Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν ισχυει σωθηκα γιατι εγω με καταναλωση 550-600 κιλοβατορες το 4μηνο πληρωνω πιο πολλα στε φορους παρα σε ρευμα που καιω.

 

Πως γινεται να χαλας μονο 550 κιλοβατωρες το 4μηνο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@greekparot:

 

Για την ακρίβεια, η τιμή κιλοβατώρας που σε χρεώσανε είναι της κατηγορίας 2000+ KWh, όχι 1500-2000.

 

Έίχες όντως διαφορά 1230 KWh από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν το ακουσα και δεν το πιστευω οτι θα γινει(η θα προλαβει να γινει αν το εχουν σκοπο να το κανουν) μηπως ακουσες για μειωση στην ΕΥΔΑΠ αν κανεις αιτηση και πληρεις τις προυποθεσεις?

 

αλλο η ευδαπ το ξερω αυτο για δημοτικα τελη ακουσα για τα ατομα που ανηκουν στην ανθρωπιστικη κριση

Πως γινεται να χαλας μονο 550 κιλοβατωρες το 4μηνο?

 

καιω ρευμα μονο για τον υπολογιστη ρε ενα ατομο ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekparot:

Για την ακρίβεια, η τιμή κιλοβατώρας που σε χρεώσανε είναι της κατηγορίας 2000+ KWh, όχι 1500-2000.

Έίχες όντως διαφορά 1230 KWh από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό...;

Ναι δυστυχως.

Το σπιτι δεν εχει μονωση και κλιματιστικο με θερμοπομπο οποτε εκτοξευτηκε η καταναλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχως.

Το σπιτι δεν εχει μονωση και κλιματιστικο με θερμοπομπο οποτε εκτοξευτηκε η καταναλωση!

Τότε σωστά σε χρέωσαν. Εφόσον στο εξής λαμβάνεις εκκαθαριστικό λογαριασμό ανά δίμηνο, το εύρος των κατηγοριών KWh πάει δια 2: 0-400, 400-750, 750-1000 και 1000+. Εσύ είσαι στις 1000+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουζίνα/θερμοσίφωνα/πλυντήριο κλπ δεν έχΕχ 

 

εχω αλλα κανω ελαχιστη χρηση μαγειρευω για 2-3 μερες την φορα αντε να καψω ρευμα 1.30 ωρα την φορα, πλυντηριο βαζω 2 φορες τον μηνα , σιδερωμα δεν κανω κλιματιστικο τον χειμωνα δεν αναβω και το καλοκαιρι μονο για 1 ωρα την ημερα συνηθως το μεσημερι και με τον θερμοσιφωνα επειδη μου εχει χαλασει κανω μπάνιο με βραστηρα μονο απο την μεση και πανω το κατω μερος του σώματος κανω με κρυο, μαζευω λεφτα να παω να βαλω ηλιακο γιατι δεν αξιζει να τον φτιαξω αυτον που εχω ειναι παλιος και θα ξαναβγαλει προβλημα ασε που καιει τα κερατα του.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αλλα κανω ελαχιστη χρηση μαγειρευω για 2-3 μερες την φορα αντε να καψω ρευμα 1.30 ωρα την φορα, πλυντηριο βαζω 2 φορες τον μηνα , σιδερωμα δεν κανω κλιματιστικο τον χειμωνα δεν αναβω και το καλοκαιρι μονο για 1 ωρα την ημερα συνηθως το μεσημερι και με τον θερμοσιφωνα επειδη μου εχει χαλασει κανω μπάνιο με βραστηρα μονο απο την μεση και πανω το κατω μερος του σώματος κανω με κρυο, μαζευω λεφτα να παω να βαλω ηλιακο γιατι δεν αξιζει να τον φτιαξω αυτον που εχω ειναι παλιος και θα ξαναβγαλει προβλημα ασε που καιει τα κερατα του.

Hθελα να ξερα πως μπορεις και ζεις ετσι...:)

 

κανω μπάνιο με βραστηρα μονο απο την μεση και πανω το κατω μερος του σώματος κανω με κρυο

Tip: κανε μπανιο ολο το σωμα πανω κατω με χλυαρο νερο, μισο κρυο μισο ζεστο!

 

Καλα, κανεις με κρυο απ τη μεση και κατω, τ @ρχιδι@ σου δε παγωνουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημερα σας, εκανα την αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο στις 18/5, πριν δυο μερες στην εξελιξη αιτησης μου εγραψε: Εκρεμει απαντηση απο την αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου οικονομικων. Γνωριζει καποιος ποσες μερες κανει συνήθως να ολοκληρωθει αυτο το σταδιο που λογικα ειναι και το τελέυταιο πριν την εγκριση. 

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, εκανα την αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο στις 18/5, πριν δυο μερες στην εξελιξη αιτησης μου εγραψε: Εκρεμει απαντηση απο την αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου οικονομικων. Γνωριζει καποιος ποσες μερες κανει συνήθως να ολοκληρωθει αυτο το σταδιο που λογικα ειναι και το τελέυταιο πριν την εγκριση.

 

Ευχαριστω

Έκανα κ εγώ, που γράφει τα αποτελέσματα

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα σας, εκανα την αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο στις 18/5, πριν δυο μερες στην εξελιξη αιτησης μου εγραψε: Εκρεμει απαντηση απο την αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου οικονομικων. Γνωριζει καποιος ποσες μερες κανει συνήθως να ολοκληρωθει αυτο το σταδιο που λογικα ειναι και το τελέυταιο πριν την εγκριση. 

 

Ευχαριστω 

 

Τελικά πόσες μέρες παραμένει σε αυτή την κατάσταση; Εμένα λέει το ίδιο εδώ και 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έκανα κι εγώ ηλεκτρονικά αίτηση για ΚΟΤ, σε σπίτι που νοικιάζω.

 

Είναι μονοφασικό, κι έχει ήδη νυχτερινό.

 

Η κατανάλωση που κάνω είναι 1000kWh± 50kWh (~750kWh κανονικό και ~250kWh νυχτερινό).

 

Απ' ότι καταλαβαίνω, αυτό που θα κερδίσω, είναι περίπου 30€ από τη μειωμένη τιμή στις ~750kWh.

 

Είδα όμως ότι το πάγιο θα αυξηθεί κατά ~10€ (11€ σε σχέση με ~1€ που δίνω τώρα), ισχύει;

 

Επίσης, θα κερδίσω/χάσω κάτι άλλο; Το συνολικό όφελος που θα έχω θα είναι ~20€/τετράμηνο;

 

Εν τω μεταξύ έπεσα πάνω σε αυτό.

Αν έχουν βρει τρόπο να στα παίρνουν από αλλού, τότε ποιο το όλο νόημα για ΚΟΤ κ.λπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αναπηρια 85% και ο αδερφος μου 80% ειμαστε στο κονονικο τιμολογιο Α εχουμε το τετραμηνο 3.500 κιλοβατορες καταναλωση αλλα δεν γλυτωνουμε τιποτα λογω του οτι περναμε τις 2.000 κιλοβατωρες εγω προσωπικα το θεωρω κοροιδια και εμπαιγμο, στους τελευταιους 2 λογαριασμους εδωσα συνολο 706 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...