Προς το περιεχόμενο

Microsoft Lumia 950 & 950 XL Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tώρα αυτό με τα updates λίγοάκυρο το βλέπω από τη στιγμή που θα πάρει τα Windows 10 Mobile. Lag και αργούσαν τα Windows Phone 8.1 (που ακόμα και σε low-end πάνε σφαίρα). Είσαι σίγουρος ότι μιλάς για το Lumia 930 ?

Μιλάει για το 930 που έχει στο μυαλό του και όχι το Nokia Lumia 930. Η συσκευή κόστιζε 600€ όταν προτοβγήκε και 1-2 μήνες μετά. Στη συνέχεια η τιμή του έπεσε και τον τελευταίο χρόνο έπαιζε από 300-360€ (στο skroutz). Αυτό όμως δεν είναι καινούριο, αφού τόσο κοστίζον όλες οι "ναυαρχίδες" αρχικά.

Το "μη υποστηριζόμενο σκουπίδι" είναι άλλο ένα προϊόν της φαντασίας του, αφού θα παρει αναβάθμιση σε 10άρια και στην επόμενη έκδοση, παρόλο που κυκλοφόρησε τον Απρίλη του 2014 (εδώ η MS έδωσε αναβάθμιση ακόμα και στο 920, που βγήκε το 2012). Θέλω να δω κάποιο android (στην ίδια κατηγορία τιμής) να το κάνει αυτό... Δε θέλω να ανοίξω flame war, αλλά το να κατηγορείς τη MS για υποστήριξη λογισμικού, σημαίνει από μόνο του ότι δεν έχεις στην κατοχή σου κινητό της MS... Όχι το 930, αλλά κανένα κινητό της MS.

To "φοβερα lags,αργο λειτουργικο, 0 optimization" σημαίνει : αύτε καν το έχεις δει σε βίντεο πως δουλεύει, πόσο μάλλον να το έχεις πιάσει και στα χέρια σου. Το ότι δεν το είχες ποτέ στην κατοχή σου είναι το μόνο σίγουρο...

Έχω το 930 και η σύζυγος τα 620 και 635 και δεν έχουμε διαπιστώσει αυτό το "φοβερα lags,αργο λειτουργικο, 0 optimization" στον ένα χρόνο (και πλέον) που τα χειριζόμαστε... Μάλλον έχουμε "ειδικές εκδόσεις" ή κάποιος προσπαθεί να μας "δουλέψει", γράφοντας ανυπόστατα πράγματα...

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια 600+ευρω κοστιζε το Lumia 1520 οταν πρωτο βγηκε.Το Lumia 930 μιας και στην ουσια ειναι ενα μικροτερο 1520,ειχε αρχικη τιμη τα 499ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ΟΤΙ γραφει πανω του NOKIA εχει μπει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.Οτι χαλαει εντος εγγυησης και γραφει NOKIA η MS το βλεπει και βγαζει σπυρακια.Αν εισαι λιγο ατυχος(οπως εγω)στελνεις ΝΟΚΙΑ συσκευη στην αρβατο και αν δεν υπαρχει ανταλακτικο για επισκευη περιμενεις μεχρι νεοτερας.εχω στειλει ταμπλετ 2520 κιμαι μετα απο 3 μηνες μου ειπαν οτι θα μου το αλλαξουν με 950xl εχουν περασει 4 μηνες και ακομα δεν εχω κανενα νεο.να σημειωσουμε οτι μεχρι 31/12/2015 ημουν NOKIA CARE,καθως πλεον και αυτα πεθαναν.οταν ερθει το 950xl θα πουληθει αμεσως.ουτε λεπτο λειτουργιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το 930 είναι μόνο κινητό που υπάρχει,που πήρε υποστήριξη 4K video εν μια νυκτη με ένα software update. Επίσης πήρε λειτουργία rich capture (her) και τωρα με τα windows 10 10536.63 έχει και βίντεο με αργή κίνηση στα 120 fps ... Οποτε νομίζω ότι είναι η μόνη συσκευή που υπάρχει γενικά ... Όχι μόνο στα windows phone που δεν έχει εγκαταληφθει από την Microsoft .! Βγήκε 2014 έχουμε 2016 και ακόμα παίρνει αναβαθμησεις ...και θα συνεχίσει να παίρνει ! Οποτε πριν πείτε ασάφειες να ενημερώνεστε λίγο μερικοί !! Εκτος αυτού το σέρβις τωρα είναι όντος απαράδεκτο αλλα όχι λόγο Microsoft αλλα λόγο aravato . Ότι αναλάβει η αραβατο το τι καταστρέφει ... Αργή και ασυνεπείς .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω από Δεκεμβρη το 950.αυτα που ξεχωριζουν είναι καμερα οθονη δυνατος ηχος.το Market ολο και γεμιζει με εφαρμογες βεβαια ακομα υπαρχει τεραστια διαφορα με apple και google.

προσωπικα είμαι αρκετα ευχαριστημένος από την συσκευη εκτος από την μπαταρια που αναγκάζομαι να κανω δυο φορτισης την μερα.το καλο είναι ότι φορτιζει παρα πολύ γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο τηλέφωνο.το είδα από κοντά όταν σε φίλο χάλασε ο φακός του 1520 και το έστειλε για εγγύηση και μετά από 2 μήνες και πολλά μα μου του έστειλαν το xl. Πραγματικά είναι πολύ ωραίο τηλέφωνο.άντε θα αλλάζουμε και thermalpaste στα κινητά τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα αυτό με τα updates λίγοάκυρο το βλέπω από τη στιγμή που θα πάρει τα Windows 10 Mobile. Lag και αργούσαν τα Windows Phone 8.1 (που ακόμα και σε low-end πάνε σφαίρα). Είσαι σίγουρος ότι μιλάς για το Lumia 930 ?

Μάλλον εννοεί ότι έδωσε 600 ευρώ από το 2014 αγοράζοντας διαδοχικά τα χο-τσι-μινχ 1 - 2 - 3 - 4 που είχαν όλα "φοβερά σπεκς" αλλά λάγκαραν και ψόφαγαν στο πεντάμηνο και βαρέθηκε να βλέπει το 930 του να συνεχίζει να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το εχω το Lumia 950 XL ακομη ισχυει με το store που αναφερουν παραπανω οτι δεν ειναι καλο. Υπαρχουν πολλες βελτιωσεις σιγουρα σε σχεση με τα 8.1. ΑΛΛΑ δεν βλεπω να τα καταφερνει. Αλλιως σαν κινητο μια χαρα ειναι (σχεδον) ΑΝ και πρεπει να φτιαξουν την καταναλωση μπαταριας γιατι ειναι μετρια. Αλλα πανε αργα τα ζαααα εκει στην microsoft. Δεν λενε να βγαλουν καμμια νεα build (official) να διορθωσουν τα προβληματα ΑΛΛΑ σου λενε κανε εγκατασταση το Windows Insider. Ε οχι ρε δεν θελω παλι να εχω beta λογισμικο για να σας βρισκω τα λαθη και μετα να βγαζεται επισημη εκδοση.ΕΛΕΟΣ. Αλλο να εχεις το επισημο build και αλλο να εισαι windows insider που εννοειτε καπου θα βγαζει προβλημα. Αυτα guys. Αν και microsoft user εννοειτε δεν πιστευω οτι τα windows mobile 10 (οπως ειναι τωρα) εχουν μελλον. Κριμα αλλα θα δουμε πως θα παει.

Παντως τελειο ειναι το continnum παιδια. Πηρα και αυτο μαζι με το microsoft lumia 950 xl και αξιζει αυτο το εξτρα. πολυ μπροστα ειδικα στις universal εφαρμογες ειναι τρομερο. Αλλα κριμα που δεν υποστηριζονται τα WM10 σωστα απο τους developers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό , να  δίνω χρήματα για προιόντα που σε έξι μήνες θα έχουν τη μισή τιμή , αλλά θα συμφωνήσω ότι με τέτοιο κόστος θα έπρεπε να είχαν "ντύσει" τη συσκευή με καλύτερα υλικά από μια απλή πλαστικούρα . Εκτός κιαν , ξέρουν ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει σύντομο χρόνο ζωής , λόγω του νέου surface phone by paney , οπότε  όσες πουληθούν καλό είναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό , να  δίνω χρήματα για προιόντα που σε έξι μήνες θα έχουν τη μισή τιμή , αλλά θα συμφωνήσω ότι με τέτοιο κόστος θα έπρεπε να είχαν "ντύσει" τη συσκευή με καλύτερα υλικά από μια απλή πλαστικούρα . Εκτός κιαν , ξέρουν ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει σύντομο χρόνο ζωής , λόγω του νέου surface phone by paney , οπότε  όσες πουληθούν καλό είναι .

Ναι απο υλικα κατασκευης δεν ειναι τιποτα το τρομερο. Αλλα δεν κανει και περιεργους ηχους το πλαστικο οπως ελεγαν σε κατι ξενα sites . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος κατηγορεί έτσι τα lumia. Προφανώς δεν θα είχε ποτέ γιατί δεν στέκουν εκφράσεις όπως οτι το 930 λαγκάρει...!!!!!!
Το στορ θα γεμίσει με εφαρμογές... ήδη στα 10άρια τα προγράμματα είναι πιο πολλά απότι στα 8,1
Ξέρω 7-8 άτομα που έχουν το 640, 2 που έχουν το 730, 2 το 535, 2 το 930 και 2 το 640xl
κανένας δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Τα 930 τα πήραμε 280 ευρώ καινούργια και τα 640 στα 137 ευρώ από κατάστημα στο σκουτζ...
Τα 930 και 640 απλά πυροβολάνε...
Έχουμε δοκιμάσει και τα win 10 μέσω insider και ήταν φοβερά... βέβαια είχαν κάποια προβλήματα και τα βγάλαμε αλλά όταν βγουν κανονικά θα πετάνε σε δυνατότητες τα κινητά.
Περιμένω να πέσει η τιμή του 950 και να βγει το 650 να το δω από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ειστε ικανοποιημενοι με την ταχυτητα του 930 με w8,

με τα οποια το πουλησα μετα απο 6+μηνο τον αυγουστο,

τοτε κατεμε κανετε λαθος.

 

bugs,ελλειψη απλων updates στα Bugs,

οπως  battery drain,τρεμοπαιξιμο οθονης σε edge σε browsing

μη optimized απλες εφαρμογες που ρημαζαν cpu,battery,overheating

 

 

μετα με την προσφορα του xbox το ξαναπηρα το 930..εχω επαφη με την ομορφη αυτη συσκευη δυστυχως ακομα πισω ειναι.

 

το 640 πυροβολαει?

640 xl με wp10 εχω για 2η συσκευη ..τραγικα αργο,υπεροχη φωτο,με wp10 βελτιωνεται

 

μην λετε δεν ειχα 930 γιατι ειχα 920,925,1020,930,640xl και με στενοχωρα που η ms που για χρονια παλευα με

συσκευες της wm5,6 εχει καταντησει τοσο πισω απτον ανταγωνισμο

 

M. SCHUMACHER εγω που πιστευα στην nokia k ms και πηρα 600 ευρα συσκευη και κολλαγε,ειναι το ιδιο με τα 280 και τα 200 που πηραν αλλοι?αλλες απαιτησεις και με αλλα κινητα δεν συγκρινω?

 

μην επιτιθεστε,πρωτος θα παρω το 950 το 5ιντσο αν πηγαινει καλα αλλα βαρυ φειλ επεσε στο 930 και η δικαιολογια ειναι καλο φωτογραφικο κινητο ειναι για cafe phones οχι για κινητα εργασιας που καθε μερα σε dropbox,office,pdf,εναλλαγη εφαρμογων ,μπαταρια,το βλεπα να μειονεκτει σε σχεση με αλλες λυσεις αλλων εταιριων..

 

φταιει η ms που δεν ειχε σταθερα μια ομαδουλα developers πισω απτο 930( και αλλα τελευταια νοκια )να δινει μικρα updates στα μικρα θεματα του,που ομως χρονισαν και απογοητευσαν..

 

και αγορασα 920 σε σιστερ ,μετα απο ολες τις αναβαθμισεις το 920 πεταει σε σχεση με τα 2 930 που ειχα............................................................................................................

Επεξ/σία από mertaghon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος κατηγορεί έτσι τα lumia. Προφανώς δεν θα είχε ποτέ γιατί δεν στέκουν εκφράσεις όπως οτι το 930 λαγκάρει...!!!!!!

Το στορ θα γεμίσει με εφαρμογές... ήδη στα 10άρια τα προγράμματα είναι πιο πολλά απότι στα 8,1

Ξέρω 7-8 άτομα που έχουν το 640, 2 που έχουν το 730, 2 το 535, 2 το 930 και 2 το 640xl

κανένας δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Τα 930 τα πήραμε 280 ευρώ καινούργια και τα 640 στα 137 ευρώ από κατάστημα στο σκουτζ...

Τα 930 και 640 απλά πυροβολάνε...

Έχουμε δοκιμάσει και τα win 10 μέσω insider και ήταν φοβερά... βέβαια είχαν κάποια προβλήματα και τα βγάλαμε αλλά όταν βγουν κανονικά θα πετάνε σε δυνατότητες τα κινητά.

Περιμένω να πέσει η τιμή του 950 και να βγει το 650 να το δω από κοντά.

Το ανέκδοτο της χρονιας  ότι θα γεμίσει με εφαρμογές το store.....μοιαζει λίγο με το ανέκδοτο της αναβάθμισης από 8.1 σε 10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκες να ρωτησω κατι.απο περιεργεια. για το 1020 τι εχετε να πειτε που το θαψανε σε μερικους μηνες οι τραγικοι? μετα απο το 808 και το 1020 ΟΛΕΣ οι καμερες,σε ΟΛΑ τα κινητα στο κοσμο ειναι αστειες. και τωρα μας πασαρει τοσα λεφτα συσκευη πλαστικουρια του κωλου? sorry MS μου ξανα θυμισες γιατι αλλαξα εταιρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...