Προς το περιεχόμενο

Microsoft Lumia 950 & 950 XL Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενώ αναφέρεται στο review η έλλειψη αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων, δεν αναφέρεται το ξεκλείδωμα μέσω ίριδας ματιού.

Επίσης η μπαταρία του πέφτει αρκετά γρήγορα κατω απο το 15% όπως παρατήρησα. Και γενικά υπάρχει η παρουσία lags και freezaρει καμια φορά. Θέλει αναβάθμιση το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα  να δωσω αρκετες  ευκαιρειες  στο  συγκεκριμενο λειτουργικο..Αλλα  βλεπω  ακομα  και μετα  το  930 οτι  πολλα  πραγματα  εμειναν  ιδια  και  δυστυχως  η  οποια αναπτυξη  γινεται με  ρυθμους  χελωνας ..Για  το  συγκεκριμενο  το 950  που ετυχε  και το  ειδα  απο κοντα  οσο καλο και  αν ειναι χωλαινει  και  σε  εφορμογες  οσο  και αν λεμε  οτι  υπαρχουν παραπλησιες  που  κανουν  δουλεια  και  δεν  σου  δινει καμμια  αισθηση  οτι  προκειται  για  ναυαρχιδα  εταιρειας ..Δεν ξερω τι  θα  πρπει να κανουν  για να προλαβουν  το τρενο  αλλα βλεπω  οτι μετα  απο απο τοσα  χρονια  εχουν  μεινει  πολυ  πισω και  δεν μπορουν να  εξισορροπησουν την κατασταση με  το  continnum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας φερθηκε καλα η MS παντως..

Ολο αργει στα updates, απο εφαρμογες τιποτα, ολες κατωτερες των περιστασεων απο τις αλλες πλατφορμες, απο αναβολη σε αναβολη, απο beta σε beta.

Ε δεν αντεξα και το πουλησα το lumia535.

Αγορασα ενα moto g3 και ηρεμησα...

Ντροπη της, επρεπε να ριξει λεφτα σε devs, να κλεισει συμφωνιες, να τρεξει γενικοτερα για το mobile τμήμα της.

Περίμενα, περίμενα και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για μένα η Microsoft έχει πάψει να προσπαθεί.

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι το δείχνει τόσο έντονα που κάνει όλους εμάς που υποστηρίζουμε τόσα χρόνια τα κινητά της να νιώθουμε μαλάκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μακριά!

Πέταξα 699 ευρώ  (αγορά από ιρλανδικό online store, τα Χριστούγεννα)

 

1o φάουλ: Ενώ έλεγαν για δωρεάν προσφορά του εξτρά κουτιού σύνδεσης σε μόνιτορ, τελικά το χρεώνουν στην κάρτα 99 ευρώ! Πρόλαβα και το ακύρωσα. Το chat/support του ireland store ισχυρίζεται άλλα αντ' άλλων (ότι στο τέλος θα επιστραφούν τα 99 ευρώ, το ελληνικό support (Microsoft Hellas) ισχυρίζεται ότι αυτή η προσφορά δεν ισχύει για Ελλάδα!  ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

 

2ο φάουλ. Εδώ και 1 μήνα είμαι χωρίς τηλέφωνο (950XL). Κάποια στιγμή , κάπου το Φλεβάρη του 2016,έγινε το update αυτόματα στην 10511 (ή 10586?) , από τότε δε συνδέομαι με τίποτε σε wifi , ιδιαίτερα στο wifi otefon!  Ενώ με το 925 συνδέομαι άψογα. Το χειρότερο: Με έπαιρναν φίλοι μου στο κινητό - και δεν λάβαινα τις κλήσεις τους!!!!

Το χειρότερο, το τελευταίο δεκαήμερο έκανε συνεχείς επανεκκινήσεις ... ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ! Ότι διάβαζα στο νετ για παράπονα χρηστών στην Αμερική , τον Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2015.  Και στο τέλος μια αθέλητη επαναφορά, και απώλεια όλων των αποθηκευμένων sms  μηνυμάτων μου! Και άλλων αρχείων (βίντεο και εγγραφών ήχου).

 

Ξαναγύρισα στο nokia lumia 925 (me 8.1. windows)  και έχω τηλέφωνο!

 

Ξέρει κανείς το τηλέφωνο υποστήριξης της Microsoft Hellas; Για να ξεκινήσω διαδικασία επιστροφής του τηλεφώνου 950XL. Είναι πανάχρηστο!

 

Ποτέ πια σκουπιδαριά με την ετικέτα Microsoft!

 

ΥΓ Ας το σκεφτούν πολύ οι κάτοχοι windowsphone πριν πάνε στα windows 10. Τους συμβουλεύω να μην πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά!

Πέταξα 699 ευρώ  (αγορά από ιρλανδικό online store, τα Χριστούγεννα)

 

1o φάουλ: Ενώ έλεγαν για δωρεάν προσφορά του εξτρά κουτιού σύνδεσης σε μόνιτορ, τελικά το χρεώνουν στην κάρτα 99 ευρώ! Πρόλαβα και το ακύρωσα. Το chat/support του ireland store ισχυρίζεται άλλα αντ' άλλων (ότι στο τέλος θα επιστραφούν τα 99 ευρώ, το ελληνικό support (Microsoft Hellas) ισχυρίζεται ότι αυτή η προσφορά δεν ισχύει για Ελλάδα!  ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

 

2ο φάουλ. Εδώ και 1 μήνα είμαι χωρίς τηλέφωνο (950XL). Κάποια στιγμή , κάπου το Φλεβάρη του 2016,έγινε το update αυτόματα στην 10511 (ή 10586?) , από τότε δε συνδέομαι με τίποτε σε wifi , ιδιαίτερα στο wifi otefon!  Ενώ με το 925 συνδέομαι άψογα. Το χειρότερο: Με έπαιρναν φίλοι μου στο κινητό - και δεν λάβαινα τις κλήσεις τους!!!!

Το χειρότερο, το τελευταίο δεκαήμερο έκανε συνεχείς επανεκκινήσεις ... ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ! Ότι διάβαζα στο νετ για παράπονα χρηστών στην Αμερική , τον Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2015.  Και στο τέλος μια αθέλητη επαναφορά, και απώλεια όλων των αποθηκευμένων sms  μηνυμάτων μου! Και άλλων αρχείων (βίντεο και εγγραφών ήχου).

 

Ξαναγύρισα στο nokia lumia 925 (me 8.1. windows)  και έχω τηλέφωνο!

 

Ξέρει κανείς το τηλέφωνο υποστήριξης της Microsoft Hellas; Για να ξεκινήσω διαδικασία επιστροφής του τηλεφώνου 950XL. Είναι πανάχρηστο!

 

Ποτέ πια σκουπιδαριά με την ετικέτα Microsoft!

 

ΥΓ Ας το σκεφτούν πολύ οι κάτοχοι windowsphone πριν πάνε στα windows 10. Τους συμβουλεύω να μην πάνε.

To λειτουργικό το τρέχω 2 μερες στο 640 και δεν μου εχει βγάλει κάτι χοντρό σε προβλήματα εκτός απο 1-2 κρασαρισματα και λιγο πιο αργές ταχύτητες σε κάποιες εφαρμογές. Ίσως το πρόβλημα να ταν στο συγκεκριμένο κινητό. Απορώ πάντως πως έδωσες τόσα λεφτά για ένα πλαστικό κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To λειτουργικό το τρέχω 2 μερες στο 640 και δεν μου εχει βγάλει κάτι χοντρό σε προβλήματα εκτός απο 1-2 κρασαρισματα και λιγο πιο αργές ταχύτητες σε κάποιες εφαρμογές. Ίσως το πρόβλημα να ταν στο συγκεκριμένο κινητό. Απορώ πάντως πως έδωσες τόσα λεφτά για ένα πλαστικό κινητό. 

1. έχω το 950xl

2. βασικά τσίμπησα για τη δυνατότητα του dock και της επεξεργασίας κειμένου σε οποιοδήποτε μόνιτορ. εκ των υστέρων αποδείχτηκε ότι  πρέπει να πληρώσεις άδεια χρήσης για αυτό! Όπως και να το κάνουμε εμπιστεύεσαι ένα μεγάλο όνομα. Μέχρι να καταλάβεις τι παίζει. Κατά την εκτίμησή μου, αυτή  τη φορά χρησιμοποίησε/έπαιξε με το μάρκετινγκ κι όχι με ένα καλό προϊόν δηλ. λογισμικό+hardware. Μετρημένα είναι τα ψωμιά της. Αν μάλιστα βγάλει δωρεάν λειτουργικό η γκουγκλ - θα το βγάλει την επόμενη 5ετία (κατά την εκτίμησή μου) , τελείωσε η ms. gia ;osoυς exoyn sxetistei epaggelmatika me esvterika klimakia ths ms, έχουν αντιληφθεί ότι έμπλεξαν με μια γιγαντιαία επιχείρηση με τεράστιο πρόβλημα γραφειοκρατίας/κακής οργάνωσης και στελέχωσης. αυτά δεν έχουν σχέση ίσως με το ζήτημα που με ενόχλησε... αλλά είναι φανερό ότι σχετίζονται.  αντί να της δώσει ώθηση η κυκλοφορία ενός πολυδιαφημισμένου μοντέλου, της μίκρυνε το μερίδιο στις τηλ συσκευές!

Επεξ/σία από testit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν χρειάζεται να το φτάνεις μέχρι τα pc. Εκεί δύσκολα η Google θα κάνει κάτι, η Ms θα συνεχίσει να κυριαρχεί. Η πλατφόρμα των wp είναι κλινικά νεκρή, απλά δεν έχει τραβήξει ακόμα η Ms το καλώδιο. Όσο βγάζει λεφτά από πωλήσεις android συσκευών, δεν την νοιάζει να συντηρεί έναν τομέα -στον οποίο έχει κάνει περικοπή εξόδων- για τους δικούς της λόγους.

Επεξ/σία από Belisarius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχες κανένα wp. Αν επιμείνεις, θα ερωτηθείς και θα ξεσκεπαστείς. Μη γράφεις ό,τι να ναι.

 

 

Μήπως με περνάς για κανένα γνωστό σου??? Ούτε γνωριζόμαστε - ούτε μου αρέσει ο τρόπος που διατυπώνεις τις σκέψεις σου. Δείχνω συγκατάβαση, γιατί κάνεις σίγουρα λάθος, οπότε μελλοντικά ας είσαι περισσότερο συγκρατημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως με περνάς για κανένα γνωστό σου??? Ούτε γνωριζόμαστε - ούτε μου αρέσει ο τρόπος που διατυπώνεις τις σκέψεις σου. Δείχνω συγκατάβαση, γιατί κάνεις σίγουρα λάθος, οπότε μελλοντικά ας είσαι περισσότερο συγκρατημένος. 

 

Πρόκειται για γνωστό τύπο που δεν έχει ιδέα από smartphones και προσπαθεί να πάρει κι άλλους στο λαιμό του στα τοπικ επιλογής κινητών. Γενικώς μην ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

349.00€ Lumia 950 XL DUAL SIM με παραδοση στη διεϋθηνση 1/8/16 προσφορά κοτσώβολου

400ευρω εχουν τα OnePlus3 και πλεον και το Zte Axon7 αρα σιγα την προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...