Προς το περιεχόμενο

Microsoft Lumia 950 & 950 XL Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα περισσοτερα 930 ,ακομα και αυτα που κρατατε στα χερια σας

οι κατοχοι και δεν το εχετε παρατηρησει

τρεμοπαιζει η οθονη ενω προσπαθει με edge να πιασει σημα δεδομενα κλπ

 

αν προσεξεις θα το δεις..κι εγω αρχικα ελεγα τα 930 μου δεν το κανουν..

 

edge browser λενε....

http://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdlumia/lumia-930-screen-flickering-when-on-edge/10abd3d4-9743-47f9-b560-95f78344621c?auth=1

Πες το έτσι... Τώρα κατάλαβα: πάτησες "lumia 930 problems" στο google, μπήκες στο forum, το διάβασες και στη συνέχεις ήρθες να μας πεις ότι το έχεις στην κατοχή σου και έγραψες συνολικά ότι βρήκες στα foums... Παρεπιπτόντως το συγκεκριμένο forum είναι από τον παλιό. Στην τελευταία αναβάθμιση δεν έχει πρόβλημα "κάτοχε" του lumia 930.

Εκτός αυτού, ο Edge είναι ακόμα beta (δεν έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση στην τελική του έκδοση). Το ίδιο ισχύει και για τα Windows 10. Αν ήσουν πραγματικός κάτοχος θα το ήξερες. 

Από πέρυσι τον Φλεβάρη που το έχω στην κατοχή μου έχει πάρει 3 updates: 2 για να διορθωθούν μικροθεματάκια (τα οποί, προσωπικά, δε βρήκα ποτέ, απλά βασίζομαι στην περιγραφή της εταιρείας) και μία ακόμα για επιπλέον για προσθηκη επιπλέον δυνατοτήτων. Θα πάρει και τα windows 10. Αυτό λέγεται υποστήριξη. Ποιο άλλο κινητό έχει καλύτερη: Ειδικά από android...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το οτι το One Plus 2 εχει λιγο χειροτερη μπαταρια απο το πρωτο ειναι γεγονος.Το Oxygen για ποιο λογο ομως ειναι αθλιο??

 

Επισης κεντρικη συσκευη 950xl και δευτερη OnePlus2 δεν μπορω να καταλλαβω τι εχεις στο μυαλο σου απο πλευρας χρησης των δυο(χωρια το γεγονος οτι μιλαμε για πανω απο 1000ευρω σε κινητα :) ). Επισης λιγο βαρια κουβεντα να λεμε οτι η μπαταρια στο OnePlus ειναι αισχος σε σχεση με αλλα χειροτερα κινητα βλεπε S6,ή Iphone 6s.

Μαλλον θα πρεπει να σου εξηγησω οτι εχω ενα για δουλεια κι ενα για μενα ε!!!

Ο Εφοριακος της γειτονιας εισαι ρε Killer instinct Fulgore? :P :P

Το οτι δεν εχεις καποιο απο τα 2 πως κρινεις να καταλαβω? απο review του youtube πχ ή απο καμμια επισκεψη σε καταστημα που ξαφνικα ειπες ΝΑΙ το ταδε ειναι τελειο?

Το oxygen ειναι οτι χειροτερο εχει βγει και γι αυτο αμα το ειχες και αναγκαζοσουνα να ψαξεις θα εβλεπες πως ολοι περιμενουν πως και πως να βγει το CM13 να κανει θαυματα. Μπες λιγο στο επισημο site να δεις τι λενε.

Οσο για το αν εδωσα 1000 ευρω θα σε κανω λιγο να χαλαστεις. Για το oneplus 2 ειναι απο την εταιρεια που τα αγοραζει πολυ φθηνοτερα (πολυ πολυ φθηνοτερα), ενω το microsoft Lumia 950 xl μαζι με το continnum μου βγηκε παμφθηνα (410 καινουριο) :P :P ΚΑΙ ΟΧΙ 739 που το πουλανε εδω μονο το κινητο. Αρα ξερω να αγοραζω και παντα εκτος Ελλαδος φυσικα (απο ευρωπη αγοραζω).

Η μπαταρια του oneplus 2 θα σου πω παλι ειναι fail. αλλοι 2 φιλοι μου που το πηραν σαν πρωτευον κινητο το πουλησαν σφαιρα (δεν εχω S6 or iphone 6s για να μπορω να κρινω. Εσυ εχεις oneplus 2 ή απλα το λες να κανουμε κουβεντα?).

Τελος να σου πω αν συγκρινεις σε μπαταρια μιλαω παντα lumia 950 xl και oneplus 2 (με το oxygen που φοραει) το 950 xl ειναι χιλιες φορες καλυτερο. Απο store εννοειτε πολυ μπροστα το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβα και νομίζω ότι δεν θα έχουν καλές πωλήσεις, υπάρχουν πολύ φθηνότερα που είναι καλύτερα στο σύνολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το έτσι... Τώρα κατάλαβα: πάτησες "lumia 930 problems" στο google, μπήκες στο forum, το διάβασες και στη συνέχεις ήρθες να μας πεις ότι το έχεις στην κατοχή σου και έγραψες συνολικά ότι βρήκες στα foums... Παρεπιπτόντως το συγκεκριμένο forum είναι από τον παλιό. Στην τελευταία αναβάθμιση δεν έχει πρόβλημα "κάτοχε" του lumia 930.

Εκτός αυτού, ο Edge είναι ακόμα beta (δεν έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση στην τελική του έκδοση). Το ίδιο ισχύει και για τα Windows 10. Αν ήσουν πραγματικός κάτοχος θα το ήξερες. 

Από πέρυσι τον Φλεβάρη που το έχω στην κατοχή μου έχει πάρει 3 updates: 2 για να διορθωθούν μικροθεματάκια (τα οποί, προσωπικά, δε βρήκα ποτέ, απλά βασίζομαι στην περιγραφή της εταιρείας) και μία ακόμα για επιπλέον για προσθηκη επιπλέον δυνατοτήτων. Θα πάρει και τα windows 10. Αυτό λέγεται υποστήριξη. Ποιο άλλο κινητό έχει καλύτερη: Ειδικά από android...

 

Όλο το λειτουργικό beta είναι και beta θα μείνει για πάντα...sorry κιόλας...  :)))

Έχω ένα παλιό λαπτοπάκι acer που σηκώνει, και καλά, 10άρια...και μου το "κατέστρεψε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω κάποιο android (στην ίδια κατηγορία τιμής) να το κάνει αυτό... Δε θέλω να ανοίξω flame war, αλλά το να κατηγορείς τη MS για υποστήριξη λογισμικού, σημαίνει από μόνο του ότι δεν έχεις στην κατοχή σου κινητό της MS...

Moto X...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ voltmod, θα ήθελα να ρωτήσω εάν το 950 είναι μονοκαρτο και εάν έχει ραδιοφωνο fm γιατί στα καταστήματα το εχω βρει μονο δικαρτο και χωρίς ράδιο fm.... τι ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ voltmod, θα ήθελα να ρωτήσω εάν το 950 είναι μονοκαρτο και εάν έχει ραδιοφωνο fm γιατί στα καταστήματα το εχω βρει μονο δικαρτο και χωρίς ράδιο fm.... τι ισχύει τελικά;

 

Και τα δύο βγαίνουν σε μονόκαρτα και δίκαρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ voltmod, θα ήθελα να ρωτήσω εάν το 950 είναι μονοκαρτο και εάν έχει ραδιοφωνο fm γιατί στα καταστήματα το εχω βρει μονο δικαρτο και χωρίς ράδιο fm.... τι ισχύει τελικά;

 

Το κινητό που είχα ήταν δίκαρτο και δεν διαθέτει το FM radio app (το 950XL ήταν μονόκαρτο με FM radio app). Λυπάμαι που δεν το ξεκαθαρίζω στο review. Δεν δοκίμασα επίσης αν κάποιο third-party app μπορεί να κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα πρεπει να σου εξηγησω οτι εχω ενα για δουλεια κι ενα για μενα ε!!!

Ο Εφοριακος της γειτονιας εισαι ρε Killer instinct Fulgore? :P :P

Το οτι δεν εχεις καποιο απο τα 2 πως κρινεις να καταλαβω? απο review του youtube πχ ή απο καμμια επισκεψη σε καταστημα που ξαφνικα ειπες ΝΑΙ το ταδε ειναι τελειο?

Το oxygen ειναι οτι χειροτερο εχει βγει και γι αυτο αμα το ειχες και αναγκαζοσουνα να ψαξεις θα εβλεπες πως ολοι περιμενουν πως και πως να βγει το CM13 να κανει θαυματα. Μπες λιγο στο επισημο site να δεις τι λενε.

Οσο για το αν εδωσα 1000 ευρω θα σε κανω λιγο να χαλαστεις. Για το oneplus 2 ειναι απο την εταιρεια που τα αγοραζει πολυ φθηνοτερα (πολυ πολυ φθηνοτερα), ενω το microsoft Lumia 950 xl μαζι με το continnum μου βγηκε παμφθηνα (410 καινουριο) :P :P ΚΑΙ ΟΧΙ 739 που το πουλανε εδω μονο το κινητο. Αρα ξερω να αγοραζω και παντα εκτος Ελλαδος φυσικα (απο ευρωπη αγοραζω).

Η μπαταρια του oneplus 2 θα σου πω παλι ειναι fail. αλλοι 2 φιλοι μου που το πηραν σαν πρωτευον κινητο το πουλησαν σφαιρα (δεν εχω S6 or iphone 6s για να μπορω να κρινω. Εσυ εχεις oneplus 2 ή απλα το λες να κανουμε κουβεντα?).

Τελος να σου πω αν συγκρινεις σε μπαταρια μιλαω παντα lumia 950 xl και oneplus 2 (με το oxygen που φοραει) το 950 xl ειναι χιλιες φορες καλυτερο. Απο store εννοειτε πολυ μπροστα το android.

Απο φιλο ειχα το Oneplus2 και μου φανηκε οκ η μπαταρια σε σχεση με τα αλλα κινητα που αναφερω,και τωρινος κατοχος OnePlusX οσον αφορα το Oxygen. Και εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι εννοεις οσον αφορα το οτι χειροτερο στο oxygen αλλα βγαινουμε off topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο το λειτουργικό beta είναι και beta θα μείνει για πάντα...sorry κιόλας...   :)))

Έχω ένα παλιό λαπτοπάκι acer που σηκώνει, και καλά, 10άρια...και μου το "κατέστρεψε"

Ότι να ναι. Τί σχέση έχει το τί έκαναν τα windows 10, για pc, στο παλιό laptop σου με την έκδοση Windows 10 for mobiles σε κινητά που έχει βγάλει και υπόστηρίζει (κατά κύριο λόγο) η MS;

 

 

Moto X...

Αύγουστος του 2013. Όχι Σεπτέμβριος του 2012, όπως το 920 που θα πάρει τα 10. Σε ένα χρόνο τα ξαναλέμε...

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο android που να παίρνει επίσημες αναβαθμίσεις για 3+ χρόνια. Το Moto X να το χαίρονται (όσοι το αγόρασαν) με 10GB ελεύθερο χώρο μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού. Για αυτό πήγε "άκλαυτο" στις πωλήσεις... Το hardware που έχει είναι πιο κοντά στο 920, παρά στο 930, γι αυτό και το παραλληλίζω με το πρώτο.

 

πηγές:

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_x-5601.php

http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_920-4967.php

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα 930 ,ακομα και αυτα που κρατατε στα χερια σας

οι κατοχοι και δεν το εχετε παρατηρησει

τρεμοπαιζει η οθονη ενω προσπαθει με edge να πιασει σημα δεδομενα κλπ

 

αν προσεξεις θα το δεις..κι εγω αρχικα ελεγα τα 930 μου δεν το κανουν..

 

edge browser λενε....

http://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdlumia/lumia-930-screen-flickering-when-on-edge/10abd3d4-9743-47f9-b560-95f78344621c?auth=1

 

Τα έχεις μπλέξει αδερφέ... Άλλο επίσημη έκδοση με bug, άλλο beta testing, άλλο insider έκδοση... Όταν καταλάβεις τη διαφορά ξαναμιλάμε... Όχι τίποτα άλλο αλλά γράφεις και ξαναγράφεις τα ίδια και τα ίδια...

 

Στην τελική εδώ βγαίνουν high end συσκευές που ψήνεις αβγά από την υπερθέρμανση... και σου λένε οι fans ότι δεν τρέχει κάστανο... -για να μην μιλήσουμε για battery leaks...

 

Κατά τα λοιπά είπαμε, 500€ είναι υπερβολικά για οποιαδήποτε συσκευή...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό , να  δίνω χρήματα για προιόντα που σε έξι μήνες θα έχουν τη μισή τιμή , αλλά θα συμφωνήσω ότι με τέτοιο κόστος θα έπρεπε να είχαν "ντύσει" τη συσκευή με καλύτερα υλικά από μια απλή πλαστικούρα . Εκτός κιαν , ξέρουν ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει σύντομο χρόνο ζωής , λόγω του νέου surface phone by paney , οπότε  όσες πουληθούν καλό είναι .

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αρχικά για τα πλαστικά. Όμως με μια πιο ψύχραιμη ματιά και αφού άφησα στην άκρη την μόδα των unibody συσκευών, όπου σε "υποχρεώνουν" σε χρήση θήκης (και βέβαια μη αποσπώμενη μπαταρία), τώρα λέω πως επιτέλους θα ευχαριστηθώ την συσκευή μου αφού ότι κι αν συμβεί, αλλάζω το καπάκι και έχω μια καινούρια συσκευή......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 535 windows insider 10 παντα με τελευταία αναβάθμιση και αν εξαιρέσεις κάποιες από αυτές δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ BUG ουτε τρεμοπαίζει η οθόνη με το edge ουτε τίποτα, δεν υπερθερμαίνεται σε υπερβολικό σημείο και έως τώρα δεν εχω κάποια εφαρμογή (app) που να  εχει πρόβλημα τουλάχιστον απο αυτές που χρειάζομαι. Τωρα ολοι εσείς που λέτε διάφορα είμαι σίγουρος οτι μονο το 5 άντε 10% ειχαν/εχουν στα χέρια τους κάποιο Lumia. 

Εχουν περάσει απο τα χέρια μου πολλά smartphone απο το σχεδόν πρώτο sony 10 mini εως και διάφορες "ναυαρχίδες" και τα iphone's... Θεωρώ οτι τα Lumia ειναι οτι καλύτερο τιμή σε απόδοση, με 120€ - 250€ παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο έξυπνο τηλέφωνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...