Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και κατανοώ ότι κάποια άτομα δε τα βολεύει καθώς δεν μπορούν να κάνουν καταμερισμό εξόδων καλά αν δεν έρχεται λογαριασμός , τι να έρχεται κάθε μήνα λογαριασμός , τι κάθε 2 ή 4 , τελικά το ίδιο θα πληρώσεις. Το γεγονός ότι έχει να έρθει από τον Γενάρη λογαριασμός (και σε μένα) δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ότι θα έρθει κάποια στιγμή και άρα να αφήσουμε και ένα ποσό για τη δεή στην άκρη κάθε μήνα. 

Επίσης όποιος είναι στη πρώτη κατηγορία η έκπτωση είναι πολύ μεγάλη , νομίζω 7,5 cents ανά κιλοβατώρα οπότε το ρεύμα καθεαυτό θα είναι σχεδόν τζάμπα... (2 cent η κιλοβατώρα περίπου) .  Όλα τα άλλα τα μαμησιάτικα (Τέλη και Ερτ ) θα είναι το μεγαλύτερο μέρος του λογαριασμού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MikeJ είπε

 

Επίσης όποιος είναι στη πρώτη κατηγορία η έκπτωση είναι πολύ μεγάλη , νομίζω 7,5 cents ανά κιλοβατώρα οπότε το ρεύμα καθεαυτό θα είναι σχεδόν τζάμπα... (2 cent η κιλοβατώρα περίπου) .  Όλα τα άλλα τα μαμησιάτικα (Τέλη και Ερτ ) θα είναι το μεγαλύτερο μέρος του λογαριασμού.

Η πραγματική τιμή της κιλοβατώρας είναι γύρω στα 30cents..Απλά δεν το γράφουν ξεκάθαρα και το έχουν κρύψει στις άλλες χρεώσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο δικός μου λογαριασμός έχει καθυστερήσει να έρθει (από Ιανουάριο), και της γιαγιάς μου. Σε επικοινωνία με την ΔΕΗ μου είπαν πως θα καθυστερήσει λίγο, και πως μετά θα έρχεται κανονικά στην ώρα του. Το πόσο λίγο δεν το ήξεραν.
Αυτό το λίγο με τρομάζει.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση αναφορικά με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος 2018

Όπως αναφέρεται σαφώς στην Υπουργική Απόφαση με αριθμό ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/892/152 (ΦΕΚ Β΄ 1403/01.02.2018) θεωρείται ως «Ετήσιο Συνολικό Πραγματικό Εισόδημα: το φορολογητέο, το αυτοτελώς φορολογούμενο ή το ειδικώς φορολογούμενο ή το απαλλασσόμενο φόρου εισόδημα ή το Τεκμαρτό εισόδημα, όπως αυτό προκύπτει από τις τελευταίες εκκαθαρισμένες δηλώσεις φόρου εισοδήματος των μελών του νοικοκυριού για τις οποίες έχει λήξει η οριζόμενη από τις κείμενες διατάξεις ή η παραταθείσα με οποιονδήποτε τρόπο προθεσμία υποβολής…» Δηλαδή, εκτός από τη φορολογική δήλωση του δικαιούχου, θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι φορολογικές δηλώσεις όλων των μελών του νοικοκυριού (για παράδειγμα και των φιλοξενούμενων μελών) ώστε να είναι δυνατή η διασταύρωση των στοιχείων από τις βάσεις δεδομένων των αρμόδιων αρχών. Επίσης, εάν η ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων για το φορολογικό έτος 2017 δεν έχει παρέλθει ακόμη (ανεξάρτητα εάν εσείς έχετε καταθέσει τη δήλωσή σας για το 2017) θα εξακολουθούν να εμφανίζονται τα στοιχεία του προηγούμενου έτους (2016).

 

Όσοι έχουν ενταχθεί στο ΚΟΤ για το έτος 2017 απαιτείται να κάνουν εκ νέου αίτηση και για την επόμενη χρονιά εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος 2018

Όπως αναφέρεται στην Υπουργική Απόφαση με αριθμό ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/892/152 (ΦΕΚ Β΄ 1403/01.02.2018), άρθρο 3, παράγραφος 4, «Όσοι έχουν ενταχθεί στο Κ.Ο.Τ απαιτείται να υποβάλουν εκ νέου αίτηση εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της οριζόμενης από τις κείμενες διατάξεις ή της παραταθείσας με οποιονδήποτε τρόπο προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων, οπότε και διενεργείται επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο Κ.Ο.Τ. Εφόσον από τη διαδικασία αυτή προκύψει ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις ένταξης σε άλλη κατηγορία τότε ο δικαιούχος μεταβαίνει αυτόματα σε αυτή. Εάν προκύψει ότι δεν πληρούνται πλέον οι προϋποθέσεις ένταξης σε καμία κατηγορία ή δεν υποβληθεί αίτηση τότε το Κ.Ο.Τ. παύει να ισχύει από την επόμενη ημέρα της λήξης της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου….» Δηλαδή, εάν για παράδειγμα η προθεσμία υποβολής δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων π.χ. για το φορολογικό έτος 2017 λήγει στις 30/06/2018 και μέχρι 31/07/2018 δεν έχετε υποβάλλει εκ νέου αίτηση, τότε αυτόματα απεντάσσεσθε από το ΚΟΤ (από 01/08/2018) ακόμη και αν πληροίτε τις προϋποθέσεις για κάποια κατηγορία.

 

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν ενταχθεί στο ΚΟΤ για το έτος 2017 απαιτείται να κάνουν εκ νέου αίτηση και για την επόμενη χρονιά εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος 2018

Oσοι εχουν ενταχτει στο ΚΟΤ για το ετος 2018 δε κανουν τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

 

Oσοι εχουν ενταχτει στο ΚΟΤ για το ετος 2018 δε κανουν τιποτα?

Αν εγινε δεκτη η αιτηση του το 2018 οχι δεν κανεις κατι αλλο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νέα ταλαιπωρία για όσους έχουν ήδη ενταχθεί στο Κοινωνικό Τιμολόγιο ρεύματος

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/208828/koinoniko-timologio-ksana-aitisi-kai-gia-osous-exoun-idi-entaxthei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/20/2018 στις 1:27 ΜΜ, Chris_saxo vts είπε

Και ο δικός μου λογαριασμός έχει καθυστερήσει να έρθει (από Ιανουάριο), και της γιαγιάς μου. Σε επικοινωνία με την ΔΕΗ μου είπαν πως θα καθυστερήσει λίγο, και πως μετά θα έρχεται κανονικά στην ώρα του. Το πόσο λίγο δεν το ήξεραν.
Αυτό το λίγο με τρομάζει.. :lol:

ακομη δεν εχει ερθει...

κι οταν ερθει, πως θα πληρωθει σε ξερω που θα ναι μαζεμένα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

ακομη δεν εχει ερθει...

κι οταν ερθει, πως θα πληρωθει σε ξερω που θα ναι μαζεμένα :(

Κάνε τα κουμάντα σου να έχεις τα χρήματα δεν αλλάζει κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Κάνε τα κουμάντα σου να έχεις τα χρήματα δεν αλλάζει κάτι 

μα φιλε ειναι πραγματικά ερασιτέχνες.

Θα μπορούσε να ερχεται κανονικά ο λογαριασμός ώς ειχε και αναμεσα στα διμηνα να κανεις τις εκκαθαρίσεις τους και στο 4 μηνο πχ πανω (που το πιασαμε) θα λεγαν κύριε χρεωστικός Χ ποσό, πιστωτικός Ψ ποσό.

Αυτό που γινεται τώρα ειναι για τα πανυγήρια...θα μου πεις, τι δουλευει σωστά, για να δουλέψει κι αυτο.

Εδω τα ΕΛΤΑ παρακρατεί τα χρήματα της ΔΕΗ, γελάει ο κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2018 στις 12:09 ΜΜ, manosj είπε

ο τελευταιος λογαριασμος που εκδοθηκε (ΔΕΗ) ειναι στις 12/1/18 και ήταν έναντι.απο τότε και ένω έκανα την αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο, δεν μου έχει έρθει νέος λογαριασμός.έχει τύχει σε κάποιον τπτ παρόμοιο;να επικοινωνήσω με τη δεη να δω τι γίνεται;

Και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω φίλε, πειρα τηλ στην ΔΕΗ και μου ειπανε οτι θα αργησει να βγει ο επόμενος. Τα εχουν κανει μπαχαλο μαλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι "ψιλικατζήδες" (δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ψιλικατζήδες,την έχω κάνει αυτή τη δουλειά).
Περίεργο θα μου φαίνονταν να γίνει κάτι, και να μην δημιουργηθεί μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...