρόνο ή σας έκλεισε το σπίτι η Disney. Αντιθέτως κανένας δεν προσπάθησε να πείσει όσους δε σας άρεσαν ότι ήταν καλές ταινίες. Δε θα απολογηθούμε όμως που τις γουστάραμε και που ανυπομονούμε full.

 

Όλως τυχαίως πριν από 2 χρόνια μάθανε ξαφνικά όλοι "ορολογίες" fanboy και mary sue, τώρα προβλέπουν και την πλοκή. Περί ορέξεως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προσωπικα δεν ξετρελαθηκα απο το Star wars 7 αλλα πρωτα περιμενα να το δω και μετα να γραψω τις οποιες εντυπωσεις. Και στο 8 αυτο θα γινει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολείστε από τώρα για μια ταινία που απέχει μήνες απ' το να βγει ώστε να πείσετε τους υπόλοιπους ότι δε θα είναι καλή μάλλον έχετε άπειρο ελεύθερο χρόνο ή σας έκλεισε το σπίτι η Disney. Αντιθέτως κανένας δεν προσπάθησε να πείσει όσους δε σας άρεσαν ότι ήταν καλές ταινίες. :blink:  Δε θα απολογηθούμε όμως που τις γουστάραμε και που ανυπομονούμε full.

 

Όλως τυχαίως πριν από 2 χρόνια μάθανε ξαφνικά όλοι "ορολογίες" fanboy και mary sue, τώρα προβλέπουν και την πλοκή. Περί ορέξεως

Η Disney έχει βγάλει δυο ταινίες star wars το force awakens:ένα τραγικό πλαγιάρισμα του a new hope και το αδιάφορο  rogue οne:a star wars story δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω ότι το the last jedi θα είναι καλύτερο.Βέβαια με τη διαφήμιση που θα κάνει η disney στη ταινία θα έχει τεράστιες εισπράξεις αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι και καλή ταινία.
Θεωρώ ότι έπειτα από τα επεισόδια 4&5 ξεκίνησε το άρμεγμα του star wars θυσιάζοντας τη ποιότητα για το κέρδος.4 δις πλήρωσε η disney στο Lucas πρέπει να αρμέξει πολύ για να βγάλει κέρδος το καταλαβαίνω  αλλά τουλάχιστον μην προσπαθεί να πείσει ότι το προϊόν που μας σερβίρει είναι καλή star wars ταινία. Αν σε κάποιους θα αρέσει η ταινία και σε άλλους όχι είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν με ενδιαφέρει ούτε με αφορά. Δεν έχω μετοχές στη disney για να με νοιάζει τι εισπράξεις θα κάνει η ταινία.
Σχολιάζω επειδή κάποτε μου άρεσε το star wars ειδικά τα επεισόδια 4&5 και είχα μια μικρή ελπίδα ότι η disney θα μπορούσε να το αναστήσει.Πιστεύω ότι η disney θυσιάζει τη ποιότητα για το κέρδος στις ταινίες star wars, δικαίωμα της και μαγκιά της να το κάνει αφού είναι εταιρία θεάματος αλλά και εμένα είναι δικαίωμα μου σαν καταναλωτή να κρίνω τα προϊόντα της. Το λέει ο πλαγίως ο mark hammil στις συνεντεύξεις του:it does not matter if it is a good as long as it makes money

 

https://www.youtube.com/watch?v=3S2zsCaOOmE

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σε κάποιους θα αρέσει η ταινία και σε άλλους όχι δεν με ενδιαφέρει ούτε με αφορά.

 

Σχολιάζω επειδή κάποτε μου άρεσε το star wars

Εσενα η γνωμη των αλλων δεν σε ενδιαφερει. Τους υπολοιπους τοτε γιατι πρεπει να μας ενδιαφερει η γνωμη σου? :)

 

 

Το ξαναλεω,δεν φταιει ουτε η disney ουτε ο Lukas,ουτε ουτε που το παιρνουν τοσο πατρωτικα το θεμα και εχουν θεοποιησει τις πιο παλιες ταινιες. Μονο και μονο που υπαρχει αρνητισμος πριν καν βγει η ταινια δεν ειναι οτι το καλυτερο.

 

Χαμηλώστε λιγο τον πηχη,πηγαινετε να δειτε την ταινια με 3.5ευρω σε village ή Oden και να δειτε που ολα ωραια ολα καλα θα ειναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη των άλλων με ενδιαφέρει εφόσον τεκμηριώνεται σωστά, τo πόσοι θα δουν την ταινία η σε πόσους θα αρέσει δεν με ''ενδιαφέρει'' γιατί είναι προσωπική τους επιλογή το ποια ταινία θα δουν και δεν θα υποδείξω σε κανένα ποιες ταινίες θα πρέπει να βλέπει στο κινηματογράφο και ποιες όχι άσχετα αν εγώ τις θεωρώ καλές οι κακές.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα από εδώ και πέρα μονο fanservice από Disney χωρίς καθόλου originality? κάπου το χάσαμε? λέω εγώ τώρα..

 

Fanservice and feminism. Female lead στο main saga, female lead στο Rogue One, female leads στο animated series, female lead στο Battlefront II. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Fanservice and feminism. Female lead στο main saga, female lead στο Rogue One, female leads στο animated series, female lead στο Battlefront II. :lol: :lol: :lol:

 

Καλό να είναι το κωλαράκι και δεν με χαλάει. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάνε στην Σαουδική Αραβία(Και γενικά σε οποιαδήποτε χώρα με Ισλάμ) να τα κάνουν αυτά και να δεις τι έχει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ που τον έχω στο ignore εδώ και μήνες τι κατάλαβα; Τον quote-άρετε συνέχεια και τα βλέπω αναγκαστικά...

 

δεν φανταζεσαι ποσο με χαροποιει αυτο.

Προφανως και θα δωσεις στο λαο αυτο που θελει να δει για την μαζα προοριζονται τετοιες ταινιες οχι για τους 100hardcore που γραφουν τα δικα τους στα διαφορα forum.

 

Το οτι μια ταινια/σειρα κανει πωλησεις σημαινει οτι πετυχε τον στοχο της και αρεσε στον κοσμο. Δεν σ αρεσουν οι ταινιες αυτες, δεν ασχολεισαι/δεν τις βλεπεις και πιανεις τα οποια βιβλια/comic υπαρχουν και τελος.

 

Επισης τι παει να πει sequel απλα για να βγαλουν λεφτα,εχετε παρει χαμπαρι οτι εχει ενα Χ κοστος για να γυρισεις τετοιες ταινιες?

Τελος οταν διαβαζω τετοια σχολια περι οραματος το πιστευω οτι ο αλλος περιμενει σε ταινια φαντασιας ή υπερ ηρωων να δει τις οσκαρικες ερμηνειες και τους διαλογους για το νοημα της ζωης.

 

αυτο δεν ειναι επιχειρημα. μια ταινια που ειναι εμπορικη, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ειναι καλοφτιαγμενη, με εξαιρετικο στορυ, ενδιαφεροντες χαρακτηρες, δυνατες ερμηνεις και θαυμασια σκηνοθεσια. τα Indiana Jones, LOTR, Star Wars, ΒΤΤF, Matrix, Terminator 2,κτλ, εμπορικες ταινιες ειναι. οι οποιες ομως εχουν μεινει στην ιστορια του σινεμα. και αν πας πιο πισω, κλασικες ταινιες οπως το Ben Hur και το Godfather ηταν οι εμπορικες ταινιες της εποχης τους. επομενως αυτα περι ειναι εμπορικο αρα κατεβαζουμε τις προσδοκιες, δεν στεκει, ειδικα οταν μιλαμε για σκουπιδια οπως τα Transformers η για αψυχα fast food προιοντα τυπου post-Lucas Star Wars.

 

η σημερινη κατασταση στο σινεμα ψυχαγωγιας, ειναι οτι δεν παιρνουν ρισκα, ανακυκλωνουν τα παντα και ακολουθουν τις φορμουλες που οριζουν οι επιτροπες των στουντιο. δεν υπαρχει χωρος για οραμα, φαντασια, δημιουργικοτητα. πανε αυτα.

 

εδω ειδα το τραιλερ του Battlefront 2, και χρησιμοποιησαν 2-3 φορες iconic λεξεις οπως το Hope για να πουλησουν το εμπορευμα τους. ανακυκλωνουν ακομη και τις λεξεις πλεον.  εκει φτασαμε. και το κανουν τωρα. μετα απο 10 χρονια τι θα κανουν, αν συνεχισουν ετσι; θα κανουν reboot στο reboot? θα γυρισουν το ANH ξανα, μονο που αυτη την φορα θα ειναι ο εγγονος της Rey?

 

καθε λογικος φαν του σινεμα και της ποπ κουλτουρας, θα πρεπει να καταδικαζει αυτο που συμβαινει σημερα. να τα χωνει στα στουντιο και να κατακρινει τα σκουπιδια που βγαζουν. και να το κανει οχι μονο με λογια αλλα και με πραξεις. εγω το εχω ηδη δηλωσει, μολις ολοκληρωθει αυτη η τριλγοια, δεν ξαναβλεπει δραχμη απο εμενα η Disney οσο αφορα το SW. για μενα εχει πεθανει. οι υπολοιποι ας παραμεινουν συνυπευθυνοι σε αυτο το χαλι με το να τους στηριζουν με τα λεφτα τους.

Fanservice and feminism. Female lead στο main saga, female lead στο Rogue One, female leads στο animated series, female lead στο Battlefront II. :lol: :lol: :lol:

 

βαλανε και κινεζα στο main cast τωρα, αφου αποτυχανε ηδη δυο φορες να πουλησουν στην Κινα. οχι οτι θα τους βοηθησει. 

Αν ασχολείστε από τώρα για μια ταινία που απέχει μήνες απ' το να βγει ώστε να πείσετε τους υπόλοιπους ότι δε θα είναι καλή μάλλον έχετε άπειρο ελεύθερο χρόνο ή σας έκλεισε το σπίτι η Disney. Αντιθέτως κανένας δεν προσπάθησε να πείσει όσους δε σας άρεσαν ότι ήταν καλές ταινίες. Δε θα απολογηθούμε όμως που τις γουστάραμε και που ανυπομονούμε full.

 

Όλως τυχαίως πριν από 2 χρόνια μάθανε ξαφνικά όλοι "ορολογίες" fanboy και mary sue, τώρα προβλέπουν και την πλοκή. Περί ορέξεως

 

δεν προσπαθει κανεις να πεισει κανεναν. αλλα οταν εγω με καποιους αλλους, που ξερουμε και δυο πραματακια παραπανω, φωναζαμε μηνες πριν βγει η ταινια, οτι ο JarJar θα κανει remake το ANH, οτι ο Luke δεν θα εμφανιστει στην ταινια, οτι θα γινει ναι μεν τεραστια επιτυχια και ολοι θα την βγαλουν αριστουργημα, αλλα δεν θα σπασει το ρεκορ του Avatar και δεν θα παει καλα στην Κινα, τα fanboys μας κοροιδευανε. και οταν βγηκε η ταινια και αποδειχθηκε οτι ειχαμε δικιο εξαρχης, τα ιδια fanboys αλλαξανε τροπαριο. αρχισανε το παραμυθι οτι εμεις λεγαμε τα αντιθετα απο αυτα που ισχυριζομασταν, οτι θα πατωσει, οτι δεν θα αρεσει σε κανενα. 

πρφανως καποιος δεν αντεχει την αληθεια, ποσο μαλλον οταν αυτη η αληθεια εχει γνωστοποιηθει πριν αποδειχθει.

 

και η ιστορια επαναλαμβανεται τωρα, παλι εμεις οι λιγοι λεμε οτι θα ειναι remake του ESB, και παλι ξεκινησε η κασετα οτι πρεπει να περιμενουμε να βγει η ταινια για να την κρινουμε. σωστα. επειδη αυτη τη φορα θα ειναι εξαιρεση. βεβαια.

εντωμεταξυ προχτες στo SW Celebration, o Hammil και μονο που δεν εθαψε τoi Last Jedι, τοσο πικραμενος ηταν για τον τροπο που εχουν χειριστει τον χαρακτηρα του στην ταινια. και μετα βγηκε και το σκυλι η Kennedy για να τον ακυρωσει και να "ξεκαθαρισει" οτι η ταινια ειναι για την Rey με τον Luke να εχει ομως σημαντικο ρολο σε αυτην.

it inspires confidence, doesnt it?

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=JBstE89j_7w

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη των άλλων με ενδιαφέρει εφόσον τεκμηριώνεται σωστά, τo πόσοι θα δουν την ταινία η σε πόσους θα αρέσει δεν με ''ενδιαφέρει'' γιατί είναι προσωπική τους επιλογή το ποια ταινία θα δουν και δεν θα υποδείξω σε κανένα ποιες ταινίες θα πρέπει να βλέπει στο κινηματογράφο και ποιες όχι άσχετα αν εγώ τις θεωρώ καλές οι κακές.

 

ΕΓΡΑΨΕΣ αμαν πια με τους απανταχου πρηχτηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προσπαθει κανεις να πεισει κανεναν. αλλα οταν εγω με καποιους αλλους, που ξερουμε και δυο πραματακια παραπανω, φωναζαμε μηνες πριν βγει η ταινια, οτι ο JarJar θα κανει remake το ANH, οτι ο Luke δεν θα εμφανιστει στην ταινια, οτι θα γινει ναι μεν τεραστια επιτυχια και ολοι θα την βγαλουν αριστουργημα, αλλα δεν θα σπασει το ρεκορ του Avatar και δεν θα παει καλα στην Κινα, τα fanboys μας κοροιδευανε.

Δεν θες να το καταλαβεις οτι δεν ειναι κολλημενοι οι περισσοτεροι για να ασχολουνται με τετοια πραγματα.

 

Φωναζες πριν μηνες οτι δεν θα σπασει το ρεκορ του Avatar,γιατι ποιον τον ενδιαφερει(και γιατι να τον ενδιαφερει)αυτο το πραγμα?

 

Να σου θυμισω ετσι απο περιεργεια τι εγραφες στο θεμα του warcraft

 

(την μονη ταινια που γενικα εχω δει να γραφεις θετικα λογια τα τελευταια χρονια στο Insomnia...)

http://www.insomnia.gr/topic/474558-warcraft-%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1/page-23

σχολιο 342

http://www.insomnia.gr/topic/474558-warcraft-%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1/page-24

σχολιο 349-356

 

http://www.insomnia.gr/topic/474558-warcraft-%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1/page-34

και βεβαια σχολιο 501

 

 

 

μολις ολοκληρωθει αυτη η τριλγοια, δεν ξαναβλεπει δραχμη απο εμενα η Disney οσο αφορα το SW. για μενα εχει πεθανει. οι υπολοιποι ας παραμεινουν συνυπευθυνοι σε αυτο το χαλι με το να τους στηριζουν με τα λεφτα τους.

Αν απο τωρα πριν κυκλοφορησει η ταινια εισαι τοσο αρνητικος τοτε μην πας να την δεις καθολου cinema. Αυτη ειναι η δυναμη μας σαν καταναλωτες, vote with your wallet που λενε και εξω. Μαλλον ο περισσοτερος κοσμος εχει σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθει απο το να αφιερωνει ωρες σε forum για να κραζει ταινιες.

Ισως και γιαυτο το λογο και αρκετες ταινιες(κυριως με υπερ ηρωες και δυναμεις) να κανουν τις πωλησεις που κανουν.

Επειδη οι περισσοτεροι απλα πανε για να περασουν την ωρα τους και τιποτα παραπανω.

 

Εγω απο τωρα το ξερω οτι ακριβως για να μην ξενερωσω χοντρα με την ταινια θα παω με μισο εισ. και ακομα και μαπα/αντιγραφη να ειναι δεν προκειται να με πειραξει .Γιατι στην τελικη κανω και την βολτα μου/εξοδο και τελος,σιγα μην κατσω να χαλαστω με το τι κανει η disney και η καθε disney.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...