Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

απλά σου υπενθυμίζω ότι δικαιούχος ΚΟΤ Α σημαίνει δικαιούχος ΚΕΑ αλλά όπως και ο δικαιούχος ΚΟΤ Β

έχουν πολύ αυστηρά κριτήρια (οικονομικά) 

άρα το σχόλιο σου είναι άστοχο για την μισή ελλάδα που λες γιατί αν έχουν δηλώσει "ψευδή στοιχεία" πάρα πολύ εύκολα θα γίνει η επιβεβαίωση και θα τους πετάξει έξω το σύστημα.

 

Οικογένεια με 2 παιδιά (ανήλικα) είναι στα 18.000€. 

Πόσοι δηλαδή δηλώνουν παραπάνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οικογένεια με 2 παιδιά (ανήλικα) είναι στα 18.000€. 

Πόσοι δηλαδή δηλώνουν παραπάνω !

Δεν ξέρω τα κριτήρια - Δεν με αφορούν - Δεν με νοιάζει

Εγώ απλά ανάφερα ότι σε όλα τα πράγματα που δίνονται υπάρχει αυστηρός έλεγχος έτσι αν κάποιος μπορεί να ξεγελάσει το σύστημα την πρώτη φορά αλλά δεν θα υπάρξει επόμενη καθώς θα τον πιάσει το σύστημα και θα τον πετάξει έξω τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2021 στις 5:02 ΜΜ, ikorolis είπε

μπορούν να δηλώνουν ότι θέλουν

το σύστημα θα το ξεγελάσουν μια φορά φίλε μου (gov.gr) μετά απλά την πάτησαν και εννοείται ότι θα υπάρχουν οι ανάλογες συνέπειες.

σου θυμίζω ότι υπάρχει ενεργή πλέον ηλεκτρονική διασύνδεση από το (gov.gr) με την ΑΑΔΕ , με τις τράπεζες , με το εργάνη , με το ΕΦΚΑ , κτλ...

με απλά λόγια έχει να πέσει πολύ κλάμα τώρα με την ψηφιακή διακυβέρνηση/διασύνδεση.

Για τους ελευθερους επαγγελματιες μιλας? Οι υπολοιποι, μισθωτοι και συνταξιουχοι δε μπορουν να δηλωσουν οτι θελουν. Τα στοιχεια τους ειναι δεδομενα και μαλιστα περνανε απευθειας στη δηλωση. Επισης και οι ανεργοι απλα δηλωνουν μηδεν εισοδημα και οτι τυχον αλλο υπαρχει(ακινητα ή καταθεσεις) κι αυτα περνανε στο συστημα κατευθειαν απ τη πηγη.

Πραγματι ειναι μεγαλος ο αριθμος των δικαιουχων κοτ β. Με οριο καταναλωσης βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Λοιπόν, μία ερώτηση σχετικά με μετακόμιση. Είμαι δικαιούχος ΚΟΤ Β στο σπίτι και τώρα μετακομίζουμε σε άλλο σπίτι, άρα αλλάζουμε και "ρολόι" ρεύματος. Ξέρετε τι κάνω στη περίπτωση του ΚΟΤ; Κάνω ακύρωση και νέα αίτηση στα καινούργια στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Κάνω ακύρωση και νέα αίτηση στα καινούργια στοιχεία;

Nαι ετσι ακριβως.

Ριξε ομως μια ματια στις προυποθεσει μετακομισης αν υπαρχουν μην χρειαζεται κατι αλλο αν και δεν νομιζω.

Κι εγω αυτο θα εκανα.....ακυρωση της αιτησης και καταχωρηση των νεω στοιχειων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Nαι ετσι ακριβως.

Ριξε ομως μια ματια στις προυποθεσει μετακομισης αν υπαρχουν μην χρειαζεται κατι αλλο αν και δεν νομιζω.

Κι εγω αυτο θα εκανα.....ακυρωση της αιτησης και καταχωρηση των νεω στοιχειων.

Έψαξα στις "συχνές ερωτήσεις" αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικά με μετακόμιση, για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κάποιος εμπειρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afragorn είπε

Έψαξα στις "συχνές ερωτήσεις" αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικά με μετακόμιση, για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κάποιος εμπειρικά.

Συγκεκριμενα για μετακομιση δεν γνωριζω αλλα το πιο λογικο αυτο ειναι.Αλλαζεις απλα τα στοιχεια και φυσικα τον αριθμο παροχης στην αιτηση.

Για μεγαλυτερη σιγουρια η περιμενε να σου απαντησει καποιο παιδι που εχει κανει την διαδικασια η παρε ενα τηλεφωνο μηπως μπορεσεις και βγαλεις ακρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μίλησα με elpedison και μου λένε πως αν ξεπεραστούν οι kW του Κοτ, δεν το χάνω και χρεώνονται οι υπόλοιπες κανονικά σύμφωνα με τις τιμές της elpedison. Ζήτησα να σταλεί αυτό ηλεκτρονικά και μου απάντησαν με γραπτό μήνυμα. Ισχύει; Πρέπει να ζητήσω να το δω στους όρους του συμβολαίου; Από ότι διάβασα ΔΕΔΔΗΕ αν ξεπερνάς τους κιλοβατώρες για πάνω από 10% , χάνεις το κοτ για το συγκεκριμένο 4μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LocoD είπε

Καλησπέρα παιδιά, μίλησα με elpedison και μου λένε πως αν ξεπεραστούν οι kW του Κοτ, δεν το χάνω και χρεώνονται οι υπόλοιπες κανονικά σύμφωνα με τις τιμές της elpedison. Ζήτησα να σταλεί αυτό ηλεκτρονικά και μου απάντησαν με γραπτό μήνυμα. Ισχύει; Πρέπει να ζητήσω να το δω στους όρους του συμβολαίου; Από ότι διάβασα ΔΕΔΔΗΕ αν ξεπερνάς τους κιλοβατώρες για πάνω από 10% , χάνεις το κοτ για το συγκεκριμένο 4μηνο

Αν στο είπε ο πάροχος  που μίλησες  και σ το έστειλε γραπτώς.. Ο Δεδδηε  δεν έχει  καμία  δουλειά  σε αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αν στο είπε ο πάροχος  που μίλησες  και σ το έστειλε γραπτώς.. Ο Δεδδηε  δεν έχει  καμία  δουλειά  σε αυτό..

Μου το έγραψε σαν απάντηση όπως πχ γράφω και εγώ εδώ τώρα. Όχι σε κάποιο επίσημο έγγραφο με το λογότυπο της εταιρείας πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω βρε παιδια γιατι εχω καιρο να ασχοληθω. Εχω κοινωνικο τιμολογιο B αλλα ξεπερναω στον εκκαθαριστικο συνηθως τις μοναδες και εχω ενα παλιο τιμολογιο απο protergeia. Παιζει να βρω  αλλο φθηνο η λογω του κοινωνικου να μην το ψαξω; Η χρεωση ιδια δεν ειναι στο κοινωνικο σε ολες τις εταιριες;

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Να ρωτησω βρε παιδια γιατι εχω καιρο να ασχοληθω. Εχω κοινωνικο τιμολογιο B αλλα ξεπερναω στον εκκαθαριστικο συνηθως τις μοναδες και εχω ενα παλιο τιμολογιο απο protergeia. Παιζει να βρω  αλλο φθηνο η λογω του κοινωνικου να μην το ψαξω; Η χρεωση ιδια δεν ειναι στο κοινωνικο σε ολες τις εταιριες;

Αν ψαχνεις για παροχο καλυτερα να ρωτησεις εδω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο για το κοινωνικο τιμολογιο, Βλεπω με χρεωνει η protergeia 0,06528 , και βλεπω εταιριες με χρεωση 0,04315. Τι κοινωνικο εχω; κανω κατι λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Να ρωτησω και κατι αλλο για το κοινωνικο τιμολογιο, Βλεπω με χρεωνει η protergeia 0,06528 , και βλεπω εταιριες με χρεωση 0,04315. Τι κοινωνικο εχω; κανω κατι λαθος ;

ΟΧΙ.

Είναι θέμα συμφωνίας.

Τι συμφωνία έχεις κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΟΧΙ.

Είναι θέμα συμφωνίας.

Τι συμφωνία έχεις κάνει ?

Το εχω αυτο πολλα χρονια δεν θυμαμαι,  δυο ερωτησεις ακόμη  η χρεωση στο κοινωνικο ειναι ιδια σε ολες τις εταιριες ; και  οι εταιριες τωρα εχουν  πιο φθηνη χρεωση και απο το κοινωνικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...