Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Θα το αλλάξουν με κλιμακωτό, αλλά τις Kwh άνω των 2000 θα τις πληρώνετε και πάλι με το κανονικό τιμολόγιο.

 

Δεν είναι παράλογο πάντως ότι υπάρχει όριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το αλλάξουν με κλιμακωτό, αλλά τις Kwh άνω των 2000 θα τις πληρώνετε και πάλι με το κανονικό τιμολόγιο.

 

Δεν είναι παράλογο πάντως ότι υπάρχει όριο...

ποτε θα γινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/145308/ti-allazei-sto-koinoniko-timologio-tis-dei-kai-tis-evdap

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/142735/koinoniko-timologio-tis-dei-allazoun-pros-to-afstirotero-ta-kritiria

 

Όχι 2000, έκανα λάθος, λιγότερες είναι (1500-1700 το 4μηνο?) .

 

Από την άλλη αυστηροποιούνται τα κριτήρια.

 

Τώρα το πότε θα γίνουν κι αν θα γίνουν τελικά είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, στην Ενημέρωση Εξέλιξης Αίτησης στο site του ΔΕΔΔΗΕ, σήμερα μου βγάζει αυτό:

 

 

 

Ανήκετε στους δικαιούχους του Κοινωνικού Τιμολογίου. Εφόσον οι  τετραμηνιαίες σας καταναλώσεις είναι μέσα στα όρια που ορίζονται για την κάθε κατηγορία, το Κοινωνικό Τιμολόγιο θα εφαρμοστεί στους λογαριασμούς ρεύματος βάσει της κατηγορίας  στην οποία εντάσσεστε.
Η αρμόδια υπηρεσία του Υπ. Οικονομικών μας ενημέρωσε ότι ο έλεγχος έγινε με στοιχεία του Οικονομικού Ετους 2016

 

Εν τω μεταξύ σήμερα εκδόθηκε ο Έναντι λογαριασμός.

 

Ξέρει κανείς αν σε δύο μήνες που θα εκδοθεί ο Εκκαθαριστικός, αν η τιμολόγηση θα γίνει με βάση τις τιμές του ΚΟΤ;

 

Επίσης, πού μπορώ να δω σε ποια κατηγορία έχω ενταχθεί; Φαντάζομαι, απλά δεν ξέρω αν και πού μπορώ να τα δω αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς; Ο Γιάννης πού εχάθη; :Ρ

 

Και βασικά, πώς μπορώ να μάθω από πότε ξεκινά η χρέωση με τις τιμές του ΚΟΤ για να κανονίσω το πρόγραμμά μου αναλόγως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο 11770 και ο τύπος με τον οποίο μίλησα δε φάνηκε να ξέρει και πολλά. Σε ό,τι τον ρωτούσα μου απαντούσε «ναι, ναι». Άκρη δεν έβγαλα.

 

Εγώ ρωτάω, εφόσον από χθες μου βγάζει αυτό το μήνυμα στη ΔΕΔΔΗΕ, σήμερα η χρέωση γίνεται με τιμές του ΚΟΤ; Π.χ. ανοίγω θερμοσίφωνα ή βάζω πλυντήριο αυτή τη στιγμή και χρεώνομαι με 0,04922, ή με 0,09461;

 

Χθες εκδόθηκε Έναντι. Σε 2 μήνες που θα εκδοθεί ο Εκκαθαριστικός, θα τιμολογηθεί όλο το τετράμηνο με τιμές ΚΟΤ, ή αναλογικά οι ~2 μήνες που ξεκίνησαν από χθες;

 

 

 

 

 

Edit:

 

Ξαναπήρα στο 11770, και μετά από 7 λεπτά αναμονή πριν απαντήσει κάποιος, και 6 λεπτά αναμονή για να ρωτήσει (καθώς δεν ήξερε) τι γίνεται στις περιπτώσεις για τις οποίες τη ρώτησα (έπρεπε να τα κάνω ακόμα πιο νιανια απ' όσο τα γράφω πάνω για να συννενοηθούμε), μου είπε ότι από τον μεθεπόμενο λογαριασμό θα ξεκινήσω να χρεώνομαι με τιμές ΚΟΤ.

 

Τώρα εννοούσε τον μεθεπόμενο Έναντι που θα εκδοθεί σε 4 μήνες, εννοούσε τον μεθεπόμενο Εκκαθαριστικό που θα εκδοθεί σε 6 μήνες; Κανείς δεν ξέρει. Είπα να μην τη ρωτήσω κι αυτό και φρικάρει εντελώς.

 

Απλά μου είπε ότι θα πρέπει να έρθει πρώτα ένας λογαριασμός στον οποίο να αναγράφεται ότι είμαι στο ΚΟΤ, ώστε από τον επόμενο να ξεκινήσω να χρεώνομαι με τιμές ΚΟΤ.

 

Άραγε βγάζει και στον Έναντι ότι κάποιος είναι στο ΚΟΤ, ή μόνο στους Εκκαθαριστικούς;

 

Πάντως ανάθεμα κι αν υπάρχει ένας που να ξέρει ν' απαντήσει σωστά, και όχι στην τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Με το νέο κοινωνικο τιμολογιο οριζει δυο κατηγορίες ΚΟΤ Α  ΚΑΙ ΚΟΤ B ...επειδή εχω αναπηρο τεκνο πληρω και τα δυο....Ποιο με συμφερει να κανω ομως? ποιο εχει την μεγαλυτερη εκπτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Με το νέο κοινωνικο τιμολογιο οριζει δυο κατηγορίες ΚΟΤ Α  ΚΑΙ ΚΟΤ B ...επειδή εχω αναπηρο τεκνο πληρω και τα δυο....Ποιο με συμφερει να κανω ομως? ποιο εχει την μεγαλυτερη εκπτωση??

Προφανως Α (ετσι οπως το καταλαβαινω, ειναι 0.09-0.07 = 0.02 ή οσο βγαινει με τα υπολοιπα δεκαδικα)

Screenshot (28).png

6 λεπτά πριν, xaratsi είπε

Δεν εχω μπει ακομη ΗΔΙΚΑ εχει καποιος περασει αιτηση ΚΟΤ σε ενοικιαζομενο σπιτι με ρολοι στο ονομα του ενοικιαστη;

Προφανως πρεπει ο ιδιος να κανει αιτηση για το σπιτι. Εσυ δεν εχει δουλεια με ονομα λογαριασμου σε αλλον

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες.Ενας δικαιουχος κεα/μερισματος που νοικιαζει επισης, κ το ρολοι της Δεη-λογαριασμου του που πληρωνει εχει το ονομα του ενοικιαστη κ ΟΧΙ το δικο του,αυτο το ξεκαθαριζει η πλατφορμα; Αλλιως θα υπαρξει μπερδεμα κ δεν θα παρει την εκπτωση.Αδικο καταλαβες; ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, xaratsi είπε

Δεν καταλαβες.Ενας δικαιουχος κεα/μερισματος που νοικιαζει επισης, κ το ρολοι της Δεη-λογαριασμου του που πληρωνει εχει το ονομα του ενοικιαστη κ ΟΧΙ το δικο του,αυτο το ξεκαθαριζει η πλατφορμα; Αλλιως θα υπαρξει μπερδεμα κ δεν θα παρει την εκπτωση.Αδικο καταλαβες; ;) 

Ακυρο, διαβασα ενοικοιαστη και καταλαβα ιδιοκτητη για καποιο λογο. Λογικα ναι, πρεπει να δικαιουται να βαλει ΚΟΤ αν πληρει και τα υπολοιπα κριτηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...