Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ είστε μέλος νυκοκυριού. 

Ναι μπράβο μαλακες. Σύμφωνα με τα στοιχεία του 2016 είμαι φιλοξενούμενος. 

Οι άνθρωποι είναι γελοίοι.

Αν το δεις έτσι απλά δεν χαλάς και τον εαυτό σου περισσότερο

Για τις "σελίδες" και τις πλατφόρμες τους ωστόσο τι να σχολιάσει κανείς..

Οι αυστραλοπίθηκοι εν έτη 2018 που θέλουν να μοιράσουν "τεχνολογία" και ευκολία αλλά σκοντάφτουν συνεχώς στο ότι δεν μπορούν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ είστε μέλος νυκοκυριού. 

Ναι μπράβο μαλακες. Σύμφωνα με τα στοιχεία του 2016 είμαι φιλοξενούμενος. 

Στον Παπαδάκη σήμερα νομίζω είπαν ότι γι' αυτή την περίπτωση δεν προβλέπεται κάτι προς το παρόν, φαντάζομαι ότι με τις νέες δηλώσεις που θα κάνουμε σε 1-2 μήνες δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Εξάλλου νομίζω μέχρι τέλος Απριλίου όσοι είναι ήδη δεν απεντάσσονται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω φιλοξενίας στην δήλωση του '16 χάσαμε το μέρισμα,αν και δεν ήμασταν πλέον φιλοξενούμενοι αλλά δεν δινόταν η επιλογή να το αλλάξουμε και έτσι και τώρα στο κοινωνικό το ίδιο...οπότε πρέπει να περιμένουμε να κάνουμε δήλωση,να βγεί η φιλοξενία και μετά...

τι πιο απλό (όπως και στο επίδομα θέρμανσης) βάζεις κουτάκι στην εφαρμογή που να λέει "δεν είμαι πλέον φιλοξενούμενος) το τικάρεις (εγω ή όποιος) και μετά είσαι υποχρεωμένος στην καινούργια δήλωση να μην έχεις δηλώσει πλέον τη φιλοξενία,που είναι το δύσκολο να έβαζαν μια τέτοια επιλογή οεο???

αλλά είπαμε,έχουμε μέλλον ακόμη για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες...στα χαρτιά όλα οκ αλλά στην πράξη πιο γρήγορα πάει το μήνυμα το κοράκι!!!:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση?

εγω που πριν ημουν στο κοινωνικο τιμολογιο (χαμηλ εισοδ) πηρα το κοινωνικο μερισμα και παω να κανω αιτηση για το ΚΟΤ-Β και δεν την δεχετε ξεπερναω λεει της 13.750.

πως γινετε αυτο?μενω στο ενοικιο και εχω ενα παιδι και ανεργη γυναικα.

πανε καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του προηγουμενου ετους μετρανε..μηπως γι αυτο?

Εγω που ειχα κοινωνικο απο πριν πρεπει να παω να ξανακανω αιτηση ε?

Αλλα δν πηρα ουτε μερισματα,ουτε κεα,ουτε τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες στο πεδίο που ζητάει τον αριθμό παροχής του ρεύματος, ζητάει 11ψήφιο νούμερο. Τα 2 τελευταία ψηφία είναι αυτά μετά την παύλα;

Δηλαδή όπως είναι γραμμένο στο λογαριασμό της ΔΕΗ, π.χ. 123456789-01 2, εμείς συμπληρώνουμε 12345678901, έτσι;

Ρωτάω γιατί σε άλλες περιπτώσεις αιτήσεων για άλλα πράγματα (π.χ. επίδομα θέρμανσης), πάντα ζητούσαν τον 9ψήφιο, δε χρειάζονταν τα άλλα 2 ψηφία...

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω καταλαβει τι γινεται με το νυχτερινο ρευμα μπορει καποιος να μου εξηγησει?

Το νυχτερινο θα χρεωνεται κανονικα με 0,06610 η θα χρεωνεται με 0,045?

Αν δηλαδη ξεπερασω το οριο που μου δινει για το τετραμηνο ποσο θα χρεωνεται το κανονικο και το νυχτερινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε μας που την δέχτηκαν την αίτηση για το κοινωνικό και έγινε δεκτή, τώρα λενε ακυρώνονται κάποιες αιτήσεις πως γίνεται αυτό; εμείς είχαμε πάρει το μέρισμα αλλα δεν πήραμε κεα γιατι περναμε το εισοδημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα 3 είναι οι κατηγορίες δικαιούχων. Η πρώτη όσοι παίρνουν το ΚΈΑ (κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης) με την μεγαλύτερη έκπτωση. Η δεύτερη όσοι ήταν δικαιούχοι του κοινωνικού μερίσματος πριν τα Χριστούγεννα. Και η τρίτη με ποσοστό αναπηρίας άνω του 67%. Καταργείται των πολυτέκνων αλλά δεν κατάλαβα αν και που θα τους εντάξουν. 

Εγώ πάντως σαν ήδη δικαιούχος ΚΟΤ θα βγω έξω τον Απρίλιο διότι λόγω που έχω φιλοξενούμενο τον πατέρα μου ,δεν πήρα τίποτα από τα παραπάνω. 

Με το προηγούμενο σύστημα της αίτησης δεν υπήρχε ζήτημα φιλοξενούμενου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/21/2018 στις 1:00 ΠΜ, GiOrGoSk21 είπε

Παίδες στο πεδίο που ζητάει τον αριθμό παροχής του ρεύματος, ζητάει 11ψήφιο νούμερο. Τα 2 τελευταία ψηφία είναι αυτά μετά την παύλα;

Δηλαδή όπως είναι γραμμένο στο λογαριασμό της ΔΕΗ, π.χ. 123456789-01 2, εμείς συμπληρώνουμε 12345678901, έτσι;

Ρωτάω γιατί σε άλλες περιπτώσεις αιτήσεων για άλλα πράγματα (π.χ. επίδομα θέρμανσης), πάντα ζητούσαν τον 9ψήφιο, δε χρειάζονταν τα άλλα 2 ψηφία...

Κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Κάποιος;

Εγω τα εβαλα οπως το εγραψες και το δέχτηκε σκέτο χωρίς παύλα οπως το γραφεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Εγω τα εβαλα οπως το εγραψες και το δέχτηκε σκέτο χωρίς παύλα οπως το γραφεις  

Έγινε, thanks. :)

Α επίσης κάτι άλλο, που αφορά αίτηση συγγενούς μου.

Όταν υπάρχει φιλοξενούμενο άτομο (ενήλικας) και λέει "Απαιτείται Συναίνεση"... Πως δηλώνεται αυτή η συναίνεση; Με λίγο google-άρισμα, λέει ότι: γίνεται ηλεκτρονικά, όπως γινόταν και με το κοινωνικό μέρισμα.

Δεν αναφέρονται όμως λεπτομέρειες. Τι ακριβώς κάνουμε;

 

edit: Αυτό που γινόταν  στο κοινωνικό μέριμσα είναι το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

23. Τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχουν φιλοξενούμενα μέλη στο νοικοκυριό;

Σε περίπτωση που το νοικοκυριό σας έχει και ενήλικα φιλοξενούμενα μέλη, για να δείτε αν πληροίτε τα κριτήρια απαιτείται η συγκατάθεση των φιλοξενούμενων ατόμων, μέσω των κωδικών τους στο Taxis-net, για την επεξεργασία των δεδομένων τους. Η θετική συγκατάθεση όλων των φιλοξενούμενων ενηλίκων εντός της προθεσμίας είναι απαραίτητη προϋπόθεση ολοκλήρωσης της αίτησης. Συνεπώς, πρέπει να επικοινωνήσετε άμεσα με τους φιλοξενούμενούς σας (στη φόρμα αναγράφονται τα στοιχεία των ατόμων των οποίων η συναίνεση απαιτείται) ώστε να μπουν στον δικτυακό τόπο με τους δικούς τους κωδικούς και να συναινέσουν.

Δηλαδή μπαίνουν τα φιλοξενούμενα μέλη κι αυτά στο https://www.idika.gr/kot/ με τους δικούς τους κωδικούς taxisnet κι εκεί μέσα λογικά θα πρέπει σου βγάζει το σύστημα κάτι σχετικά με τη ζητούμενη συναίνεση, σωστά;

Ας επιβεβαιώσει κάποιος.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiOrGoSk21 είπε

Έγινε, thanks. :)

Α επίσης κάτι άλλο, που αφορά αίτηση συγγενούς μου.

Όταν υπάρχει φιλοξενούμενο άτομο (ενήλικας) και λέει "Απαιτείται Συναίνεση"... Πως δηλώνεται αυτή η συναίνεση; Με λίγο google-άρισμα, λέει ότι: γίνεται ηλεκτρονικά, όπως γινόταν και με το κοινωνικό μέρισμα.

Δεν αναφέρονται όμως λεπτομέρειες. Τι ακριβώς κάνουμε;

edit: Αυτό που γινόταν  στο κοινωνικό μέριμσα είναι το εξής:

Δηλαδή μπαίνουν τα φιλοξενούμενα μέλη κι αυτά στο https://www.idika.gr/kot/ με τους δικούς τους κωδικούς taxisnet κι εκεί μέσα λογικά θα πρέπει σου βγάζει το σύστημα κάτι σχετικά με τη ζητούμενη συναίνεση, σωστά;

Ας επιβεβαιώσει κάποιος.

Ακριβώς έτσι το έκανα και εγώ για τον πατέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...