Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι επεξεργαστές Zen της AMD έχουν στόχο την αγορά high-end στα τέλη του 2016


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δούμε τι καλό θα εμφανισει η αγαπημένη AMD!Μακάρι να βγάλει δυνατούς επεξεργαστές σε διάφορα χρηματικά επιπεδα.Γιατί όχι και cpu που να κοντραρει και τους αντίστοιχους της Intel που έχουν κόστος 500-600 ευρώ.

 

που ακριβως τις ειδες αυτες τις τιμες;

 

γιατι εγω βλεπω 300-400 και αμφιβαλλω αν υπαρχουν περιθωρια για κατι φθηνοτερο 

ασε που μεχρι να βγουν οι zεν, οι ηδη υπαρχοντες πιθανοτατα να εχουν πεσει και κατω απο τα 300 

παιζει μπαλιτσα μονη της η intel αφου επεξεργαστες υπαρχουν  για καθε βαλαντιο σε καθε κατηγορια

 

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/f/579150/Intel-Core-i7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά πάνε τα AMD και τώρα. Κάπου κερδίζουν και κάπου χάνουν, όπως τα Intel.
Στους reviewers μόνο χάνουν συστηματικά... μ€ κάποιον τρόπο...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2700k εδω, δεν αναβαθμιζω μεχρι να λιωσει to die..xD

Το πιο πιθανό είναι να αντικαταστήσω τη μητρική για τον Phenom II x6 1090t παρά να αγοράσω πιο καινούργιο επεξεργαστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο πιθανό είναι να αντικαταστήσω τη μητρική για τον Phenom II x6 1090t παρά να αγοράσω πιο καινούργιο επεξεργαστή

Ναι και εγώ θα μείνω με τον 486 μέχρι να μην μπορεί να μπει στα windows...

Αυτό λέγεται "δεν έχω χρήματα για αναβάθμιση " και όχι δεν είναι μαγκιά. Είναι μ@λ@κία και έχει συμβεί σε πολλούς... ειδικά αυτές τις εποχές. 

Οι zen φαίνονται πολλά υποσχόμενοι, αλλά το ίδιο λέγανε και για τους bulldozer και είδαμε που κατέληξε...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται η amd να βγάλει έναν cpu να τρέχει σαν δυνατός i7 με 200 ευρώ? αν το καταφέρει ας καίει και 150watt,δεν με νοιάζει απλά να κάνω την δουλειά μου σε λιγότερο χρόνο,μέσα στην βδομάδα έφτιαξα ένα render animation που ξεκίνησε 12 το βράδυ και τελείωσε όχι το πρωί,το επόμενο πρωί στις 5 το ξημέρωμα.

αν είχα έναν επεξεργαστή 2 φορές πιο γρήγορο απο i5 2400 θα έκανε 15 ώρες λιγότερη δουλειά,αλλά που να δώσεις πεντακοσάρια για επεξεργαστή με την ιντελα που ο ποιο φτηνός i5 έχει 200 ευρώ και εγώ το 11 πήρα τον I5 μου με 160........τόσο πια αίσχος ? 5 χρόνια μετά οι τιμές ανέβηκαν αντι να κατέβουν? και όσο για το δολλάριο με το ευρώ ζαμαν φου οι amd πέσανε,οι ssd πέσανε τα περισσότερα πέσανε δεν μπορούσε η intel να ρίξει τιμές ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ θα μείνω με τον 486 μέχρι να μην μπορεί να μπει στα windows...

Αυτό λέγεται "δεν έχω χρήματα για αναβάθμιση " και όχι δεν είναι μαγκιά. Είναι μ@λ@κία και έχει συμβεί σε πολλούς... ειδικά αυτές τις εποχές. 

Οι zen φαίνονται πολλά υποσχόμενο, αλλά το ίδιο λέγανε και για τους bulldozer και είδαμε που κατέληξε...

Ακριβώς αυτό. Το θέμα ήταν περισσότερο ψυχολογικό.

Όταν πήρα τον 8150 μου έλεγε θυμάμαι ένας φίλος ότι θα το μετανιώσω και θα τον δώσω.

 

Σκέφτηκα ότι θα πρέπει να είναι πολύ τραγική η κατάσταση.

Φυσικά δεν είναι τίποτα αρνητικό και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Το θέμα με την ψυχολογία έρχεται εδώ λοιπόν. Αυτός μόνο αν πήρε i7 θα είδε διαφορά ίσως! Με οτιδήποτε λιγότερο μπήκε μέσα. Η ψυχολογία όμως ήθελε να είναι καλύτερος από τους i7 φαίνεται, δεν εξηγείται αλλιώς, λόγω του overhype.

 

Βέβαια με την Intel να μην αποδίδει όσο λέει τελικά, να μην συμβαίνει το ίδιο. Ίσως να συμβεί στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ θα μείνω με τον 486 μέχρι να μην μπορεί να μπει στα windows...

Αυτό λέγεται "δεν έχω χρήματα για αναβάθμιση " και όχι δεν είναι μαγκιά. Είναι μ@λ@κία και έχει συμβεί σε πολλούς... ειδικά αυτές τις εποχές. 

Οι zen φαίνονται πολλά υποσχόμενο, αλλά το ίδιο λέγανε και για τους bulldozer και είδαμε που κατέληξε...

Φίλτατε δεν έχω και το χρόνο πλέον όχι μόνο το χρήμα για να τα σκάω σε κάθε νέα τεχνολογία υπολογιστή. Υπάρχουν πραγματικά τόσα ωραία παιχνίδια που δεν έχω προλάβει να παίξω με την ταπεινή μου hd 4850 στον εξαπύρηνο μου που τα σηκώνει κιολας. To επόμενο πράγμα που θα κάνω είναι να αναβαθμίσω gpu οχι επεξεργαστή μνήμες και Mobo. Μητρική θα αλλάξω αν χαλάσει αν και έχω μπει στο τριπάκι γιατί το 4.1 Phase δεν είναι και ότι καλύτερο σε Phenom 125watt επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα βγάλουν κ οι 2 εταιρειες κάτι που να χτυπάει xeon [email protected] GHZ, θα το σκεφτώ να μεταβώ σε άλλη πλατφόρμα....!!! Μεχρι τότε θα του δίνω παραπάνω ρεύμα!!!

:offtopic: τι τροφοδοτικο εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι εδω και 15 χρονια ακουω μια φορα το χρονο τα ιδια και τα ιδια απο την AMD και στο τελος παντα δευτερη στους 2 (δλδ τελευταια.....) ερχεται?

Όταν λες πάντα 2η στους 2 εδώ και 15 χρόνια εννοείς σε πωλήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ θα μείνω με τον 486 μέχρι να μην μπορεί να μπει στα windows...

Αυτό λέγεται "δεν έχω χρήματα για αναβάθμιση " και όχι δεν είναι μαγκιά. Είναι μ@λ@κία και έχει συμβεί σε πολλούς... ειδικά αυτές τις εποχές. 

Οι zen φαίνονται πολλά υποσχόμενο, αλλά το ίδιο λέγανε και για τους bulldozer και είδαμε που κατέληξε...

Θα διαφωνησω καθετα.

Ο καθενας εχει τις αναγκες του και τον χρονο του, περα απο τα χρηματα φυσικα.

Μπορει το παλικαρι πχ να τον καλυπτει αυτη η cpu για τα παντα, η να δουλευει πολλες ωρες, γιατι να τα σκασει απλα και μονο επειδη βγηκαν καινουρια κομματια?

Αν δεν εχει λεφτα προφανως και ισχυει, αλλα δεν ειναι μονο αυτη η περιπτωση ξερεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το κουτι και το τροφοδοτικο που έχω  σηκώνουν άνετα crossfire σε κάρτες γραφικών επιδόσεων 390 με επεξεργαστή επιδόσεων 8370e αλλα  σε 14nm  για 4k gaming δεν το κατάλαβε κανείς. Απλά δεν είναι η ώρα ακόμα. Εδώ σηκώνει 4κ επεξε6ργαστης μου με μια 980 σε 30fps άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω καθετα.

Ο καθενας εχει τις αναγκες του και τον χρονο του, περα απο τα χρηματα φυσικα.

Μπορει το παλικαρι πχ να τον καλυπτει αυτη η cpu για τα παντα, η να δουλευει πολλες ωρες, γιατι να τα σκασει απλα και μονο επειδη βγηκαν καινουρια κομματια?

Αν δεν εχει λεφτα προφανως και ισχυει, αλλα δεν ειναι μονο αυτη η περιπτωση ξερεις.

Μη διαφωνείς τόσο εύκολα...

Ο καθένας έχει τις ανάγκες του, αλλά όταν συζητάμε για pc για gaming δε μιλάμε για επεξεργαστές 4-5 ετών. Εκτός κι αν δε μας πειράζει να αγοράζουμε κάρτες γραφικών και να κολλάει το παιχνίδι λόγω bottleneck. Αν δε θέλεις γραφικά, τότε αγοράζεις κονσόλα και σου βγαίνει πολύ πιο φτηνά και έχεις υποστήριξη για 6-7 χρόνια... Εκτός κι αν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα για pc και παιχνίδια, οποτε μένεις με το παλιό σου pc και κατεβάζεις πειρατικά γιατί δεν έχεις χρήματα για αναβάθμιση. Να θυμίσω, τέλος, ότι το άρθρο μιλάει για high end επεξεργαστές... Οπότε οι χρήστες με χαμηλές απαιτήσεις είναι εκτός θέματος...

 

 

Φίλτατε δεν έχω και το χρόνο πλέον όχι μόνο το χρήμα για να τα σκάω σε κάθε νέα τεχνολογία υπολογιστή. Υπάρχουν πραγματικά τόσα ωραία παιχνίδια που δεν έχω προλάβει να παίξω με την ταπεινή μου hd 4850 στον εξαπύρηνο μου που τα σηκώνει κιολας. To επόμενο πράγμα που θα κάνω είναι να αναβαθμίσω gpu οχι επεξεργαστή μνήμες και Mobo. Μητρική θα αλλάξω αν χαλάσει αν και έχω μπει στο τριπάκι γιατί το 4.1 Phase δεν είναι και ότι καλύτερο σε Phenom 125watt επεξεργαστή.

Δικαίωμά σου,. Εσύ κάνεις κουμάντο στη τσέπη σου. Αν αναβαθμίσεις gpu θα φας ένα cpu bottleneck καραμπινάτο και θα "στρώσεις". Υποθέτω ότι δεν ξέρεις για τί πράγμα μιλάω, έτσι;

Θα αλλάξεις κάρτα γραφικών και τα παιχνίδια θα συνεχίσουν να κολλάνε, γιατί ο επεξεργαστής δε θα μπορεί να την ακολουθήσει και το αποτέλεσμα θα είναι να αλλάξεις και τη cpu στην πορεία ή να έχεις δώσει χρήματα για κάρτα γραφικών τσάμπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη διαφωνείς τόσο εύκολα...

Ο καθένας έχει τις ανάγκες του, αλλά όταν συζητάμε για pc για gaming δε μιλάμε για επεξεργαστές 4-5 ετών. Εκτός κι αν δε μας πειράζει να αγοράζουμε κάρτες γραφικών και να κολλάει το παιχνίδι λόγω bottleneck. Αν δε θέλεις γραφικά, τότε αγοράζεις κονσόλα και σου βγαίνει πολύ πιο φτηνά και έχεις υποστήριξη για 6-7 χρόνια... Εκτός κι αν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα για pc και παιχνίδια, οποτε μένεις με το παλιό σου pc και κατεβάζεις πειρατικά γιατί δεν έχεις χρήματα για αναβάθμιση. Να θυμίσω, τέλος, ότι το άρθρο μιλάει για high end επεξεργαστές... Οπότε οι χρήστες με χαμηλές απαιτήσεις είναι εκτός θέματος...

 

 

 

Δικαίωμά σου,. Εσύ κάνεις κουμάντο στη τσέπη σου. Αν αναβαθμίσεις gpu θα φας ένα cpu bottleneck καραμπινάτο και θα "στρώσεις". Υποθέτω ότι δεν ξέρεις για τί πράγμα μιλάω, έτσι;

Θα αλλάξεις κάρτα γραφικών και τα παιχνίδια θα συνεχίσουν να κολλάνε, γιατί ο επεξεργαστής δε θα μπορεί να την ακολουθήσει και το αποτέλεσμα θα είναι να αλλάξεις και τη cpu στην πορεία ή να έχεις δώσει χρήματα για κάρτα γραφικών τσάμπα...

Υποθετω εσυ θα τρεχεις καποιο συστημε με 3x sli και καποιον extreme i7.

Εχω 2700k απο το 12, συνεχιζει να ειναι high end πιστευω, 7870 καρτα, και παιζω σε high 1080 πολλα τελευταια παιχνιδια οπως προσφατα επαιξα το advanced warfare.

Δεν με νοιαζει να ειναι ολα ultra σε 4k αναλυση.

Αυτο που θελω να πω ειναι δεν ειναι απαραίτητο να εισαι η του υψους η του βαθος, παμε για 3000€ pc η για 300€ κονσολα.

Υπαρχει ενδιαμεση κατηγορία και αυτο ειναι το καλο με τα pc.

Επίσης ουτε το να μπαινεις στο τρυπακι και να αναβαθμιζειε καθε φορα που βγαινει ενα καινουριο κομματι ειναι καλο.

Καθε χρόνια κοιταω benchmarks και σε παιχνιδια δεν βλεπω διαφορα παρα 5 fps με την τελευταια γενια cpu.

Συγκεκριμενα αν βαλω μια extreme καρτα λογικα δεν θα φαω bottleneck, αλλα παιζω σε 1080 οποτε δεν την χρειαζομαι κιολας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει να αναβαθμίσω και το κουτι μου coolermaster  912+ επειδή το αγόρασα τον Απριλή του   2010  και τώρα έχει βγει το phantecs enthoo pro  που είναι πιο καινούργιο. Πλάκα πλακα κανει και πάνω από 100 ευρώ ενώ εγώ το είχα αγοράσει 72 ευρώ και από το Πλαίσιο μάλιστα που θεωρείται και ακριβό μαγαζι. Η πρέπει να αλλάξω τη ψυχρά μου coolermaster Gemini S 120mm fan που είναι top down aircooler επειδή είναι της μόδας οι tower πχ coolermaster evo 212+ και θεωρούνται value for money.Παντως σε 4+1 phase mobo  δεν έχω πρόβλημα με τα vrm και δεν έχουν και χύτρα.   Μήπως πρέπει να αλλάξω το 750 watt gold certified τροφοδοτικο μου επειδή δεν είναι full modular. Ναι έχω όλα αυτά και έχω έναν ταπεινο phenom ii x 6 1090t χωρίς OC με μια ταπεινή HD 4850 η οποία είναι προς αντικατάσταση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει να αναβαθμίσω και το κουτι μου coolermaster  912+ επειδή το αγόρασα τον Απριλή του   2010  και τώρα έχει βγει το phantecs enthoo pro  που είναι πιο καινούργιο. Πλάκα πλακα κανει και πάνω από 100 ευρώ ενώ εγώ το είχα αγοράσει 72 ευρώ και από το Πλαίσιο μάλιστα που θεωρείται και ακριβό μαγαζι. Η πρέπει να αλλάξω τη ψυχρά μου coolermaster Gemini S 120mm fan που είναι top down aircooler επειδή είναι της μόδας οι tower πχ coolermaster evo 212+ και θεωρούνται value for money.Παντως σε 4+1 phase mobo  δεν έχω πρόβλημα με τα vrm και δεν έχουν και χύτρα.   Μήπως πρέπει να αλλάξω το 750 watt gold certified τροφοδοτικο μου επειδή δεν είναι full modular. Ναι έχω όλα αυτά και έχω έναν ταπεινο phenom ii x 6 1090t χωρίς OC με μια ταπεινή HD 4850 η οποία είναι προς αντικατάσταση.

απο περιεργεια μπορεις να ανεβασεις screenshot με τι fps και settings παιζεις games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...