Προς το περιεχόμενο

φιλοζωικές και εύρεση σκυλου


logo15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

θα ήθελα να ψάξω να βρω, να γνωρίσω και να βάλω στο σπιτικό μου έναν μικρο σκυλακο τοσο για εμενα οσο και για τον παππου μου που ειναι μεγαλης ηλικιας και θελει παρεα. Μπορειτε να μου δωσετε σχετικα λινκς για εντος Αττικης ωστε να παω να κανω μια ερευνα και να γνωρισω τους υποψιφιους μου? Εχουν μικρα σκυλακια ε? Γιατι οι μεγαλοι (ντοπρμαν ειχα παλια) ειναι ζόρικοι, αν και τρομεροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως υπάρχουν δημοτικά καταφύγια, μπορείς να ρωτήσεις τον δήμο σου που είναι και να πας να δεις επιτόπου τα σκυλάκια που έχουν προς υιοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zeil.gr (Ηλιούπολη, από τις πιο δραστήριες).

 

http://www.filozoiki.gr/arxikh

http://pfo.gr/index.php/el/

 

και άλλα πολλά. Διάβασμα για να μάθεις και τις υποχρεώσεις σου , και τη νομοθεσία που είναι πολύ αυστηρή.
Οι υιοθεσίες γίνονται με συμβόλαια και τσιπάρισμα.

Γενικά , πρωινή και απογευματική βόλτα είναι απαραίτητη για όλα τα σκυλιά ανεξαρτήτως μεγέθους.

Και φυσικά τα κακά τους τα μαζεύει ο ιδιοκτήτης και δεν τα παρατάει.

Ετήσια ιατρική παρακολούθηση και εμβόλια.

Ενώ κακοποίηση θεωρείται και το να είναι μόνιμα δεμένο ένα σκυλί σε μπαλκόνι ή αυλές.

Απλώς τα αναφέρω γιατί η απόκτηση κατοικιδίου σημαίνει ότι η οικογένεια μας μεγαλώνει κατά ένα μέλος ακόμα, και δεν είναι αναλώσιμο που όταν το βαρεθούμε το αφήνουμε στην τύχη του.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την φιλοζωική Ηλιούπολης θα σου έλεγα γιατί είναι από τις πιο μεγάλες και με πολλά σκυλιά.
Να ξέρεις ότι σκύλο και αν πάρεις έχεις δωρεάν τροφή για 6 μήνες,τσιπάκι και ο σκύλος να είναι κομπλέ σε εμβόλια,καθαρός,κουρεμένος.
(νόμος του κράτους) 

+Του ότι μια αναζήτηση να κάνεις στη google θα βρεις πολλές φιλοζωικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να εχεις οσο γινεται λιγοτερα παρε δωσε με τις τρελες φιλοζωες.

Ειναι ιδιαιτερη κατηγορια γυναικων.

Συνηθως αυτες που ταιζουν τα 85 σκυλια 5-6 γειτονιων και οπου σταθουν και βρεθουν ψαχνουν για σκυλους. Δε θα δυσκολευτεις να τις αναγνωρισεις, το παρουσιαστικο τους ειναι χαρακτηριστικο.

Συνηθως απορροια ψυχικων και ψυχολογικων ιδιαιτεροτητων. Ειναι να μην τις δωσεις θαρρος.Βρες και υιοθετησε με το καλο και μετα δε σε ξερω δε με ξερεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκυλιά δεν είναι παπούτσια, δεν πάει με το μέγεθος, πάει με το χαρακτήρα.

 

Αν θες να κάνει παρέα στον παππού σου και αν είναι να το βγάζει βόλτα, θέλεις ένα ήρεμο, χαμηλών τόνων σκυλί.

Αν πάρεις το μικρότερο "νευρόσπαστο" που υπάρχει, θα παρακάλαγες να είχες διαλέξει ένα νωθρό γίγαντα.

 

Πήγαινε σε μια φιλοζωηική και περιέγραψε την κατάσταση, θα σου προτείνουν αυτοί, ξέρουν τα σκυλιά τους απ'εξω κι ανακατωτά.

 

http://www.scars.gr/sizedontmatter/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να εχεις οσο γινεται λιγοτερα παρε δωσε με τις τρελες φιλοζωες.

Ειναι ιδιαιτερη κατηγορια γυναικων.

Συνηθως αυτες που ταιζουν τα 85 σκυλια 5-6 γειτονιων και οπου σταθουν και βρεθουν ψαχνουν για σκυλους. Δε θα δυσκολευτεις να τις αναγνωρισεις, το παρουσιαστικο τους ειναι χαρακτηριστικο.

Συνηθως απορροια ψυχικων και ψυχολογικων ιδιαιτεροτητων. Ειναι να μην τις δωσεις θαρρος.Βρες και υιοθετησε με το καλο και μετα δε σε ξερω δε με ξερεις.

Γιατί δαγκώνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να εχεις οσο γινεται λιγοτερα παρε δωσε με τις τρελες φιλοζωες.

Ειναι ιδιαιτερη κατηγορια γυναικων.

Συνηθως αυτες που ταιζουν τα 85 σκυλια 5-6 γειτονιων και οπου σταθουν και βρεθουν ψαχνουν για σκυλους. Δε θα δυσκολευτεις να τις αναγνωρισεις, το παρουσιαστικο τους ειναι χαρακτηριστικο.

Συνηθως απορροια ψυχικων και ψυχολογικων ιδιαιτεροτητων. Ειναι να μην τις δωσεις θαρρος.Βρες και υιοθετησε με το καλο και μετα δε σε ξερω δε με ξερεις.

Κάνουν δουλειά όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Πολλες εχουν ψυχωση και γινονται συλλεκτριες ζωων.

Εντάξει μπορεί, αλλά το αποτέλεσμα είναι θεαματικό. Μια τέτοια ομάδα μπορεί να σώσει 100 σκυλιά!

 

(και συνήθως βάζουν χρόνο και χρήμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω ενα σκυλακι. Βασικα η κοπελα μου το πηρε απο καποιον που το επαιζε φιλοζωος, επαιρνε σκυλακια κακοποιημενα και τα εδινε προς υιοθεσία σε ατομα που θελανε σκυλο.

 

Εκεινη την εποχη ψαχναμε σκυλο, ειδαμε μια κοπελα να δινει ενα σκυλλακι προς υιοθεσία, επικοινωνισαμε μαζι της. Συμφωνήσαμε να παρουμε το σκυλακι με ολα τα νομιμα χαρτια. Πηγαμε να το παρουμε ολα καλα, μας ρωτουσανε αν το σκυλι το χουμε αν ζει, αν ειναι καλα. Ολα αυτα χωρις να του εχουμε δωσει λεφτα για το σκυλακι.

 

Το υποτιθεμενο φιλοζωο τωρα τον κατηγορει μια φιλοζωικη οτι επαιρνε σκυλια και τα πουλουσε σε αλλα ατομα. Προχτες ζητησε απο την κοπελα μου να του κανει μια.υπευθυνη δηλωση οτι το σκυλι το πηρε τζαμπα απο αυτον και να γραψει οτι θα την πει αυτος. Εγω της προτεινα να μην το κανει, σημερα την ξαναεστειλε μηνυμα λεγοντας της οτι και να μην εχει κανει την δηλωση αυτος θα δωσει τα στοιχεια της στον εισαγγελέα.

 

Τι μπορει να συμβει τωρα; δεν θελω ουτε το σκυλακι να χασω εφοσον το μεγαλωσε εμεις, αλλα ουτε να τρεχω για αλλους.

 

Νομίζω οτι ψαχνει απλα θυματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκυλιά δεν είναι παπούτσια, δεν πάει με το μέγεθος, πάει με το χαρακτήρα.

 

Αν θες να κάνει παρέα στον παππού σου και αν είναι να το βγάζει βόλτα, θέλεις ένα ήρεμο, χαμηλών τόνων σκυλί.

Αν πάρεις το μικρότερο "νευρόσπαστο" που υπάρχει, θα παρακάλαγες να είχες διαλέξει ένα νωθρό γίγαντα.

 

Πήγαινε σε μια φιλοζωηική και περιέγραψε την κατάσταση, θα σου προτείνουν αυτοί, ξέρουν τα σκυλιά τους απ'εξω κι ανακατωτά.

 

http://www.scars.gr/sizedontmatter/

καλο θα ηταν να σκεφτονται το μεγεθος, για το καλο του σκυλου.ρωτας αν μπορει ενα λαμπραντορ να περιοριστει σ ενα δυαρι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...