Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vairass είπε

Δεν ξέρω... Δεν το έκανα ακόμα στο όνομα μου. ... Βασικά θέλει χρήμα για να το πάρεις στο όνομα σου το νερό; 

Γιατι ποσα χρηματα θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Γιατι ποσα χρηματα θελει?

Εγώ μένω σε ενοίκιο οπότε θέλει αλλαγή ονόματος δεν ξέρω λεπτομεριες όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη προηγούμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη ζήτησαν ηλεκτρονικό μισθωτήριο, τελευταίο λογαριασμό και εκκαθαριστικό μαζί με Ε1. Δεν πληρώθηκε κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μάγκες το κοινωνικό μετράει μόνο για το ημερισιο ρεύμα; 

Επίσης κάτι άλλο που Δενν κατάλαβα καθόλου... 

Αν ξεπεράσω το όριο των 1800 μονάδων τι γίνεται; χρεώνομαι κανονικά τα πάντα η μέχρι 1800 μονάδες με κοινωνικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vairass είπε

Μάγκες το κοινωνικό μετράει μόνο για το ημερισιο ρεύμα; 

Επίσης κάτι άλλο που Δενν κατάλαβα καθόλου... 

Αν ξεπεράσω το όριο των 1800 μονάδων τι γίνεται; χρεώνομαι κανονικά τα πάντα η μέχρι 1800 μονάδες με κοινωνικό; 

Καλησπερα... Το κοινωνικο τιμολογιο ειναι και για  το ημερησιο και για το νυχτερινο....Αν ξεπερασεις  το οριο των 1800 κιλοβατορων  διαβασε..

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/193073/olo-to-fek-gia-to-neo-koinoniko-timologio-tis-dei

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Το κοινωνικο τιμολογιο ειναι και για  το ημερησιο και για το νυχτερινο....Αν ξεπερασεις  το οριο των 1800 κιλοβατορων  διαβασε..

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/193073/olo-to-fek-gia-to-neo-koinoniko-timologio-tis-dei

Εδώ λέει ότι δεν λαμβάνετε υπόψιν το νυχτερινό ρεύμα... Για τις 1800 μονάδες εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι δικαιούχος ΚΕΑ και ενώ πρέπει να ενταχθεί στο ΚΟΤ-Α, φαίνεται φιλοξενούμενος στην προηγούμενη φορολογική δήλωση;

Η αίτηση ΚΕΑ έγινε στον δήμο και εγκρίθηκε(για να φαίνεται η εξάμηνη παραμονή στη μίσθωση), αλλά στη πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ λαμβάνω μήνυμα, ότι αποτελώ μέλος νοικοκυριού.

Εάν έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία, ας ενημερώσει. Προσπαθώ να βρω και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας από ΗΔΙΚΑ, που να δίνουν πληροφορίες και να είναι σχετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι δικαιούχος ΚΕΑ και ενώ πρέπει να ενταχθεί στο ΚΟΤ-Α, φαίνεται φιλοξενούμενος στην προηγούμενη φορολογική δήλωση;

Η αίτηση ΚΕΑ έγινε στον δήμο και εγκρίθηκε(για να φαίνεται η εξάμηνη παραμονή στη μίσθωση), αλλά στη πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ λαμβάνω μήνυμα, ότι αποτελώ μέλος νοικοκυριού.

Εάν έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία, ας ενημερώσει. Προσπαθώ να βρω και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας από ΗΔΙΚΑ, που να δίνουν πληροφορίες και να είναι σχετικοί.

Έχει τηλέφωνο κάτω στην σελίδα του ΚΟΤ. 

image.png.859f5370b96f8a6d8d79145bd5750cb6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες δεν βγάζω άκρη.... 

Πήρα στο 11770 και μου είπαν... 

Ότι αν ξεπεράσω το όριο θα χρεωθω κανονικά όλο το τιμολόγιο. 

Τι ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vairass είπε

Μάγκες δεν βγάζω άκρη.... 

Πήρα στο 11770 και μου είπαν... 

Ότι αν ξεπεράσω το όριο θα χρεωθω κανονικά όλο το τιμολόγιο. 

Τι ισχύει; 

Μόνο τις πλεονάζουσες [kwh] χρεώνεσαι με τις τρέχουσες τιμές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, christakos07 είπε

Μόνο τις πλεονάζουσες [kwh] χρεώνεσαι με τις τρέχουσες τιμές.

Αυτή άλλα μου είπε... Πως τους βάζουν τηλεφωνικό κέντρο απορώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2020 στις 9:32 ΜΜ, vairass είπε

Μάγκες δεν βγάζω άκρη.... 

Πήρα στο 11770 και μου είπαν... 

Ότι αν ξεπεράσω το όριο θα χρεωθω κανονικά όλο το τιμολόγιο. 

Τι ισχύει; 

Εγώ από αυτά που διάβασα κατάλαβα τα εξής και αφορούν το ΚΟΤ-Β με 4μηνιαίο όριο τις 1800 κιλοβατώρες (δλδ 5400 κιλοβατώρες ετησίως):

1) Αν ξεφύγεις έως 10% σε ένα 4μηνο ( δλδ φτάσεις έως 1980 κιλοβατώρες), είσαι μέσα στο ΚΟΤ, οπότε όλα καλά. Αν ξεπεράσεις και τις 1980 κιλοβατώρες στο 4μηνο, τότε αθροίζουν τις κιλοβατώρες του 4μηνου που έκανες την υπέρβαση + τις κιλοβατώρες από τα 2 προηγούμενα 4μηνα. Αν το άθροισμα αυτό είναι έως 5400 κιλοβατώρες (ετήσιο όριο κατανάλωσης), τότε για το 4μηνο που έκανες την υπέρβαση (ας πούμε ότι εκαψες 2200 κιλόβατωρες π.χ.) χρεώνεσαι με ΚΟΤ έως τις 1800 και τις υπόλοιπες με το κανονικό τιμολόγιο. Αν το άθροισμα είναι πάνω από 5400, τότε για το 4μηνο που έκανες την υπέρβαση, χρεώνεσαι όλες τις κιλόβατωρες με το κανονικό τιμολόγιο. Σε όλους αυτούς τους υπολογισμούς, δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση στο νυχτερινό (αν έχεις).

Το μόνο που έχω απορία και εγώ, είναι αυτό που είχε πει ο Σταθάκης (όταν ήταν υπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας επί ΣΥΡΙΖΑ). Είχε πει λοιπόν ότι ακόμη και αν ένας καταναλωτής με ΚΟΤ ξεπεράσει το ΕΤΗΣΙΟ όριο των κιλοβατοωρών που δικαιούται, δεν θα χάνει το ΚΟΤ για το 4μηνο ή για τα 4μηνα που έκανε την υπέρβαση. Θα πληρώνει μόνο την υπερβάλλουσα κατανάλωση με το κανονικό τιμολόγιο. https://energypress.gr/news/stathakis-den-hanoyn-kot-oi-dikaioyhoi-stin-periptosi-poy-ypervoyn-ta-oria-katanalosis

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pannarab είπε

Εγώ από αυτά που διάβασα κατάλαβα τα εξής και αφορούν το ΚΟΤ-Β με 4μηνιαίο όριο τις 1800 κιλοβατώρες (δλδ 5400 κιλοβατώρες ετησίως):

1) Αν ξεφύγεις έως 10% σε ένα 4μηνο ( δλδ φτάσεις έως 1980 κιλοβατώρες), είσαι μέσα στο ΚΟΤ, οπότε όλα καλά. Αν ξεπεράσεις και τις 1980 κιλοβατώρες στο 4μηνο, τότε αθροίζουν τις κιλοβατώρες του 4μηνου που έκανες την υπέρβαση + τις κιλοβατώρες από τα 2 προηγούμενα 4μηνα. Αν το άθροισμα αυτό είναι έως 5400 κιλοβατώρες (ετήσιο όριο κατανάλωσης), τότε για το 4μηνο που έκανες την υπέρβαση (ας πούμε ότι εκαψες 2200 κιλόβατωρες π.χ.) χρεώνεσαι με ΚΟΤ έως τις 1800 και τις υπόλοιπες με το κανονικό τιμολόγιο. Αν το άθροισμα είναι πάνω από 5400, τότε για το 4μηνο που έκανες την υπέρβαση, χρεώνεσαι όλες τις κιλόβατωρες με το κανονικό τιμολόγιο. Σε όλους αυτούς τους υπολογισμούς, δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση στο νυχτερινό (αν έχεις).

Το μόνο που έχω απορία και εγώ, είναι αυτό που είχε πει ο Σταθάκης (όταν ήταν υπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας επί ΣΥΡΙΖΑ). Είχε πει λοιπόν ότι ακόμη και αν ένας καταναλωτής με ΚΟΤ ξεπεράσει το ΕΤΗΣΙΟ όριο των κιλοβατοωρών που δικαιούται, δεν θα χάνει το ΚΟΤ για το 4μηνο ή για τα 4μηνα που έκανε την υπέρβαση. Θα πληρώνει μόνο την υπερβάλλουσα κατανάλωση με το κανονικό τιμολόγιο. https://energypress.gr/news/stathakis-den-hanoyn-kot-oi-dikaioyhoi-stin-periptosi-poy-ypervoyn-ta-oria-katanalosis

 

Εγώ χειμώνα επειδή έχω θερμοσυσσωρευτες ανά μήνα καίω περίπου 1000-1500...

Τι πρόκειται να γίνει; 

Εννοείται το περισσότερο είναι νυχτερινό ρεύμα.. 

Επεξ/σία από vairass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...