Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οχι εδω και 3 μηνες και απο οτι μου ειπαν επειδη ρωτησα ... Τα εχουν κανει λιγο μανταρα απο τις ΔΟΥ και λογικα θα περιμενουν να ανοιξουν οι δηλωσεις και μετα θα ξανακανουμε αιτηση....

Άρα οι άνεργοι προς το τέλος του 2017 δεν φαίνονται καν στην αίτηση αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ που έχω Protergia και έχει εγκριθεί το ΚΟΤ/Β δεν βγαίνει εκκαθαριστικος εδώ κ 2 μήνες. Μου στέλνουν έναντι. Δεν ξέρω τι γίνεται. Πρέπει να κάνουν αναβάθμιση τα συστήματά τους όλοι οι πάροχοι για να βγαίνουν σωστά οι χρεώσεις; Τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτημα, όταν εχεις Νυχτερινο και Κοινωνικο, το οριο της 4μηνιαιας καταναλώσης που λενε, πχ. οι 1400 κιλοβατώρες για μονοπροσωπο νοικοκυριο, υπολογιζονται στο συνολο ημερησιου + νυχτερινου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎3‎/‎5‎/‎2018 στις 6:59 ΜΜ, phanispal είπε

Μέχρι τώρα ήταν μόνο το ημερήσιο, δεν πιστεύω ότι έχει αλλάξει κάτι.

Αν είναι ετσι τοτε θα πρεπει να ανοιξω σαμπανια. Προσφατα απεκτησα Νυχτερινο, ενώ εχει γινει δεκτη και η αιτηση μου για το Κοινωνικο Β, αν και ξεπερνω κατά πολύ το 4μηνιαιο οριο των κιλοβατωρων. Εφόσον ομως στο εξης οι κιλοβατωρες μου θα διαμοιραζονται σε ημερησιες και νυχτερινες, και αφου οπως οπως λες υπολογιζονται μόνο οι ημερησιες, τοτε θα ειμαι εντος το οριου... Αρα θα εχω εκπτωση και από το Νυχτερινο και απο το Κοινωνικο.

Διαβαζοντας παντω εδώ τα λεει καπως μπερδεμένα, διαβασα πολλες φορες αυτη τη παραγραφο χωρις να βγαζω ακρη

 

Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανά­λωσης νυκτερινού ρεύματος:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κα­τανάλωσης του άρθρου 2 εφαρμόζεται και για τη νυχτε­ρινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανά­λωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλ­λαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυ­χτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή.

Εάν η κατανάλωση είναι μικρότερη από την αναφε­ρόμενη στην περίπτωση β, τότε για το συγκεκριμένο τετράμηνο δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ.».

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, effie douzeni είπε

Καλησπέρα,

μια ερώτηση θέλω να κάνω.

Γιατι στον λογαριασμο μου εχει το Γ1 και ΚΟΤ? τι απο τα δυο έχω εν τέλει? 

ευχαριστω

Εχεις κανονικο χωρις νυχτερικο και εχεις και κοινωνωνικο τιμολογιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια διορθωση στο προηγουμενοι ποστ μου, αντι για "κοινωνικο" ειχα γραψει "οικιακο¨...

Εσυ φιλε Γιαννη γνωρίζεις τι παιζει με το οριο κιλοβατωρων του κοινωνικου? Υπολογιζονται οι κιλοβατώρες του ημερησιου ή του νυχτερινου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Εκανα μια διορθωση στο προηγουμενοι ποστ μου, αντι για "κοινωνικο" ειχα γραψει "οικιακο¨...

Εσυ φιλε Γιαννη γνωρίζεις τι παιζει με το οριο κιλοβατωρων του κοινωνικου? Υπολογιζονται οι κιλοβατώρες του ημερησιου ή του νυχτερινου?

Δεν ξερω κατι παραπανω αλλα νομιζω οτι μετρανε ολες οι καταναλωσεις .

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/enimerwsi-gia-to-koinwniko-oikiako-timologio-kot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν ξερω κατι παραπανω αλλα νομιζω οτι μετρανε ολες οι καταναλωσεις .

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/enimerwsi-gia-to-koinwniko-oikiako-timologio-kot

Eν τω μεταξυ σε αυτό το λινκ της δεη δεν αναφέρεται τιποτα για το νυχτερινο, οταν δηλαδη συνυπαρχει με το κοινωνικο. Αναρωτιέμαι αν ο εχων και κοινωνικο και νυχτερινο κερδιζει κατι παραπανω απ τον εχοντα μόνο το ένα ή μόνο το άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κοινωνικό έχει χαμηλότερη χρέωση κιλοβατώρας από το νυχτερινό ( Τουλάχιστον πριν τις αλλαγές, γιατί τώρα περιμένουμε να δούμε τι ακριβώς γίνεται)

Οπότε εγώ στο προηγούμενο σπίτι που είχα και τα 2 και χαμηλή κατανάλωση, δε με σύμφερε γιατί τις κιλοβατώρες του νυχτερινού τις πλήρωνα παραπάνω. Θα ήταν καλύτερο να μην είχα νυχτερινό.

Απλά το νυχτερινό μπορεί δυνητικά να βγει σε καλό και σε κάποιον που έχει κοινωνικό και  έχει κάπως μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί αν ξεπερνούσες τις κιλοβατώρες ορίου κοινωνικού μετά τις χρεωνόσουν σαν κανονικές, ενώ με το νυχτερινό κέρδιζες στο ότι αρκετές κιλοβατώρες μέτραγαν εκεί και άρα ήταν πιο δύσκολο να ξεπεράσεις το όριο (Οι νυχτερινές δε μετράνε στο όριο του κοινωνικού) και άρα να πληρώσεις κανονική τιμή.

Απλά δεν έχω μελετήσει τι γίνεται μετά τις αλλαγές. Δεν έχει έρθει και λογαριασμός ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τελευταιος λογαριασμος που εκδοθηκε (ΔΕΗ) ειναι στις 12/1/18 και ήταν έναντι.απο τότε και ένω έκανα την αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο, δεν μου έχει έρθει νέος λογαριασμός.έχει τύχει σε κάποιον τπτ παρόμοιο;να επικοινωνήσω με τη δεη να δω τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosj είπε

ο τελευταιος λογαριασμος που εκδοθηκε (ΔΕΗ) ειναι στις 12/1/18 και ήταν έναντι.απο τότε και ένω έκανα την αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο, δεν μου έχει έρθει νέος λογαριασμός.έχει τύχει σε κάποιον τπτ παρόμοιο;να επικοινωνήσω με τη δεη να δω τι γίνεται;

Τα ίδια κ εγώ φίλε,άφαντος ο λογαριασμός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια παίδες κι εδώ. 22/2 η τελευταία έκδοση (εκκαθαριστικός). Κι ακόμα περιμένω, ενώ στην υπόλοιπη πολυκατοικία ήρθαν οι λογαριασμοί σε όλους πριν 12 μέρες.

Πήρα τηλ να ρωτήσω (κατα λάθος βέβαια πήρα στη ΔΕΔΔΗΕ στο 11500) και μου είπαν να πάρω στη ΔΕΗ (11700). Αλλά από τις 2 κουβέντες που είπαμε με την κοπέλα, το ήξερε το θέμα και μου ανέφερε ότι είναι λόγω των αιτήσεων για το κοινωνικό τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2018 στις 5:41 ΜΜ, rus είπε

Ερωτημα, όταν εχεις Νυχτερινο και Κοινωνικο, το οριο της 4μηνιαιας καταναλώσης που λενε, πχ. οι 1400 κιλοβατώρες για μονοπροσωπο νοικοκυριο, υπολογιζονται στο συνολο ημερησιου + νυχτερινου?

ΟΧΙ.Αυτο αφορα την καταναλωση του κανονικου ρευματος(στο νυχτερινο μπορεις να κανεις χρηση οσο θελεις).Βεβαια οσοι δεν κανουν μεγαλες καταναλωσεις δεν τους συμφερει και κοινωνικο και νυχτερινο αντιθετα σε οσους ξεπερνουν τα ορια που τους συμφερει πολυ!(αυτα βεβαια με πριν αν τα αλλαξαν τωρα δεν ξερω)

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...