Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Η μεταβολή ισχύει άμεσα αν εγκριθεί η αίτηση.

Αυτό που βλέπεις στη φώτο είναι το προϊόν (πρόγραμμα), όχι η κατηγορία πελάτη.

Εννοειται αν εγκριθει.

Για το προιον μιλαμε, δλδ απλο, ΚΟΤ Α, ΚΟΤ Β ή δε ξερω τι αλλο. Τι εννοεις κατηγορια πελατη?

Αν εχεις ΚΟΤ, ΚΟΤ δε γραφει εκει?

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Εννοειται αν εγκριθει.

Για το προιον μιλαμε, δλδ απλο, ΚΟΤ Α, ΚΟΤ Β ή δε ξερω τι αλλο. Τι εννοεις κατηγορια πελατη?

Αν εχεις ΚΟΤ, ΚΟΤ δε γραφει εκει?

απ όσο ξέρω δεν το γράφει στα site των παροχών ενέργειας ότι είσαι δικαιούχος ΚΟΤ

Τουλάχιστον σε ΔΕΗ, ΗΡΩΝ ΚΑΙ ΕΛΠΕ δεν το έγραφε ποτέ που ήμουν εγώ. 

Για να μάθεις αν είσαι σίγουρα ρωτά στην ΔΕΗ παίρνοντας τηλ γιατί δεν έχουν live chat οπως οι ιδιωτες παροχοι. Αν σου πουν οτι δεν σε βλεπουν ως δικαιουχο μπες ηδικα και ελεγξε την αιτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω, με την  έκδοση του λογαριασμού φυσικά , ότι απο αλλαγή από ΔΕΗ σε NRG, το ΚΟΤ εμφανίστηκε αμέσως και δεν πέρασε μέρα χωρίς ΚΟΤ. Χωρίς φυσικά να κάνω νέα αίτηση.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικαρια χεις κανεις γνωμη για καποιο φτηνο προγραμμα ρευματος να βαλουμε?

γιατι η ενερτζι ειχε 0.22 μηνα νοεμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, famas said:

Επιβεβαιώνω, με την  έκδοση του λογαριασμού φυσικά , ότι απο αλλαγή από ΔΕΗ σε NRG, το ΚΟΤ εμφανίστηκε αμέσως και δεν πέρασε μέρα χωρίς ΚΟΤ. Χωρίς φυσικά να κάνω νέα αίτηση.

Στο ΗΔΙΚΑ όταν κανεις προβολή στην ενεργή αίτηση, εμφανίζει το νέο αριθμό παροχής ή τον παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2023 στις 8:35 ΜΜ, vjshadow είπε

Πήρα αλλά δεν μπορούν να το δουν γιατί είναι σε φάση αλλαγής. Μου είπαν να πάρω από Τρίτη και μετά.  Υπάρχει πιθανότητα να με έχει πετάξει εκτός κοτ.

Τι να πω... περίεργα πράγματα... θα δείξει...

Σε σημερινή επικοινωνία με το chat του ηρωνα μου επιβεβαίωσε ότι στην παροχή μου υπάρχει ενεργό κοτ από δεδδηε. 

Να θυμίσω ότι έχω κάνει μόνο μια φορά αίτηση για κοτ τον Σεπτέμβριο. 

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο ΗΔΙΚΑ όταν κανεις προβολή στην ενεργή αίτηση, εμφανίζει το νέο αριθμό παροχής ή τον παλιό;

Εμφανίζεται ο αριθμός μαζί με τα δύο τελευταία ψηφία που αλλάζουν από παροχο σε παροχο. 

Επεξ/σία από vjshadow
Λάθος στον αριθμό παροχής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

αν αναφέρεται σε αυτό που είπε το υπουργείο

Παράλληλα με το ειδικό, πράσινο, τιμολόγιο, το 2024 θα συνεχιστούν οι στοχευμένες επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας των Κοινωνικά Ευάλωτων καταναλωτών, δηλαδή των δικαιούχων του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), με σκοπό οι συμπολίτες μας, που έχουν τη μεγαλύτερη ανάγκη, να απολαμβάνουν προσιτές τιμές ηλεκτρικής ενέργειας, σε επίπεδα προ ενεργειακής κρίσης.

 

σε αναμονή λοιπόν για ΦΕΚ μιας και το τι πετά ο καθένας με δηλώσεις δεν είναι κάτι δεσμευτικό και φυσικά ο καθένας ερμηνεύει όπως θέλει τις δηλώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vjshadow είπε

 

Εμφανίζεται ο αριθμός χωρίς τα δύο τελευταία ψηφία που αλλάζουν από παροχο σε παροχο. 

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΗΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 9ΨΗΦΙΟΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ?

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Συγγνώμη... Είδα ότι να είναι από το κινητό...

Μπες εδώ https://www.idika.gr/kot/Account/Login

συνδεσου με κωδικούς τάξις και ΑΜΚΑ και μπες στην τελευταία εγκεκριμένη αίτηση και δες αν ο τωρινός αριθμός παροχής σου ταυτίζεται με αυτόν στην αιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο ΗΔΙΚΑ όταν κανεις προβολή στην ενεργή αίτηση, εμφανίζει το νέο αριθμό παροχής ή τον παλιό;

Όχι, εμφανίζεται ο αριθμός που υπήρχε όταν είχα κάνει αίτηση. Όταν βάζω τον αριθμό στο ΥΔΕ, τότε μου το εμφανίζει με αλλαγμένο το τελευταίο ψηφίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, ekrepali said:

Στο ΗΔΙΚΑ όταν κανεις προβολή στην ενεργή αίτηση, εμφανίζει το νέο αριθμό παροχής ή τον παλιό;

Μου κανει εντυπωση οτι θα αλλαζε η παροχη στην αιτηση ΗΔΙΚΑ που βασικα ειναι κλειδωμενη και αποθηκευμενη. Καποιος ανεφερε πριν οτι οντως ειδε την αλλαγη, μηπως ομως μπερδευτηκε? Θα ηταν χρησιμο να ξεκαθαρισουμε αν οντως αλλαζει απο μονο του και στο ΗΔΙΚΑ. Εμενα παντως 15 μερες τωρα δεν εχει αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BrunoB είπε

Μου κανει εντυπωση οτι θα αλλαζε η παροχη στην αιτηση ΗΔΙΚΑ που βασικα ειναι κλειδωμενη και αποθηκευμενη. Καποιος ανεφερε πριν οτι οντως ειδε την αλλαγη, μηπως ομως μπερδευτηκε? Θα ηταν χρησιμο να ξεκαθαρισουμε αν οντως αλλαζει απο μονο του και στο ΗΔΙΚΑ. Εμενα παντως 15 μερες τωρα δεν εχει αλλαξει.

Προφανώς τελικά και δεν αλλάζει ο αριθμός στην αίτηση στην ΗΔΙΚΑ.
Απ ότι φαίνεται αρκεί η μια φορά το χρόνο αίτηση ανεξαρτήτως αλλαγής παρόχου, διότι στον ΔΕΔΔΗΕ μάλλον μας έχουν φακελωμένους σαν πελάτες με 9ψηφιο αριθμό διαδοχής και δικαιούχους ΚΟΤ. 
Απλά, για να είμαστε σίγουροι, κάθε φορά που αλλάζουμε πάροχο, θα πρέπει να ρωτάμε τον εκάστοτε πάροχο αν μας βλέπει στο σύστημα τους ως δικαιούχο ΚΟΤ (και καλό είναι να κρατάμε στοιχεία που μας ενημέρωσαν σχετικά και του υπαλλήλου). 

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...