Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Κάτι έχεις μπερδέψει. Μάλλον πολλά έχεις μπερδέψει.

Αν δεν είσαι ήδη στη ΔΕΗ δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για ΚΟΤ.

Τα 130 δεν τα παίρνεις πίσω από το ΚΟΤ, μένουν μέσα. 

Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει.

Ποιος λέει ότι τα παίρνει από το ΚΟΤ !!!!!!!!!

Απλά, η ΔΕΗ σε όσους έχουν ΚΟΤ ζητά λιγότερη εγγύηση.

Το θέμα είναι ότι αν πληρώσεις τα 130€ και μετά γίνεις ΚΟΤ και πας στην ΔΕΗ, άντε να τα πάρεις πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι απλά τα πράγματα !!!!

Ενοικιαζα ένα σπίτι που η ΔΕΗ δεν ήταν στο όνομα μου.

Τώρα, ενοικίασα ένα ΑΛΛΟ σπίτι και η ΔΕΗ θα μπει στο όνομα μου.

Η ΔΕΗ στους δικαιούχους ΚΟΤ ΔΕΗ ζητά εγγύηση 130€ αλλά λιγότερο.

Η ερώτηση μου είναι αν κάνω σήμερα αίτηση για μου, πόσες ημέρες χρειάζονται !!!

Που είναι η απορία !!!!

Είσαι τελείως λάθος.

Οι δικαιούχοι ΚΟΤ Α πληρώνουν 20€ εγγύηση.

Οι κοτ β δεν ξέρω, αλλά σίγουρα λιγότερο από 130€.

Βρε, γιατί επιμένεις; Πρέπει να περάσει στο όνομα σου η παροχή, για να εγκριθεί η αίτηση του ΚΟΤ.

Όταν πας να ρωτήσεις για την μεταφορά, ρώτησε τον υπάλληλο, τι διαδικασία θα ακολουθήσεις για να πιστωθούν αργότερα κάποια χρήματα από την εγγύηση, αφού θα είσαι δικαιούχος ΚΟΤ-Β.

 

Μήπως είσαι δικαιούχος του ΚΕΑ, με ενεργή αίτηση;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι απλά τα πράγματα !!!!

Ενοικιαζα ένα σπίτι που η ΔΕΗ δεν ήταν στο όνομα μου.

Τώρα, ενοικίασα ένα ΑΛΛΟ σπίτι και η ΔΕΗ θα μπει στο όνομα μου.

Η ΔΕΗ στους δικαιούχους ΚΟΤ ΔΕΗ ζητά εγγύηση 130€ αλλά λιγότερο.

Η ερώτηση μου είναι αν κάνω σήμερα αίτηση για μου, πόσες ημέρες χρειάζονται !!!

Που είναι η απορία !!!!

Είσαι τελείως λάθος.

Οι δικαιούχοι ΚΟΤ Α πληρώνουν 20€ εγγύηση.

Οι κοτ β δεν ξέρω, αλλά σίγουρα λιγότερο από 130€.

πήγαινε σε κατάστημα της ΔΕΗ και πες τους ότι είσαι δικαιούχος ΚΟΤ Α ή Β 

αν δεχτούν να πληρώσεις 20 ευρώ για εγγύηση αντί 130 ευρώ κανένα πρόβλημα

εγώ με αυτά που γνωρίζω τα 130 ευρώ της εγγύησης τα πληρώνεις κανονικά στην ΔΕΗ όταν υπογράφεις σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.

αρκεί επαναλαμβάνω το μισθωτήριο να είναι στο όνομα σου όπως και η αίτηση ΚΟΤ Α/Β στην ΗΔΙΚΑ και να έχει εγκριθεί

η οποιαδήποτε έκπτωση/επιστροφή θα γίνει μετά εφόσον προβλέπεται κάτι τέτοιο (Δεν το ξέρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Απλά, η ΔΕΗ σε όσους έχουν ΚΟΤ ζητά λιγότερη εγγύηση.

Το θέμα είναι ότι αν πληρώσεις τα 130€ και μετά γίνεις ΚΟΤ και πας στην ΔΕΗ, άντε να τα πάρεις πίσω.

Ρε αδερφέ ΕΛΕΟΣ. Αν ΔΕΝ είσαι στη ΔΕΗ πως θα κάνεις αίτηση? Πρώτα θα πας στη ΔΕΗ, θα πληρώσεις τα 130 και μετά θα πάρεις πίσω ότι σου επιστρέψουν. 

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι κατά την υπογραφή του συμβολαίου προμήθειας στο όνομά σας θα καταθέσετε εγγύηση ύψους 130€ και εφόσον καταθέσετε αίτηση για ένταξη στο ΚΟΤ και προκύψει ότι είστε δικαιούχος θα αποστείλετε ένα νέο e-mail, (στο παρόν e-mail), προκειμένου να προωθηθεί το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα ( λογιστηρίου) για την αναπροσαρμογή της εγγύησης στα 20€ (εγγύηση ΚΟΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Βρε, γιατί επιμένεις; Πρέπει να περάσει στο όνομα σου η παροχή, για να εγκριθεί η αίτηση του ΚΟΤ.

Όταν πας να ρωτήσεις για την μεταφορά, ρώτησε τον υπάλληλο, τι διαδικασία θα ακολουθήσεις για να πιστωθούν αργότερα κάποια χρήματα από την εγγύηση, αφού θα είσαι δικαιούχος ΚΟΤ-Β.

 

Τώρα, κατάλαβα !!!!!

Είναι, δηλαδή, μονόδρομος να πληρώσω τα 130€ και ΑΦΟΥ εγκριθω να ξαναπάω στην ΔΕΗ !

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Ρε αδερφέ ΕΛΕΟΣ. Αν ΔΕΝ είσαι στη ΔΕΗ πως θα κάνεις αίτηση? Πρώτα θα πας στη ΔΕΗ, θα πληρώσεις τα 130 και μετά θα πάρεις πίσω ότι σου επιστρέψουν. 

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι κατά την υπογραφή του συμβολαίου προμήθειας στο όνομά σας θα καταθέσετε εγγύηση ύψους 130€ και εφόσον καταθέσετε αίτηση για ένταξη στο ΚΟΤ και προκύψει ότι είστε δικαιούχος θα αποστείλετε ένα νέο e-mail, (στο παρόν e-mail), προκειμένου να προωθηθεί το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα ( λογιστηρίου) για την αναπροσαρμογή της εγγύησης στα 20€ (εγγύηση ΚΟΤ).

Άριστα !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τώρα, κατάλαβα !!!!!

Είναι, δηλαδή, μονόδρομος να πληρώσω τα 130€ και ΑΦΟΥ εγκριθω να ξαναπάω στην ΔΕΗ !

Άριστα !!!!

είδες που τα πράγματα είναι απλά

πληρώνεις τα 130 ευρώ της εγγύησης στην ΔΕΗ παίρνεις το ρεύμα στο όνομα σου

μετά αφού κάνεις την αίτηση στο ΗΔΙΚΑ και εγκριθεί για το ΚΟΤ στέλνεις το email και σου επιστρέφουν τα 110 ευρώ πίσω και κρατάνε 20 ευρώ για την εγγύηση

άντε παραπονιάρη...

απλά να προσέχεις τις καταναλώσεις μετά ως δικαιούχος του ΚΟΤ Α/Β.

έπρεπε να σου γράψει ακριβώς το email για να καταλάβεις το αυτονόητο

καθώς αν έμπαινες στο ΗΔΙΚΑ https://www.idika.gr/kot/Home/Info και στο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ από την ΔΕΗ https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia-1-jan-2021/enimerwsi-gia-to-kot-1-jan-2021 θα το έβρισκες και μόνος σου ξέρεις

ότι πρέπει να έχεις παροχή στο όνομα σου για να κάνεις αίτηση στο ΗΔΙΚΑ για το ΚΟΤ Α/Β

ότι θα πρέπει να είσαι υπόχρεος φορολογικής δήλωσης

ότι θα πρέπει να έχεις το μισθωτήριο για το ακίνητο στο όνομα σου

και φυσικά να τηρείς τα εισοδηματικά κριτήρια για το ΚΟΤ Α/Β

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3 !!

Αλλα, δεν απαντήσατε στην βασική μου ερώτηση:

Να το γράψω πιο κατανοητα:

Τώρα, ενοικίασα ένα διαμέρισμα και θα βάλω την ΔΕΗ στο όνομα μου.

Πόσες ημέρες θέλει ? Ξέρει κανείς? Πολλές ? Κάτι θυμάμαι για 10-15 ! ισχύει ? Αν και αυτά αλλάζουν.

Γιατί το λέω ?

Έχω 2 επιλογές: 

Η 1' είναι πληρώνω 130€ και κυνηγώ να τα πάρω πίσω.

Η 2' επειδη σπίτι ΕΧΕΙ ρεύμα να πω του ιδιοκτήτη να περιμένει μερικές ημέρες να εγκριθω ( και να κανονίσουμε, εννοείται, την διαφορά).

Αλλά, αν είναι ΠΟΛΛΕΣ ημέρες δεν θα δεχθεί !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η 2' επειδη σπίτι ΕΧΕΙ ρεύμα να πω του ιδιοκτήτη να περιμένει μερικές ημέρες να εγκριθω

άντε πάλι τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ευχαριστώ και τους 3 !!

Αλλα, δεν απαντήσατε στην βασική μου ερώτηση:

Να το γράψω πιο κατανοητα:

Τώρα, ενοικίασα ένα διαμέρισμα και θα βάλω την ΔΕΗ στο όνομα μου.

Πόσες ημέρες θέλει ? Ξέρει κανείς? Πολλές ? Κάτι θυμάμαι για 10-15 ! ισχύει ? Αν και αυτά αλλάζουν.

Γιατί το λέω ?

Έχω 2 επιλογές: 

Η 1' είναι πληρώνω 130€ και κυνηγώ να τα πάρω πίσω.

Η 2' επειδη σπίτι ΕΧΕΙ ρεύμα να πω του ιδιοκτήτη να περιμένει μερικές ημέρες να εγκριθω ( και να κανονίσουμε, εννοείται, την διαφορά).

Αλλά, αν είναι ΠΟΛΛΕΣ ημέρες δεν θα δεχθεί !!!

Ρε, δε θες να καταλάβεις ή δεν μπορείς;

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ.

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ευχαριστώ και τους 3 !!

Αλλα, δεν απαντήσατε στην βασική μου ερώτηση:

Να το γράψω πιο κατανοητα:

Τώρα, ενοικίασα ένα διαμέρισμα και θα βάλω την ΔΕΗ στο όνομα μου.

Πόσες ημέρες θέλει ? Ξέρει κανείς? Πολλές ? Κάτι θυμάμαι για 10-15 ! ισχύει ? Αν και αυτά αλλάζουν.

Γιατί το λέω ?

Έχω 2 επιλογές: 

Η 1' είναι πληρώνω 130€ και κυνηγώ να τα πάρω πίσω.

Η 2' επειδη σπίτι ΕΧΕΙ ρεύμα να πω του ιδιοκτήτη να περιμένει μερικές ημέρες να εγκριθω ( και να κανονίσουμε, εννοείται, την διαφορά).

Αλλά, αν είναι ΠΟΛΛΕΣ ημέρες δεν θα δεχθεί !!!

Από μερικές σχετικές εμπειρίες, το διάστημα από τη στιγμή που κάνεις την αίτηση στη ΔΕΗ και σε ενημερώνουν ότι πλέον η παροχή είναι στο όνομά σου, μέχρι να το δει η ΗΔΙΚΑ και να μπορέσεις να κάνεις αίτηση ΚΟΤ, είναι μεγάλο - έχω την εντύπωση ότι πρέπει πρώτα να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός και μετά φαίνεσαι στο σύστημα.

Θα πρότεινα να δεις και άλλο πάροχο με μικρότερη εγγύηση, αν το ποσό αυτό είναι το μόνο πρόβλημα.

Επίσης, το 2' που αναφέρεις δεν βγάζει νόημα - για να εγκριθείς (στο ΚΟΤ υποθέτω) πρέπει να έχεις δώσει πρώτα την εγγύηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mezger είπε

Από μερικές σχετικές εμπειρίες, το διάστημα από τη στιγμή που κάνεις την αίτηση στη ΔΕΗ και σε ενημερώνουν ότι πλέον η παροχή είναι στο όνομά σου, μέχρι να το δει η ΗΔΙΚΑ και να μπορέσεις να κάνεις αίτηση ΚΟΤ, είναι μεγάλο - έχω την εντύπωση ότι πρέπει πρώτα να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός και μετά φαίνεσαι στο σύστημα.

Θα πρότεινα να δεις και άλλο πάροχο με μικρότερη εγγύηση, αν το ποσό αυτό είναι το μόνο πρόβλημα.

Επίσης, το 2' που αναφέρεις δεν βγάζει νόημα - για να εγκριθείς (στο ΚΟΤ υποθέτω) πρέπει να έχεις δώσει πρώτα την εγγύηση.

 

Μπορεί να κάνει αίτηση και πριν την έκδοση του πρώτου λογαριασμού. Αρκεί να σημειώσει κάπου τον αριθμό παροχής. Απλά βάζει στην αίτηση τα 11 ψηφία και το σύστημα αντλεί αυτόματα τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ευχαριστώ και τους 3 !!

Αλλα, δεν απαντήσατε στην βασική μου ερώτηση:

Να το γράψω πιο κατανοητα:

Τώρα, ενοικίασα ένα διαμέρισμα και θα βάλω την ΔΕΗ στο όνομα μου.

Πόσες ημέρες θέλει ? Ξέρει κανείς? Πολλές ? Κάτι θυμάμαι για 10-15 ! ισχύει ? Αν και αυτά αλλάζουν.

Γιατί το λέω ?

Έχω 2 επιλογές: 

Η 1' είναι πληρώνω 130€ και κυνηγώ να τα πάρω πίσω.

Η 2' επειδη σπίτι ΕΧΕΙ ρεύμα να πω του ιδιοκτήτη να περιμένει μερικές ημέρες να εγκριθω ( και να κανονίσουμε, εννοείται, την διαφορά).

Αλλά, αν είναι ΠΟΛΛΕΣ ημέρες δεν θα δεχθεί !!!

για να μπει το ρεύμα στο όνομα σου από την στιγμή που θα υπογράψεις την σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας (διαδοχή συνέχειας) θέλει μέγιστο 7 ημέρες να πάει το ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις μετρήσεις για να βγει ο τελικός λογαριασμός στον παλιό και να μετράει για εσένα.

αλλά θέλει χρόνο καθώς θα πρέπει να βγει λογαριασμός ΔΕΗ στο όνομα σου οποίος θα φαίνεται ο αριθμός παροχής

για να κάνεις μετά την αίτηση στο ΗΔΙΚΑ για το ΚΟΤ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

για να μπει το ρεύμα στο όνομα σου από την στιγμή που θα υπογράψεις την σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας (διαδοχή συνέχειας) θέλει μέγιστο 7 ημέρες να πάει το ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις μετρήσεις για να βγει ο τελικός λογαριασμός στον παλιό και να μετράει για εσένα.

αλλά θέλει χρόνο καθώς θα πρέπει να βγει λογαριασμός ΔΕΗ στο όνομα σου οποίος θα φαίνεται ο αριθμός παροχής

για να κάνεις μετά την αίτηση στο ΗΔΙΚΑ για το ΚΟΤ.

 

Έχεις δίκιο.

Τις 7 ημέρες δεν τις γλιτώνω.

Άρα, θέλομε γύρω στις 15 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ρε, δε θες να καταλάβεις ή δεν μπορείς;

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ.

 

η σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας την υπογράφει άμεσα

σε 7 ημέρες το μέγιστο θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις μετρήσεις

η δυσκολία είναι ότι θα πρέπει να περιμένει μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός στο όνομα του

ή αν έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία E-BILL στην ΔΕΗ να δει στα ακίνητα μου το συγκεκριμένο ακίνητο ώστε τότε να κάνει την αίτηση στην ΗΔΙΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Μπορεί να κάνει αίτηση και πριν την έκδοση του πρώτου λογαριασμού. Αρκεί να σημειώσει κάπου τον αριθμό παροχής. Απλά βάζει στην αίτηση τα 11 ψηφία και το σύστημα αντλεί αυτόματα τις πληροφορίες.

ΣΙΓΟΥΡΑ, δεν χρειάζεται ο 1' λογαριασμος !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...