Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά όλα καλά και μια χαρά, η αίτηση για το κοτ Β βγήκε θετική εγκεκριμένη, άλλα επειδή μπήκαμε στο κεα ακύρωσα τελείως το κοτ Β και έκανα κοτ Α και το δέχτηκε αμέσως, πρώτη φορά στο Α ελπίζω να μην το γκαντεμιασω και κοπεί τελείως γιατι το έχουμε κι αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετώ. Επειδή πρώτη φορά μπήκα στο ΚΟΤ-Β θα ήθελα μια διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος:

Έχω έγκριση για 1900KWh και είμαι στην Protergia. Σε περίπτωση που ξεπεράσω τις 1900 το τετράμηνο και ξεπεράσω και το 10% (+190KWh), δηλαδή τις ~2100, θα πληρώσω όλες τις KWh με την κανονική τιμή? Ρωτάω γιατί έχω αντλία θερμότητας για να μην έχω πετρέλαιο, και το χειμώνα μάλλον θα τις ξεπεράσω.

Αν χρεώνομαι όλες τις KWh με την τιμή του παρόχου τότε δεν συμφέρει, διότι ο πάροχος δεν θα με χρεώνει με την έκπτωση που έχω (30%), αλλά με την κανονική τιμή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι να 'ναι. Έκανα την αίτηση για ΚΟΤ Α στις 24-7-2019 και ενώ είχε βγει εγκεκριμένη παρέλαβα σήμερα λογαριασμού νερού που ήταν ΕΚΤΟΣ κοινωνικού τιμολογίου. Ο λογαριασμός νερού συνδέεται πλέον αυτόματα με τον λογαριασμό ΔΕΗ σε σχέση με το αν κάποιος είναι στο κοινωνικό τιμολόγιο. Μπήκα στην ΗΔΙΚΑ και είδα ότι πλέον η αίτηση μου στην ΔΕΗ ήταν ακυρωμένη! Τί εννοούσε ο ποιητής; Κατά πάσα πιθανότητα δεν είχε σημασία που περίμενα να βγει το εκκαθαριστικό μου της νέας χρονιάς, αλλά έπρεπε να περιμένω την λήξη των φορολογικών δηλώσεων για να κάνω την αίτηση στο ΚΟΤ Α! Άρα η αίτηση μου πήγε για την προηγούμενη χρονιά (που ήδη υπήρχε) χωρίς καμία ειδοποίηση. Όταν ακυρώθηκε πλέον τώρα μετά την παρέλευση ενός μηνός από την λήξη της προθεσμίας φορολογικών δηλώσεων, μου βγήκε λόγος απόρριψης " Παρέλευση της προθεσμίας υποβολής νέας αίτησης για την τρέχουσα φορολογική περίοδο".

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Krusty είπε

Ότι να 'ναι. Έκανα την αίτηση για ΚΟΤ Α στις 24-7-2019 και ενώ είχε βγει εγκεκριμένη παρέλαβα σήμερα λογαριασμού νερού που ήταν ΕΚΤΟΣ κοινωνικού τιμολογίου. Ο λογαριασμός νερού συνδέεται πλέον αυτόματα με τον λογαριασμό ΔΕΗ σε σχέση με το αν κάποιος είναι στο κοινωνικό τιμολόγιο. Μπήκα στην ΗΔΙΚΑ και είδα ότι πλέον η αίτηση μου στην ΔΕΗ ήταν ακυρωμένη! Τί εννοούσε ο ποιητής; Κατά πάσα πιθανότητα δεν είχε σημασία που περίμενα να βγει το εκκαθαριστικό μου της νέας χρονιάς, αλλά έπρεπε να περιμένω την λήξη των φορολογικών δηλώσεων για να κάνω την αίτηση στο ΚΟΤ Α! Άρα η αίτηση μου πήγε για την προηγούμενη χρονιά (που ήδη υπήρχε) χωρίς καμία ειδοποίηση. Όταν ακυρώθηκε πλέον τώρα μετά την παρέλευση ενός μηνός από την λήξη της προθεσμίας φορολογικών δηλώσεων, μου βγήκε λόγος απόρριψης " Παρέλευση της προθεσμίας υποβολής νέας αίτησης για την τρέχουσα φορολογική περίοδο".

Δηλαδή εγώ που έχω κοινωνικο δεη παίρνω αυτόματα κοινωνικό νερό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ΕΥΑΘ να είναι αυτόματα πλέον και δεν χρειάζεται η χαρτούρα κάθε χρόνο.

https://www.eyath.gr/plirofories-gia-to-timologio/#specialsocial

" Από τον Μάϊο του 2019 η ένταξη των ευπαθών ομάδων θα ακολουθεί τα ίδια κριτήρια  με την ένταξη στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο της ΔΕΗ (ΚΟΤ Α΄και ΚΟΤ Β΄) και των λοιπών παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας. Η ΕΥΑΘ ΑΕ, θα λαμβάνει σχετικό αρχείο από την ΗΔΙΚΑ/ΔΕΔΗΕ  και χωρίς να απαιτείται  η προσκόμιση δικαιολογητικών από τους καταναλωτές, θα μπορεί να εντάσσει τους δικαιούχους και να τους απεντάσσει αυτόματα, όταν δεν πληρούν τα κριτήρια. "

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Krusty είπε

Στην ΕΥΑΘ να είναι αυτόματα πλέον και δεν χρειάζεται η χαρτούρα κάθε χρόνο.

https://www.eyath.gr/plirofories-gia-to-timologio/#specialsocial

" Από τον Μάϊο του 2019 η ένταξη των ευπαθών ομάδων θα ακολουθεί τα ίδια κριτήρια  με την ένταξη στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο της ΔΕΗ (ΚΟΤ Α΄και ΚΟΤ Β΄) και των λοιπών παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας. Η ΕΥΑΘ ΑΕ, θα λαμβάνει σχετικό αρχείο από την ΗΔΙΚΑ/ΔΕΔΗΕ  και χωρίς να απαιτείται  η προσκόμιση δικαιολογητικών από τους καταναλωτές, θα μπορεί να εντάσσει τους δικαιούχους και να τους απεντάσσει αυτόματα, όταν δεν πληρούν τα κριτήρια. "

Πρπει όμως το νερό να είναι στο όνομα σου σωστά; 

Εγώ τώρα τι να κάνω ; με συμφέρει να το αλλάξω; θέλει χρήματα; είμαι ενοικιαστής κ είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100% σε συμφέρει. Εμένα από 38 μου ήρθε 120 ευρώ το τετράμηνο και κατάλαβα τι παίζει. Στο ΚΟΤ Α πληρώνεις

Οι δικαιούχοι του κοινωνικού τιμολογίου ΚΟΤ Α’ δικαιούνται έκπτωση ως ακολούθως:

  • Για κατανάλωση από 0-30 m3 νερού ανά τετράμηνο η παροχή νερού θα είναι δωρεάν. Θα χρεώνεται, δηλαδή, μόνο το πάγιο των 8 ευρώ (συν ΦΠΑ)
  • Για κατανάλωση από 31- 80 m3 νερού ανά τετράμηνο θα παρέχεται έκπτωση 70% επί της τιμής του οικιακού τιμολογίου.
  • Για κατανάλωση από 81-120  m3 νερού ανά τετράμηνο  θα παρέχεται έκπτωση 35%
  • Για  κατανάλωση άνω των 120 m3 νερού ανά τετράμηνο, δεν  θα παρέχεται έκπτωση

Δες και τους σχετικούς πίνακες στον σύνδεσμο που έγραψα. Στην αλλαγή ονόματος ο ιδιοκτήτης παίρνει πίσω την εγγύηση του που είχε δώσει παλιά (ίσως και από την περίοδο αγοράς του σπιτιού) και πληρώνει ο ενοικιαστής την δικιά του εγγύηση που με την σειρά του θα την πάρει πίσω όταν ξενοικιάσει. Νομίζω αναφέρει η ιστοσελίδα το πόσο είναι η εγγύηση και έχουν και ένα εξυπηρετικό τηλέφωνο πάνω στον λογαριασμό. Για άτομα με ΚΟΤ λόγω αναπηρίας πάντως η εγγύηση είναι 0 ευρώ (δεν ξέρω για όσους είναι στα ΚΟΤ).

 

Για τη μεταβίβαση δικαιωμάτων υδροληψίας χρειάζονται:

https://www.eyath.gr/thelo-na-syndetho/

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Krusty είπε

Ότι να 'ναι. Έκανα την αίτηση για ΚΟΤ Α στις 24-7-2019 και ενώ είχε βγει εγκεκριμένη παρέλαβα σήμερα λογαριασμού νερού που ήταν ΕΚΤΟΣ κοινωνικού τιμολογίου. Ο λογαριασμός νερού συνδέεται πλέον αυτόματα με τον λογαριασμό ΔΕΗ σε σχέση με το αν κάποιος είναι στο κοινωνικό τιμολόγιο. Μπήκα στην ΗΔΙΚΑ και είδα ότι πλέον η αίτηση μου στην ΔΕΗ ήταν ακυρωμένη! Τί εννοούσε ο ποιητής; Κατά πάσα πιθανότητα δεν είχε σημασία που περίμενα να βγει το εκκαθαριστικό μου της νέας χρονιάς, αλλά έπρεπε να περιμένω την λήξη των φορολογικών δηλώσεων για να κάνω την αίτηση στο ΚΟΤ Α! Άρα η αίτηση μου πήγε για την προηγούμενη χρονιά (που ήδη υπήρχε) χωρίς καμία ειδοποίηση. Όταν ακυρώθηκε πλέον τώρα μετά την παρέλευση ενός μηνός από την λήξη της προθεσμίας φορολογικών δηλώσεων, μου βγήκε λόγος απόρριψης " Παρέλευση της προθεσμίας υποβολής νέας αίτησης για την τρέχουσα φορολογική περίοδο".

ΝΑΙ, την έκανες ΝΩΡΙΤΕΡΑ και όχι όταν έπρεπε.

ΜΠΟΡΕΙΣ όμως να κάνεις αίτηση και ΤΩΡΑ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κοινωνικό τιμολογιο. Έκανα νέα αιτηση μετά τη φορολογική δήλωση. Το έχω να έρχεται κάθε μήνα. Ήρθε σήμερα έναντι και παρατήρησα ότι δεν ήταν σ το κοινωνικό τιμολογιο. Μπήκα στο ιδικά και είδα ήταν ακυρωμένη. Έκανα την αίτηση πάλι και όλα καλά. Αυτούς τους 2 μήνες που ήρθε έναντι που δεν ήταν στο κοινωνικό τιμολογιο θα μετρηθουν κανονικά τον επόμενο μήνα που θα ερθει εκκαθαριστικός? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...