Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΟΤ & Μητρώο Ευάλωτων Πελατών δίνονται από τον ΔΕΔΔΗΕ και οι μειώσεις εφαρμόζονται σε όσους παρόχους (δεν είναι πολλοί) δέχονται αυτές τις κατηγορίες πελατών. 

Οι Πελάτες που έχουν ενταχθεί στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο εντάσσονται αυτόματα στην Α’ Κατηγορία Ευάλωτων Πελατών χωρίς να υποβάλουν σχετική αίτηση.

Η αλλαγή του μετρητή σου δεν επηρεάζει τα προνόμια που ήδη έχεις καθώς ο αριθμός παροχής που αυτά βεβαιώνονται, παραμένει ο ίδιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, artshadows είπε

Καλημερα σε ολους .Εχω κοτ α 1600kwh  δυστυχως  εφτασα τις 2750 αυτο το τετραμηνο και εχασα την εκπτωση  κλαψ κλαψ, ο λογαριασμος  πηγε στον θεο.

Εκανα αιτηση για νυχτερινο ρολοι μπασ και καταφερω και τον μειωσω εδωσα  43€ και περιμενω παμε για μηνα  ,

Το παιδι μου εχει μηχανική υποστήριξη  (αντλια μετάγγισης ανοσοποιητικου καποιες μερες του μηνα )που ομως δεν το ειχα βαλει στην αιτηση κοτ διοτι νόμιζα οτι ειναι για καθημερινη  μηχανικη υποστήριξη. 

τι πρεπει να κανω ; περιμενω να μπει το νυχτερινο  ρολοι  και μετα κανω ακυρωση κοτ και μετα ξανα αιτηση  η κανω τωρα ακυρωση  και ξανα αιτηση κοτ και βαζω και μηχανικη υποστήριξη  και οταν μπει νυχτερινο απλα μπαινει;

Αυτο με την εκπτωση για μηχανικη υποστηριξη  υσχυει μονο δεη η σε ολους ;

Καλησπερα..Το νυχτερινο μπορει να αργησει να τοποθετηθει..Ισως να παρει  ακομα  2-3 μηνες.. Δεν ειναι ευκολη η ακυρωση ΚΟΤ.. Πως θα το ζητησεις.. Θα κανεις λιγο υπομονη... (παρε και ενα τηλεφωνο στον Δεδδηε) για δεις που βρισκεται η αιτηση σου..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artshadows είπε

Καλημερα σε ολους .Εχω κοτ α 1600kwh  δυστυχως  εφτασα τις 2750 αυτο το τετραμηνο και εχασα την εκπτωση  κλαψ κλαψ, ο λογαριασμος  πηγε στον θεο.

Εκανα αιτηση για νυχτερινο ρολοι μπασ και καταφερω και τον μειωσω εδωσα  43€ και περιμενω παμε για μηνα  ,

Το παιδι μου εχει μηχανική υποστήριξη  (αντλια μετάγγισης ανοσοποιητικου καποιες μερες του μηνα )που ομως δεν το ειχα βαλει στην αιτηση κοτ διοτι νόμιζα οτι ειναι για καθημερινη  μηχανικη υποστήριξη. 

τι πρεπει να κανω ; περιμενω να μπει το νυχτερινο  ρολοι  και μετα κανω ακυρωση κοτ και μετα ξανα αιτηση  η κανω τωρα ακυρωση  και ξανα αιτηση κοτ και βαζω και μηχανικη υποστήριξη  και οταν μπει νυχτερινο απλα μπαινει;

Αυτο με την εκπτωση για μηχανικη υποστηριξη  υσχυει μονο δεη η σε ολους ;

Μπορεις να το κανεις και τωρα δεν εχει σχεση το ποτε θα μπει το νυχτερινο?

Η διαδικασια ειναι η παρακατω:

Παιρνεις χαρτι απο γιατρο(η εξωτερικο η απο νοσοκομειο) για την μηχανικη υποστηριξη και μετα πας στον ΕΟΠΠΥ η στο νοσοκομειο για να σου βαλουν αριθμο πρωτοκολλου και κατοπιν αυτου το καταχωρεις(τον αριθμο πρωτοκολλου μονο) στην νεα αιτηση που θα κανεις.

Aν ισχυει και στους υπολοιπους η επιπλεον εκπτωση 50% δεν το ξερω ακομα.Εχω κανει ερωτημα ακομα και στην ΔΕΗ για να δω αν ισχυει 100%.Με την ΗΡΩΝ που μιλησα τοσο τηλεφωνικα οσο και μεσω email μου ειπαν οτι ισχυουν ολες οι εκπτωσεις του ΚΟΤ οπως οταν ημουν στην ΔΕΗ(λιγο γενικη η απαντηση).Βεβαια εγω τωρα πριν καμια 2-3 εβδομαδες περιπου εκανα νεα αιτηση στο ΚΟΤ κι εβαλα πρωτη φορα για μηχανικη υποστηριξη οποτε δεν ξερω ακομα 100% τι θα ισχυει στην ΗΡΩΝ.

Θα περιμενω απαντηση απο την ΔΕΗ κι αν δω οτι στην ΗΡΩΝ δεν μου κανουν την εκπτωση τοτε θα επιστρεψω στην ΔΕΗ.

Αν μπορεις να ρωτησεις κι εσυ καντο μηπως σου απαντησουν πιο γρηγορα.

23 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν ειναι ευκολη η ακυρωση ΚΟΤ.. Πως θα το ζητησεις.. Θα κανεις λιγο υπομονη... (παρε και ενα τηλεφωνο στον Δεδδηε) για δεις που βρισκεται η αιτηση σου..

Πανευκολη ειναι η ακυρωση της αιτησης και γινεται μεσα σ'ενα δευτερολεπτο και κατευθειαν κανει καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, artshadows είπε

Καλημερα σε ολους .Εχω κοτ α 1600kwh  δυστυχως  εφτασα τις 2750 αυτο το τετραμηνο και εχασα την εκπτωση  κλαψ κλαψ, ο λογαριασμος  πηγε στον θεο.

Exασες την εκπτωση μόνο στις κιλοβατωρες πανω απ το οριο (1150), σωστα?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Exασες την εκπτωση μόνο στις κιλοβατωρες πανω απ το οριο (1150), σωστα?

Ακυρωση κοτ γιατι να κανεις?

Σε ολες τις κιλοβατωρες χανεις την εκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Σε ολες τις κιλοβατωρες χανεις την εκπτωση.

Αυτο συνεβη μονο στον συγκεκριμενο συνδρομητη ή σε ολους?

Σε μενα παντως δε συνεβη, χτες ελαβα λογ/σμο, εχω οριο 1400, ξοδεψα περ. 2000 και ελαβα την εκπτωση για 1450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Αυτο συνεβη μονο στον συγκεκριμενο συνδρομητη ή σε ολους?

Σε μενα παντως δε συνεβη, χτες ελαβα λογ/σμο, εχω οριο 1400, ξοδεψα περ. 2000 και ελαβα την εκπτωση για 1450.

Σε ολους απλα υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις οπως για παραδειγμα η μηχανικη υποστηριξη οπου ειναι μεχρι το οριο και μετα χρεωνεται με κανονικη τιμη για τις υπολοιπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, rus είπε

Αυτο συνεβη μονο στον συγκεκριμενο συνδρομητη ή σε ολους?

Σε μενα παντως δε συνεβη, χτες ελαβα λογ/σμο, εχω οριο 1400, ξοδεψα περ. 2000 και ελαβα την εκπτωση για 1450.

Σε όλους εκτός απο σένα και ένα άλλο άτομο σε άλλο φόρουμ

Αν ξεπεράσεις το 10% σε κόβει κατευθείαν . Όμως αν έχεις νυχτερινό τις εφαρμόζει εκεί

edit: τελικά μετρά μόνο η ημερήσια για όριο https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/?do=findComment&comment=58473457

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε ολους απλα υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις οπως για παραδειγμα η μηχανικη υποστηριξη οπου ειναι μεχρι το οριο και μετα χρεωνεται με κανονικη τιμη για τις υπολοιπες.

Δηλ. εγω ειμαι στις εξαιρεσεις? ποιες ειναι αυτες? Μηχανικη υποστηριξη παντως δεν εχω.

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε όλους εκτός απο σένα και ένα άλλο άτομο σε άλλο φόρουμ

Αν ξεπεράσεις το 10% σε κόβει κατευθείαν . Όμως αν έχεις νυχτερινό τις εφαρμόζει εκεί

Αν αμφιβαλεις μπορω να σου δειξω το λογ/σμο.

Εχω και νυχτερινο, αρα αυτο με σωζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, rus είπε

Αν αμφιβαλεις μπορω να σου δειξω το λογ/σμο.

Όχι ,δε σε αμφισβητώ και δεν το είπα ειρωνικά . Όντως έχει ξαναγίνει αλλά είναι λάθος . (αναφέρεται ξεκάθαρα στο site του ΔΕΔΗΕ)

13 ώρες πριν, rus είπε

Εχω και νυχτερινο, αρα αυτο με σωζει?

και πάλι θα έπρεπε να σου δώσει έκπτωση στις νυχτερινές και μόνο (μέχρι το όριο) όχι 1450. Εκτός αν με κάποιο τρόπο όντως έκαψες 1450 κιλοβατώρες νυχτερινού

edit: τελικά μετρά μόνο η ημερήσια για όριο https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/?do=findComment&comment=58473457

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rus είπε

Δηλ. εγω ειμαι στις εξαιρεσεις? ποιες ειναι αυτες? Μηχανικη υποστηριξη παντως δεν εχω.

Δεν ξερω να απαντησω γιατι δεν εχω κι ολα τα δεδομενα αλλα μπορει και να εισαι.Θα πρεπει να κατσεις διαβασεις αναλυτικα οτι εχει να κανει με το ΚΟΤ και να δεις που εισαι.

Αν το ειχες κανει θα το ηξερες.

Για μενα καντο για να ξερεις σε περιπτωση που μπορει να σε κοροιδευουν η να σε κοροιδεψουν στο μελλον.

Κι εγω δεν τα ηξερα και ηταν μεγαλη μαλακια μου κιολας που δεν το ειχα ψαξει καθολου οταν επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Όχι ,δε σε αμφισβητώ και δεν το είπα ειρωνικά . Όντως έχει ξαναγίνει αλλά είναι λάθος . (αναφέρεται ξεκάθαρα στο site του ΔΕΔΗΕ)

και πάλι θα έπρεπε να σου δώσει έκπτωση στις νυχτερινές και μόνο (μέχρι το όριο) όχι 1450. Εκτός αν με κάποιο τρόπο όντως έκαψες 1450 κιλοβατώρες νυχτερινού

Αναφερεται στο site oτι αν περασεις το οριο χανεται ολη η εκπτωση? μπορεις να μου το δειξεις?

Υποθετω οτι πηρα +50 διοτι ηταν 5 μερες παραπανω απ το τετραμηνο.

Να και ο λογ/σμος. Κατι που δεν εχω καταλαβει, ειναι οπως βλεπεις οτι κατα τη τιμολογηση αφαιρεσαν 50 κιλοβατωρες απ το νυχτερινο, τις προθεσαν στο ημερησιο, για να τις προσθεσουν στην εκπτωση του κοτ.

logsmos-2-21.png

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω να απαντησω γιατι δεν εχω κι ολα τα δεδομενα αλλα μπορει και να εισαι.Θα πρεπει να κατσεις διαβασεις αναλυτικα οτι εχει να κανει με το ΚΟΤ και να δεις που εισαι.

Αν το ειχες κανει θα το ηξερες.

Για μενα καντο για να ξερεις σε περιπτωση που μπορει να σε κοροιδευουν η να σε κοροιδεψουν στο μελλον.

Κι εγω δεν τα ηξερα και ηταν μεγαλη μαλακια μου κιολας που δεν το ειχα ψαξει καθολου οταν επρεπε.

Δεν ειμαι σε καποια εξαιρεση.

Ποιος να με κοροϊδευει και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ορια του ΚΟΤ μετρανε ΜΟΝΟ οι Kwh ημερας.

Αν εχεις οριο 1400 και καταναλωσεις 1300 ημερας και 5000 νυχτας εισαι εντος οριων. Δικαιουσαι εκπτωση για 1400 kwh οποτε 100 απο τις kwh ωυχτας χρεωνονται σαν "ημερας" για να παρουν την εκπτωση.

Γιατι δε διαβαζετε τους ορους να τελειωνετε ...

Επεξ/σία από retrob8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, rus είπε

Αναφερεται στο site oτι αν περασεις το οριο χανεται ολη η εκπτωση? μπορεις να μου το δειξεις?

Υποθετω οτι πηρα +50 διοτι ηταν 5 μερες παραπανω απ το τετραμηνο.

Να και ο λογ/σμος. Κατι που δεν εχω καταλαβει, ειναι οπως βλεπεις οτι κατα τη τιμολογηση αφαιρεσαν 50 κιλοβατωρες απ το νυχτερινο, τις προθεσαν στο ημερησιο, για να τις προσθεσουν στην εκπτωση του κοτ.

logsmos-2-21.png

Δεν ειμαι σε καποια εξαιρεση.

Ποιος να με κοροϊδευει και γιατι?

Διαβασε το παρακατω για να καταλαβεις τι ισχυει 100%.

Αν εισαι εντος των οριων εφαρμοζεται σε ολες τις κιλοβατωρες(βλεπε ααα).

Αν εισαι εκτος των οριων ΔΕΝ εφαρμοζεται στην νυχτερινη αλλα μονο στην ημερησια(βλεπε βββ).

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης

53 λεπτά πριν, rus είπε

Ποιος να με κοροϊδευει και γιατι?

Οταν εννοω να μην σε κοροιδευουν εννοω οτι μπορει να γινει καποιο λαθος η να γινει κατι επιτηδες και να μην το παρεις χαμπαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, retrob8 είπε

Στα ορια του ΚΟΤ μετρανε ΜΟΝΟ οι Kwh ημερας.

Αν εχεις οριο 1400 και καταναλωσεις 1300 ημερας και 5000 νυχτας εισαι εντος οριων. Δικαιουσαι εκπτωση για 1400 kwh οποτε 100 απο τις kwh ωυχτας χρεωνονται σαν "ημερας" για να παρουν την εκπτωση.

Γιατι δε διαβαζετε τους ορους να τελειωνετε ...

Σωστα, τωρα το θυμηθηκα. Τα ορια αφορουν μονο την ημερησια καταναλωση. Να λοιπον ενας ακομα λογος για να βαλουν ολοι νυχτερινο.

41 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οταν εννοω να μην σε κοροιδευουν εννοω οτι μπορει να γινει καποιο λαθος η να γινει κατι επιτηδες και να μην το παρεις χαμπαρι.

Απο τη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...