Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, rus είπε

Kαι στον δικο μου μπορεις να το παρατηρησεις, αυτο ειναι προφανως, ο υπολογισμος με κοτ ξεκιναει από την ημερ/νια που ενταχτηκες στο κοτ.

Δε γραφουν λεπτομέρειες πως προκυπτει. Σε μενα για παράδειγμα λεει

Πάγια Χρέωση 1,54

kWh 1480X0,09460€/kWh 140,01

Πάγια Χρέωση Νύχτας 2,01

kWh 21X0,06619€/kWh 1,39

Εκπτ.KOT 1290,00X0,04500 -58,05

Τι ρυθμιζομενες χρεωσεις σου εχουν βαλει, φιλε? 

ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε 0,19
(8kVAx4/365x0,130€/kVA)+(35kWhx0,00527€/kWh)
ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε 0,80
(8kVAx4/365x0,540€/kVA)+(35kWhx0,02130€/kWh)
ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας 0,24
ΕΤΜΕΑΡ 24,14
1065kWhx0,02267€/kWh
Λοιπές Χρεώσεις 0,07
1065kWhx0,00007€/kWh

Λοιπον,εκανα μερικους υπολογισμους βαση του σκεπτικου σου περι υπολογισμος προ ΚΟΤ.

Στις 1065kw με περιοδο καταναλωσης 02/03/2018 - 02/07/2018(123 μερες καταναλωσης) και ημερομηνια εγκρισης ΚΟΤ 6/3/2018 εχουμε 4μερες προ ΚΟΤ.

(1065/123)χ4=34,65kw δηλαδη 35kw! :shock:

Ο υπολογισμος αυτος ομως θεωρω οτι ειναι αυθαιρετος γιατι δεν εχουν κανει καποια μετρηση για να πουν οτι οντως καηκαν 35kw σε 4μερες προ ΚΟΤ!! :angry:

Πως ξερουν οτι οντως καταναλωθηκαν και εγω δεν ελειπα απο το σπιτι?!?!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gponiris είπε

ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε 0,19
(8kVAx4/365x0,130€/kVA)+(35kWhx0,00527€/kWh)
ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε 0,80
(8kVAx4/365x0,540€/kVA)+(35kWhx0,02130€/kWh)
ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας 0,24
ΕΤΜΕΑΡ 24,14
1065kWhx0,02267€/kWh
Λοιπές Χρεώσεις 0,07
1065kWhx0,00007€/kWh

Ώστε σε ρευμα 25,44€ εχεις ρυθμιζομενες χρεωσεις 23,49€. Σε μενα είναι ρευμα 83,34€ και ρυθ.χρ. 75,19... Επιβεβαιώνεται η ανησυχια μου, ακριβυναν τις ρυθ.χρ, ειναι 90-92% επι του ρεύματος!!

12 ώρες πριν, gponiris είπε

Λοιπον,εκανα μερικους υπολογισμους βαση του σκεπτικου σου περι υπολογισμος προ ΚΟΤ.

Στις 1065kw με περιοδο καταναλωσης 02/03/2018 - 02/07/2018(123 μερες καταναλωσης) και ημερομηνια εγκρισης ΚΟΤ 6/3/2018 εχουμε 4μερες προ ΚΟΤ.

(1065/123)χ4=34,65kw δηλαδη 35kw! :shock:

Ο υπολογισμος αυτος ομως θεωρω οτι ειναι αυθαιρετος γιατι δεν εχουν κανει καποια μετρηση για να πουν οτι οντως καηκαν 35kw σε 4μερες προ ΚΟΤ!! :angry:

Πως ξερουν οτι οντως καταναλωθηκαν και εγω δεν ελειπα απο το σπιτι?!?!!

Aρα καλα το ειπα, οι 35 κιλ/ρες θεωρηθηκαν ότι είναι πριν το κοτ και τιμολογηθηκαν με το κανονικο.

Προφανως και εκαναν έναν αυθαιρετο υπολογισμο σε ολους εμας που μεσα στο 4μηνο βαλαμε κοτ, δε γινοταν αλλιως :)

Μπορεις να μου πεις πως βλεπει κανεις την ημερομηνια έγκρισης, να δω κι εγω τη δικη μου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rus είπε

Ώστε σε ρευμα 25,44€ εχεις ρυθμιζομενες χρεωσεις 23,49€. Σε μενα είναι ρευμα 83,34€ και ρυθ.χρ. 75,19... Επιβεβαιώνεται η ανησυχια μου, ακριβυναν τις ρυθ.χρ, ειναι 90-92% επι του ρεύματος!!

Aρα καλα το ειπα, οι 35 κιλ/ρες θεωρηθηκαν ότι είναι πριν το κοτ και τιμολογηθηκαν με το κανονικο.

Προφανως και εκαναν έναν αυθαιρετο υπολογισμο σε ολους εμας που μεσα στο 4μηνο βαλαμε κοτ, δε γινοταν αλλιως :)

Μπορεις να μου πεις πως βλεπει κανεις την ημερομηνια έγκρισης, να δω κι εγω τη δικη μου?

Η ημερομηνια εγκρισης φαινεται μεσω Ηδικα στην κατηγορια ρευματος που φαινεται η αιτηση για κοτ που εκανες.

Κανε μια διασταυρωση και εσυ και πες μας αν οι κιλοβατωρες σου που δεν υπολογιστηκαν με κοτ προκυπτουν βαση των ημερων εγκρισης σου.

Αν ο υπολογισμος ειναι οπως ο δικος μου,φαντασου τι λεφτα βγαλανε απο τους δικαιουχους κοτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gponiris είπε

Η ημερομηνια εγκρισης φαινεται μεσω Ηδικα στην κατηγορια ρευματος που φαινεται η αιτηση για κοτ που εκανες.

Κανε μια διασταυρωση και εσυ και πες μας αν οι κιλοβατωρες σου που δεν υπολογιστηκαν με κοτ προκυπτουν βαση των ημερων εγκρισης σου.

Αν ο υπολογισμος ειναι οπως ο δικος μου,φαντασου τι λεφτα βγαλανε απο τους δικαιουχους κοτ!

Χρησιμοποιησα λοιπον αυτό το τυπο αλλα μου βγαζει  (1501/121)x17=211 αντι για 190. Βεβαια εγω εχω και νυχτερινο οποτε ισως κατι αλλαζει. Συγκεκριμενα, σε 1501 κιλ/ρες(1351 ημερ.και 150 νυχτ) υπολογισαν τις 1290 με το κοτ/β, τις 190 με το κανονικο και τις 21 με το νυχτερινο.

Είναι λογικο να σε πιστωσουν με κοτ από την ημερομηνια που το εβαλες. Δηλαδη αν το βαλεις το 4ο μηνα θα πρεπει να σε πιστωσουν κοτ και τους πρωτους τρεις? Τρελα λεφτα εγω βλεπω ότι βγαζουν από τις ρυθ.χρ., σχεδόν τις εξισωσανε με το ρευμα:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι αμασητο, ειπαμε, δε γινεται αλλιως. Τι ηθελες, να τα χαρισουν?

Κινηση στο συνηγορο να κανεις για το πραγματικο προβλημα, τις  ρυθμ.χρ. που είναι οσο και το ρευμα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rus είπε

Τι αμασητο, ειπαμε, δε γινεται αλλιως. Τι ηθελες, να τα χαρισουν?

Κινηση στο συνηγορο να κανεις για το πραγματικο προβλημα, τις  ρυθμ.χρ. που είναι οσο και το ρευμα.

Οντως...δεν γινεται αλλιως.Το δεχομαστε λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχω πάρει αγρίως. Με πετάξαν έξω από το κοινωνικό τιμολόγιο και είπαν ότι πρέπει να λήξει η προθεσμία υποβολής φορολογικών δηλώσεων για νέα αίτηση. Μετά να περιμένουμε να λήξει και η παράταση. Και στο μεσοδιάστημα σκάνε 2 λογαριασμοί, κανονικά ο Εκκαθαριστικός και μετά από 1 μήνα ο έναντι!

Λήξη προθεσμίας εκκαθαριστικού 28/6/2018

Λήξη προθεσμίας έναντι 30/7/2018

Δεν έχει ξαναγίνει, πάντα ήταν ανά δίμηνο!

Επεξ/σία από hurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, hurin είπε

Τα έχω πάρει αγρίως. Με πετάξαν έξω από το κοινωνικό τιμολόγιο και είπαν ότι πρέπει να λήξει η προθεσμία υποβολής φορολογικών δηλώσεων για νέα αίτηση. Μετά να περιμένουμε να λήξει και η παράταση. Και στο μεσοδιάστημα σκάνε 2 λογαριασμοί, κανονικά ο Εκκαθαριστικός και μετά από 1 μήνα ο έναντι!

Λήξη προθεσμίας εκκαθαριστικού 28/6/2018

Λήξη προθεσμίας έναντι 30/7/2018

Δεν έχει ξαναγίνει, πάντα ήταν ανά δίμηνο!

Εχει σημασια αν ο εναντι ειναι μηνιαιος, διμηνιαιος ή τριμηνιαίος? Ετσι κι αλλιως ενα υποθετικο ποσό βαζουνε, και δεν εισαι υποχρεωμενος να τον πληρωσεις, περιμενε τον εκκαθαριστικο να τα δωσεις όλα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

Εχει σημασια αν ο εναντι ειναι μηνιαιος, διμηνιαιος ή τριμηνιαίος? Ετσι κι αλλιως ενα υποθετικο ποσό βαζουνε, και δεν εισαι υποχρεωμενος να τον πληρωσεις, περιμενε τον εκκαθαριστικο να τα δωσεις όλα μαζι.

Και η έκπτωση 15%? Την έχασα στον προηγούμενο καθώς πλήρωσα σε ΕΛΤΑ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/7/2018 στις 8:10 ΜΜ, thant είπε

Από 1 Αυγούστου ξεκινάνε οι αιτήσεις για το ΚΟΤ ή θα έχουμε πάλι τίποτα ιστορίες;

Από αύριο ξεκινάνε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Chris_saxo vts είπε

Από αύριο ξεκινάνε.

Παλι αυτοματοποιημενη διαδικασια μεσω online αιτησης? Yποθεση ολιγων κλικ δηλαδή.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...