Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, rus είπε

Ποιο μεσοδιαστημα? Το κοτ μετραει από τη στιγμη που σου το βαζουν, εννοείται.

Όχι απαραίτητα. Τώρα μπορεί να το κάνουν έτσι.

Πέρσι όμως που μπήκα, μου χρεώσαν όλο το τετράμηνο με τιμές ΚΟΤ, παρόλο που η αίτηση έγινε κάπου στις αρχές του δεύτερου μήνα, και εγκρίθηκε 3 εβδομάδες μετά αν θυμάμαι καλά, άρα κάπου στα μέσα του τετραμήνου.

Αν γίνει έτσι όπως λες, όσο καθυστερούν, τόσο χάνει ο καταναλωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Όχι απαραίτητα. Τώρα μπορεί να το κάνουν έτσι.

Πέρσι όμως που μπήκα, μου χρεώσαν όλο το τετράμηνο με τιμές ΚΟΤ, παρόλο που η αίτηση έγινε κάπου στις αρχές του δεύτερου μήνα, και εγκρίθηκε 3 εβδομάδες μετά αν θυμάμαι καλά, άρα κάπου στα μέσα του τετραμήνου.

Αν γίνει έτσι όπως λες, όσο καθυστερούν, τόσο χάνει ο καταναλωτής.

Σε μενα δε συνεβη αυτό. Γιαυτο και στην αναλυση του λογ/σμου ειχα καποιες κιλοβατώρες με κανονικο και καποιες με κοινωνικο.

Τωρα ομως, για ανανεωση, ειναι διαφορετικη περιπτωση. Ειμαστε ηδη στο κοινωνικο και κανουμε νεα αιτηση (για να συνεχισουμε να ειμαστε ή για να βγουμε). Αρα λογικα μεχρι να εξεταστει η αιτηση δε χανουμε κατι.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι το σύστημα θεωρεί ότι είμαστε ήδη στο ΚΟΤ.

Θεωρώ πως έχουμε απενταχθεί και πως δεν έχει διαφορά σε σχέση με το να μην είχαμε μπει ποτέ. Σίγουρα εκείνοι που είχε απορριφθεί η αίτηση το Φλεβάρη, ίσως και εκείνοι που τους είχε εγκριθεί.

Εμένα εκδόθηκε πριν 1 εβδομάδα εκκαθαριστικός, στον οποίο φαίνεται ότι είμαι στο Οικιακό Τιμολόγιο, και σχεδόν όλες οι κιλοβατώρες έχουν τιμολογηθεί με τιμές Οικιακού. Ελάχιστες τιμολογήθηκαν βάσει ΚΟΤ, και ήταν όσες είχα κάψει από την αρχή περιόδου κατανάλωσης, έως 30/4 που ήταν και η τελευταία ημερομηνία παραμονής στο ΚΟΤ για όσους δεν είχε εγκριθεί η αίτηση του Φλεβάρη.

Εσύ μάλλον είσαι από εκείνους που είχε εγκριθεί η τελευταία αίτηση, αλλά τώρα πρέπει να ξανακάνουν. Και θεωρείς ότι εάν εγκριθεί η νέα, θα είναι σα να μη βγήκες ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

03/08 εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός και είναι κανονικά ΚΟΤ/Α

Φλεβάρη έκανα αίτηση, όλες οι κιλοβατόρες υπολογισμένες με 0.075

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι το σύστημα θεωρεί ότι είμαστε ήδη στο ΚΟΤ.

Θεωρώ πως έχουμε απενταχθεί και πως δεν έχει διαφορά σε σχέση με το να μην είχαμε μπει ποτέ.

Πότε? Ποια είναι η ημερομηνια απενταξης?

 

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Εμένα εκδόθηκε πριν 1 εβδομάδα εκκαθαριστικός, στον οποίο φαίνεται ότι είμαι στο Οικιακό Τιμολόγιο, και σχεδόν όλες οι κιλοβατώρες έχουν τιμολογηθεί με τιμές Οικιακού. Ελάχιστες τιμολογήθηκαν βάσει ΚΟΤ, και ήταν όσες είχα κάψει από την αρχή περιόδου κατανάλωσης, έως 30/4 που ήταν και η τελευταία ημερομηνία παραμονής στο ΚΟΤ για όσους δεν είχε εγκριθεί η αίτηση του Φλεβάρη.

Εσύ μάλλον είσαι από εκείνους που είχε εγκριθεί η τελευταία αίτηση, αλλά τώρα πρέπει να ξανακάνουν.

Δηλαδη εσενα σου απορριφθηκε το Φλεβαρη? Σωστα λοιπον ελαβες με οικιακο.

Ολοι πρεπει να ξανακανουμε μετα το περας των φορολογικων δηλωσεων, και κάθε χρονο. Το εχουν πει από καιρο. 

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Και θεωρείς ότι εάν εγκριθεί η νέα, θα είναι σα να μη βγήκες ποτέ.

Γιατι, εχω βγει? Λες να με εχουν βγαλει στο μεταξυ και να μη το ξερω?:unsure:

3 ώρες πριν, dhmak είπε

03/08 εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός και είναι κανονικά ΚΟΤ/Α

Πότε μπηκες στο κοτ/α? Ειναι και οι 470 κιλοβατώρες υπολογισμένες με κοτ/α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω αν στην κατηγορία μηχανημάτων απαραίτητων για την διαβίωση περιλαμβάνονται και οι συσκευές cpap(σύνδρομο απνοιων). Αν απευθυνθώ στην ΔΕΗ θα γνωρίζουν η πρέπει κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει κανονικά το ΚΟΤ. Αφού μέσα γράφει...
 

Η εφαρμογή θα είναι σύντομα διαθέσιμη για την υποβολή αιτήσεων ένταξης στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (Κ.Ο.Τ.) με βάση τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια του φορολογικού έτους 2017.

Υπενθυμίζεται ότι την υποχρέωση υποβολής νέας αίτησης έχουν και όσοι έχουν ενταχθεί στο Κ.Ο.Τ. κατά το παρελθόν, προκειμένου να αξιολογηθεί εκ νέου η υπαγωγή τους, με βάση τα στοιχεία του φορολογικού έτους 2017.

Όσοι δεν πληρούν πλέον τα κριτήρια ένταξης θα μπορούν να αξιοποιούν το Κ.Ο.Τ. μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2018, οπότε και θα έχει παρέλθει ένας μήνας (όπως προβλέπει ο νόμος) από την λήξη της προθεσμίας για την υποβολή δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων σε όλη τη χώρα (μετά και την παράταση μέχρι την 30η Οκτωβρίου για τις πυρόπληκτες περιοχές).

Δηλαδή, μετά και την παράταση μέχρι την 30η Οκτωβρίου για τις πυρόπληκτες περιοχές, εάν και μέχρι 30/11/2018 δεν έχετε υποβάλλει εκ νέου αίτηση, τότε αυτόματα απεντάσσεσθε από το ΚΟΤ (από 01/12/2018) ακόμη και αν πληροίτε τις προϋποθέσεις για κάποια κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎7‎/‎8‎/‎2018 στις 2:33 ΜΜ, rus είπε

Γιατι, εχω βγει? Λες να με εχουν βγαλει στο μεταξυ και να μη το ξερω?:unsure:

Δεν με εχουν βγαλει τελικα, χτες εκδοθηκε ο Εναντι μου και εξακολουθει να γραφει πανω κοτ/β.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Δηλαδη απανταει αμεσα και αυτοματα. Τα στοιχεια ολα προσυμπληρωμενα?

Ναι,απαντάει άμεσα,μόνο τον αριθμό παροχής χρειάστηκε να συμπληρώσω,τα άλλα ήταν προ συμπληρωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ την αίτηση και εγκρίθηκε

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η προηγούμενη που είχε εγκριθει ακυρώθηκε από μόνη της. Αναφέρομαι σε αυτή που κάναμε την προηγούμενη φορά τον Μάρτιο κάπου κει

Έγινε και σε εσάς αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που αναμένεται να προστεθεί μέλος στο νοικοκυριό (γέννηση παιδιού) αυτές τις μέρες, αν η αίτηση υποβληθεί πριν την απόκτηση ΑΜΚΑ για το τέκνο, θα μπορεί να γίνει αλλαγή μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...