Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Το σύνολο ναι μεν είναι σωστό, αλλά η έκπτωση δεν είναι σε όλες τις kWh.

Περα απο την εκπτωση, γιατι σου χρεωνει 256 κιλ/ρες πρωινο αντι για 202, και 29 κιλ/ρες νυχτερινο αντι 83?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, rus είπε

Περα απο την εκπτωση, γιατι σου χρεωνει 256 κιλ/ρες πρωινο αντι για 202, και 29 κιλ/ρες νυχτερινο αντι 83?

(Και) Αυτό ερωτώ στο αρχικό μου post!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη ΔΕΗ. 

Μου δήλωσε η εκπρόσωπος αναρμόδια για το θέμα και να γράψω το θέμα μου στη φόρμα.

Όπως και έκανα. Θα ξαναγράψω όταν έχω νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη ΔΕΗ. 

Μου δήλωσε η εκπρόσωπος αναρμόδια για το θέμα και να γράψω το θέμα μου στη φόρμα.

Όπως και έκανα. Θα ξαναγράψω όταν έχω νεότερα.

Τα λεμε σε εναν μηνα δηλαδη ισως και περισσοτερο ισως και ποτε.

Το λεω αυτο διοτι οσες φορες εχω συμπληρωσει φορμα στην ΔΕΗ δεν μου εχουν απαντησει ΠΟΤΕ.

Την προτελευταια φορα που χρειαστηκε να επικοινωνησω μαζι τους ηταν περυσι τον Δεκεμβριο για το φυσικο αεριο και ακομα περιμενω απαντηση.Σε δευτερο μηνυμα μου τον Φεβρουαριο με πηραν τηλεφωνο μετα απο 20 μερες και μου ειπαν οτι λαβαμε το μηνυμα σας(με περιστερι πιο γρηγορα θα εφτανε) και θα σας καλεσουμε.Απο τοτε δεν με ξαναπηραν ποτε.Φυσικα πηγα απο εκει για να λυθει το προβλημα οπου και λυθηκε προσφατα σχεδον 1 χρονο μετα.

Για εμενα προσωπικα η ΔΕΗ σε ολους τους τομεις ειναι σιγουρα μεσα στις τρεις χειροτερες δημοσιες υπηρεσιες στην Ελλαδα.Και δεν το λεω για το παραπανω που εγραψα αυτο ειναι το λιγοτερο αλλα λογω επαγγελματικων εμπειριων και διαφορων δικαστηριων που ειναι σε εξελιξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχουν ληξει οι αιτησεις για ΚΟΤ?Ειχα κανει αιτηση πρωτη φορα τον Ιουλιο,εγκριθηκε,μου ηρθε τον Σεπτεβμριο λογαριασμος ΚΟΤ κανονικα.Πριν καμια εβδομαδα που ηρθε ο επομενος εγραφε απλα Γ1 οικιακο,μπηκα στην εφαρμογη και ειχε την αιτηση ακυρωμενη.Εκανα πριν λιγο και εγκριθηκε κανονικα,δεν εληξε η προθεσμια 31/10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2020 στις 1:12 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη ΔΕΗ. 

Μου δήλωσε η εκπρόσωπος αναρμόδια για το θέμα και να γράψω το θέμα μου στη φόρμα.

Όπως και έκανα. Θα ξαναγράψω όταν έχω νεότερα.

Ακόμα δεν έχω απάντηση. Καλή χρονιά! :)

 

Σε εκ νέου επικοινωνία επειδή και ο εκκαθαριστικός ήρθε όπως νάναι, ο εκπρόσωπος μου απάντησε τα εξής:

1)Σας τις βάζουν έτσι για να παίρνετε μεγαλύτερη έκπτωση!!

2)Δε μπαίνει η έκπτωση ΚΟΤ στη νυχτερινή κατανάλωση!

3)Έχετε ξεπεράσει το 4μηνιαίο όριο!

4)Οι ΥΚΩ δε χρεώνονται μόνο στο ΚΟΤ-Α. Στο ΚΟΤ-Β χρεώνονται κανονικά.

 

Δε θα σχολιάσω πόσο παράνομες ή άσχετες είναι οι απαντήσεις. Απλά απάντησα ήρεμα δεν ισχύουν αυτά που λέτε. Μου ζήτησε να τους δώσω λίγες μέρες (έχουμε περάσει πλέον τους 2 μήνες από την έγγραφη αναφορά) για να δουν ΑΝ υπάρχει λάθος. 

 

Η υπόθεση μου φαίνεται τραγελαφική. Ετοιμάζω μια αναφορά στον συνήγορο του πολίτη.

 

Τα λάθη που διαπιστώνω είναι τα εξής:

1)Χρεώνουν νυχτερινές kWh ως ημερήσιες.

2)Δεν εφαρμόζουν έκπτωση ΚΟΤ σε όλες τις kWh.

3)Χρεώνουν ΥΚΩ.

Επισυνάπτω μέτρηση και χρεώσεις μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Υπάρχει κάποια έκπτωση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;

 

Μέτρηση.

Spoiler

1605669425_1.png.465078968d43ff73e66f7ee0dabf0a46.png

Χρεώσεις.

Spoiler

1381159040_2.png.003b797b921768716db584144f70666c.png

 

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Τα λάθη που διαπιστώνω είναι τα εξής:

 

 

3)Χρεώνουν ΥΚΩ.

Επισυνάπτω μέτρηση και χρεώσεις μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Υπάρχει κάποια έκπτωση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;

Οι ΥΚΩ χρεωνονται, αλλα στο νυχτερινο χρεωνονται λιγοτερες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/1/2021 στις 12:24 ΠΜ, Diinekis21 είπε

Ακόμα δεν έχω απάντηση. Καλή χρονιά! :)

 

Σε εκ νέου επικοινωνία επειδή και ο εκκαθαριστικός ήρθε όπως νάναι, ο εκπρόσωπος μου απάντησε τα εξής:

1)Σας τις βάζουν έτσι για να παίρνετε μεγαλύτερη έκπτωση!!

2)Δε μπαίνει η έκπτωση ΚΟΤ στη νυχτερινή κατανάλωση!

3)Έχετε ξεπεράσει το 4μηνιαίο όριο!

4)Οι ΥΚΩ δε χρεώνονται μόνο στο ΚΟΤ-Α. Στο ΚΟΤ-Β χρεώνονται κανονικά.

 

Δε θα σχολιάσω πόσο παράνομες ή άσχετες είναι οι απαντήσεις. Απλά απάντησα ήρεμα δεν ισχύουν αυτά που λέτε. Μου ζήτησε να τους δώσω λίγες μέρες (έχουμε περάσει πλέον τους 2 μήνες από την έγγραφη αναφορά) για να δουν ΑΝ υπάρχει λάθος. 

 

Η υπόθεση μου φαίνεται τραγελαφική. Ετοιμάζω μια αναφορά στον συνήγορο του πολίτη.

 

Τα λάθη που διαπιστώνω είναι τα εξής:

1)Χρεώνουν νυχτερινές kWh ως ημερήσιες.

2)Δεν εφαρμόζουν έκπτωση ΚΟΤ σε όλες τις kWh.

3)Χρεώνουν ΥΚΩ.

Επισυνάπτω μέτρηση και χρεώσεις μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Υπάρχει κάποια έκπτωση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;

 

Μέτρηση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1605669425_1.png.465078968d43ff73e66f7ee0dabf0a46.png

Χρεώσεις.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1381159040_2.png.003b797b921768716db584144f70666c.png

 

Εκανες τιποτα τελικα με το θεμα που ειχες?

Πηρες απο πουθενα καμια απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδακια..επειδη επαθα το εγκεφαλικο με τον σημερινο λογαριασμο της δεη,ενω ειμαστε κοτ Α και καψαμε 1700 μοναδες δεν αφαιρεσε μεχρι 1400...δλδ τι φαση???Δεν αφαιρει τα εως 1400 και τα υπολοιπα τα χρεωνει κανονικα?Ποοια η λογικη?για καποιο λογο δεν ειμαστε κοτ Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες κανει νεα αιτηση το Σεπτεμβριο; Η διορια ειναι 1 μηνας μετα τη ληξη των φορολογικων δηλωσεων. Επισης οι μειωσεις και οι εκπτωσεις αναγραφονται στους λογαριασμους και αναφερουν αν εισαι ΚΟΤ Α ή Β. Για τσεκαρε τους λογαριασμους ως πισω στο καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, barman_ είπε

Καλησπερα παιδακια..επειδη επαθα το εγκεφαλικο με τον σημερινο λογαριασμο της δεη,ενω ειμαστε κοτ Α και καψαμε 1700 μοναδες δεν αφαιρεσε μεχρι 1400...δλδ τι φαση???Δεν αφαιρει τα εως 1400 και τα υπολοιπα τα χρεωνει κανονικα?Ποοια η λογικη?για καποιο λογο δεν ειμαστε κοτ Α?

όχι δυστυχώς , χάνεις όλο το ΚΟΤ

https://www.deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

αα) για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε δικαιούχο, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο,

________________________________________________________

Στο νυχτερινό όμως το δέχεται μέχρι το όριο , αλλά υπολογίζει χρέωση ως ημερήσια μείων έκπτωση κοτ και όχι νυχτερινή μείον έκπτωση κοτ (παντα για το νυχτερινό)

 

"Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.
"

********************************************************

Ερώτηση για όσους έχουν ΚΟΤ Β συγκεκριμένα , τι εκπτώσεις έχουν στις ΥΚΩ ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, korakios said:

όχι δυστυχώς , χάνεις όλο το ΚΟΤ

https://www.deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

αα) για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε δικαιούχο, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο,

________________________________________________________

Στο νυχτερινό όμως το δέχεται μέχρι το όριο , αλλά υπολογίζει χρέωση ως ημερήσια μείων έκπτωση κοτ και όχι νυχτερινή μείον έκπτωση κοτ (παντα για το νυχτερινό)

 

"Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.
"

Ερώτηση για όσους έχουν ΚΟΤ Β συγκεκριμένα , τι εκπτώσεις έχουν στις ΥΚΩ ?

μαλιστα,ευχαριστω...τραγικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, barman_ είπε

μαλιστα,ευχαριστω...τραγικο...

τουλάχιστον βάλε νυχτερινό να κόβει κάποιες απο εκεί .

*************************************************************

Απο άλλο topic αναφέρθηκε για όσους έχουν άτομα με μηχανική υποστήριξη και είναι ΚΟΤ

η ΔΕΗ κάνει επιπλέον έκπτωση το 50% της τελικής χρέωσης .Δηλαδή

(αρχική τιμή - ΚΟΤ)*0,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, barman_ είπε

μαλιστα,ευχαριστω...τραγικο...

Ναι οντως ετσι ειναι.

Υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις που παει κλιμακωτα αλλα μαλλον δεν εισαι σε αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, barman_ είπε

μαλιστα,ευχαριστω...τραγικο...

Για να σε πετάξουν εκτός, σημαίνει ότι έχεις υπερβεί το σύνολο των ετήσιων επιδοτούμενων KWh. Έχεις 4200 επιδοτούμενες, τις οποίες έχεις πιθανώς καταναλώσει. Δύσκολο να κάνουν λάθη τα πληροφοριακά συστήματα. 

Δεν υπάρχει κάτι τραγικό στο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...